Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Μου εδειξε το σπιτι, αλxλα δεν υπεγραψα κατι. Σε 10+ ατομα θα το εδειξε μονο την ημερα που ειχα παει εγω.

Είναι σίγουρσ νόμιμος μεσίτης; Μήπως πάει να τα πάρει μαύρα;

Γενικά από εμπειρία δική μου κ συγγενών/φίλων δεν παίζει νόμιμος μεσίτης να δείξει ακίνητο χωρίς να υπογράψεις. Αλλιώς δεν είναι κατοχυρωμένος.

Πάντως γνωρίζω ότι οι (νόμιμοι) μεσίτες ανά διαστηματα μέσω δικηγόρου ελέγχουν τις αγοραπωλησίες (ενοικιάσεις δεν γνωρίζω) μήπως και την έκαναν αγοραστής κ πωλητής πίσω από την πλάτη του. Εκεί μετά μπορεί να πάει μέσω της νομικής οδού ΑΝ και μόνο αν έχει αποδεικτικό ότι όντως στο έδειξε, δλδ το χαρτί που κανονικά υπογράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Μα δεν πάει σε μεσίτη όταν ψάχνει online. Απλά το 60-70% των σπιτιών online είναι σε μεσίτες, γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κάνουν τέτοια "deal" όπως εσύ. Έχεις τσεκάρει σε spitogato και χρυση ευκαιρία να δεις άμα το σπίτι σου υπάρχει σε μεσιτικό γραφείο; Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα και θα δεις ότι η πλειονότητα είναι έτσι και μένουν ελάχιστες επιλογές στους ενοικιαστές να βρουν σπίτια χωρίς μεσίτη.

Φιλε μου το εξηγησα, τα καλά σπίτια νοικιάζονται άμεσα. Αυτά που μένουν στους μεσίτες είναι η σαβούρα..  

Σπιτόγατο δεν έβαλα ποτέ αγγελία γιατι είναι με πληρωμή ενω η ΧΕ δωρεάν...

Όταν βάζω ενοικιαστήριο ναι το βάζουν και οι μεσίτες αγγελία, γιαυτο αμα μπεις πχ σε πωλησεις θα δεις τα ιδια ακίνητα σε πολαπλες αγγελίες απο διαφορετικά μεσιτικά.
Υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν αποκλειστηκότητα όπως remax και τους λέω ευγενικά να πάνε να γαμηθούνε...
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Μου εδειξε το σπιτι, αλλα δεν υπεγραψα κατι. Σε 10+ ατομα θα το εδειξε μονο την ημερα που ειχα παει εγω.

Περίεργο, εμείς κάποτε που κοίταζαμε σπίτι για φιλικό μου πρόσωπο και το είχε αναλάβει μεσίτης μας έβαλε προκαταβολικά να υπογράψουμε οτι το είδαμε από αυτόν (πριν αποφασίσουμε).

Υποθέτω αν προχωρήσεις σε συμβόλαιο με τον ιδιοκτήτη θα απαιτήσει και ο μεσίτης το μερίδιο του.

Τώρα αν δεν υπέγραψες τίποτα στον μεσίτη (φάντασμα) λογικά δεν θα σε αφήσει να κάνεις συμβόλαιο αν δεν τον πληρώσεις ή θα τα ζητάει μετά από τον ιδιοκτήτη αν αυτός προχωρήσει σε συμβόλαιο εν αγνοία του.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως ειδικά σε ενοίκια σπιτιών οτι ειναι πολυ ευκολο να βρεις ενοικιαστή!

Το δυσκολο στις μερες μας ειναι πωληση σπιτιου και γης.
Εκει ισως να χρειαστεις μια βοηθεια στις διασυνδέσεις μεσιτών
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mpompo13 είπε

Είναι σίγουρσ νόμιμος μεσίτης; Μήπως πάει να τα πάρει μαύρα;

Γενικά από εμπειρία δική μου κ συγγενών/φίλων δεν παίζει νόμιμος μεσίτης να δείξει ακίνητο χωρίς να υπογράψεις. Αλλιώς δεν είναι κατοχυρωμένος.

Πάντως γνωρίζω ότι οι (νόμιμοι) μεσίτες ανά διαστηματα μέσω δικηγόρου ελέγχουν τις αγοραπωλησίες (ενοικιάσεις δεν γνωρίζω) μήπως και την έκαναν αγοραστής κ πωλητής πίσω από την πλάτη του. Εκεί μετά μπορεί να πάει μέσω της νομικής οδού ΑΝ και μόνο αν έχει αποδεικτικό ότι όντως στο έδειξε, δλδ το χαρτί που κανονικά υπογράφεις.

Εχει ιστοσελιδα κανονικα, μου εδωσε και καρτα του. Δεν ξερω. Αν του ζητησω αποδειξη και δεν δεχθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εχει ιστοσελιδα κανονικα, μου εδωσε και καρτα του. Δεν ξερω. Αν του ζητησω αποδειξη και δεν δεχθει;

Δεν είμαι νομικός αλλά αυτό είναι παράνομο. Δεν γνωρίζω αν εμπίπτει στο πλαίσιο του:

Αναφορά σε κείμενο

«Ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό»

Γενικά πάντως αν είσαι τόσο αρνητικός γιατί δεν βλέπεις για κάποιο άλλο διαμέρισμα/σπίτι; κατά προτίμηση χωρίς μεσίτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράνομο να διατηρεί ιστοσελίδα και να έχει κάρτα ο μεσίτης. 

