Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου, εχεις και το μαχαιρι και το πεπονι εσυ!!. και το ξερει!!! προσπαθει να εχει το "πανω χερι" με παπαρολογιες, πουστιες και δηθεν νταβατζιλικια και εκφοβισμους. 

στην πραγματικοτητα,προσπαθει να σε κρατησει επειδη του εισαι απαραιτητος, αλλα θελει και την πιτα ολοκληρη και να το παιξει ο "απο πανω"

στη θεση σου δε θα αγχωνομουν και ουτε θα υπέγραφα 

Συνεχισε τη δουλεια σου, χωρις να δινεις σημασια στο χαρτι ή στα χρονικα περιθωρια που βαζει. 

αν επιμεινει, με επιβλητικο τροπο , πεστου οτι δεν υπογραφεις τιποτα, να σε αφησει να κανεις τη δουλεια σου και αν δε γουσταρει, να σου δωσει τα νομιμα και θα πας σε αλλη εταιρια.

θα σου πρότεινα μαλιστα  να ζητησεις επιτακτικα και αυξηση -ετσι για το γαμωτο-  Προσωπικα πιστευω οτι σε παιρνει να ζητησεις, απλως δεν επιμενω γιατι δε σε ξερω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, great είπε

σε πολυεθνικη μου λενε πας Ιρακ για μια βδομάδα, οχι δεν παω εκει πέρα φοβάμαι εισαι τρελός ας παει άλλος. οκ με ειχε και στην μπουκα 7 χρόνια εγω εκεί αυτος νεος "προιστάμενος" και μετα απο δυο βδομαδες με φωναξαν για απόλυση ο οποιος μάλιστα είπε οτι κανονικα δεν επρεπε να πάρεις αποζημίωση για αρνηση εργασιας κατι που ειναι στο συμβολαιο σου οτι γενικα θα κάνεις την δουλειά σου αλλα μου λεει ειπα να το παίξω καλος.

Ισχυει; το ειπε για να μου δειξει οτι ειναι "ανθρωπος" , δεν ξέρω αλλα θεωρω οτι μπορεις να μην πάρεις αποζημίωση σε απόλυση άνετα.

Τυπικα μπορει να σε στειλει οπουδηποτε αν ειναι για προσωρινα και οχι μονιμη μεταθεση

Απο την αλλη ομως η εργασια στην αλλοδαπη απαιτει συναινεση του μισθωτου

Παιζει ρολο και το συμβολαιο τι ελεγε,μπορει να εχεις δεχτει τα παντα ολα οταν υπεγραφες

Καλα εκανε και δεν πηγες,τεραστιο ρισκο που εχει καποιο νοημα μονο με εξωφρενικη αμοιβη

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikonio είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω στον καθένα ξεχωριστά και να απαντήσω, οπότε θα γράψω την απάντησή μου ελπίζοντας καλύψω όλες τις απορίες για την περίπτωσή μου. 

Κατ αρχάς αναφέρω ότι το έγγραφο το είδε ο δικηγόρος - εργατολόγος και μου είπε μέσες άκρες ότι τελευταία παίζει πολύ, και άλλοι το κάνουν όντως "τυπικά", ενώ άλλοι το χρησιμοποιούν με πρόσχημα την απόλυση. Μου σημείωσε τα σημεία που αναφέρθηκαν και εδώ ως καταχρηστικά από πολλά μέλη, και έφτιαξε ένα έντυπο το οποίο επέστρεψα στην εργασία μου όπου ζητάω διορθώσεις στο αρχικό κείμενο ώστε να γίνει αποδεκτό. Όμως, δεν πρόκειται να γίνει καμία τέτοια διόρθωση καθώς δεν την δέχεται ο ιδιοκτήτης. Στο μόνο που μπορεί να κάνει πίσω "αλλά προφορικά και μεταξύ μας" είναι στα 100 χιλιόμετρα το οποίο όμως δεν θα αφαιρεθεί από το έντυπο αλλά απλά θα το συμφωνήσουμε στον αέρα. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν το δέχομαι σε καμία περίπτωση. Άφησαν βέβαια να εννοηθεί ότι ακόμα και αν τελικά δεν το υπογράψω και φύγω ή με διώξουν θα μου φέρουν κάτι αντίστοιχο για να είναι καλυμμένοι, είτε κάτσω δηλαδή είτε φύγω.  

