Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia μας δείχνει πόσο καλύτερη είναι η RTX 3080 από την 2080 Ti για 4K gaming


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, absoluteblade είπε

Δες την διαφορά μεταξύ 980 και 1080 και έλα να μου πεις μετά!Καλά πόσα χρόνια ασχολείσαι με κάρτες;

Κατσε να κοιτας βιντεακια και μην το ψαχνεις το πραγμα περεταιρω, ουτως η αλλιως δεν εισαι το target group της NVIDIA.

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Και καποιοι ξεχνουν το ζητημα της ελλειψης προσφορας που για καποιο διαστημα (το ποσο θα φανει) θα ανεβασει τις τιμες εκει που θα υπαρχει ενδεχομενη διαθεσιμοτητα ή διαθεσιμοτητα εντος καποιων ημερων. Λες και δεν τα εχουν ζησει καποιοι κανουν. Θα μου πεις αυτος που περιμενει 2-3 χρονια να παρει καρτα γιατι να μην περιμενει αλλους 2-3 μηνες μεχρι τις γιορτες ή το νεο χρονο; Σωστο και αυτο.. 

Ουτε τα benches δεν εχουμε δει ακομη..

Βεβαια δεν φταιει η NVIDIA για το θεμα των τιμων αλλα τα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Βεβαια δεν φταιει η NVIDIA για το θεμα των τιμων αλλα τα καταστηματα.

Η αγορα θετει τις τιμες και αυτα ειναι βασικοι κανονες προσφορας και ζητησης. Ειναι γνωστα μαρκετινιστικα κολπα να ανεβαζεις το hype με τιμες MSRP και μετα μαγικα σε μιση ωρα οταν ανοιξουν οι αγορες δεν θα υπαρχει στοκ και θα εχουν νεες τιμες ανεβασμενες για αγορα εντος ολιγων ημερων ακομη και σε μαγαζια παραδοσιακα που πουλανε φθηνα. 

Ελλαδα για αρχη ουτε θελω να σκεφτω τι θα γινει εκει που θα υπαρξει στοκ για τους πρωτους δυο μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Κατσε να κοιτας βιντεακια και μην το ψαχνεις το πραγμα περεταιρω, ουτως η αλλιως δεν εισαι το target group της NVIDIA.

Ναι μην ξεχάσω να μπω στο τρυπάκι πάλι να τους τα ακουμπάω για να έχω την ψευδαίσθηση ότι κάτι έγινε! Ποιά ήταν η πρώτη σου κάρτα γραφικών;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Η αγορα θετει τις τιμες και αυτα ειναι βασικοι κανονες προσφορας και ζητησης. Ειναι γνωστα μαρκετινιστικα κολπα να ανεβαζεις το hype με τιμες MSRP και μετα μαγικα σε μιση ωρα οταν ανοιξουν οι αγορες δεν θα υπαρχει στοκ και θα εχουν νεες τιμες ανεβασμενες για αγορα εντος ολιγων ημερων ακομη και σε μαγαζια παραδοσιακα που πουλανε φθηνα. 

Ελλαδα για αρχη ουτε θελω να σκεφτω τι θα γινει εκει που θα υπαρξει στοκ για τους πρωτους δυο μηνες

 Δεν λεω οχι, απλα ουδεμια σχεση δεν εχει η NVIDIA με αυτο. Αν θελει ο καθε κατασκευαστης να πουλησει ακριβοτερα αυτο ειναι δικαιωμα του. Αν θελει το καθε καταστημα να πουλησει παραπανω αυτο ειναι δικαιωμα του.

Η NVIDIA (οπως και η AMD) σου δινει μια προτεινομενη τιμη για τις καρτες τους (οπως ολα τα προιοντα στην αγορα - ακομα και τα κρουασαν εχουν προτεινομενη τιμη), τωρα απο εκει και περα ποσο θα τις πουλαει ο καθε distributor η το καθε καταστημα ειναι κατι που δεν μπορει να κοντρολλαρει.

