Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα πλαστικά. Εναλλακτικές λύσεις


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά τις σακούλες σειρά παίρνουν τα πλαστικά καλαμάκια, ποτήρια.... ακόμα και οι μπατονέτες για τα αυτιά.

Όσοι τα χρησιμοποιούν, από μια ημερομηνία και μετά θα έχουν πρόστιμο όπως ακριβώς και με τις σακούλες.

Διαβάζω κάτι ωραία ότι θα μπορούμε να πηγαίνουμε με το δικό μας ποτήρι να μας βάζουν τον καφέ. Θα κουβαλάμε μαζί μας πλέον, σακούλες, ποτήρια, καλαμάκια... για να γλιτώσουμε τα χαράτσια.

Πολλά καφέ έχουν ήδη χάρτινα ποτήρια αλλά πλαστικά καπάκια (έχει πρόστιμο και για αυτά) και φυσικά καλαμάκια.

Τι εναλλακτικές έχουμε για όλα αυτά; ποτήρια οκ, χάρτινα. Μπατονέτες για τα αυτιά; καλαμάκια;

Έχουν βγάλει κάτι άλλο;

Τα μπουκαλάκια για το νερό θα επιστρέφονται;

Μήπως πρέπει να στοκάρω με μπατονέτες και καλαμάκια και άλλα παρόμοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Καλαμάκια έχω δει μεταλλικά (και μάλιστα σε σετ με ειδικό βουρτσάκι για τον καθαρισμό) σε διάφορες διαμέτρους.

Ποτήρι ήδη χρησιμοποιώ δικό μου (ισοθερμικό). Υπάρχουν προφανώς και τα γνωστά χάρτινα. Μπατονέτες τις αποφεύγω, από όταν μας εξήγησε ΩΡΛ τι ζημιά μπορούν να κάνουν στο αυτί πολύ εύκολα.

Και να στοκάρεις, πόσο θα στοκάρεις; Από όλα αυτά, τα καλαμάκια με δυσκολεύουν περισσότερο (τα χάρτινα παπαριάζουν απίστευτα γρήγορα, τουλάχιστον αυτά που έχω δει ως τώρα, και το μεταλλικό κάπως παράξενο μου φαίνεται, αλλά φαντάζομαι μια συνήθεια είναι όλα αυτά) όμως δεν χρησιμοποιώ και τόσα ώστε να είναι θέμα.

Πάντως, τις σακούλες μια χαρά τις έβγαλα από το Σ/Μ και πορεύομαι με τις πολλαπλών, ειδικά από τη στιγμή που τα κασταστήματα γνωστής αλυσίδας ειδών για κατοικίδια χαρίζουν σχεδόν με κάθε αγορά: έχω τόσες που πια τις αποθηκεύω, δεν έχω τι να τις κάνω.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεα απο πισω ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξουμε λιγο λογική στην χρηση του πλαστικου. Ξερω πως μαζι με τα ξερω καιγονται και τα χλωρα ΑΛΛΑ πολλες φορες πρεπει να ακολουθησουμε ενα νεο τροπο για απλα καποιοι ειναι ανεπιδεκτοι.

Η επιλογη ειναι να παίρνεις απο την καφετερια χαρτινο ποτήρι αντι για πλαστικο και βιοδιασπωμενο καπακι/καλαμακι κτλ αντι για πλαστικο. Αντι για σακουλες στα μαγαζια μπορεις να εχεις καποιες πολλαπλων χρησεων ή υφασματινες . Ειναι εξισου βολικο και ισως βολικοτερο. 

Τι προβλημα υπαρχει αν πχ στις μπατονετες το εσωτερικο τους ειναι απο μπαμπου ή χαρτονι? 

Στο σπιτι εχουν μεταβει στην λυση των μεταλλικων καλαμακιων, ειναι σουπερ βολικα και εχουμε γλιτωσει τρελο πλαστικο. 

 

---

Προσωπική ιστορια : 

Πηγαινω εθελοντικα για καθαρισμο βυθου και παραλιων με μια ομαδα εθελοντων. Δεν μπορεις να φανταστεις τι πλαστικο σκουπιδι φτανει στην θαλασσα μεσω ρεματων, αγωγων ομβριων υδατων ή απλα επειδη τα πετανε χύμα οι καφροι. Ο μονος τροπος να το καταπολεμησουμε ειναι να μην χρησιμοποιουμε πλαστικο οσο μπορουμε. γιατι ενα μεγαλο μερος καταληγει στην θαλασσα και δεν διασπαται πρακτικα ποτε

  • Like 21
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλαμάκια έχουν βγει διάφορα μεταλλικά, μπαμπού κτλπ και μάλιστα η τιμή τους είναι λογική πια σε σχεση με πριν λιγα χρονια.