Η τελική μου απόφαση είναι να μην το υπογράψω, ούτε καν με επιφύλαξη, θα το επιστρέψω την Δευτέρα πρωί πρωί που θα ξαναπιάσω δουλειά, ως απαράδεκτο και από εκείνο το σημείο και πέρα θα αναλάβω τις όποιες συνέπειες και θα εξηγήσω ευθύς αμέσως τον λόγο. 

Ο λόγος που το κάνω είναι η φύση της επιχείρησης και βέβαια η αντιμετώπιση από τον ιδιοκτήτη. Πιο πάνω αναφέρθηκαν κάποιες περιπτώσεις και σε κάποια σημεία είδα τον όρο "σοβαρή εταιρεία". Η δουλειά μου ήταν σε ηλεκτρολογείο - συνεργείο αυτοκινήτων το οποίο επισκευάζει - ξεκλειδώνει ECU's αυτοκινήτων και άλλα παρεμφερή με το αντικείμενο. Η ιστορία θέλει το ηλεκτρολογείο αυτό να έχει ξεκινήσει κάπου το 2013 με 2014 από μια πυλωτή, στη συνέχεια έγινε επίσημο και βγήκε σε ένα μικρό χώρο σε κεντρικό δρόμο και πριν 3 χρόνια επεκτάθηκε στον ίδιο δρόμο σε μεγαλύτερο κτίριο. Οι μέθοδοι επισκευής και ξεκλειδώματος, δηλαδή η "τεχνογνωσία" που επικαλείται ο ιδιοκτήτης είναι όλα από συγκεκριμένο εξειδικευμένο φόρουμ, και συν τοις άλλοις είναι μέθοδοι universal, για τις οποίες αν κάποιος έχει οποιοδήποτε δικαίωμα είναι ο αρχικός εμπνευστής τους και όχι το αφεντικό μου.  Πάνω σε αυτές τις μεθόδους δούλεψα, και ο λόγος που εξ αρχής προσλήφθηκα ήταν γιατί τις γνώριζα και τις χρησιμοποιούσα ήδη. ΔΕΝ μου έδειξαν κάτι διαφορετικό η καινούργιο, μου έδωσαν ένα γραφείο και μου είπαν κάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις. Δεν έχω εκπαιδευτεί σε κάτι, δεν έχω κάνει και δεν έχω πληρωθεί για κάποιο σεμινάριο. Πολλά μάλιστα από τα προγραμματιστικά εργαλεία και λογισμικό τα αγόρασα με δικά μου έξοδα καθώς και κάποια που είχα ήδη τα χρησιμοποίησα (κακώς ίσως) για το μαγαζί. 

Ακόμα και αυτό μπορεί να συνέβαλλε στο όλο σκηνικό, και βλέποντας το να προσπαθεί να με "δέσει" ή αν δεν τα καταφέρει να διαφυλάξει ότι δεν θα του κάνω μελλοντικά κάποια "ζημιά". 

Πιστεύω ότι την Δευτέρα θα τα πούμε νωρίς, έχει δείξει τις προθέσεις του ήδη και πιστεύω ότι η μη υπογραφή από πλευράς μου θα οδηγήσει στην πόρτα της εξόδου. 

Aν γινει όντως έτσι, και έχεις ούτως η άλλως το χαρτί που σου προσπάθησαν να επιβάλλουν ως αποδεικτικό, η απόλυση στα δικαστήρια θα θεωρηθεί καταχρηστική κι εκτός από την τυπική βάσει προϋπηρεσίας όποια αποζημίωση απόλυσης θα δικαιούσαι και άλλη αποζημίωση.  Ρωτάς δικηγόρο ξανά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι για εκφοβισμό και υποταγή κανονικά. Κανείς δε θα ασχοληθεί αν φύγεις από την εταιρία.

Εκτός και αν δουλεύεις για τον Elon Musk και δεν το ξέρεις ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όταν υπάρχουν τέτοιοι όροι παίρνεις αρκετά παραπάνω όταν φεύγεις για να μη χρειαστεί να δουλεύεις μέχρι να περάσει ο καιρός. 

Έχω και εγώ τέτοιο όρο αλλά πιστεύω πως τους ενδιαφέρουν θέσεις πχ πωλητών, ανάπτυξης κτλ. Στους άλλους που απλά συμπληρώνουν νομίζω σε αφήνουν να φύγεις έτσι. Σε πωλήσεις,  που παίζει να είσαι στη μέση καμίας πώλησης εκατομμυρίων,σου λένε πχ "Πάρε 40 χιλιάρικα και μη δουλέψεις τον επόμενο χρόνο". 

