Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οι περισσοτεροι συμφωνουμε οτι θα υπογραφαμε το χαρτι και θα θεωρουσαμε μικρο το ρισκο

Βεβαια υπαρχει και η παραμετρος του τι γυρευει η αλεπου στο παζαρι, δηλαδη αυτο το χαρτι ηρθε ξαφνικα γιατι ;Εχει υποψιες το αφεντικο; Πιστευει οτι ο υπαλληλος του κοιταζει αλλου; Θελει να δειξει την εξοδο για καποιο λογο στον υπαλληλο;Η απλα το ειδε καπου και του αρεσε και ειπε ας το κανω κι εγω ρε παιδι μου;

 Αυτα ειναι πραγματα τα οποια δεν μπορουμε να κρινουμε εμεις απεδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Νομιζω οι περισσοτεροι συμφωνουμε οτι θα υπογραφαμε το χαρτι και θα θεωρουσαμε μικρο το ρισκο

Βεβαια υπαρχει και η παραμετρος του τι γυρευει η αλεπου στο παζαρι, δηλαδη αυτο το χαρτι ηρθε ξαφνικα γιατι ;Εχει υποψιες το αφεντικο; Πιστευει οτι ο υπαλληλος του κοιταζει αλλου; Θελει να δειξει την εξοδο για καποιο λογο στον υπαλληλο;Η απλα το ειδε καπου και του αρεσε και ειπε ας το κανω κι εγω ρε παιδι μου;

 Αυτα ειναι πραγματα τα οποια δεν μπορουμε να κρινουμε εμεις απεδω.

πιθανότερο ειναι κάποιος αργόσχολος απο το HR να είδε το κειμενο στο internet διοτι ειναι copypaste σε όλες τις εταιρειες που το εχω δει και το εχω υπογράψει και λεει ωραια να το παιξω μουρη στο αφεντικο, και παμε να βάλουμε να είμαστε "ιν".

πραγματικά δηλαδή 100χλμ μακριά !!?!?!?!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dchatz είπε

φυσικά και δε θα φύγεις μόνος, φυσικά θα αφήσεις αυτόν αν θέλει να σε διώξει, το θέμα είναι πάλι, αν δε σε διώξει σε τι κλίμα θα ζεις την εργασιακή σου καθημερινότητα. Ασε που θα στην έχει στημένη και ένα λαθάκι να κάνεις κάποια στιγμή (δε μπορεί να μη κάνεις ποτέ) θα σε διώξει χωρίς αποζημίωση λόγω ζημιάς και καλά που του προκάλεσες και θα τρέχεις εσύ δικαστικά να πάρεις αποζημίωση.

Απόλυση χωρίς αποζημίωση (εφόσον τη δικαιολογούν τα έτη εργασίας) δεν στέκει...ακόμα και φωτιά να του έβαλες με το λάθος σου!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπογράψει και εγώ τέτοιες μλκιες. 

Τα κάνουν copy paste απο το ίντερνετ και νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα @@.

Κατά μεγάλο ποσοστό οι όροι είναι καταχρηστικοι οπότε Αν ποτέ σε κυνηγήσουν σε δικαστήριο (που δεν παίζει σιγά μην δώσουν λεφτά σε δικηγόρο) θα φάνε τα μούτρα τους. 

Ακόμα και οι μεγάλες εταιρίες δεν δίνουν σημασία σε αυτούς τους όρους. 

True story. Οι μετακινήσεις υπαλλήλων μεταξύ Vodafone wind και cosmote είναι πολύ πολύ συχνές, χωρις να δίνει κανένας σημασία στους όρους αυτούς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Απόλυση χωρίς αποζημίωση (εφόσον τη δικαιολογούν τα έτη εργασίας) δεν στέκει...ακόμα και φωτιά να του έβαλες με το λάθος σου!

υπάρχει.

σε μένα ήταν κάτι "αρνηση εργασίας". θα έχει και άλλα

να σου δωσω να καταλάβεις σε πολυεθνικη μου λενε πας Ιρακ για μια βδομάδα, οχι δεν παω εκει πέρα φοβάμαι εισαι τρελός ας παει άλλος. οκ με ειχε και στην μπουκα 7 χρόνια εγω εκεί αυτος νεος "προιστάμενος" και μετα απο δυο βδομαδες με φωναξαν για απόλυση ο οποιος μάλιστα είπε οτι κανονικα δεν επρεπε να πάρεις αποζημίωση για αρνηση εργασιας κατι που ειναι στο συμβολαιο σου οτι γενικα θα κάνεις την δουλειά σου αλλα μου λεει ειπα να το παίξω καλος.

Ισχυει; το ειπε για να μου δειξει οτι ειναι "ανθρωπος" , δεν ξέρω αλλα θεωρω οτι μπορεις να μην πάρεις αποζημίωση σε απόλυση άνετα.

