Προς το περιεχόμενο

Software οργάνωσης φωτογραφιών!


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας Κύριοι & Κυρίες,

επειδή κουράστηκα αφάνταστα να χωρίζω μπακαλίστικα, με αλφαβητικά γράμματα και με εποχές, τις προσωπικές μου στιγμές.. βγήκα παγανιά να βρω κάτι να το κάνει αυτοματισμένα όλο αυτό.

 

Αναζητώ ένα πρόγραμμα (ΟΧΙ προβολής, για αυτό έχω το Picasa), που να οργανώνει βάσει ημερομηνιών (ή αν έχει και καλύτερο αυτοματισμό για περισσότερα κοινά φωτογραφιών ακόμα καλύτερα - λ.χ. μέρη), σε φακέλους, με τέλεια σειρά και ωραίο τρόπο προβολής.. αλλά ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ να ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.

 

Να μην μπορεί να ανοίξει, και να έχω τον φάκελο απλά "κάπου" στο PC μου. Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα να κλειδώνει, οι φωτό στον HDD είναι δικό μου θέμα.

 

Αν έχει ΩΡΑΙΟ UI και λειτουργικό, το αγοράζω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ.: Α, και τα βίντεο!! Last but not least! Αν μείνουν μόνα τους τα βίντεο καήκαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και καλά για τις φώτο να βρεις κάτι. Τα βίντεο πως θα τα οργανώσεις;

Δες έχω όμως ασχοληθεί με το θέμα οπότε μέχρι να απαντήσεις κάποιος ρίξε μια ματιά στα adobe bridge, acdsee photo studio, cyberlink photo director.

Για κλείδωμα θα πρέπει να το κάνεις εσύ ή να αποθηκεύεις σε κάποιο κρυπτογραφημένο μέσο ή να χρησιμοποιήσεις το bitlocker ή κάποιο folder lock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που δεν το έχουν ενσωματωμένο το κλείδωμα. Και καλά "Hide" και απλά να μπαίνεις με κωδικό. Τόσο δύσκολο τους ήταν;

 

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τις προτάσεις. Εκ πρώτης όψεως το ACDSee μου αρέσει αρκετά, αλλά το BRIDGE σαν να υπόσχεται πως οργανώνει και τα Videos - το λέει ξεκάθαρα δηλαδή.

Είμαι in-between γιατί αν δεν οργανώνω τα videos αυτόματα με ημερομηνία θα κάνω μισή δουλειά γιατί θα περισσέψουν και θα είναι μπορντ*λο μετά, και άβατα.

 

Έχω πολύ ανοργάνωτο υλικό ρε γαμώτο. Κουράστηκα κάθε λίγο να ανανεώνω τις αναμνήσεις κτλπ. Και από το κινητό κατευθείαν δηλαδή αν το έκανε όταν συνδεόμουν με WiFi (λένε το κάνουν τα παραπάνω), θα ήταν ό,τι καλύτερο να ξεγνοιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2020 στις 8:14 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Λυπάμαι που δεν το έχουν ενσωματωμένο το κλείδωμα. Και καλά "Hide" και απλά να μπαίνεις με κωδικό. Τόσο δύσκολο τους ήταν;

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τις προτάσεις. Εκ πρώτης όψεως το ACDSee μου αρέσει αρκετά, αλλά το BRIDGE σαν να υπόσχεται πως οργανώνει και τα Videos - το λέει ξεκάθαρα δηλαδή.

Είμαι in-between γιατί αν δεν οργανώνω τα videos αυτόματα με ημερομηνία θα κάνω μισή δουλειά γιατί θα περισσέψουν και θα είναι μπορντ*λο μετά, και άβατα.

Έχω πολύ ανοργάνωτο υλικό ρε γαμώτο. Κουράστηκα κάθε λίγο να ανανεώνω τις αναμνήσεις κτλπ. Και από το κινητό κατευθείαν δηλαδή αν το έκανε όταν συνδεόμουν με WiFi (λένε το κάνουν τα παραπάνω), θα ήταν ό,τι καλύτερο να ξεγνοιάσω.

Τι ακριβώς χρειάζεσαι από αυτό το πρόγραμμα? Το Adobe Bridge για παράδειγμα δεν δημιουργεί την δική του βιβλιοθήκη, είναι σαν browser για φωτογραφίες και βίντεο. Χονδρικά, αντί να χρησιμοποιείς το Wındows Explorer χρησιμοποιείς το Adobe Bridge. Το ACDsee έχω να το χρησιμοποιήσω χρόνια αλλά παλιά έκανε την ίδια δουλειά. 

