Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε Επιμελητήριο στην Αγγλία


aglos92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ . Παρακάτω παραθέτω την άποψη ενός φίλου που θέλει βοήθεια από μερικούς από σας που μπορεί η τυχαίνει να ξέρετε.

"Θα ήθελα τα φωτα σας . Λογω κορονοϊου , για να γραφτώ σε επίσημο επιμελητήριο της Αγγλίας μου ζητάνε να στείλω αυθεντικό πτυχίο μέσω συστημένης αλληλογραφίας γιατί τα γραφεία τους είναι κλειστά για το κοινό.

Δεν δέχονται κανένα είδους αντίγραφο ούτε από τη σχολή μου ούτε θεωρημένο από δικηγόρο και λοιπά. Η αποστολή του πτυχίου αποτελεί ένα βήμα πριν την επίσημη εγγραφή μου και πρέπει να συμφωνήσω με διάφορους όρους και με αυτόν.

Όπως καταλαβαίνετε αυτό επιφέρει μεγάλο ρίσκο να χαθεί το πτυχίο και αν χαθεί , η σχολή μου δεν μπορεί να με προμηθεύσει με άλλο παρά μόνο με ένα αντίγραφο πιστοποιητικό σπουδών. 

Σε ερωτηση προς αυτούς, εάν μου εγγυώνται με κάποιο τρόπο να μη χαθεί το πτυχίο μου , απάντησαν ότι  ευθύνη φέρω μόνο εγώ για την αποστολή του δέματος με τα πτυχία.

Τι να κάνω? Να στείλω το πτυχίο με συστημένο γράμμα με υψηλό κίνδυνο να χαθεί? Ξέρετε εσείς κάποια περίπτωση ή κάποιο τρόπο που αντιμετωπίστηκε παρόμοια κατάσταση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει η Αγγλία Καλαμάτα επιμελητήρια? IMechE, IoP, IStructE, ICE, IEE, IChemE, άλλο?
Να πάει στο Βρετανικό συμβούλιο να του θεωρήσουν αντίγραφο του πτυχίου του και να του το μεταφράσουν και να στείλει τη μετάφραση.
Πάντως τζάμπα κόπος, δεν κερδίζει τίποτα, ούτε στη Αγγλία, ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά. Μόνο συνδρομές θα πληρώνει, καλύτερα ας τα φάει στην Ελλάδα. Αν ήδη είναι στο ΤΕΕ δεν χρειάζεται, ποιοί του το ζητάνε και γιατί?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, eyw είπε

Εχει η Αγγλία Καλαμάτα επιμελητήρια? IMechE, IoP, IStructE, ICE, IEE, IChemE, άλλο?
Να πάει στο Βρετανικό συμβούλιο να του θεωρήσουν αντίγραφο του πτυχίου του και να του το μεταφράσουν και να στείλει τη μετάφραση.
Πάντως τζάμπα κόπος, δεν κερδίζει τίποτα, ούτε στη Αγγλία, ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά. Μόνο συνδρομές θα πληρώνει, καλύτερα ας τα φάει στην Ελλάδα. Αν ήδη είναι στο ΤΕΕ δεν χρειάζεται, ποιοί του το ζητάνε και γιατί?

Με συγχωρείς αλλά μπορεί να μετέφερα λάθος πληροφορία.

Ειναι κτηνίατρος και πρέπει να εγγραφεί στον αντίστοιχο γεωωτε της Αγγλίας για να μπορεί να του χορηγηθεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, eyw είπε

αν είναι κτηνίατρος πάει RCVS. Του έχουν πει ότι του αναγνωρίζουν το πτυχίο?

