Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia μας δείχνει πόσο καλύτερη είναι η RTX 3080 από την 2080 Ti για 4K gaming


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Πολυς κοσμος θα βρει τιμη σε MSRP, ηδη προπαραγγελιες ειναι οντως στα 699 συν μεταφορικα. Αλλα οταν θα τελειωσει το στοκ (και μιλαμε για τρελα μεγεθη) και η NVIDIA δεν θα μπορει να βγαλει την ποσοτητα που θα θελει η αγορα λογικο καποιοι να χτυπησουν τιμες (οχι η NVIDIA ομως).

Αυτο το τονιζω γιατι πολυς κοσμος θα αρχισει να λεει "800-900ε για 3080, η NVIDIA μας περναει για μακακες" και ολα τα συνναφη που φυσικα δεν ισχυουν.

Ποιες προπαραγγελιες εχει επιτρεψει η nvidia προπαραγγελιες την δεδομενη χρονικη στιγμη; Και ποιος κανει προπαραγγελια χωρις να εχει δει καν benches? Και ακομη και το στοκ να ειναι αρκετο θα υπαρξει τεχνητη ελλειψη απο μαγαζια με μεγαλο στοκ για να ανεβασουν τις τιμες στην αρχη. Αυτα ειναι δεδομενα για χρονια τωρα..

Το τι θα πει ο Γιαννακης και ο Κωστακης στο ιντερνετ ποσως με ενδιαφερουν και αρκετοι μεταφραζουν τα δεδομενα της αγορας κατα το δοκουν και οχι με βαση τα πραγματικα δεδομενα. 

Αυτα που λεω ειναι οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα οχι ευσεβεις ποθοι.. Γιατι οτι MSRP να σου δωσει η nvidia αν θες να βρεις κατι αρνητικο να πεις θα το πεις.. Με τραβηγμενα δεδομενα αλλα θα το πεις..

Εντωμεταξυ επιμενεις να μου αμυνεσαι για το τι θα κανει η nvidia ενω επανειλλημενα ειπα οτι δεν εχει να κανει με την nvidia αυτο το αλισβερισι της αγορας! :D

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Φέρε και δυό μπύρες να τα πιούμε και αστους να τα σβήσουν!Θα μου επιτρέψεις να ρωτήσω ποιός ήταν ο πρώτος γενικά υπολογιστής;

Commodore 64 (αν εννοεις φουλ PC 80386 / 386).

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ποιες προπαραγγελιες εχει επιτρεψει η nvidia προπαραγγελιες την δεδομενη χρονικη στιγμη; Και ποιος κανει προπαραγγελια χωρις να εχει δει καν benches? Και ακομη και το στοκ να ειναι αρκετο θα υπαρξει τεχνητη ελλειψη απο μαγαζια με μεγαλο στοκ για να ανεβασουν τις τιμες στην αρχη. Αυτα ειναι δεδομενα για χρονια τωρα..

Το τι θα πει ο Γιαννακης και ο Κωστακης στο ιντερνετ ποσως με ενδιαφερουν και αρκετοι μεταφραζουν τα δεδομενα της αγορας κατα το δοκουν και οχι με βαση τα πραγματικα δεδομενα. 

Αυτα που λεω ειναι οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα οχι ευσεβεις ποθοι.. Γιατι οτι MSRP να σου δωσει η nvidia αν θες να βρεις κατι αρνητικο να πεις θα το πεις.. Με τραβηγμενα δεδομενα αλλα θα το πεις..

Εντωμεταξυ επιμενεις να μου αμυνεσαι για το τι θα κανει η nvidia ενω επανειλλημενα ειπα οτι δεν εχει να κανει με την nvidia αυτο το αλισβερισι της αγορας! :D

Πολλα μαγαζια εχουν ανοιχτες προπαραγγελιες παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Commodore 64 (αν εννοεις φουλ PC 80386 / 386).

Μυριζω A500 ή Atari ST ενδιαμεσα :D
 

Εγω ξεκινησα με 8088/1 και hercules πρασινη.. Πριν ειχα το λαστιχενιο 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μυριζω A500 ή Atari ST ενδιαμεσα :D
 

Εγω ξεκινησα με 8088/1 και hercules πρασινη.. Πριν ειχα το λαστιχενιο 😛

Και τα 2 με Α500 Plus αναβαθμιση μετα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Πολλα μαγαζια εχουν ανοιχτες προπαραγγελιες παντως.

