Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μπροστά στον ιδιοκτήτη ή με τον ιδιοκτήτη να σε περιμένει στο διαμέρισμα; Τότε είναι αργά, ο ιδιοκτήτης έχει αποδεχτεί την προσφορά σου και έχει έρθει να υπογράψετε. Τι θα του πει ο μεσίτης; Ξέρετε, τελικά δεν είναι ο κατάλληλος μισθωτής για εσάς γιατί... ξέχασα να τον βάλω να μου υπογράψει υπόδειξη και δεν με πληρώνει; Για την ακρίβεια, χωρίς υπογεγραμμένη υπόδειξη δεν δικαιούται αμοιβή ούτε από τον ιδιοκτήτη (εκτός αν έχει αποκλειστική σε ισχύ).

Εκτος εαν γνωριζονται ή ειναι φιλοι.

Ή παιζει και η περιπτωση να ξεχασε να μας δωσει το χαρτι της υποδειξης σπιτιου.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Ποιο δικαστήριο; Αφού δεν έχει υπογράψει υπόδειξη, το νοικιάζει και δεν του δίνει μία ή του δίνει όσα εκείνος νομίζει.

Ο φίλος είχε αναφέρει πριν συγκεκριμένα "στην περιπτωση που υπογραψω το συμβολαιο", οπότε φαντάστηκα ότι εννοούσε το συμβόλαιο ανάμεσα σε αυτόν και στον μεσίτη.

Αν δεν έχει υπογράψει τίποτα με αυτόν τότε δεν του χρωστάει τίποτα, το έγραψα και σε επόμενο post μου.

39 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εκτος εαν γνωριζονται ή ειναι φιλοι.

Δεν σε αφορά εσένα αυτό.

40 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Ή παιζει και η περιπτωση να ξεχασε να μας δωσει το χαρτι της υποδειξης σπιτιου.

Δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ενοικιο + φπα 24% μου ζητησαν προσφατα

έπεσα σε 4 μεσίτες

οι 3 για τα πανηγύρια ο ένας μέτριος,είπε όσα θα έλεγε ο γείτονας ξέρω γω,

δεν εκανε τπτ που να δικαιολογεί την αμοιβή του

 

ψάχνω κι εγώ σπίτι αυτές τις μέρες

τα ενοίκια έχουν εκτοξευτεί δυστυχώς

ψάχνω από εφημερίδες και το https://www.spitogatos.gr σε αγγελίες χωρίς μεσιτη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mpompo13 said:

Πάντως γνωρίζω ότι οι (νόμιμοι) μεσίτες ανά διαστηματα μέσω δικηγόρου ελέγχουν τις αγοραπωλησίες (ενοικιάσεις δεν γνωρίζω) μήπως και την έκαναν αγοραστής κ πωλητής πίσω από την πλάτη του. Εκεί μετά μπορεί να πάει μέσω της νομικής οδού ΑΝ και μόνο αν έχει αποδεικτικό ότι όντως στο έδειξε, δλδ το χαρτί που κανονικά υπογράφεις.

Μπορεί κάποιος 3ος (που δεν είναι ΔΟΥ, ΑΑΔΕ, ΣΔΟΕ κλπ) να ελέγξει αγοραπωλησίες-συναλλαγές ιδιωτών, ή να ζητήσει συμβόλαια από συμβολαιογράφο ή υποθηκοφυλακειο?

Το αποδεικτικό είναι και ιδιωτικό συμφωνητικό για μεσιτική αμοιβή 1% ή 2% ή 3% της καθαρής αξίας του ακινήτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Το θέμα δεν είναι αν είναι εύκολο να βρεις ή όχι, το θέμα ειναι η ποιότητα του ανθρώπου που θα βρεις.

Εκεί λοιπόν ή κάθεσαι εσύ και το δείχνεις σε Χ ανθρώπους και φιλτραρεις σε ποιον θα το δώσεις και ποιον όχι, εκτός αν έχεις κανένα χρεπι και το μόνο που σε νοιάζει είναι το μπαγιοκο, ή το δίνεις σε μεσίτη και του λες, φίλε, αυτούς και αυτούς τους αποκλειεις, μην σπαταλάς το χρόνο μου τζάμπα.

Ε ωραια....που ειναι το κακο σε ολο αυτο?
Νομιζω ειναι λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, eyw είπε

Μπορεί κάποιος 3ος (που δεν είναι ΔΟΥ, ΑΑΔΕ, ΣΔΟΕ κλπ) να ελέγξει αγοραπωλησίες-συναλλαγές ιδιωτών, ή να ζητήσει συμβόλαια από συμβολαιογράφο ή υποθηκοφυλακειο?

Το αποδεικτικό είναι και ιδιωτικό συμφωνητικό για μεσιτική αμοιβή 1% ή 2% ή 3% της καθαρής αξίας του ακινήτου?

Στο κτηματολόγιο/υποθηκοφυλακείο ή στον συμβολαιογράφο μπορούν να δούνε οι δικηγόροι από ποιον και σε ποιον πουλήθηκε κάποιο ακίνητο. Γενικά αυτό το γνώριζα από γνωστό μου δικηγόρο αλλά πάνε κάποια χρόνια και ίσως άλλαξε κάτι.

