Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Maverickj13 είπε

Ερωτηση και θα εκτιμουσα απαντηση απο καποιον του χωρου.

Εχουμε ακινητο που ο κατασκευαστης ζηταει χ ευρω και το 30% μαυρα. Ο μεσιτης πρεπει να πληρωθει με αμοιβη 2% στο χ ή στο 0.7χ ;

Θα το πω απλά. Θα του δώσεις το 2% του πραγματικού τιμήματος και θα είστε όλοι ευχαριστημένοι. Εκτός αν θες να παίξεις με τη φωτιά, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kirileman είπε

Θα το πω απλά. Θα του δώσεις το 2% του πραγματικού τιμήματος και θα είστε όλοι ευχαριστημένοι. Εκτός αν θες να παίξεις με τη φωτιά, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Με απόδειξη ή μαύρα;

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 0,7x θα πληρώσεις. Δεν θα καταφέρει να αποδείξει τη διαφορά.

Δες το και αλλιώς, αν σε εναγάγει στη χειρότερη να πληρώσεις τη διαφορά με δικαστική απόφαση. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ασχοληθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Pare50 είπε

Στο 0,7x θα πληρώσεις. Δεν θα καταφέρει να αποδείξει τη διαφορά.

Δες το και αλλιώς, αν σε εναγάγει στη χειρότερη να πληρώσεις τη διαφορά με δικαστική απόφαση. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ασχοληθεί. 

Δηλαδή στη χειρότερη το δικαστήριο να δεχθεί ότι έγινε αγοραπωλησία ακινήτου με μαύρα χρήματα

Και το μόνο πρόβλημα τότε θα είναι ότι θα έχει να δώσει π.χ. παραπάνω 500 € στον μεσίτη, κατά τα άλλα όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Pare50 είπε

Στο 0,7x θα πληρώσεις. Δεν θα καταφέρει να αποδείξει τη διαφορά.

Δες το και αλλιώς, αν σε εναγάγει στη χειρότερη να πληρώσεις τη διαφορά με δικαστική απόφαση. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ασχοληθεί. 

Ωραία ελληνική λογική, αφού δεν θα καταφέρει να το αποδείξει, να τον φάμε. Μετά είναι οι μεσίτες κακοί αν προσπαθουν να βγάλουν κάτι τέτοια σπασμένα μέσα από τις ενοικιάσεις. Από τη στιγμή που υπάρχει μια συμφωνία πρέπει να τηρείται. ΤΕΛΟΣ. 

 Χωρίς να συμπαθώ το μεγαλύτερο ποσοστό μεσιτών, έχω συνεργαστεί με μεσίτη σε πώληση που άξιζε παραπάνω από το 2% και φυσικά το πήρε. 
  


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσιτης πληρωνεται με οτι εχει συμφωνηθει εκ των προτερων

Οι συμφωνιες τιμωνονται , ο μονος λογος να αθετηθουν ειναι αν ειναι επαχθεις,αν πχ ο μεσιτης ζηταει 15% ενω το συνηθες ειναι 3%, τοτε τον ριχνεις χωρις τυψεις και χωρις να ανησυχεις οτι θα σε πει απατεωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή στη χειρότερη το δικαστήριο να δεχθεί ότι έγινε αγοραπωλησία ακινήτου με μαύρα χρήματα

Και το μόνο πρόβλημα τότε θα είναι ότι θα έχει να δώσει π.χ. παραπάνω 500 € στον μεσίτη, κατά τα άλλα όλα καλά