Του το αναγνωρίζουν κανονικά έχει κινήσει όλες τι διαδικασίες , έχει στείλει όλα τα απαραίτητα έγγραφα μεταφρασμένα από british council . Έχει πληρώσει συνδρομή στο rcvs απλά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει εντός 6 μηνών  να αποστείλει με συστημένο γράμμα το πρωτότυπο πτυχίο κτηνιατρικής... Εμένα μου ακούγεται λίγο άκυρο δεδομένου ότι είναι πρωτότυπο και αν χαθεί άντε μετα να βγάλεις άκρη. Του είπαν ότι τα γραφεία είναι κλειστά λόγω κορονοϊού οπότε μόνο με γράμμα.... Δλδ ολόκληρο rcvs  δεν μπορεί να κάνει verification αλλιώς ? Πχ με ραντεβού ? Η με verified copies?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aglos92 είπε

Του το αναγνωρίζουν κανονικά έχει κινήσει όλες τι διαδικασίες , έχει στείλει όλα τα απαραίτητα έγγραφα μεταφρασμένα από british council . Έχει πληρώσει συνδρομή στο rcvs απλά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει εντός 6 μηνών  να αποστείλει με συστημένο γράμμα το πρωτότυπο πτυχίο κτηνιατρικής... Εμένα μου ακούγεται λίγο άκυρο δεδομένου ότι είναι πρωτότυπο και αν χαθεί άντε μετα να βγάλεις άκρη. Του είπαν ότι τα γραφεία είναι κλειστά λόγω κορονοϊού οπότε μόνο με γράμμα.... Δλδ ολόκληρο rcvs  δεν μπορεί να κάνει verification αλλιώς ? Πχ με ραντεβού ? Η με verified copies?

ούτε με το επίσημο αντίγραφο πτυχίο που έχει υπογραφεί απο τη γραμματεία μπορεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το BREXIT έχει ακούσει-διαβάσει τίποτα ή θα το μάθει τώρα από σένα?
ας δοκιμάσει πρώτα να στείλει το certified και translated copy του πτυχίου του και βλέπει μετά.
Ας ρωτήσει και στο πανεπιστήμιό του μήπως δίνουν και μεταφρασμένο πτυχίο ή κάτι αντίστοιχο για ξένες χώρες.
Εκτός απο ΑΠΘ τώρα έχουν και αλλού κτηνιατρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eyw είπε

Εχει η Αγγλία Καλαμάτα επιμελητήρια? IMechE, IoP, IStructE, ICE, IEE, IChemE, άλλο?

Μία διευκρίνησή το αντίστοιχο ΤΕΕ στο uk είναι το Engineering Council. Τα παραπάνω που αναφέρεις είναι απλά membership bodies.

6 ώρες πριν, aglos92 είπε

Με συγχωρείς αλλά μπορεί να μετέφερα λάθος πληροφορία.

Ειναι κτηνίατρος και πρέπει να εγγραφεί στον αντίστοιχο γεωωτε της Αγγλίας για να μπορεί να του χορηγηθεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

3 ώρες πριν, aglos92 είπε

Του το αναγνωρίζουν κανονικά έχει κινήσει όλες τι διαδικασίες , έχει στείλει όλα τα απαραίτητα έγγραφα μεταφρασμένα από british council . Έχει πληρώσει συνδρομή στο rcvs απλά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει εντός 6 μηνών  να αποστείλει με συστημένο γράμμα το πρωτότυπο πτυχίο κτηνιατρικής... Εμένα μου ακούγεται λίγο άκυρο δεδομένου ότι είναι πρωτότυπο και αν χαθεί άντε μετα να βγάλεις άκρη. Του είπαν ότι τα γραφεία είναι κλειστά λόγω κορονοϊού οπότε μόνο με γράμμα.... Δλδ ολόκληρο rcvs  δεν μπορεί να κάνει verification αλλιώς ? Πχ με ραντεβού ? Η με verified copies?

Στο ένα αναφέρεις το γεωωτέ και οτι είναι κτηνίατρος κ μετά λες οτι έχει γραφτεί στο RCVS που έχει σχέση με τους κτηνιάτρους αλλά καμία σχέση με το γεωωτέ. 

Τελικά είναι κτηνίατρος ή κάτι άλλο?

 

Επίσης γιατί θελει να κάνει αυτή την διαδικασία ενω δεν ειναι καν UK ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bilya είπε

Μία διευκρίνησή το αντίστοιχο ΤΕΕ στο uk είναι το Engineering Council. Τα παραπάνω που αναφέρεις είναι απλά membership bodies.