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά έχουν ισχύ μεν δεν ξέρω σε τι βαθμό. Αν ο πωλητής πουλήσει σε αγοραστή που του έδειξε το ακινητο ένα μεσίτης και κάνουν την πώληση πίσω από την πλάτη του τότε εάν έχει την εντολή υπόδειξης (υπογεγραμμένη απο τον αγοραστή) και την εντολή ανάθεσης (υπογεγραμμένη από τον πωλητή) τότε φυσικά μπορεί και θα αξιώσει την αμοιβή του.

  

6 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Ψαχνω 2,3 μηνες, δεν βρισκω κατι. Οχι οτι και αυτο ειναι τελειο για 2 παιδια.

Οταν λες το ΦΠΑ; Δλδ παραπανω λεφτα απο τα 630 που ειναι το ενοικιο;

Καλή δύναμη και καλή τύχη τότε.

Επεξ/σία από mpompo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Ε ωραια....που ειναι το κακο σε ολο αυτο?
Νομιζω ειναι λογικο

Όποιος δεν θέλει μεσίτη, το παλεύει μόνος του, με τα καλά του και τα στραβά του.

Και ο καλός με τον κακό μεσίτη είναι αυτός που πρώτα θα σου πει τα αρνητικά και μετά τα θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζει κάποιος αγγελία σπίτι για ενοικίαση, αν μετά πχ 3 μεσίτες βάλουν την ίδια αγγελία πως το διαχειρίζονται;Βάζουν το δικό τους τηλέφωνο και μετά όταν συνεννοούνται με τον υποψήφιο ενοικιαστή πως προχωρούν την διαδικασία χωρίς να γνωρίζει ο ιδιοκτήτης πιο πρίν πως η αγγελία του έχει μπεί απο τον/τους μεσίτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Βάζει κάποιος αγγελία σπίτι για ενοικίαση, αν μετά πχ 3 μεσίτες βάλουν την ίδια αγγελία πως το διαχειρίζονται;Βάζουν το δικό τους τηλέφωνο και μετά όταν συνεννοούνται με τον υποψήφιο ενοικιαστή πως προχωρούν την διαδικασία χωρίς να γνωρίζει ο ιδιοκτήτης πιο πρίν πως η αγγελία του έχει μπεί απο τον/τους μεσίτες;

Υποτίθεται πως για να βάλει αγγελία ένας μεσίτης θα πρέπει πρώτα να έχει εξασφαλίσει εντολή από τον ιδιοκτήτη.

Επίσης ο μεσίτης δεν προχωράει καμία διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 5:10 ΜΜ, ALLisCHAOS είπε

Να πω και γω την εμπειρία μου, ψάχνω κ γω πριν απο 1-1μιση χρόνο για σπίτι (γκαρσονιέρα) θεσσαλονίκη. Μπαίνω στο μεσιτικό γραφείο της τότε γειτονιάς μου που τόσα χρόνια έβλεπα αλλά ποτέ δεν χρειάστηκα, μέχρι πότε. Με το που μπαίνω μέσα υπήρχαν 2 τύποι που καθόντουσαν ο κάθενας στο γραφέιο του με τέτοιο τρόπο, που κάπως έτσι πρέπει να καθόταν και ο Escobar όταν έμπαινε κάποιος 'τιποτένιος' να του ζητήσει κάποια χάρη. Και η σύνεχεια ήταν ακριβώς ανάλογη, υφάκι 1000 καρδηναλίων όταν μου μιλούσε (ο ενας απο τους 2, ο άλλος απλός χάζευε) και μου είπε ότι το μόνο διαθέσιμα που  χει είναι σε μια καινούργια οικοδομή που μόλις τέλειωσε και ότι οι τιμές ξεκινάνε απο 400! Και το καλύτερο το άφησε για το τέλος όταν τον ρώτησα για την αμοιβή του. Μου πε ότι αυτή την οικοδομή την έχουν αποκλειστικά αυτοί και η αμοιβή τους είναι όχι ένα αλλά δύο ενοίκια!! 

Αφότου βγήκα έξω έριξα μια γρήγορη ματιά για το πόσα χρόνια τρως για εμπρισμό...

Οπότε θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως πρόκειται για ενα απο τα πιο αντιπαθητικά επαγγέλματα εκεί έξω

ΧΑΟΣΣΣ εσύ είσαι??

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ενοίκιο δεν καταλαβαίνω γιατί η πλειοψηφία του κόσμου χρειάζεται μεσίτη στην Ελλάδα. Βάζεις πχ χρυσή ευκαιρία, σπιτόγατο την αγγελία σου και θα έχεις αρκετούς υποψηφίους αν το σπίτι είναι με μια καλή κατάσταση.

Ελλάδα όσες φορές έχει χρειαστεί να νοικιάσω πήγαινα περπάτημα στις περιοχές που με ενδιαφέρουν και πάντα έβρισκα  σε καλύτερη τιμή από μεσίτες.

