Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα πλαστικά. Εναλλακτικές λύσεις


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

 

Ο κόσμος αγοράζει take away για την ευκολία του, δεν είναι λογικό να κουβαλάει μαζί και την πραμάτεια του!

Ακριβώς αυτο. 

Αν είναι να κουβαλάω ποτήρι, καλαμάκι, μάσκα, και γενικά ένα Σκλαβενίτη, άστο δεν λέει να βγω καλύτερα 😋

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, XronisR είπε

Και τα delivery καφε πώς θα δουλέψουν;

θα έρχεται σπίτι σου με φορητη καφετιέρα 😛

λογικά απλά θα πληρώνουμε το επιπλέον χαράτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα καφέ θα δουλέψουν όπως και στο εξωτερικό, θα βάλουν χάρτινα καλαμάκια και βιοδιασπώμενα ποτήρια και καπάκια. Αν πας το ποτηράκι σου, θα πάρεις την έκπτωση σου.

6M δολλάρια revenue έχει αυτή η μπίζνα για την keepcup μόνο από τότε που έγιναν διαδεδομένα τα reusable cup, μόνο και μόνο γιατί βάλανε ένα δείκτη μέσα στο ποτηρακι τους για να βάζουν οι μπαρίστα τις σωστέ ποσότητες :) Προφανώς όλα τα reusable cup θα γίνονται δεκτά, ακόμα και αυτά του ενός ευρώ.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεταλλικό καλαμάκι και ακριβό είναι για μιας χρήσης και μη βολικό για το δρόμο. Για το σπίτι εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

Το χάρτινο πάλι δεν είναι καθόλου οικολογικό.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και βιοδιασπώμενα καλαμάκια. Προσωπικά δε νομίζω ότι θα κουβαλάω ποτήρι, όπως δε κουβαλάω και σακούλες αφού έτσι κι αλλιώς χρειάζομαι τις πλαστικές για σκουπίδια.

Αν πετάς το πλαστικό στα σκουπίδια και όχι όπου να'ναι δεν είναι δύσκολο να καταλήξει σε θάλασσα ή κάπου που δεν πρέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι είχαν καταργηθεί ήδη αυτά τα είδη.

'Εχω καιρό που χρησιμοποιώ χάρτινα καλαμάκια, ποτηράκια, πιατάκια χωρίς καμία διαφορά σε σχέση με τα πλαστικά. Είμαι περίεργος να δω πως θα χειριστούν τα πλαστικά μπουκάλια, θα τα αντικαταστήσουν με χάρτινες συσκευασίες τετραπάκ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα παρει με 5-6ε ενα σετ με διαφορα μεταλλικά καλαμάκια + βουρτσάκια απο amazon πριν κανα δυο χρόνια για το σπίτι . Στην αρχη είναι λιγο περίεργα αλλα τα συνηθίζεις. Υπάρχουν κ καποια που έχουν ενα δαχτυλίδι σιλικόνης (αποσπώμενο) στη κορυφή ώστε να μην σε ενοχλεί το μεταλλο. 

Οσο για τα πλαστικά μπουκάλια, οτι παίρνεις εδω (Νορβηγία/Σουηδία) εχει χρέωση 10-30 λεπτά για το μπουκάλι (το γραφει πάνω η καθε συσκευασία) τα οποια παιρνεις πισω οταν ανακλυκλωσεις το μπουκαλι στο σουπερμάρκετ. Το ιδιο ισχυει και για τα τενεκεδακια απο αναψυκτικά/μπυρες κτλ. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασία και Αφρική, σχεδόν 6 δισεκκατομύρια κόσμου είναι υπεύθυνοι για το σύνολο της μόλυνσης του πλανήτη από πλαστικά (και όχι μόνο) και η Ευεωπαϊκή Ενώση των 450 εκατομμυρίων γέρων ζει στην φούσκα της και νομίζει ότι αν απαγορέψει τις πλαστικές σακούλες και τα πλαστικά καλαμάκια, θα σώσει τον πλανήτη.

Ηλίθιοι Ευρωπαίοι...

Marine-debris-infographic-plastic-enteri

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 10
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πληρώνω εγώ "πρόστιμο" - σαν πελάτης - για τα πλαστικά που διαθέτει το κατάστημα ??
Από τι στιγμή που το κατάστημα δεν φρόντισε να διαθέτει τα ¨οικολογικά", τι φταίω εγώ ? και πριν δεν διέθετε τα "σκεύη" ??? Τι θα άλλαζε αν απλά διαθέτει πλέον τα σωστά ??
Ας το κάνανε νόμο να καταργηθούν όλα τα πλαστικά ποτήρια, καπάκια και καλαμάκια, ακόμα και από αγορές (σουπερμάρκετ, λαϊκές κλπ)....

Σε λίγο θα κουβαλάμε καραβάνες για το φαγητό, ράντζο για το ξενοδοχείο, νερό σαπούνι, πιγκάλ και χαρτί υγείας για τις μετακινήσεις μας.....
Ρε δεν πάνε καλά τα κεφάλια μερικών στις καρέκλες.....
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...