2 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Ναι μην ξεχάσω να μπω στο τρυπάκι πάλι να τους τα ακουμπάω για να έχω την ψευδαίσθηση ότι κάτι έγινε! Ποιά ήταν η πρώτη σου κάρτα γραφικών;

Trident, μην το ψαχνεις, αρχες του 90. Γιαυτο σου λεω, κοιτα βιντεακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fragma είπε

699$ δηλαδή 750 ευρώ με τον ΦΠΑ Ελλάδα. Παιδιά , είμαι AMDάκιας , αλλά θα τώρα θα αμαρτήσω. Η κάρτα είναι ΟΠΛΟ είναι η τιμή τρομερά καλή. Θα κάνει παπάδες με συνδυασμό με τους 16 πυρήνες του 3950Χ μου. Ελπίζω απλά να μπορέσουμε να τις βρούμε, γιατί προβλέπω οτι θα γίνει πανικός με τις παραγγελίες.

Συγχωρεμενος τεκνο μου! Αλλα περιμενε καλου κακου λιγο ακομη :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakis11 είπε

nvidia-generational-leap-100856288-large.jpg

Χαχαχα τα στημένα διαγράματα της Nvidia μου ποστάρεις; Πλάκα έχεις! Είπα ότι η 3 σειρά έχει διαφορές αλλά άφησαν πίσω τους μια μούφα έκσοση την 2!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

 Δεν λεω οχι, απλα ουδεμια σχεση δεν εχει η NVIDIA με αυτο. Αν θελει ο καθε κατασκευαστης να πουλησει ακριβοτερα αυτο ειναι δικαιωμα του. Αν θελει το καθε καταστημα να πουλησει παραπανω αυτο ειναι δικαιωμα του.

Η NVIDIA (οπως και η AMD) σου δινει μια προτεινομενη τιμη για τις καρτες τους (οπως ολα τα προιοντα στην αγορα - ακομα και τα κρουασαν εχουν προτεινομενη τιμη), τωρα απο εκει και περα ποσο θα τις πουλαει ο καθε distributor η το καθε καταστημα ειναι κατι που δεν μπορει να κοντρολλαρει.

Μα γιατι μου λες για την Nvidia αυτη την στιγμη που την κατηγορησα εγω; Μια τιμη MSRP θα επηρεαστει απο παρα πολλους παραγοντες εκει εστιαζω εγω και οχι απο τιςετσιθελικες προτιμησεις μας. Θα εξαρτηθει απο το εργοστασιο παραγωγης, απο την αγορα οπως ειπα, απο το αν θα υπαρξει mining craze ενδεχομενα καποια στιγμη κοκ.. 

Ο καθε διανομεας εχει ενα συγκεκριμενο περιθωριο που μπορει να αισχροκερδισει με τοσα ηλεκτρονικα μαγαζια παγκοσμιως και θα εξαρτηθει και απο το στοκ που εχει την καθε δεδομενη στιγμη. Αυτο ειναι ολο..Αλλα σε ενα προιον που δειχνει παρα πολυ καλο vfm σε γενικες γραμμες και με δεδομενη την γραμμη παραγωγης τους πρωτους μηνες θα πρεπει καποιος να ειναι αρκετα τυχερος να βρει στοκ σε τιμες MSRP. Αυτο ειναι ολο.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μα γιατι μου λες για την Nvidia αυτη την στιγμη που την κατηγορησα εγω; Μια τιμη MSRP θα επηρεαστει απο παρα πολλους παραγοντες εκει εστιαζω εγω και οχι απο τιςετσιθελικες προτιμησεις μας. Θα εξαρτηθει απο το εργοστασιο παραγωγης, απο την αγορα οπως ειπα, απο το αν θα υπαρξει mining craze ενδεχομενα καποια στιγμη κοκ.. 

Ο καθε διανομεας εχει ενα συγκεκριμενο περιθωριο που μπορει να αισχροκερδισει με τοσα ηλεκτρονικα μαγαζια παγκοσμιως και θα εξαρτηθει και απο το στοκ που εχει την καθε δεδομενη στιγμη. Αυτο ειναι ολο..Αλλα σε ενα προιον που δειχνει παρα πολυ καλο vfm σε γενικες γραμμες και με δεδομενη την γραμμη παραγωγης τους πρωτους μηνες θα πρεπει καποιος να ειναι αρκετα τυχερος να βρει στοκ σε τιμες MSRP. Αυτο ειναι ολο.