Μην πας δηλαδή στον ανταγωνιστή και δώσεις πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 11:48 ΠΜ, ikonio είπε

Ας παραθέσω μερικούς όρους από το έντυπο ώστε να συνεχίσουμε την κουβέντα. Συγκεκριμένα τα σημεία που θεωρώ υπερβολικά

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Να σημειώσω πριν προχωρήσω ότι η θέση μου είναι τεχνικός, δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με το πελατολόγιο, ούτε με πελάτες πέραν από την περίπτωση που κάποιος πελάτης θα ζητήσει κάποια επιπλέον τεχνική πληροφορία. Δεν γνωρίζω δηλαδή κανένα προσωπικό στοιχείο το οποίο θα μπορούσε να διαρρεύσει και να δημιουργήσει κάποιο νομικό ζήτημα. Παρ όλα αυτά αναφέρεται ότι:

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

Δείξε το στο δικηγόρο σου πρωτα απ όλα. Εγώ να είμαι ειλικρινής δεν θα υπεγραφα. 

19 ώρες πριν, great είπε

υπάρχει.

σε μένα ήταν κάτι "αρνηση εργασίας". θα έχει και άλλα

να σου δωσω να καταλάβεις σε πολυεθνικη μου λενε πας Ιρακ για μια βδομάδα, οχι δεν παω εκει πέρα φοβάμαι εισαι τρελός ας παει άλλος. οκ με ειχε και στην μπουκα 7 χρόνια εγω εκεί αυτος νεος "προιστάμενος" και μετα απο δυο βδομαδες με φωναξαν για απόλυση ο οποιος μάλιστα είπε οτι κανονικα δεν επρεπε να πάρεις αποζημίωση για αρνηση εργασιας κατι που ειναι στο συμβολαιο σου οτι γενικα θα κάνεις την δουλειά σου αλλα μου λεει ειπα να το παίξω καλος.

Ισχυει; το ειπε για να μου δειξει οτι ειναι "ανθρωπος" , δεν ξέρω αλλα θεωρω οτι μπορεις να μην πάρεις αποζημίωση σε απόλυση άνετα.

μην πιάσουμε και τους integrators Που ο ένας παει στον άλλον και τούμπαλη καθε ενα χρόνο :D

Αυτό με το κανονικά δεν θα επερνες αποζημίωση γιατί αρνήθηκες να πας να δουλέψεις στου χάρου το στόμα δεν ισχύει. Τους κοινοποιείς εξώδικο για συμβιβαστικη λυση και γενικότερα τους κηνηγας δικαστικώς κ τους πηδας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 11:57 ΠΜ, vagos789 είπε

Οι οροι που παραθετεις ειναι υπερβολικοι,εκτος αν εισαι σε R&D, δεν πιστευω θα ασχοληθει ποτε κανεις μαζι σου οτι και αν κανεις.

Θα ελεγα να υπογραψεις το χαρτι και να κρατησεις την δουλεια θεωροντας οτι ολα αυτα ειναι βλακειες

Βεβαιως αν ημουνα δικηγορος θα σου ελεγα να μην υπογραψεις,να ζητησεις τροποποιησεις κτλ αλλα αυτο ισως περιπλεξει την κατασταση

Συμφωνώ.  Να υπογράψεις, να μη χάσεις τη δουλειά.  Αργότερα, αν γίνει κάτι, αν σου κάνουν π.χ. αγωγή...  το δικαστήριο θα κρίνει και θα αποφασίσει. κι όχι αυτοί.  τέτοιοι αόριστοι όροι, δεν λαβαίνονται υπόψη από κανένα δικαστήριο!  το πως ξεβιδώνει το κάρτερ και πώς αλλάζουν τα λάδια, δεν μπορούν να θεωρηθούν πατέντες και τεχνογνωσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω 6 σελιδες και πραγματικα νομιζω οτι οι περισσοτεροι δεν εχετε καμια επαφη με την πραγματικοτητα..

Οταν βρισκεις μια καλη δουλεια με καλο μισθο, ειδικα οταν εχεις μεινει ανεργος καποιον καιρο και εαν δεν καιγονται να σε προσλαβουν 2-3 εργοδοτες ταυτοχρονα, υπογραφεις οτιδηποτε ειναι για την εταιρια standard practice συνοδευτικο της συμβασης σου εγγραφο. Εναλλακτικα θα μεινεις ανεργος με οτι αυτο συνεπαγεται. 