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Για ενοίκιο δεν καταλαβαίνω γιατί η πλειοψηφία του κόσμου χρειάζεται μεσίτη στην Ελλάδα. Βάζεις πχ χρυσή ευκαιρία, σπιτόγατο την αγγελία σου και θα έχεις αρκετούς υποψηφίους αν το σπίτι είναι με μια καλή κατάσταση.

Ελλάδα όσες φορές έχει χρειαστεί να νοικιάσω πήγαινα περπάτημα στις περιοχές που με ενδιαφέρουν και πάντα έβρισκα  σε καλύτερη τιμή από μεσίτες.

3 εξηγησεις υπαρχουν.

1) Βαζουν οι ιδιοι αγγελια αλλα τους παιρνουν τηλεφωνα κατα 90% μεσιτες οποτε αναγκαστικα συνεργαζονται μαζι τους.

2) Ειναι μακρυα, ειτε μεγαλης ηλικιας και δεν μπορουν να πηγαινουν να δειχνουν το σπιτι καθημερινα στους υποψηφιους ενοικιαστες/αγοραστες.

3) Θελουν να βαλουν καλο κοσμο μεσα στο σπιτι και οι ιδιοι δεν εχουν καλη κριτικη ικανοτητα; Ισως αυτο συμβαινει στην περιπτωση του σπιτιου που εχω βρει, καθως ο ιδιοκτητης ειπε οτι ο προηγουμενος εκανε ζημιες 15.000 ευρω ( φθορες + απληρωτα ενοικια ) για αυτο τωρα εβαλε μεσιτη για να μπει καποιος σωστος μεσα στο σπιτι. Ο μεσιτης εγινε ψυχολογος;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

3 εξηγησεις υπαρχουν.

1) Βαζουν οι ιδιοι αγγελια αλλα τους παιρνουν τηλεφωνα κατα 90% μεσιτες οποτε αναγκαστικα συνεργαζονται μαζι τους.

2) Ειναι μακρυα, ειτε μεγαλης ηλικιας και δεν μπορουν να πηγαινουν να δειχνουν το σπιτι καθημερινα στους υποψηφιους ενοικιαστες/αγοραστες.

3) Θελουν να βαλουν καλο κοσμο μεσα στο σπιτι και οι ιδιοι δεν εχουν καλη κριτικη ικανοτητα; Ισως αυτο συμβαινει στην περιπτωση του σπιτιου που εχω βρει, καθως ο ιδιοκτητης ειπε οτι ο προηγουμενος εκανε ζημιες 15.000 ευρω ( φθορες + απληρωτα ενοικια ) για αυτο τωρα εβαλε μεσιτη για να μπει καποιος σωστος μεσα στο σπιτι. Ο μεσιτης εγινε ψυχολογος;

Τι ψυχολόγος; 

Μάλλον εφοριακός και μελοντολόγος θα πρέπει να είναι ωστέ να ξέρει τι είσοδημα έχει τώρα ο μισθωτής και τι θα έχει στο μέλλον...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

3) Θελουν να βαλουν καλο κοσμο μεσα στο σπιτι και οι ιδιοι δεν εχουν καλη κριτικη ικανοτητα; Ισως αυτο συμβαινει στην περιπτωση του σπιτιου που εχω βρει, καθως ο ιδιοκτητης ειπε οτι ο προηγουμενος εκανε ζημιες 15.000 ευρω ( φθορες + απληρωτα ενοικια ) για αυτο τωρα εβαλε μεσιτη για να μπει καποιος σωστος μεσα στο σπιτι. Ο μεσιτης εγινε ψυχολογος;

Δεν έχουν εμπειρία. Στην πράξη φορτώνουν τον μεσίτη με το βαρύ έργο της "αξιολόγησης". Αξιολόγηση σημαίνει να μπορέσεις να καταλάβεις όσο πιο νωρίς γίνεται αν το ακίνητο για το οποίο έχει τηλεφωνήσει κάποιος του ταιριάζει ή έχει την οικονομική δυνατότητα να το μισθώσει/αγοράσει. Σκέψου ότι αρκετοί μεσίτες εκπαιδεύονται στην αξιολόγηση πελατών και την ¨πουλάνε" ως υπηρεσία στους ιδιοκτήτες. Αποτέλεσμα μιας σωστής αξιολόγησης είναι λιγότερα αλλά πιο ποιοτικά ραντεβού, άρα κέρδος σε χρόνο=χρήμα. Μια κακή αξιολόγηση μπορεί να είναι καταστροφική. Φαντάσου κάποιος ενδιαφερόμενος για αγορά ακινήτου να θέλει να δει ακίνητο, να το δει ξανά και ξανά, να δηλώσει ό,τι του αρέσει, να κάνει προσφορά, η προσφορά του να γίνει δεκτή μετά από πολυήμερες διαπραγματεύσεις και στο τέλος να φανερώσει ότι η αγορά θα γίνει εξ ολοκλήρου με δάνειο για το οποίο δεν έχει καν προέγκριση. Fail!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...