Πολυς κοσμος θα βρει τιμη σε MSRP, ηδη προπαραγγελιες ειναι οντως στα 699 συν μεταφορικα. Αλλα οταν θα τελειωσει το στοκ (και μιλαμε για τρελα μεγεθη) και η NVIDIA δεν θα μπορει να βγαλει την ποσοτητα που θα θελει η αγορα λογικο καποιοι να χτυπησουν τιμες (οχι η NVIDIA ομως).

Αυτο το τονιζω γιατι πολυς κοσμος θα αρχισει να λεει "800-900ε για 3080, η NVIDIA μας περναει για μακακες" και ολα τα συνναφη που φυσικα δεν ισχυουν.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Χαχαχα τα στημένα διαγράματα της Nvidia μου ποστάρεις; Πλάκα έχεις! Είπα ότι η 3 σειρά έχει διαφορές αλλά άφησαν πίσω τους μια μούφα έκσοση την 2!

Ακου λιγο.. μπορω να στο αποδειξω με πολλους τροπους πως δεν ηταν μουφα η εκδοση 2... απλα πρεπει να εχεις ορεξη για κουβεντα. εχω και ειχα οτι καρτα εχει βγει (και amd kai nvidia)πλην απο τιταν και τιταν z..

απο τη σειρα 9 στη σειρα 10 ηταν μεγαλο βημα λιγο μεγαλυτερο απ'οτι στη σειρα 10 με τη σειρα 20.. χωρις ομως αυτο να κανει μουφα τη σειρα 2. τα 20 25 fps σε συνολικα 70-80 ειναι αρκετα μεγαλο ποσοστο..μη ξεχνας πως εδωσαν βαση στη rtx προσθεσαν τεχνολογιες κλπ οποτε θεωρω πως σπαταλησαν καποια fps στο βωμο του rtx ..το διαγραμμα ειναι ακριβεστατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakis11 είπε

Ακου λιγο.. μπορω να στο αποδειξω με πολλους τροπους πως δεν ηταν μουφα η εκδοση 2... απλα πρεπει να εχεις ορεξη για κουβεντα. εχω και ειχα οτι καρτα εχει βγει (και amd kai nvidia)πλην απο τιταν και τιταν z..

απο τη σειρα 9 στη σειρα 10 ηταν μεγαλο βημα λιγο μεγαλυτερο απ'οτι στη σειρα 10 με τη σειρα 20.. χωρις ομως αυτο να κανει μουφα τη σειρα 2. τα 20 25 fps σε συνολικα 70-80 ειναι αρκετα μεγαλο ποσοστο..μη ξεχνας πως εδωσαν βαση στη rtx προσθεσαν τεχνολογιες κλπ οποτε θεωρω πως σπαταλησαν καποια fps στο βωμο του rtx ..το διαγραμμα ειναι ακριβεστατο.

Εντάξει απλά μας έχουν κάνει εθισμένους στο να ασχολούμαστε με νούμερα, να τους τα ακουμπάμε και να νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε!Μας έχουν δημιουργήσει μια καταναλωτική ανάγκη που χωρίς το αντίστοιχο software είναι άχρηστο! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

24 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

 Δεν λεω οχι, απλα ουδεμια σχεση δεν εχει η NVIDIA με αυτο. Αν θελει ο καθε κατασκευαστης να πουλησει ακριβοτερα αυτο ειναι δικαιωμα του. Αν θελει το καθε καταστημα να πουλησει παραπανω αυτο ειναι δικαιωμα του.

Η NVIDIA (οπως και η AMD) σου δινει μια προτεινομενη τιμη για τις καρτες τους (οπως ολα τα προιοντα στην αγορα - ακομα και τα κρουασαν εχουν προτεινομενη τιμη), τωρα απο εκει και περα ποσο θα τις πουλαει ο καθε distributor η το καθε καταστημα ειναι κατι που δεν μπορει να κοντρολλαρει.