Απόδειξη είναι υποχρεωμένος να εκδόσει, λογικά θα σου ζητήσει τον ΦΠΑ, αν το δεχτείς και αυτός αρνηθεί είναι καραπαράνομος τόσο από φορολογικης πλευράς και όχι μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Δεν είμαι νομικός αλλά αυτό είναι παράνομο. Δεν γνωρίζω αν εμπίπτει στο πλαίσιο του:

Γενικά πάντως αν είσαι τόσο αρνητικός γιατί δεν βλέπεις για κάποιο άλλο διαμέρισμα/σπίτι; κατά προτίμηση χωρίς μεσίτη;

Ψαχνω 2,3 μηνες, δεν βρισκω κατι. Οχι οτι και αυτο ειναι τελειο για 2 παιδια.

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Δεν είναι παράνομο να διατηρεί ιστοσελίδα και να έχει κάρτα ο μεσίτης. 

Απόδειξη είναι υποχρεωμένος να εκδόσει, λογικά θα σου ζητήσει τον ΦΠΑ, αν το δεχτείς και αυτός αρνηθεί είναι καραπαράνομος τόσο από φορολογικης πλευράς και όχι μόνο. 

Οταν λες το ΦΠΑ; Δλδ παραπανω λεφτα απο τα 630 που ειναι το ενοικιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Γιατι θα με παει δικαστικα και με ποια κατηγορια; Επειδη στο μιλητο ειπαμε κατι και δεν το τηρησαμε; Αν δεν πεσουν υπογραφες, δεν νομιζω να μπορει να τρεξει τον αλλον στα δικαστηρια.

Στο Ελλαντα δεν ξερω τι ισχυει αλλα σε αλλες χωρες οπως η Αμερικη το μιλητο που ειπες θεωρειται συμφωνια (απο τα δικαστηρια εστω), δεν ειναι αναγκαιο να υπογραψεις κατι.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Στο Ελλαντα δεν ξερω τι ισχυει αλλα σε αλλες χωρες οπως η Αμερικη το μιλητο που ειπες θεωρειται συμφωνια (απο τα δικαστηρια εστω), δεν ειναι αναγκαιο να υπογραψεις κατι.

Ποιο μιλητο; Εγω πηγα ειδα το σπιτι και ειπε θα με ειδοποιησουν. Αν κερδισω το τουρνουα, ειναι πολλα ατομα φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Εγω πιστευω πως ειδικά σε ενοίκια σπιτιών οτι ειναι πολυ ευκολο να βρεις ενοικιαστή!

Το δυσκολο στις μερες μας ειναι πωληση σπιτιου και γης.
Εκει ισως να χρειαστεις μια βοηθεια στις διασυνδέσεις μεσιτών
 

Το θέμα δεν είναι αν είναι εύκολο να βρεις ή όχι, το θέμα ειναι η ποιότητα του ανθρώπου που θα βρεις.

Εκεί λοιπόν ή κάθεσαι εσύ και το δείχνεις σε Χ ανθρώπους και φιλτραρεις σε ποιον θα το δώσεις και ποιον όχι, εκτός αν έχεις κανένα χρεπι και το μόνο που σε νοιάζει είναι το μπαγιοκο, ή το δίνεις σε μεσίτη και του λες, φίλε, αυτούς και αυτούς τους αποκλειεις, μην σπαταλάς το χρόνο μου τζάμπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Στο Ελλαντα δεν ξερω τι ισχυει αλλα σε αλλες χωρες οπως η Αμερικη το μιλητο που ειπες θεωρειται συμφωνια (απο τα δικαστηρια εστω), δεν ειναι αναγκαιο να υπογραψεις κατι.

Δεν υπάρχει εδώ προφορική εντολή.

16 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Μου εδειξε το σπιτι, αλλα δεν υπεγραψα κατι. Σε 10+ ατομα θα το εδειξε μονο την ημερα που ειχα παει εγω.

Αν δεν υπέγραψες εντολή υπόδειξης, δεν πληρώνεις και τίποτα.

19 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Θεωρητικά θα σε πάει δικαστικά και θα τα πληρώσεις κανονικά μαζί με τόκους και έξοδα, στην πράξη λίγο απίθανο να σε κυνηγήσει για τόσο μικρό ποσό.

Θα το ρισκάρεις?

Ποιο δικαστήριο; Αφού δεν έχει υπογράψει υπόδειξη, το νοικιάζει και δεν του δίνει μία ή του δίνει όσα εκείνος νομίζει.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν υπάρχει εδώ προφορική εντολή.

Αν δεν υπέγραψες εντολή υπόδειξης, δεν πληρώνεις και τίποτα.

Αφού δεν έχει υπογράψει υπόδειξη, το νοικιάζει και δεν του δίνει μία ή του δίνει όσα εκείνος νομίζει.

Εκτος αν με βαλει να υπογραψω λιγο πριν το συμβολαιο, εαν επιλεχθω. Δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Εκτος αν με βαλει να υπογραψω λιγο πριν το συμβολαιο, εαν επιλεχθω. Δεν γνωριζω.

Μπροστά στον ιδιοκτήτη ή με τον ιδιοκτήτη να σε περιμένει στο διαμέρισμα; Τότε είναι αργά, ο ιδιοκτήτης έχει αποδεχτεί την προσφορά σου και έχει έρθει να υπογράψετε. Τι θα του πει ο μεσίτης; Ξέρετε, τελικά δεν είναι ο κατάλληλος μισθωτής για εσάς γιατί... ξέχασα να τον βάλω να μου υπογράψει υπόδειξη και δεν με πληρώνει; Για την ακρίβεια, χωρίς υπογεγραμμένη υπόδειξη δεν δικαιούται αμοιβή ούτε από τον ιδιοκτήτη (εκτός αν έχει αποκλειστική σε ισχύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...