23 λεπτά πριν, telis είπε

True story. Οι μετακινήσεις υπαλλήλων μεταξύ Vodafone wind και cosmote είναι πολύ πολύ συχνές, χωρις να δίνει κανένας σημασία στους όρους αυτούς 

μην πιάσουμε και τους integrators Που ο ένας παει στον άλλον και τούμπαλη καθε ενα χρόνο :D

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, χωρίς να το συνιστώ ή να μην το συνιστώ, σε περίπτωση που σε ένα έγγραφο βάλουμε μια random υπογραφή και όχι τη δική μας, τι παίζει;

Δεν εννοώ αλλουνού υπογραφή ε, εννοώ απλά μια παπαριά της στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, great είπε

υπάρχει.

σε μένα ήταν κάτι "αρνηση εργασίας". θα έχει και άλλα

να σου δωσω να καταλάβεις σε πολυεθνικη μου λενε πας Ιρακ για μια βδομάδα, οχι δεν παω εκει πέρα φοβάμαι εισαι τρελός ας παει άλλος. οκ με ειχε και στην μπουκα 7 χρόνια εγω εκεί αυτος νεος "προιστάμενος" και μετα απο δυο βδομαδες με φωναξαν για απόλυση ο οποιος μάλιστα είπε οτι κανονικα δεν επρεπε να πάρεις αποζημίωση για αρνηση εργασιας κατι που ειναι στο συμβολαιο σου οτι γενικα θα κάνεις την δουλειά σου αλλα μου λεει ειπα να το παίξω καλος.

Ισχυει; το ειπε για να μου δειξει οτι ειναι "ανθρωπος" , δεν ξέρω αλλα θεωρω οτι μπορεις να μην πάρεις αποζημίωση σε απόλυση άνετα.

μην πιάσουμε και τους integrators Που ο ένας παει στον άλλον και τούμπαλη καθε ενα χρόνο :D

1ον η άρνηση εργασίας εκτός έδρας (όταν δεν αναφέρεται ρητά στην αρχική σύμβαση) δεν θεωρείται παραίτηση.

2ον μάλλον ήταν πάρα πολύ καλός άνθρωπος ο νέος προϊστάμενος που ήθελε να σε χρυσώσει, όχι οτι σου έλεγε μπαρμπούτσαλα και ήξερε οτι αν το κυνηγήσεις θα τα πάρεις στο τέλος (μαζί με τα δικαστικά έξοδα).

13 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Να ρωτήσω, χωρίς να το συνιστώ ή να μην το συνιστώ, σε περίπτωση που σε ένα έγγραφο βάλουμε μια random υπογραφή και όχι τη δική μας, τι παίζει;

Δεν εννοώ αλλουνού υπογραφή ε, εννοώ απλά μια παπαριά της στιγμής.

Μπορείς να βάλεις σταυρό αλλά είναι σαν να τους τρολλάρεις, καλύτερα πες δεν υπογράφω!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι δεξιόχειρας, υπέγραψε με το αριστερό, με όσο το δυνατόν λιγότερες παύσεις, Στη χειρότερη μετά κάνε πως δεν καταλαβαίνεις τι σοι υπογραφη ειναι αυτή πάνω στο χαρτί :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μπορείς να βάλεις σταυρό αλλά είναι σαν να τους τρολλάρεις, καλύτερα πες δεν υπογράφω!

Καλά ναι, μιλάω για κάτι πειστικό, όχι ξεκάθαρα κάτι που δεν είναι η υπογραφή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lucifer είπε

Καλά ναι, μιλάω για κάτι πειστικό, όχι ξεκάθαρα κάτι που δεν είναι η υπογραφή σου.

Υπογράφεις ενώπιον κάποιου η το παραδίδεις σε κάποιον που είναι και ο υπεύθυνος για τον έλεγχο ταυτοπροσωπίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 11:48 ΠΜ, ikonio είπε

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

Θέλω πραγματικά κάποια στιγμή να πάνε στο δικαστήριο με αυτή την απαίτηση. Να γελάνε στο δικαστήριο για μια ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Δεν υπογράφεις. Μια υπογραφή έβαλα πριν 20 χρόνια, βάλαν αυτοί άλλες 50 στο όνομα μου, και πέρασα 8 χρόνια στα δικαστήρια να αποδείξω ότι δεν ήμουν ελέφαντας. Εγώ κι άλλοι 10 ομοιοπαθείς υπάλληλοι  που μας παρουσίασαν για αφεντικά κι εξαφανίστηκαν αφήνοντας τα πάντα απλήρωτα...

Και φυσικά αν υπογράψεις, αποδεικνύεται στα δικαστήρια το παράλογο των απαιτήσεων τους ως καταχρηστικό αλλά γιατί να τρέχεις και να υποστείς όλη αυτή την ταλαιπωρία?

Φιλικά και προς όλους, πρώτα είμαστε επιφυλακτικοί και μετά δίνουμε εμπιστοσύνη και όχι το αντίθετο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...