Trident, μην το ψαχνεις, αρχες του 90. Γιαυτο σου λεω, κοιτα βιντεακια.

Παπούλη, εγώ VOODOO 2 με celeron 300mhz overclocked στα 450 ! Οπότε άρχισε και εσύ τα βιντεάκια που είναι πιο ξεκούραστα και άσε το edge gaming για τα νιάτα! Μην θυμώσεις πλάκα κάνω οκ; Άντε καλή συνέχεια σου εύχομαι!

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Εντάξει απλά μας έχουν κάνει εθισμένους στο να ασχολούμαστε με νούμερα, να τους τα ακουμπάμε και να νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε!Μας έχουν δημιουργήσει μια καταναλωτική ανάγκη που χωρίς το αντίστοιχο software είναι άχρηστο! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Παπούλη, εγώ VOODOO 2 με celeron 300mhz overclocked στα 450 ! Οπότε άρχισε και εσύ τα βιντεάκια που είναι πιο ξεκούραστα και άσε το edge gaming για τα νιάτα! Μην θυμώσεις πλάκα κάνω οκ; Άντε καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Να θυμωσω οταν εγω ειχα και ολες τις καρτες που ειχε βγαλει η 3DFX δεν εχω λογο, απλα οταν νομιζεις οτι θα βγεις απο πανω και στο τελος δεν μπορεις μην αρχιζεις τα δικα σου (αν και παλι θα μας τα σβυσουν αφου βγαινουμε off).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Να θυμωσω οταν εγω ειχα και ολες τις καρτες που ειχε βγαλει η 3DFX δεν εχω λογο, απλα οταν νομιζεις οτι θα βγεις απο πανω και στο τελος δεν μπορεις μην αρχιζεις τα δικα σου (αν και παλι θα μας τα σβυσουν αφου βγαινουμε off).

Φέρε και δυό μπύρες να τα πιούμε και αστους να τα σβήσουν!Θα μου επιτρέψεις να ρωτήσω ποιός ήταν ο πρώτος γενικά υπολογιστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Εντάξει απλά μας έχουν κάνει εθισμένους στο να ασχολούμαστε με νούμερα, να τους τα ακουμπάμε και να νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε!Μας έχουν δημιουργήσει μια καταναλωτική ανάγκη που χωρίς το αντίστοιχο software είναι άχρηστο! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Το κουράζεις το θέμα χωρίς λόγο. Μέχρι στιγμής τα δεδομένα δείχνουν ότι η 3080 θα έχει μια αύξηση τουλάχιστον 65% στα FPS σε σύγκριση με την 2080. Δε θυμάμαι σε τι τιμές έπαιζε η 2080 στην Ελλάδα αλλά λογικά στα ίδια επίπεδα θα βρίσκεται και η 3080. Πιστεύω γύρω στα 800-850 max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gurgurant είπε

Όταν βρίσκεις 500 ευρώ 2080ti φίλε μ, και 1000-1200 3080 δν είναι μισή τιμή από τπτ απλά πιστεύω το καταλαβαίνεις. Γτ κάτω από 1000 3080 ξεχάστε το στην Ελλάδα και το msrp 699 είναι χωρίς ΦΠΑ και τετοια 

H τιμη του msrp ειναι στην ουσια με (ένα μεσης τιμής) ΦΠΑ. Kι αυτο φαινεται αν μπεις και στα διαφορα sites της nvidia europe.

Στη γαλλια πχ που εχει πιο μεγαλο ΦΠΑ απο αλλες ευρωπαικες χωρες, η 3080 εχει 719euro.

Στης γερμανιας 699euro.

 

Κι αυτες ειναι οι τιμες που μπορεις να τις αγορασεις.

Αν στην ελλαδα τις βαλουν 30% πανω, πιο το προβλημα? Παραγγελνουμε απ εξω.

Επεξ/σία από atsddd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...