Προς το περιεχόμενο

Online αγορά μέσω χρεωστικής Πειραιώς ζητάει κωδικούς ebanking


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Νέο φρούτο είναι αυτό τώρα; Πήγα να αγοράσω κάτι από Πλαίσιο, επιλέγω αγορά μέσω χρεωστικής, κι ενώ βάζω τα στοιχεία της κάρτας, μου βγάζει μια σελίδα που μου ζητάει να βάλω login στοιχεία του eBanking μου. Σκάλωσα και ακύρωσα την αγορά. Τώρα βλέπω ότι το ίδιο μου ζητάει και σε κατάθεση μέσω της χρεωστικής σε -γνωστή- στοιχηματική εταιρία. Είναι κάποιο νέο σύστημα; Και πόσο ασφαλές είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω λέγεται 3d secure.Μολις βάλεις τους κωδικούς θα σου στείλει sms με κωδικό στο κινητό για να τον καταχωρίσεις και να προχωρήσει η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Sadako είπε

Μάλιστα. Άρα θεωρείται ασφαλές. Περίεργο πάντως, δεν ξέρω με πόση ευκολία θα έβαζα τους κωδικούς ebanking μου αριστερά και δεξιά.

Δεν τα βάζεις αριστερά και δεξια, η διαδικασία ενεργοποιεί το αππ της τράπεζας και εκει τα βαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Sadako είπε

Μάλιστα. Άρα θεωρείται ασφαλές. Περίεργο πάντως, δεν ξέρω με πόση ευκολία θα έβαζα τους κωδικούς ebanking μου αριστερά και δεξιά.

Στην τράπεζα τους βάζεις όχι στο site που κάνεις τη συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ το κατάλαβα πώς γίνεται στην πράξη, λέω απλά επειδή δεν φαίνεται ξεκάθαρα ότι φεύγεις από την σελίδα που κάνεις την συναλλαγή (ίσως αν το έκανα από το κινητό και μου άνοιγε την mobile εφαρμογή της Winbank να ήταν πιο ξεκάθαρο) φαίνεται κάπως εύκολο να γίνει ένα phising site και να μαζεύει ebanking κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλησπέρα. Νέο φρούτο είναι αυτό τώρα; Πήγα να αγοράσω κάτι από Πλαίσιο, επιλέγω αγορά μέσω χρεωστικής, κι ενώ βάζω τα στοιχεία της κάρτας, μου βγάζει μια σελίδα που μου ζητάει να βάλω login στοιχεία του eBanking μου. Σκάλωσα και ακύρωσα την αγορά. Τώρα βλέπω ότι το ίδιο μου ζητάει και σε κατάθεση μέσω της χρεωστικής σε -γνωστή- στοιχηματική εταιρία. Είναι κάποιο νέο σύστημα; Και πόσο ασφαλές είναι;

Ναι είναι νέο σύστημα... έτσι γίνετε παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν είναι ξεκάθαρο και έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ενεργοποιήσει την διαδικασία και αγχώνονται. Εμείς το αντιμετωπίζουμε τουλάχιστον με τους μισούς πελάτες μας που προσπαθούν και προσπαθούν αλλά ποτέ δεν βάζουν τα στοιχεία τους γιατί φοβούνται και δικαιολογημένα. Σχεδόν κανείς δεν πιστεύει ότι ξαφνικά το website τον οδηγεί στο πραγματικό website της τράπεζας για να βάλει στοιχεία e-banking.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ κακή υλοποίηση από την μεριά των τραπεζών.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sadako είπε

Μάλιστα. Άρα θεωρείται ασφαλές. Περίεργο πάντως, δεν ξέρω με πόση ευκολία θα έβαζα τους κωδικούς ebanking μου αριστερά και δεξιά.

Αν το σκεφτείς ρεαλιστικά και να πάρει κάποιος τον κωδικό του e-banking σου, όπως τα έχουν κάνει δε μπορεί να σου κάνει και μεγάλη ζημιά.

Θα έχει πρόσβαση σε οικονομικά σου στοιχεία μόνο. Η μόνη μεταφορά χρημάτων που μπορεί να κάνει είναι μεταξύ δικων σου λογαριασμών στην ίδια τράπεζα. Για όλες τις άλλες συναλλαγές, στέλνει μήνυμα στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 5:32 ΜΜ, ZauZ είπε

Ναι, είναι το 3D secure. Πρακτικά μια φορά θα ζητήσει κωδικούς και θα ενεργοποιηθεί. Στα επόμενα websites απλά θα λαμβάνεις το sms.

Δε κάνω συχνά συναλλαγές με την Πειραιώς γιατί ζω εκτός Ελλάδας αλλά τις τελευταίες 3-4 φορές μου το έχει ζητήσει σε όλες.

Πιο βολική η υλοποίηση της Eurobank που απλά εγκρίνεις τη συναλλαγή απο το app. Ή έστω να σου έστελνε απευθείας SMS με κωδικό. Να κάνεις login και να σου στείλει μετά ΚΑΙ κωδικό είναι ηλίθιο. Σε καμία άλλη τράπεζα, Ελλάδας ή εξωτερικού, δε το έχει δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Δε κάνω συχνά συναλλαγές με την Πειραιώς γιατί ζω εκτός Ελλάδας αλλά τις τελευταίες 3-4 φορές μου το έχει ζητήσει σε όλες.

Πιο βολική η υλοποίηση της Eurobank που απλά εγκρίνεις τη συναλλαγή απο το app. Ή έστω να σου έστελνε απευθείας SMS με κωδικό. Να κάνεις login και να σου στείλει μετά ΚΑΙ κωδικό είναι ηλίθιο. Σε καμία άλλη τράπεζα, Ελλάδας ή εξωτερικού, δε το έχει δει...

Εάν έχεις το application της Πειραιώς δίνεις έγκριση από εκεί και τέλος, δεν στέλνει πλέον sms εκτός και αν εσύ το ζητήσεις πάλι μέσα από το application.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, για αγορά που κάνω από το PC θα μου έρθει ειδοποίηση στην εφαρμογή στο κινητό;  Άλλο αν το κάνω από το κινητό που καταλαβαίνω εκεί να ανοίξει το ebanking app... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...