Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΑΦΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ YARIS


giomi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Διάβασα μόνο το πρώτο post, οπότε δεν ξέρω τι γράφτηκε μετά, αλλά θεωρώ βέβαιο πως το αυτοκίνητο είναι ξαναβαμμένο.

Μήπως επειδή Yaris βγάζει μόνο η Toyota?

Δεν νομίζω πως είναι ηλεκτροστατική βαφή.Έτσι βάφονται οι ζάντες π.χ όχι το αμάξωμα.

τυπε, επειδη απαντησες στο σχολιο μου, εισαι σοβαρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει τραγικό εμ δεινεις ενα καρο λεφτά εμ παιρνεις χαλια ποιότητα το λεω γενικα για τα αμαξια σημερα η σχέση ποιοτητας τιμης ειναι overprice 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα «κανονικά» Yaris ευρωπαϊκής κατασκευής πάντα στη Γαλλία φτιάχνονταν.
Ισπανία δεν έχει εργοστάσιο η Toyota. Έχει Πορτογαλία και φτιάχνει Land cruiser εκεί.
Στην Τουρκία φτιάχνουν C-HR και Corolla.

Οι μικροατέλειες της βαφής μπορεί να θεωρούνται «αποδεκτές» για τις εταιρείες, αν βρίσκονται σε επιφάνειες που δεν είναι προσβάσιμες κ ορατές εξωτερικά.
Κανονικά τα μπιμπίκια αυτά «σπάνε» όταν περνούν ένα ποιοτικό έλεγχο.

Για μένα το θέμα έχει δύο σκέλη:
- κακός ποιοτικός έλεγχος (εργοστασιακός ή μη)
- αυτοκίνητο ανακατασκευασμένο

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα κακός ποιοτικός έλεγχος αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι θα την πληρώσει ο καταναλωτής επειδή ο υπεύθυνος ποιοτικού ελέγχου κοιμότανε. Τα μπιμπίκια βέβαια δεν είναι τίποτα να φύγουν, αλλά ο αντιπρόσωπος πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Δηλαδή αυτός δεν ελέγχει τα αυτοκίνητα όταν τα παραλαμβάνει; Ή τα ελέγχει και λέει α οκ αυτό δεν είναι τέλειο αλλά δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω πιστεύω οτι ο ποιοτικός έλεγχος εχει πολλα επίπεδα δεν ειναι φαση καποιος έκανε τα στραβά ματια οποτε αμα ειναι απο το εργοστάσιο έτσι σημαίνει οτι ξερουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kage είπε

 

Δεν μας είπες γιατί το παρέλαβες και τι έκπτωση σου έκαναν ή τι υπέγραψες για αυτή την εκπτωση και τέλος αν ήταν ετοιμοπαραδοτο?

.

Έχω το τιμολὀγιο στις φωτο. Δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο, παρέλαβα μετά από τρείς μήνες. Δεν έχω υπογράψει κάτι. Αυτή ήταν η τιμή του αυτοκινήτου, τιμή ΤΟΥΟΤΑ  σε όλους τους αντιπροσώπους. Το παρέλαβα γιατί δεν είδα τα ελαττώματα και δεν πίστευα ότι ένα καινούργιο αυτοκίνητο  μπορεί να είναι σε τέτοια κατάσταση.

Επεξ/σία από giomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη ιστορία και ταλαιπωρία.

Καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα. Οπως είπαν και οι πιο πάνω: Δικηγόρος και άγιος ο θεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, topaz είπε

Απίστευτη ιστορία και ταλαιπωρία.

Καλό κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα. Οπως είπαν και οι πιο πάνω: Δικηγόρος και άγιος ο θεος...

Ευχαριστώ, να είσαι καλά.

Απίστευτη ιστορία.

Στις 7/9/2020 στις 10:29 ΠΜ, katsapoli είπε

Χωρις να ξερω πιστεύω οτι ο ποιοτικός έλεγχος εχει πολλα επίπεδα δεν ειναι φαση καποιος έκανε τα στραβά ματια οποτε αμα ειναι απο το εργοστάσιο έτσι σημαίνει οτι ξερουν 

Έχω στείλει το παρακάτω μέηλ σε ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ και ΤΟΥΟΤΑ ΕΥΡΩΠΗΣ.