Εγω απο μεγαλομαγαζα προπαραγγελιες δεν εχω δει πουθενα.. Αν καποιος βαζει κατι εναντια στην πολιτικη μιας εταιρειας μου μυριζει fishy υποθεση και θα εμενα μακρια ..

Ενδεικτικα απο ενα μεγαλο site το overclockers.co.uk

The overclockers website has loads of different models listed but you won’t be able to place your preorders just yet. Demand is going to be high so make sure to have your F5 key at the ready on the following dates:

• Geforce RTX 3070 can be preordered in October
• Geforce RTX 3080 can be preordered on September 17th at 2 pm (UK)
• Geforce RTX 3090 can be preordered on September 24th at 2 pm (UK)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 "Ουαου! Κοίτα αυτήν την παιχνιδάρα που βγήκε", "αλλά θέλω βαρβατη κάρτα γραφικών για να το παίξω"." Θα τα στάξω".

....Το παιχνίδι τελειώνει σε 8 ώρες.

"Οκ τώρα τι κάνω; Θα αγοράσω την άλλη παιχνίδάρα που βγήκε και τελειώνει σε άλλες 8 ώρες." Κλπ κλπ...και μετά... "Ώ! Ρε συ θέλω πάλι κάρτα βαρβάτη...πάω να στάξω άλλο ένα χιλιάρικο."

Το παραπάνω σκηνικό κάποιοι το λένε χόμπι. Το είχα περάσει και εγώ 2000 με 2008 περίπου. Όχι, η παύση του φαινομένου δεν έχει να κάνει με την μείωση των χρημάτων λογω κρίσης και μείωση του μισθού μου από το 2009 και έπειτα. Και μάλιστα είχα και την δικαιολογία ότι "ούτε καπνίζω, ούτε πίνω...ένα χόμπι έχω και γω, να πάει να μαμηθεί, θα τα τρώω σε τρανζίστορς και πυκνωτές...

Μετά μεγάλωσα και κατάλαβα ότι αυτό, μου το πασάρουν. Δεν το επιλέγω. Άλλωστε το σπουδάζεις αυτό. Marketing λέγεται.

Δεν σταμάτησα να αυτοαποκαλουμαι gamer επειδή αποφάσισα να επιλέγω εγώ ποτέ,  τι, και σε τι πλατφόρμα θα παίξω, και να μην αφήσω την Nvidia την Amd και την Intel να μου πουλάνε άχρηστα στην ουσία πράγματα. Μέχρι το 2018 είχα μία HD5850 την οποία αντικατέστησα με την RX 570 4GB στα 170€ θυμάμαι.

Ε λοιπόν ο Μπάμπης είναι ακόμη καλά....

 

Επεξ/σία από snips
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snips είπε

 "Ουαου! Κοίτα αυτήν την παιχνιδάρα που βγήκε", "αλλά θέλω βαρβατη κάρτα γραφικών για να το παίξω"." Θα τα στάξω".

....Το παιχνίδι τελειώνει σε 8 ώρες.

"Οκ τώρα τι κάνω; Θα αγοράσω την άλλη παιχνίδάρα που βγήκε και τελειώνει σε άλλες 8 ώρες." Κλπ κλπ...και μετά... "Ώ! Ρε συ θέλω πάλι κάρτα βαρβάτη...πάω να στάξω άλλο ένα χιλιάρικο."

Το παραπάνω σκηνικό κάποιοι το λένε χόμπι. Το είχα περάσει και εγώω 2000 με 2008 περίπου. Όχι, η παύση του φαινομένου δεν έχει να κάνει με την μείωση των χρημάτων μλογω κρίσης και μείωση του μισθού μου από το 2009 και έπειτα. Και μάλιστα είχα και την δικαιολογία ότι "ούτε καπνίζω, ούτε πίνω...ένα χόμπι έχω και γω, να πάει να μαμηθεί, θα τα τρώω σε τρανζίστορς και πυκνωτές...

Μετά μεγάλωσα και κατάλαβα ότι αυτό, μου το πασάρουν. Δεν το επιλέγω. Άλλωστε το σπουδάζεις αυτό. Marketing λέγεται.