Τα υπολοιπα ειναι απλα μαγκιες του κ@λου..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, g4ngelo είπε

Διαβαζω 6 σελιδες και πραγματικα νομιζω οτι οι περισσοτεροι δεν εχετε καμια επαφη με την πραγματικοτητα..

Οταν βρισκεις μια καλη δουλεια με καλο μισθο, ειδικα οταν εχεις μεινει ανεργος καποιον καιρο και εαν δεν καιγονται να σε προσλαβουν 2-3 εργοδοτες ταυτοχρονα, υπογραφεις οτιδηποτε ειναι για την εταιρια standard practice συνοδευτικο της συμβασης σου εγγραφο. Εναλλακτικα θα μεινεις ανεργος με οτι αυτο συνεπαγεται. 

Τα υπολοιπα ειναι απλα μαγκιες του κ@λου..

Όχι. Η επαφή που έχει ο ts με την πραγματικότητα δεν αμφισβητείται για κανένα απολύτως λόγο. Θίγονται τα δικαιώματά του,  περιορίζονται οι ελευθερίες του, και  το έγγραφο που καλείται να υπογράψει είναι αποτελεί δυσμενή μεταβολή των όρων της σύμβασης του, δεδομένης της ύπαρξης της.

Συμπεριφορές του "σκάσε και υπέγραψε/δούλεψε μαύρα/μην πληρώνεσαι υπερωρίες κτλ"  μπορεί να ωφελούν σε κάποιες περιπτώσεις τον υπάλληλο, ή έτσι πιστεύει, αλλά αν δει κάποιος την γενικότερη εικόνα καταστρέφουν την αγορά εργασίας, και είναι ζημιογόνες για όλους μας. Θεωρώ ότι αυτό δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

Στην προκειμένη, ο ts δεν είναι ανειδίκευτος, αντιθέτως, ούτε κάποιος που ο εργοδότης του θα ήθελε να χάσει, αλλιώς δεν θα γινόταν όλα αυτά. Επίσης, δεν ξέρουμε κάτι για τον μισθό του, τα μπονους κτλ. Κατά την γνώμη μου, σωστά σκέφτεται να μην υπογράψει την σύμβαση.

Τέλος, σχετικά με το "μαγκιές του κώλου".

Ξέρεις γιατί είμαστε εδώ; Ξέρεις γιατί υπάρχουν εργοδότες που απαιτούν τέτοιου είδους συμβάσεις; Γιατί βρίσκουν και τα κάνουν. Προς Θεού, δεν μιλάμε για την περίπτωση που τέτοιες συμβάσεις κρίνονται απαραίτητες, αλλά για το συνεργείο, το ζαχαροπλαστείο, τον φούρνο, την μέση ελληνική επιχείρηση. Οι απαιτήσεις που έχουμε για την  έντιμη αποζημίωση του χρόνου που δίνουμε στους εργοδότες δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υποχωρήσουν, και οι μαγκιές, όπως είπες εσύ - εγώ τις θεωρώ διεκδικήσεις , είναι απαραίτητες. Σε αντίθετη περίπτωση, θα φτάσουμε να δουλεύουμε για 400 ευρώ με ενοίκιο 500.

Επεξ/σία από constandinos
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g4ngelo είπε

Εναλλακτικα θα μεινεις ανεργος

Αυτό από πού συμπεραίνεται δε μπορώ να καταλάβω...Κάποιοι βρίσκουν και την άλλη μέρα δουλειά. Δεν είναι όλα τα επαγγέλματα ίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g4ngelo είπε

Διαβαζω 6 σελιδες και πραγματικα νομιζω οτι οι περισσοτεροι δεν εχετε καμια επαφη με την πραγματικοτητα..

Οταν βρισκεις μια καλη δουλεια με καλο μισθο, ειδικα οταν εχεις μεινει ανεργος καποιον καιρο και εαν δεν καιγονται να σε προσλαβουν 2-3 εργοδοτες ταυτοχρονα, υπογραφεις οτιδηποτε ειναι για την εταιρια standard practice συνοδευτικο της συμβασης σου εγγραφο. Εναλλακτικα θα μεινεις ανεργος με οτι αυτο συνεπαγεται. 