Τους τα λέμε, αλλά δεν καταλαβαίνουν. Δεν πειράζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αμοιβή του μεσίτη είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη, όμως στην πράξη ανέρχεται στο 2% επί του πραγματικού τιμήματος της αγοραπωλησίας + 24% ΦΠΑ. Υπάρχει σειρά δικαστικών αποφάσεων που δικαιώνουν τους μεσίτες όσον αφορά το πραγματικό και όχι το πλασματικό τίμημα, οπότε ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη να επικαλεστεί ενώπιον του δικαστηρίου ότι στην ουσία έχει παρανομήσει έναντι των φορολογικών αρχών παίρνοντας ή δίνοντας μαύρα και, φυσικά, να υπάρξει σχετικό δεδικασμένο. Συνήθως οι μεσίτες έχουν μια τυποποιημένη σύμβαση, την οποία πρέπει να υπογράψουν τόσο ο υποψήφιος πωλητής, όσο και ο αγοραστής, έτσι ώστε να κατοχυρωθούν σε περίπτωση εικονικής υπαναχώρησης ή συμφωνίας των συμβαλλομένων να συνάψουν κρυφά το συμβόλαιο (εννοείται πως το ελέγχουν συστηματικά στα υποθηκοφυλακεία/κτηματολογικά γραφεία). Επομένως, απαιτείται πολύ μεγάλη προσοχή ιδίως κατά την επιλογή του σωστού και έντιμου μεσίτη, επειδή πρόκειται για ιδιαίτερα σκληροπυρηνική κλίκα με πολλά λαμόγια στους κόλπους της, στην οποία δεν περνάνε διάφορες "εξυπνάδες" και μεθοδεύσεις. 

Επεξ/σία από marva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή στη χειρότερη το δικαστήριο να δεχθεί ότι έγινε αγοραπωλησία ακινήτου με μαύρα χρήματα

Και το μόνο πρόβλημα τότε θα είναι ότι θα έχει να δώσει π.χ. παραπάνω 500 € στον μεσίτη, κατά τα άλλα όλα καλά

Είναι εντελώς απίθανο να δεχθεί το δικαστήριο κάτι τέτοιο, και αυτό επειδή δέχεται μόνο αποδείξεις και όχι ισχυρισμούς.

Βέβαια θεωρητικά όλα αυτά, γιατί σχεδόν πάντα οι εντολές που σε βάζουν να υπογράψεις οι μεσίτες δεν λένε για αμοιβή σε ποσοστό επί της αξίας, αλλά για αμοιβή με κάποιο συγκεκριμένο ποσό εφάπαξ έτσι ώστε το ποσό που θα μπει στα συμβόλαια να μην επηρεάζει καθόλου την αμοιβή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Είναι εντελώς απίθανο να δεχθεί το δικαστήριο κάτι τέτοιο, και αυτό επειδή δέχεται μόνο αποδείξεις και όχι ισχυρισμούς.

Βέβαια θεωρητικά όλα αυτά, γιατί σχεδόν πάντα οι εντολές που σε βάζουν να υπογράψεις οι μεσίτες δεν λένε για αμοιβή σε ποσοστό επί της αξίας, αλλά για αμοιβή με κάποιο συγκεκριμένο ποσό εφάπαξ έτσι ώστε το ποσό που θα μπει στα συμβόλαια να μην επηρεάζει καθόλου την αμοιβή τους.

Ακριβώς αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
37 λεπτά πριν, gigo6125913 είπε

Καλησπερα στην ομαδα, καινουριος στην αγορά ακινήτων :)Ποιος πληρώνει τον μεσίτη σε περίπτωση αγοραπωλησίας; Ο πωλητής ή ο αγοραστής;

Έχει απαντηθεί και παραπάνω αυτό, συνήθως τον πληρώνουν και οι δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Αν εγώ έχω δει μια διαδικτυακή αγγελία για ένα ακίνητο που πωλείται μέσω πολλών μεσιτών (όχι αποκλειστική), και στείλω την γυναίκα μου να το δει, και υπογράψει αυτή το φυλλάδιο του μεσίτη, και μετά πάω εγώ, γνωρίζοντας πλέον που βρίσκεται το ακίνητο, και βρω τρόπο να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη και κλείσουμε την δουλειά εκτός μεσίτη, είναι κάτι το παράνομο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aXer είπε

Αν εγώ έχω δει μια διαδικτυακή αγγελία για ένα ακίνητο που πωλείται μέσω πολλών μεσιτών (όχι αποκλειστική), και στείλω την γυναίκα μου να το δει, και υπογράψει αυτή το φυλλάδιο του μεσίτη, και μετά πάω εγώ, γνωρίζοντας πλέον που βρίσκεται το ακίνητο, και βρω τρόπο να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη και κλείσουμε την δουλειά εκτός μεσίτη, είναι κάτι το παράνομο;

 

Βάλε κάνα φίλο καλύτερα, η γυναίκα μπορεί να εμπλακεί στη χαρτούρα (αν προχωρήσει η υπόθεση) και να έχεις τρεχάματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...