Η εγγύηση Τουοτα αναφέρει ότι το όχημα έχει ελεγχθεί διεξοδικά πριν από την παράδοση του.
Όλες οι επιφάνειες του αυτοκινήτου έχουν ελαττώματα στη βαφή. Τα ελαττώματα δείχνουν ότι
δεν έγινε κανένας έλεγχος.
Αν τα συστήματα οδικής ασφάλειας και προστασίας των επιβατών του αυτοκινήτου, δεν έχουν
ελεγχθεί πριν την παράδοση, όπως δεν ελέγχθηκε η βαφή και συμβεί κάποιο ατύχημα, θα έχετε
την ευθύνη και θέλω να το επισημάνω.
Κάποια από τα ελαττώματα μπορεί να είναι φυσαλίδες σκουριάς, το εξετάζω με ειδικό.
Επεξ/σία από giomi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σοκαριστεί διαβάζοντας την περιγραφή και βλέποντας τις φωτογραφίες. Θα είχα τρελαθεί αν μου είχε συμβεί αυτό. Τουότα Ελλάδος, ο Παπαδαμαντίου και η Τουότα της Ευρώπης δεν ντρέπονται καθόλου; Δεν τους ενδιαφέρει και δεν υπολογίζουν τίποτα; Κοροϊδεύουν; Δεν θα τους χαρακτηρίσω. Κανονικά πρέπει να πληρώσουν αποζημίωση για προσπάθεια εξαπάτησης. Δεν μπορεί να μην το γνώριζαν. Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kokocanel είπε

Έχω σοκαριστεί διαβάζοντας την περιγραφή και βλέποντας τις φωτογραφίες. Θα είχα τρελαθεί αν μου είχε συμβεί αυτό. Τουότα Ελλάδος, ο Παπαδαμαντίου και η Τουότα της Ευρώπης δεν ντρέπονται καθόλου; Δεν τους ενδιαφέρει και δεν υπολογίζουν τίποτα; Κοροϊδεύουν; Δεν θα τους χαρακτηρίσω. Κανονικά πρέπει να πληρώσουν αποζημίωση για προσπάθεια εξαπάτησης. Δεν μπορεί να μην το γνώριζαν. Καλή δύναμη.

Τι να πω? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου φοβάμαι οτι θα τα χαρακτηρίσουν κοσμητικά ελαττώματα που δεν επηρεάζουν την λειτουργία του οχήματος και στην καλύτερη να δεχτούν να στο ξαναβάψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου φοβάμαι οτι θα τα χαρακτηρίσουν κοσμητικά ελαττώματα που δεν επηρεάζουν την λειτουργία του οχήματος και στην καλύτερη να δεχτούν να στο ξαναβάψουν.

Στις εντολές εργασίας, στις παρατηρήσεις γράφει: χρήζει επισκευής και βαφή. Άρα αυτά που βλέπουν δεν το ομορφαίνουν ούτε το στολίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giomi είπε

Στις εντολές εργασίας, στις παρατηρήσεις γράφει: χρήζει επισκευής και βαφή. Άρα αυτά που βλέπουν δεν το ομορφαίνουν ούτε το στολίζουν.

Άρα έχουν ήδη δεχτεί να στο βάψουν ως λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πουν ολοι με τα xsara και ενα αλλο μοντελο που ξεβαφει ο ουρανος και το καπω μετα απο ενα διαστημα,κυριως αυτα τα πρασινα και τα κοκκινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Άρα έχουν ήδη δεχτεί να στο βάψουν ως λύση;

Ναι, πρέπει να βαφεί όλο το αυτοκίνητο, εξωτερικά, κασώματα, κολώνες. Γιατί αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο?  Για να το βάψω όλο??

Γιατί δεν το έβαψαν αυτοί, πριν το παραδώσουν??  

 

6 λεπτά πριν, kostasbm είπε

τι να πουν ολοι με τα xsara και ενα αλλο μοντελο που ξεβαφει ο ουρανος και το καπω μετα απο ενα διαστημα,κυριως αυτα τα πρασινα και τα κοκκινα

Άρα είμαι σε καλύτερη μοίρα ?

Επεξ/σία από giomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...