Τα υπολοιπα ειναι απλα μαγκιες του κ@λου..

Eχω υπάρξει yes master.Απλά με πάταγαν κάθε φορά πιο πολύ.Ποτέ ξανα.Ρουμανική παροιμία: μια κλωτσιά στον κωλο σε πάει  ενα βήμα μπροστά" Και να σε απολύσουν απλά σε ωθούν να βρεις κάτι άλλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2020 στις 11:48 ΠΜ, ikonio είπε

Ας παραθέσω μερικούς όρους από το έντυπο ώστε να συνεχίσουμε την κουβέντα. Συγκεκριμένα τα σημεία που θεωρώ υπερβολικά

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Να σημειώσω πριν προχωρήσω ότι η θέση μου είναι τεχνικός, δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με το πελατολόγιο, ούτε με πελάτες πέραν από την περίπτωση που κάποιος πελάτης θα ζητήσει κάποια επιπλέον τεχνική πληροφορία. Δεν γνωρίζω δηλαδή κανένα προσωπικό στοιχείο το οποίο θα μπορούσε να διαρρεύσει και να δημιουργήσει κάποιο νομικό ζήτημα. Παρ όλα αυτά αναφέρεται ότι:

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

 

Αυτοί δεν είναι όροι που αφορούν πατροπαράδοτα τον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων. Πρόκειται για μια ειδική υποκατηγορία, ένα κλασσικό non-compete agreement.

Συνήθως τα non-compete τα παίρνουν copy-paste από μεγάλες εταιρείες, που τα αναθέτουν σε υψηλόβαθμα στελέχη. 

Αν για παράδειγμα ήσουν μεγαλο-δικηγόρος, και σου προσφέρονταν μια συνεργατική σχέση σε μια φίρμα, θα υπέγραφες ένα non-compete ώστε να μη πάρεις μαζί το πελατολόγιό σου αν απολυθείς ή φύγεις.

Δεύτερο παράδειγμα, αν ήσουν μηχανικός/επιστήμονας/ερευνητής στο R&D μιας μεγάλης φίρμας, πάλι θα υπέγραφες ένα non-compete ώστε να μην έδινες πληροφορίες στον ανταγωνισμό σε περίπτωση αποχώρησης.

Το catch εδώ είναι πως τα υψηλόβαθμα στελέχη εταιρειών που υπογράφουν non-compete agreements, είναι συνήθως (πολύ) υψηλόμισθα, και έχουν επιπρόσθετες παροχές σε ένα στενότερο πλαίσιο συνεργασίας με την εταιρεία τους (μεγάλα commissions, special billing rates, special bonuses, % επί των κερδών, share-holders).

Οπότε η ερώτηση προς τον ίδιο σου τον εαυτό είναι σχετικά απλή: Δικαιολογεί η θέση σου, ο μισθός σου, οι παροχές σου, οι προοπτικές εξέλιξής σου, και η γενικότερη σχέση με την εταιρεία σου, την υπογραφή ενός non-compete? Αν η απάντηση είναι ξεκάθαρα αρνητική, προτείνεται να μη το υπογράψεις. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

p.s.

Το να ακολουθήσεις μια φυσική διαδικασία πάνω σε ένα φυσικό αντικείμενο, δε παραβιάζει κανέναν νομικό όρο ανταγωνισμού ή δικαιωμάτων. Δε μπορεί να σε διώξει νομικά κανείς επειδή άνοιξες μια υπαρκτή τάπα και αφαίρεσες το περιεχόμενο ενός βυτίου. Κι εγώ γνωρίζω πως να αφαιρέσω λάδια απευθείας από κάρτερ, όπως και κάθε μηχανικός που αξίζει τα ρέστα του - πρόκειται για γνώση που μπορεί να αποκτηθεί ευρέως, έως και αυτοδίδακτα. Μπορούν να σε κυνηγίσουν μόνο αν χρησιμοποιήσεις patented εξοπλισμό, που τους ανήκει.

Ένας άλλος τρόπος με τον οποίο μπορούν να σε κυνηγήσουν, είναι εάν υπάρχει συμβολαιογραφημένη διαβίβαση δικαιώματα από τον κατασκευαστή προς την εταιρεία σου, πως μόνο αυτή μπορεί να πειράζει συγκεκριμένα μέρη ή/και με συγκεκριμένους τρόπους πάνω στα προϊόντα του κατασκευαστή. Χλωμό, αλλά δε μπορώ να γνωρίζω.