Δεν σταμάτησα να αυτοαποκαλουμαι gamer επειδή αποφάσισα να επιλέγω εγώ ποτέ,  τι, και σε τι πλατφόρμα θα παίξω, και να μην αφήσω την Nvidia την Amd και την Intel να μου πουλάνε άχρηστα στην ουσία πράγματα. Μέχρι το 2018 είχα μία HD5850 την οποία αντικατέστησα με την RX 570 4GB στα 170€ θυμάμαι.

Ε λοιπόν ο Μπάμπης είναι ακόμη καλά....

tenor.gif?itemid=11270131&fbclid=IwAR347

Cool story bro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μυριζω A500 ή Atari ST ενδιαμεσα :D
 

Εγω ξεκινησα με 8088/1 και hercules πρασινη.. Πριν ειχα το λαστιχενιο 😛

Spectrum 128k, Amiga 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, snips είπε

Εκεί που είσαι ήμουνα να εδώ που είμαι θα ρθεις

Στάξε χρήμα μέχρι τότε...

Ναι τωρα πλησιαζω μονο 32 χρονια στα pc lol.. Ρε εσεις σε τεχνολογικο φορουμ ειστε αφηστε τις φιλοσοφιες εδω.. :D

tenor.gif?itemid=14192086

3 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Spectrum 128k, Amiga 500

Ωραιες εποχες.. Τελος σπαμ..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οι τιμες στις αγγελιες του insomnia για τις 2080ti επιστρεφουν στα κανονικα τους σχεδον επιπεδα....μαλλον καταλαβαν οι κατοχοι τους οτι δεν προκειται η 3080 να κανει με τιποτα 699$.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι τωρα πλησιαζω μονο 32 χρονια στα pc lol.. Ρε εσεις σε τεχνολογικο φορουμ ειστε αφηστε τις φιλοσοφιες εδω.. :D

tenor.gif?itemid=14192086

Ωραιες εποχες.. Τελος σπαμ..

Αααααα! Δεν καταλαβαίνεις ε;;;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snips είπε

 "Ουαου! Κοίτα αυτήν την παιχνιδάρα που βγήκε", "αλλά θέλω βαρβατη κάρτα γραφικών για να το παίξω"." Θα τα στάξω"....................

 

Πονεμένη ιστορία.

Εγώ κάπνιζα μίνιμουμ1,5 πακέτο τσιγάρα την ημέρα. Με σημερινά δεδομένα μιλάμε για σχεδόν 7 ευρώ την ημέρα + τουλάχιστον έναν καφέ αγορασμένο απ'έξω. Άρα ένα 10άρικο στο νερό.

Έκοψα το κάπνισμα από το 2008 και μέρος των χρημάτων που εξοικονομώ πάνε στο χόμπι μου.

Αυτή τη στιγμή, αν φτιάξω τούμπανο PC με την 3090 των 1500€, στο σύνολο θα δώσω κάπου στα 2500€, με σκοπό το PC να μήν το αναβαθμίσω για τα επόμενα 5 χρόνια. Αν αγόραζα την 3080, θα άλλαζα κάρτα στα 3 χρόνια.

Οπότε φίλε μου, 2500€ το PC + ας πούμε 500€ το χρόνο για παιχνίδια (άρα 2500€ στα 5 χρόνια) έχουμε σύνολο 5000€ για PC gaming.

5000€/5χρόνια/365 μέρες = 2,7 ευρώ την ημέρα για το χόμπι μου, όσο σχεδόν ένας καφές.

Οπότε, κόβωντας το τσιγάρο και τον αγοραστό καφέ, έχω λεφτά για το ακριβό χόμπι μου, και μου μένουν και 7,3€ την ημέρα για αποταμίευση.......

Ακόμα και αν τα παραπάνω δεν ταιριάζουν στην περίπτωσή σου, με 2€ την ημέρα φτιάχνεις υπολογιστή των 2000€ για 5 χρόνια και 330€ το χρόνο για games

Aν δεν μπορείς να δώσεις 2€ την ημέρα, με 1,5€ έχεις υπολογιστή των 1500€ για 5 χρόνια και 250€ το χρόνο για games.

Αν δεν μπορείς ούτε αυτό, με 1€ την ημέρα αγοράζεις κονσόλα των 600€ και 250€ το χρόνο για games.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...