Αν θες να εισάγεις τα αρχεία σου σε μια βιβλιοθήκη, τότε κοίτα το Lıghtroom, Capture1, On1, Darktable, Luminar. αυτά είναι πιο επαγγελματικά και στοιχίζουν (εκτός του Darktable που είναι δωρεάν). Ίσως να επιτρέπουν και κλείδωμα βιβλιοθήκης αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Εγώ συνήθως οργανώνω τις φωτογραφίες και βίντεο με το Windows Explorer κατά Χώρα>Πόλη>Έτος>Μήνα>Ημέρα (προαιρετικά αν είναι πάνω από μια ημέρες και αν θέλω να τις ξεχωρίσω)>Φωτογράφο (προαιρετικά αν τράβηξε άλλος την φωτογραφία)>Κάμερα

Μετά τις ανοίγω σε ένα από τα παραπάνω, κάνω ξεσκαρτάρισμα και προσθέτω μεταδεδομένα όπου χρειάζεται.

Επεξ/σία από jardan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά και αυτά ακριβώς έχω βαρεθεί! Δηλαδή είναι ένα χάος πια οι φώτο γιατί κουράστηκα να τις ξεχωρίζω.

 

Θα τα δω όλα αυτά που λες 1 -1 και επανέρχομαι, σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Αυτά και αυτά ακριβώς έχω βαρεθεί! Δηλαδή είναι ένα χάος πια οι φώτο γιατί κουράστηκα να τις ξεχωρίζω.

Θα τα δω όλα αυτά που λες 1 -1 και επανέρχομαι, σε ευχαριστώ!

μα αναγκαστικά θα χρειαστεί να κάνεις από μόνος σου κάποια οργάνωση/ ξεσκαρτάρισμα. 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η χρονολογία, μπορείς να ρυθμίσεις το Windows Explorer να σου τα δείχνει χρονολογικά, χωρίς επιπλέον πρόγραμμα.

Για αυτό σε ρώτησα τι ακριβώς χρειάζεσαι, βιβλιοθήκη ή όχι...  

Φυσικά αν έχεις Mac μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Photos που δεν είναι τόσο άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, "κάτι" σαν timeline όπως αυτό του Google είναι τόσο δύσκολο εφόσον οι ημερομηνίες τους είναι σαν στοιχεία μέσα στα αρχεία;

Δε το καταλαβαίνω γιατί τόσο πρόκληση αυτό που αναζητώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοείς να σου δείχνει τις φωτογραφίες ομαδοποιημένες κατά ημέρα (ημερομηνία), αυτό το κάνει και το Wındows Explorer

https://support.microsoft.com/el-gr/help/17194/windows-10-see-all-your-photos

https://www.secnews.gr/101172/τρόποι-για-ψάχνετε-ευκολότερα-τις-φωτ/

Δεν χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα για αυτό. 

Αυτό που ζητάς δεν είναι πρόκληση, απλά πρέπει να αποφασίσεις τι ζητάς.

Όπως σου είπα, αν θες να έχει βιβλιοθήκη, δηλαδή να εισάγει όλες σου τις φωτογραφίες και να τις επεξεργάζεσαι από εκεί ενώ τα αντίγραφα που έχεις στον σκληρό να μένουν ανέπαφα (χονδρικά αυτά, γιατί θα μπορούσες να έχει βιβλιοθήκη με referenced αρχεία) τότε κοιτάς στα προγράμματα που ανέφερα πιο πάνω. 

Αν θες απλά να βλέπεις τις φωτογραφίες και βίντεο ομαδοποιημένες τότε δεν χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα, το Wındows Explorer το κάνει αυτό σε όποια έκδοση και αν είσαι, ή κοιτάς τα προγράμματα που ανέφεραν οι Micos000 και RTW4ever.

Οι δύο αυτές κατηγορίες προγραμμάτων σου προσφέρουν και διαφορετικές δυνατότητες καθώς επίσης απευθύνονται και σε επαγγελματίες. 

Όπως και να έχει όμως, θα πρέπει εσύ να κάνεις κάποια χονδρική οργάνωση. Και είναι πιο εύκολο να το κάνεις την στιγμή που εισάγεις τις φωτογραφίες στον σκληρό παρά αργότερα... θα γλιτώσεις πολύ χρόνο αν κάνεις την οργάνωση άμεσα.

Σκέψου τι άλλο χρειάζεσαι και γράψ'το εδώ, αν μπορέσω θα σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για το bitlocker να πω μια εμπειρια που ειχα .

καλο .πολυ καλο απλα σε κάποια περίπτωση δεν ξέρω γιατί πήγα να ανοιξω να δω κάτι φωτο σε ενα αλλο πισι και ξεφνικα μετα το κωδικο επρεπε καθε φακελο να δινω δικαιωματα να μπορω να δω τις φωτο .ευτηχως το βρηκα το θεμα απο αλλο ατομο εδω και με ενα script τα ανοιξα ολα.

οπότε λιγο προσοχή .αλλα πραγματικά καλο κλείδωμα δεν θυμαμαι αν μπορουσα να το δω απο linux .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...