τώρα στο ποτήρι έχω προσωπικά ψάχνω αρκετό καιρο να πάρω ένα στεγανό θερμώ για τον καφέ αλλά θέλω να μπορώ να το πετάω στο σακίδιο μου και να μην με νοιάζει αν θα χάσει και γίνουν όλα χάλια. και αυτά με δικό τους καλαμάκι δε είναι στεγανά αποτι ξέρω..

μπατονετες έτσι και αλλιώς υποτίθεται ότι δεν κάνουν καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Snoob είπε

Καλαμάκια έχω δει μεταλλικά (και μάλιστα σε σετ με ειδικό βουρτσάκι για τον καθαρισμό) σε διάφορες διαμέτρους.

Ποτήρι ήδη χρησιμοποιώ δικό μου (ισοθερμικό). Υπάρχουν προφανώς και τα γνωστά χάρτινα. Μπατονέτες τις αποφεύγω, από όταν μας εξήγησε ΩΡΛ τι ζημιά μπορούν να κάνουν στο αυτί πολύ εύκολα.

Και να στοκάρεις, πόσο θα στοκάρεις; Από όλα αυτά, τα καλαμάκια με δυσκολεύουν περισσότερο (τα χάρτινα παπαριάζουν απίστευτα γρήγορα, τουλάχιστον αυτά που έχω δει ως τώρα, και το μεταλλικό κάπως παράξενο μου φαίνεται, αλλά φαντάζομαι μια συνήθεια είναι όλα αυτά) όμως δεν χρησιμοποιώ και τόσα ώστε να είναι θέμα.

Πάντως, τις σακούλες μια χαρά τις έβγαλα από το Σ/Μ και πορεύομαι με τις πολλαπλών, ειδικά από τη στιγμή που τα κασταστήματα γνωστής αλυσίδας ειδών για κατοικίδια χαρίζουν σχεδόν με κάθε αγορά: έχω τόσες που πια τις αποθηκεύω, δεν έχω τι να τις κάνω.

Ποια αλυσίδα είναι αυτή; Πώς και μου ξέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καλαμακια μεταλικα, εχει να πεσει πολυ γελιο με οσα καταστηματα δεν θα τα πλενουν καλα και κοσμος θα εχει θεμα.

Δε νομίζω να χρησιμοποιήσουν ποτέ καταστήματα μεταλλικά καλαμάκια. Για κανα χοντρό μακαρόνι τα κόβω με γεύσεις. 

Έχω πάρει 2-3 σετ με μεταλλικά, ίσιο και σπαστό..και είναι decent.

Τις μπατονέτες δε μπορώ να τις κόψω, αν και είχα πάθει ζημιά πριν κάτι χρόνια.

Επεξ/σία από gorilas13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Δε νομίζω να χρησιμοποιήσουν ποτέ καταστήματα μεταλλικά καλαμάκια. Για κανα χοντρό μακαρόνι τα κόβω με γεύσεις. 

Έχω πάρει 2-3 σετ με μεταλλικά, ίσιο και σπαστό..και είναι decent.

Τις μπατονέτες δε μπορώ να τις κόψω, αν και είχα πάθει ζημιά πριν κάτι χρόνια.

Και ομως καποια ηδη χρησιμοποιουν (τα green και καλα μαγαζια).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις σακούλες είμαι οκ. Έτσι κι αλλιώς αρκετό καιρό πριν γίνει "θέμα" είχα ξεκινήσει να πηγαίνω για ψώνια με δική μου μεγάλη υφασμάτινη.

Με τα ποτήρια δεν είχα ποτέ θέμα αφού σπίτι/δουλειά γυάλινα ή κεραμικές κούπες. Καφέ δεν πίνω (να υπάρχουμε κι εμείς, οι....5 :)) άρα πλαστικό ποτήρι on the go δεν με νοιάζει.

Οι μπατονέτες δεν με χαλάει αν το "ξυλάκι" τους είναι από μπαμπού, συμπιεσμένο χαρτί ή ότι άλλο.