Στο ένα αναφέρεις το γεωωτέ και οτι είναι κτηνίατρος κ μετά λες οτι έχει γραφτεί στο RCVS που έχει σχέση με τους κτηνιάτρους αλλά καμία σχέση με το γεωωτέ. 

Τελικά είναι κτηνίατρος ή κάτι άλλο?

Επίσης γιατί θελει να κάνει αυτή την διαδικασία ενω δεν ειναι καν UK ?

Για την Ελλάδα είναι ο γεωωτε για την Αγγλία είναι rcvs..δεν έχουν σχέση απλά αναφέρω μια αντιστοιχία για να καταλαβαινομαστε.. Επειδη είναι κτηνίατρος πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος η οποία χορηγείται από το rcvs στην Αγγλία. Έχει κινήσει από εδώ όλες τις διαδικασίες , τον έχουν δεχτει σε δουλειά η οποία θα αρχίσει τέλη Σεπτεμβρίου. Στον rcvs έχει φτάσει στο σημείο που έχει πληρώσει την πρώτη συνδρομή με όλα τα χαρτιά του μεταφρασμένα από το british council απλά λέει για να ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία πρέπει εντός 6 μηνών από την πληρωμή της πρωτης συνδρομής να αποστείλει με ταχυδρομείο (μεγάλο ρίσκο απώλειας) τα αυθεντικά του πτυχία και αυτό γίνεται επειδή τα γραφεία τους είναι κλειστά λόγω κορονοϊού.  . Και γώ ρωτάω εάν έχει κάποιος αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση με τα πρωτότυπα πτυχία και την αποστολής τους και πώς το διαχειρίστηκε.

15 ώρες πριν, eyw είπε

Για το BREXIT έχει ακούσει-διαβάσει τίποτα ή θα το μάθει τώρα από σένα?
ας δοκιμάσει πρώτα να στείλει το certified και translated copy του πτυχίου του και βλέπει μετά.
Ας ρωτήσει και στο πανεπιστήμιό του μήπως δίνουν και μεταφρασμένο πτυχίο ή κάτι αντίστοιχο για ξένες χώρες.
Εκτός απο ΑΠΘ τώρα έχουν και αλλού κτηνιατρική?

Από Brexit φίλε η φίλη δεν ξέρω πολλά και δεν με ενδιαφέρει οπότε από εμένα δεν θα ακούσει χρήσιμη πληροφορία . Εάν σου πει κάτι ο Τζόνσον πες και σε εμάς.

Εκτός από το ΑΠΘ υπάρχει και κτηνιατρική σχολή Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Και από τις δύο βγαίνεις κτηνίατρος με πλήρη εργασιακά δικαιώματα του αντίστοιχου κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aglos92 είπε

Για την Ελλάδα είναι ο γεωωτε για την Αγγλία είναι rcvs..δεν έχουν σχέση απλά αναφέρω μια αντιστοιχία για να καταλαβαινομαστε.. Επειδη είναι κτηνίατρος πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος η οποία χορηγείται από το rcvs στην Αγγλία. Έχει κινήσει από εδώ όλες τις διαδικασίες , τον έχουν δεχτει σε δουλειά η οποία θα αρχίσει τέλη Σεπτεμβρίου. Στον rcvs έχει φτάσει στο σημείο που έχει πληρώσει την πρώτη συνδρομή με όλα τα χαρτιά του μεταφρασμένα από το british council απλά λέει για να ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία πρέπει εντός 6 μηνών από την πληρωμή της πρωτης συνδρομής να αποστείλει με ταχυδρομείο (μεγάλο ρίσκο απώλειας) τα αυθεντικά του πτυχία και αυτό γίνεται επειδή τα γραφεία τους είναι κλειστά λόγω κορονοϊού.  . Και γώ ρωτάω εάν έχει κάποιος αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση με τα πρωτότυπα πτυχία και την αποστολής τους και πώς το διαχειρίστηκε.

Άκυρο τώρα είδα οτι το γεωωτε εχει κτηνιάτρους μέσα. Ειδικότητα που δεν θα μου πήγαινε με τπτ στο μυαλό.

Ξαναλέω όταν έρθει uk μπορεί να κάνει όλες αυτές τις διαδικασίες εφόσον έχει βρεί δουλειά.

