Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα πλαστικά. Εναλλακτικές λύσεις


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά έχουν γίνει πειράματα με διάφορα υλικά βιοδιασπώμενα κτλ. Τα οποία έχουν παρόμοιες ιδιότητες με το πλαστικό και στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα για τον μέσο χρήστη. Το θέμα είναι το κόστος το οποίο είναι απαγορευτικό. 

Προσωπικά εχω σπουδάσει και έχω ασχοληθεί με τέτοια πρότζεκτ. Το πιο χαρακτηριστικό μου το είπε μεγαλοκαθηγητής του τομέα, όπου του έλεγα για το τάδε υλικό, πόσο καλό είναι και κάνει το ένα, το άλλο και η απάντηση του ήταν το κλασσικό πλαστικό κοστίζει στο 1/10 ποιος θα το πάρει αυτό; Μιλάμε για καθηγητή με προγράμματα, διατριβές και τα σχετικά σε βιοδιασπώμενα και παρόλα αυτά ούτε αυτός δεν πολύ ήλπιζε σε αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Γενικά έχουν γίνει πειράματα με διάφορα υλικά βιοδιασπώμενα κτλ. Τα οποία έχουν παρόμοιες ιδιότητες με το πλαστικό και στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα για τον μέσο χρήστη. Το θέμα είναι το κόστος το οποίο είναι απαγορευτικό. 

Προσωπικά εχω σπουδάσει και έχω ασχοληθεί με τέτοια πρότζεκτ. Το πιο χαρακτηριστικό μου το είπε μεγαλοκαθηγητής του τομέα, όπου του έλεγα για το τάδε υλικό, πόσο καλό είναι και κάνει το ένα, το άλλο και η απάντηση του ήταν το κλασσικό πλαστικό κοστίζει στο 1/10 ποιος θα το πάρει αυτό; Μιλάμε για καθηγητή με προγράμματα, διατριβές και τα σχετικά σε βιοδιασπώμενα και παρόλα αυτά ούτε αυτός δεν πολύ ήλπιζε σε αυτά... 

Αν ξεκινήσει παραγωγή μεγάλης κλίμακας θα υπάρξει συμπίεση του κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Γενικά έχουν γίνει πειράματα με διάφορα υλικά βιοδιασπώμενα κτλ. Τα οποία έχουν παρόμοιες ιδιότητες με το πλαστικό και στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα για τον μέσο χρήστη. Το θέμα είναι το κόστος το οποίο είναι απαγορευτικό. 

Προσωπικά εχω σπουδάσει και έχω ασχοληθεί με τέτοια πρότζεκτ. Το πιο χαρακτηριστικό μου το είπε μεγαλοκαθηγητής του τομέα, όπου του έλεγα για το τάδε υλικό, πόσο καλό είναι και κάνει το ένα, το άλλο και η απάντηση του ήταν το κλασσικό πλαστικό κοστίζει στο 1/10 ποιος θα το πάρει αυτό; