Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia μας δείχνει πόσο καλύτερη είναι η RTX 3080 από την 2080 Ti για 4K gaming


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ειναι αστειο να βλεπω AMDακιδες να λενε πως δεν σταζουν δηλητηριο και πως δεν το ενα και δεν το αλλο και οταν βγει η Radeon 6000 θα ζαλισουν τους παντες, οχι για τις επιδοσεις (που ακομα και η AMD ξερει πως δεν εχει ελπιδες στο να κοντραρει την σειρα RTX 3 - γιαυτο και ηδη κοιτανε να τις δωσουν πολυ πιο χαμηλα σε τιμη) αλλα για ενα σωρο αλλα πραγματα, πχ την τιμη, καταναλωση και αυτα (φυσικα η πιπιλα θα ειναι price/performance).

Εφοσον ομως προβλεπω ηδη τι θα πουν οπως ειπα πριν μηπως να μην υπαρχουν καν τετοια θεματα ωστε να μην πλακωνεται ο κοσμος χωρις λογο;

εγώ πάντως που έχω AMD CPU δεν πρόκειται να πάρω AMD GPU παρά μόνο NVIDIA GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως που έχω AMD CPU δεν πρόκειται να πάρω AMD GPU παρά μόνο NVIDIA GPU

Αναφερομαι γενικα στους φανατικους (και των 2 πλευρων αναλογα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AtiX είπε

και συνεχίζει το άρθρο...

"Χόμπι μπορεί να είναι η συλλογή πραγμάτων, κάποιο άθλημα ή κάποια δημιουργική δραστηριότητα κ.ά."

τι το δημιουργικό μπορεί να έχει η πρέφα ή τα ηλεκτρονικά παιχνίδια??? Μήπως τα μπερδεύουμε με τις "ασχολίες" ή το πώς περνάμε ευχάριστα την ώρα μας

Η πρόταση που παρέθεσα είναι ο ορισμός. 

Τα video games περιλαμβανονται στο κ.α από την πρόταση που παρέθεσες, διότι αν το άρθρο προσπαθούσε να γράψει κάθε ασχολία που μπορεί να περιληφθεί στον ορισμό, θα ήθελε κάποιες σελίδες.... :-)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ορισμος του χομπυ ειναι απλoς..Χομπυ ειναι κατι που συνηθως δεν αποφερει χρηματα..καποιες φορες ομως μπορει και να τυχει να αποφερει..

Χομπυ ειναι το gaming το μετρημα των fps το πλεξιμο η πρεφα η ξερη το μοτοκρος η φωτογραφια ..Ολα χομπυ ειναι..Χομπυ ειναι αυτο που κανουμε στον ελευθερο μας χρονο και δεν ειναι το απαραιτητο για να ταισουμε την οικογενεια μας..Δηλαδη η δραστηριοτητα εκτος δουλειας..Δηλαδη ενας ερασιτεχνης φωτογραφος που βγαζει φωτος και παιρνει ακριβες καμερες απλα και μονο για ενα κλικ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ ? η φωτογραφια συγκεκριμενα ειναι στα τοπ 5 χομπυ που υπαρχουν..Το μετρημα των fps λοιπον ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ γιατι το κανω εγω και το γουσταρω..Ξερω με λεπτομερεια τις επιδοσεις απο το καθε εξαρτημα χωρις να επωφελουμαι απο αυτο..Ειναι για το δικο μου εσωτερικο γεμισμα..δηλαση κανω κατι που με γεμιζει που το γουσταρω χωρις να επωφελουμαι χρηματικα απο αυτο..Οποιος ειπε οτι δεν ειναι χομπυ κανει λαθος.

Επεξ/σία από tsakis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά. Όσοι νομίζετε ότι το ατελείωτο gaming,  καθώς βέβαια και η νέα μόδα που είναι η παρακολούθηση ότι τηλεοπτικής σειράς υπάρχει στο netflix και στις λοιπές πλατφόρμες, ανήκει στον ευρύτερο ορισμό της έννοιας "χόμπι", ψάξτε και τον ορισμό της έννοιας ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ. 

Μην τρομάξετε με τα αποτελέσματα. Τι χόμπι, τι ζόμπι! 

Επεξ/σία από snips
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.thefpsreview.com/2020/09/05/nvidia-geforce-rtx-3070-only-uses-14-gbps-gddr6-memory/

Φήμες ότι η 3070 χρησιμοποιεί παλαιότερη, χαμηλότερης ταχύτητας gddr6 μνήμες που συναντάμε στις 2070 και 2070 super και φυλάει τις ταχύτερες gddr6 για  χρήση σε μελλοντική 3070ti ή 3070 super..

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snips είπε

Καλά. Όσοι νομίζετε ότι το ατελείωτο gaming,  καθώς βέβαια και η νέα μόδα που είναι η παρακολούθηση ότι τηλεοπτικής σειράς υπάρχει στο netflix και στις λοιπές πλατφόρμες, ανήκει στον ευρύτερο ορισμό της έννοιας "χόμπι", ψάξτε και τον ορισμό της έννοιας ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ. 

Μην τρομάξετε με τα αποτελέσματα. Τι χόμπι, τι ζόμπι! 

Και το ατελείωτο ψάρεμα είναι αποχαύνωση. Να παρατάς οικογένεια με κάθε ευκαιρία και να εξαφανίζεσαι από το σπίτι και τους πάντες, καθισμένος σε μία βάρκα, να μήν κάνεις τίποτα, περιμένοντας να τσιμπίσει το λιθρίνι (βάλαμε καλό ψάρι τουλάχιστον)

Και το ατελείωτο κυνήγι ομοίως

Και η ατελείωτη ξυλογλυπτική. Να κλειδώνεσαι στο εργαστήριο ατελείωτες ώρες για να ολοκληρώσεις το δημιούργημά σου και να ξεχνάς τους πάντες.

Και η ατελείωτη συλλογή whatever επιθυμείς να συλλέξεις, όπου ξοδεύεις όλο σου το εισόδημα για πράγματα που οι άλλοι τα θεωρούν χαζομάρες.

Βλέπεις, σε οποιοδήποτε χόμπι βάλεις μπροστά υπερθετικό βαθμό, το μετατρέπεις σε κάτι άλλο....

Εν ολίγης, οποιοδήποτε χόμπι μπορεί από απλή ασχολία να μετατραπεί σε εμμονή ή εθισμό και να επηρεάσει αρνητικά τη ζωή σου. Σε κάποια αυτό μπορεί να γίνει πιό εύκολα από ότι σε άλλα.

Όσο δύσκολο και αν σας φαίνεται, οποιαδήποτε ασχολία κάνει κάποιος συστηματικά στον ελεύθερο χρόνο του και δεν του αποφέρει οικονομικό όφελος, ανήκει στην κατηγορία του χόμπι. Η μόνη βασική απαίτηση είναι η ασχολία να είναι ενεργητική, να απαιτεί την ενεργή συμμετοχή του ατόμου.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 10:28 ΠΜ, BabisTs είπε

όποιος θέλει να κουμπώσει νερό ίσως.....

για μενα αν μιλαμε για τοσα λεφτα ειναι τελειως ακυρο να στραφεις για αυτο το λογο σε founder edition καρτα και να μην εχεις καμια εγγυηση. Για να κουμπωσεις νερο  δινεις κατι παραπανω και παιρνεις μια ωραιοτατη  evga που δεν εχει προβληματα warranty επειδη εβγαλες την ψυκτρα, και σε περιπτωση που παθει κατι θα κανεις κανονικοτατο rma κι οχι τρισαγιο...

Βεβαια ο καθε ενας κανει τις δικες του επιλογες, αλλα ειναι κριμα πιστευω οταν πας σε τοσα χρηματα να τσιγκουνευτεις λιγα ακομα και να χανεις τις εγγυησεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έδειξε η Nvidia πόσο καλύτερη είναι σε 4k η νέα 3080 έναντι της 2080ti αλλά ξέχασε να μας πει πόσοι κατέχουν 4k/144hz οθόνη υπολογιστή. Θα μου πεις εντάξει ρε φίλε, ήθελε να δείξει την δύναμη της αλλά ας μας έδειχνε καλύτερα κάτι σε 1440p/144hz+ που διαθέτουν αρκετοί περισσότεροι gamers από ότι 4k/144hz που αγοράζουν μόνο όσοι θέλουν οθόνη για επαγγελματικούς λόγους (και αυτοί θα πάρουν των 60hz προφανώς). Ξέχασε επίσης να μας πει, πόσες τέτοιες οθόνες υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Γιατί αν είναι να δώσω 700usd για μια 3080 και άλλα 1800 ευρώ για 4k/120hz (οι OLED της LG) ή άλλα 1400 ευρώ για μια 4k/144hz (πχ Odyssey G9) να μου λείπει το βύσσινο. Θα μου πεις πάλι, άσε τις 4k και πάρε μια 1440p/144hz+ αλλά και πάλι ερχόμαστε σε αυτό που είπα νωρίτερα πως καλύτερα θα ήταν να μας έδειχνε demo στα 1440p παρά αυτό που έδειξε στα 4k που σαν ανάλυση απασχολεί ελάχιστους λόγω υψηλής τιμής απόκτησης αυτών των οθονών. Από marketing σκίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, music_lover said:

πως καλύτερα θα ήταν να μας έδειχνε demo στα 1440p παρά αυτό που έδειξε στα 4k

Έτσι κι αλλιώς θα βγουν reviews, αποκλείεται να επιλέξουμε πριν τα διαβάσουμε/δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μας έδειξε η Nvidia πόσο καλύτερη είναι σε 4k η νέα 3080 έναντι της 2080ti αλλά ξέχασε να μας πει πόσοι κατέχουν 4k/144hz οθόνη υπολογιστή. Θα μου πεις εντάξει ρε φίλε, ήθελε να δείξει την δύναμη της αλλά ας μας έδειχνε καλύτερα κάτι σε 1440p/144hz+ που διαθέτουν αρκετοί περισσότεροι gamers από ότι 4k/144hz που αγοράζουν μόνο όσοι θέλουν οθόνη για επαγγελματικούς λόγους (και αυτοί θα πάρουν των 60hz προφανώς). Ξέχασε επίσης να μας πει, πόσες τέτοιες οθόνες υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Γιατί αν είναι να δώσω 700usd για μια 3080 και άλλα 1800 ευρώ για 4k/120hz (οι OLED της LG) ή άλλα 1400 ευρώ για μια 4k/144hz (πχ Odyssey G9) να μου λείπει το βύσσινο. Θα μου πεις πάλι, άσε τις 4k και πάρε μια 1440p/144hz+ αλλά και πάλι ερχόμαστε σε αυτό που είπα νωρίτερα πως καλύτερα θα ήταν να μας έδειχνε demo στα 1440p παρά αυτό που έδειξε στα 4k που σαν ανάλυση απασχολεί ελάχιστους λόγω υψηλής τιμής απόκτησης αυτών των οθονών. Από marketing σκίζουν.

Πραγματικη δυναμη δειχνεις πλεον σε 4k η ακομα και σε 8k (αν μπορεις να βρεις κατι τετοιο). Το 1440p δεν ειναι απαιτητικο αρκετα για να δεις διαφορες (θα πει ο αλλος η μια βγαζει 120 η αλλη βγαζει 200, σιγα, και με 120 μια χαρα ειμαι πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

ρισκάρεις μπουκάλι 🍶 έτσι... 

Σε 4Κ ο φόρτος στη cpu είναι πολύ μικρότερος. Αν για παράδειγμα σε 4K παίζεις με 60 ως 80 FPS σε 1080p θα είσαι πάνω από 200. Στα 200 θες βαρβάτη cpu. Στα 60 ως 80 μπορείς και με κάτι λιγότερο.

Προς θεού δεν εννοώ να κουμπώσει κανείς 3080 με i3 αλλά δε χρειάζεσαι και 12 πυρήνες για gaming.
Εγώ λέω να δοκιμάσω την 3080 με τον 8700Κ που ήδη έχω σε 1440p. Εκεί θα είμαι οριακά. Αν τρώω μπουκάλι θα πάω ίσως σε ryzen 7, όχι σε 9 όμως. Η χρήση που κάνω είναι καθαρά για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 1:10 ΜΜ, ikorolis είπε

ναι αλλά ξεχνάς κάτι βασικό για να μην έχεις μπουκάλι

ισχυρή κάρτα γραφικών θέλει και ισχυρό επεξεργαστή άρα ευρώ..

επίσης ξεχνάς ότι θες πάρα πολύ καλό τροφοδοτικό για μένα ξεχνάς τα gold και πας στην μέγιστη κλάση τροφοδοτικών

και μιλάω με την δική μου σκέψη πως έστησα τον AMD Ryzen 9 3950X μιας και είναι το τελευταίο μου μηχάνημα.

Αν παίζεις σε 4k δεν ισχύει ότι θες δυνατό επεξεργαστή. Με 500 αντε 600 ευρω φτιάχνεις έναν υπολογιστή που είναι μια χαρά για την 3090 σε 4k

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Σε 4Κ ο φόρτος στη cpu είναι πολύ μικρότερος. Αν για παράδειγμα σε 4K παίζεις με 60 ως 80 FPS σε 1080p θα είσαι πάνω από 200. Στα 200 θες βαρβάτη cpu. Στα 60 ως 80 μπορείς και με κάτι λιγότερο.

Προς θεού δεν εννοώ να κουμπώσει κανείς 3080 με i3 αλλά δε χρειάζεσαι και 12 πυρήνες για gaming.
Εγώ λέω να δοκιμάσω την 3080 με τον 8700Κ που ήδη έχω σε 1440p. Εκεί θα είμαι οριακά. Αν τρώω μπουκάλι θα πάω ίσως σε ryzen 7, όχι σε 9 όμως. Η χρήση που κάνω είναι καθαρά για gaming.

Αν φας μπουκάλι με τον 8700 θα φας και με οποιοδήποτε άλλο cpu αυτή τη στιγμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nick10000 είπε

για μενα αν μιλαμε για τοσα λεφτα ειναι τελειως ακυρο να στραφεις για αυτο το λογο σε founder edition καρτα και να μην εχεις καμια εγγυηση. Για να κουμπωσεις νερο  δινεις κατι παραπανω και παιρνεις μια ωραιοτατη  evga που δεν εχει προβληματα warranty επειδη εβγαλες την ψυκτρα, και σε περιπτωση που παθει κατι θα κανεις κανονικοτατο rma κι οχι τρισαγιο...

Βεβαια ο καθε ενας κανει τις δικες του επιλογες, αλλα ειναι κριμα πιστευω οταν πας σε τοσα χρηματα να τσιγκουνευτεις λιγα ακομα και να χανεις τις εγγυησεις

 

Απ οσο ξερω μονο σε Αμερικη γινεται αυτο...Σε ευρωπη ιςσχυει κανονικα το sticker removal χανω εγγυηση σε ολες τις εταιριες...Αυτο βεβαια αν χαλασει το sticker...Στην msi μου το εχω βγαλει αθικτο για να βαλω το νερο οποτε ουτε γατα ουτε ζημια..

Επεξ/σία από giorgos th.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου εδώ να χωθώ και εγώ στην κουβέντα

από ότι καταλαβαίνω με οθόνες 1080p60h δεν έχει νόημα να πας σε οτιδήποτε πάνω από 3070 ή 3060 που ακούγεται ότι θα βγει σε λίγο καιρό.

σε 1080p με πολλά hertz , μένεις σε 3070 ή πας σε 3080 σε περίπτωση που κάποιο παιχνίδι βγάζει λιγότερα από 150 fps

σε 1440p μία 3070 θα κρατάει νούμερα πάνω από 60 και με συνδυασμό με g-sync πας σε 3080

σε 4k60h χρειάζεται 3080

υπάρχουν άραγε 4k με πολλά hz ;

έχω ξεμείνει με μία ati 4650 , οπότε το 2021 θα κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα πλήρες σύστημα που θα κτίσω γύρω από το 3070 ή 3060

ελπίζω να συμφωνείτε με ότι κατάλαβα , ευχαριστώ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...