Εκεί που πραγματικά έχω θέμα είναι με το καλαμάκι. Έχω ήδη δοκιμάσει τα χάρτινα και με χαλάει η αίσθησή τους. Για την ακρίβεια όχι απλά με χαλάει αλλά ανατριχιάζω (ξέρω, να πάω να κοιταχτώ :)) όπως το αισθάνομαι στα χείλη/γλώσσα. Είδα την αναφορά παραπάνω για μεταλλικά (ούτε που το 'χα σκεφτεί) και θα το ψάξω. Ελπίζω μόνο να έχει σε διαφορετικές διατομές καθώς μου αρέσουν αυτά που δεν είναι πολύ χοντρά (τα χοντρά μόνο για milkshake). Είχαμε από παλιά στο σπίτι κάτι γυάλινα, τα οποία μάλιστα στο κάτω μέρος είχαν μια επιφάνεια σε άλλο χρώμα και σχήμα μπάλας μπέϊζμπολ (προφανώς για ανακάτεμα), τα οποία ήταν φοβερά. Δυστυχώς με τα χρόνια (χρήση και γυαλί) λιγόστεψαν μέχρι που έπαψαν να υπάρχουν και δεν ξαναβρήκα κάτι τέτοιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ βλέπω ότι πάνε να μας κόψουν μία μία τις λιγοστές απολαύσεις που μας έχουν απομείνει.

Αφήνω τους χυμούς αυτοί παλεύονται αλλά άντε τώρα να πας στο καφέ και να πιεις φρέντο ή φραπέ με χάρτινο καλαμάκι που λειώνει , μακαρόνι , ή σιδερένιο που δεν ξέρεις πριν ποιος έπινε με αυτό και αν έχει πλυθεί καλά.Την κάτσαμε τη βάρκα μου φαίνεται.Θα πάω jumbo και θα αδειάσω το ράφι ν να έχω τουλάχιστον για το σπίτι κάποια χρόνια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ βλέπω ότι πάνε να μας κόψουν μία μία τις λιγοστές απολαύσεις που μας έχουν απομείνει.

Αφήνω τους χυμούς αυτοί παλεύονται αλλά άντε τώρα να πας στο καφέ και να πιεις φρέντο ή φραπέ με χάρτινο καλαμάκι που λειώνει , μακαρόνι , ή σιδερένιο που δεν ξέρεις πριν ποιος έπινε με αυτό και αν έχει πλυθεί καλά.Την κάτσαμε τη βάρκα μου φαίνεται.Θα πάω jumbo και θα αδειάσω το ράφι ν να έχω τουλάχιστον για το σπίτι κάποια χρόνια.

Και τα πλαστικά καλαμάκια μπορείς να τα πλύνεις,δεν χαλάνε τόσο ευκολα.Εκτός αν τα δαγκώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στο σπίτι μου έχω μεταλλικά καλαμάκια και με βολεύουν πάρα πολύ. Στη δουλειά είμαι ο μοναδικός που δεν πίνει σε πλαστικό ποτήρι αλλά σε γυάλινο.

Όταν βγαίνω έξω όμως, δεν πρόκειται να κουβαλάω δικό μου ποτήρι, το θεωρώ γελοίο. Αν είναι να φέρω δικό μου ποτήρι... μπορώ και να το γεμίσω από το σπίτι.

Ο κόσμος αγοράζει take away για την ευκολία του, δεν είναι λογικό να κουβαλάει μαζί και την πραμάτεια του!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και τα πλαστικά καλαμάκια μπορείς να τα πλύνεις,δεν χαλάνε τόσο ευκολα.Εκτός αν τα δαγκώνεις.

Τα πλαστικα καλαμακια δεν ειναι να πλενονται εκτος κι αν ειναι για προσωπικη χρηση,θυμαμαι οταν ημουν μικρος πηγα στο σπιτι ενος φιλου μου για καφε και η μανα του για οικονομια επλενε τα καλαμακια και βρηκα ξεραμενους καφεδες πανω ...μου γυρισανε τα συκωτια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Τα πλαστικα καλαμακια δεν ειναι να πλενονται εκτος κι αν ειναι για προσωπικη χρηση,θυμαμαι οταν ημουν μικρος πηγα στο σπιτι ενος φιλου μου για καφε και η μανα του για οικονομια επλενε τα καλαμακια και βρηκα ξεραμενους καφεδες πανω ...μου γυρισανε τα συκωτια

Λεω για αυτά που θα αγοράσει για το σπίτι του. "θα αδειάσω το ράφι ν να έχω τουλάχιστον για το σπίτι κάποια χρόνια" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λεω για αυτά που θα αγοράσει για το σπίτι του. "θα αδειάσω το ράφι ν να έχω τουλάχιστον για το σπίτι κάποια χρόνια" 

Εγω δεν πιστευω οτι θα καταργηθουν εκτος αν βρεθουν υποκαταστατα (βιοδιασπωμενα κτλ ) αν τα καταργησουν ετσι θα ειναι μεγαλο ξενερωμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...