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, constandinos είπε

Όχι. Η επαφή που έχει ο ts με την πραγματικότητα δεν αμφισβητείται για κανένα απολύτως λόγο. Θίγονται τα δικαιώματά του,  περιορίζονται οι ελευθερίες του, και  το έγγραφο που καλείται να υπογράψει είναι αποτελεί δυσμενή μεταβολή των όρων της σύμβασης του, δεδομένης της ύπαρξης της.

Συμπεριφορές του "σκάσε και υπέγραψε/δούλεψε μαύρα/μην πληρώνεσαι υπερωρίες κτλ"  μπορεί να ωφελούν σε κάποιες περιπτώσεις τον υπάλληλο, ή έτσι πιστεύει, αλλά αν δει κάποιος την γενικότερη εικόνα καταστρέφουν την αγορά εργασίας, και είναι ζημιογόνες για όλους μας. Θεωρώ ότι αυτό δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

Στην προκειμένη, ο ts δεν είναι ανειδίκευτος, αντιθέτως, ούτε κάποιος που ο εργοδότης του θα ήθελε να χάσει, αλλιώς δεν θα γινόταν όλα αυτά. Επίσης, δεν ξέρουμε κάτι για τον μισθό του, τα μπονους κτλ. Κατά την γνώμη μου, σωστά σκέφτεται να μην υπογράψει την σύμβαση.

Τέλος, σχετικά με το "μαγκιές του κώλου".

Ξέρεις γιατί είμαστε εδώ; Ξέρεις γιατί υπάρχουν εργοδότες που απαιτούν τέτοιου είδους συμβάσεις; Γιατί βρίσκουν και τα κάνουν. Προς Θεού, δεν μιλάμε για την περίπτωση που τέτοιες συμβάσεις κρίνονται απαραίτητες, αλλά για το συνεργείο, το ζαχαροπλαστείο, τον φούρνο, την μέση ελληνική επιχείρηση. Οι απαιτήσεις που έχουμε για την  έντιμη αποζημίωση του χρόνου που δίνουμε στους εργοδότες δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υποχωρήσουν, και οι μαγκιές, όπως είπες εσύ - εγώ τις θεωρώ διεκδικήσεις , είναι απαραίτητες. Σε αντίθετη περίπτωση, θα φτάσουμε να δουλεύουμε για 400 ευρώ με ενοίκιο 500.

Ωραια ολα αυτα τα ποιητικα αλλα μαλλον δεν εχετε καταλαβει κατι. Σε απλες δουλειες με χαμηλους μισθους ειναι σχεδον απιθανο να ζητηθει απο τον εργαζομενο να υπογραψει τετοιου ειδους εγγραφα. Συμπεραινω πως ο OP δεν ειναι χαμηλομισθος (σε σχεση με το μεσο ορο) και ισως θα υπαρχει καποιος λογος να υπογραψει NCA η Confidentiality agreement. Φυσικα το συγκεκριμενο εγγραφο δεν εχει καμια σχεση με GDPR.

Και για να γινω πιο σαφης, εχω υπογραψει NCΑ & Confidentiality agreement στην παρουσα δουλεια μου οπου ΟΛΑ τα εσωτερικα εγγραφα ειναι εμπιστευτικα. Προσωπικα, να αρνηθω 4000+ μισθο και να τρεχω σε εργατολογο για να διαπιστωσω αν τα χαρτια που ηθελαν να υπογραψω στεκουν νομικα το θεωρω υπερβολη (οταν μιλαμε για σοβαρες εταιριες / επιχειρησεις).

@Lanike71 Οι καλες θεσεις δεν φυτρωνουν στα δεντρα για να βρισκεις απο τη μια μερα στην αλλη, ειδικα στην Ελληνικη αγορα εργασιας. Η γυναικα μου εχει Master στα διοικητικα οικονομικα απο Αγγλια και ειναι αυτην την στιγμη ανεργη.

@Ukforthemoment Ασχολιαστο..

Επεξ/σία από g4ngelo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g4ngelo είπε

 

@Ukforthemoment Ασχολιαστο..

Δεν είχαμε όλοι όμως τις δουλειές των 4000+€ όπως λες εσύ.Των 800€ με τα 12ωρα που δεν ήξεραν απο δωρα κλπ.Γιατί εκεί βρίσκουν να σε πατάνε,"χίλιοι περιμένουν να πάρουν την θέση σου " .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...