Είναι σίγουρος οτι θέλουν το αυθεντικό? Μήπως θέλουν certified copy που δεν μπορεί να γίνει απο Ελλάδα? 

Στο ινστιτούτο μηχανικών ήθελαν certified copy όπου μπορούσε να το κάνει οποιαδήποτε μέλος ή πας ταχυδρομείο κ το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, bilya είπε

Άκυρο τώρα είδα οτι το γεωωτε εχει κτηνιάτρους μέσα. Ειδικότητα που δεν θα μου πήγαινε με τπτ στο μυαλό.

Ξαναλέω όταν έρθει uk μπορεί να κάνει όλες αυτές τις διαδικασίες εφόσον έχει βρεί δουλειά.

Είναι σίγουρος οτι θέλουν το αυθεντικό? Μήπως θέλουν certified copy που δεν μπορεί να γίνει απο Ελλάδα? 

Στο ινστιτούτο μηχανικών ήθελαν certified copy όπου μπορούσε να το κάνει οποιαδήποτε μέλος ή πας ταχυδρομείο κ το κάνεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να στείλω screenshot με τους τελικούς όρους που του έθεσαν σε σχετικό mail . Δέχτηκαν τα certified copies  τα οποία περάσανε και από british council για επίσημη μετάφραση. Απλά θέλουν να δουν και τα πρωτότυπα που αυτό γινόταν μέχρι πρόσφατα με φυσική παρουσία αλλά τώρα δεν γίνεται λόγω κορονοϊού. Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει να συμφωνήσει με τον επί συζήτηση όρο , την αποστολή των πρωτοτύπων με συστημένη αλληλογραφία. Για να τον προσλάβουν και επίσημα πρέπει να έχει άδεια από rcvs γιατί θα χειρουργεί.

Επεξ/σία από aglos92
Προσθήκη πληροφορίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαίνει άκρια και για να λήξουμε το θέμα, αφού οι veterinary μουλάρωσαν και θέλουν ντε και καλά να δούν Ελληνικό πτυχίο ας τους το  στείλει με DHL, UPS, FedEx και τέτοια.
Να τους πεί να του ξαναστείλουν πίσω και να πληρώσει την επιστροφή.
Πάντως για αυθεντικότητες είναι είτε η Ελληνικη πρεσβεια είτε το βρετανικό συμβούλιο εδω, αυτοί θα πουν ποιό χαρτί είναι πτυχίο και ποιό εισιτήριο λεωφορείου.
Περίεργη κατάσταση πάντως, μπας και δεν κατάλαβαν ότι ΔΕΝ έχει τελειώσει UK αλλά overseas?
Ο φίλος γιατί δεν γράφει εδώ για να μαθαίνουμε από πρώτο χέρι?
Καλά ξεμπερδέματα και καλή σταδιοδρομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aglos92 είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να στείλω screenshot με τους τελικούς όρους που του έθεσαν σε σχετικό mail . Δέχτηκαν τα certified copies  τα οποία περάσανε και από british council για επίσημη μετάφραση. Απλά θέλουν να δουν και τα πρωτότυπα που αυτό γινόταν μέχρι πρόσφατα με φυσική παρουσία αλλά τώρα δεν γίνεται λόγω κορονοϊού. Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει να συμφωνήσει με τον επί συζήτηση όρο , την αποστολή των πρωτοτύπων με συστημένη αλληλογραφία. Για να τον προσλάβουν και επίσημα πρέπει να έχει άδεια από rcvs γιατί θα χειρουργεί.

λες ξεκινά δουλειά τέλη Σεπτέμβρη, αρα όταν έρθει uk μπορεί να τους στείλει συστημένο το πτυχίο. Ίσως κολλάνε το οτι δεν ζει ακόμα uk κ γι υτο του ζητάνε όλα αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά...θα μεταφέρω τις ευχές.του απάντησαν και δεν κάνουν πίσω οπότε θα το στείλει κ ότι γίνει .ακρη δεν βρίσκεις σε εποχή κορονοϊού ..μεγενθυνεται πολύ κ η γραφειοκρατία...τεσπά.

καλή συνέχεια σε ότι κάνετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...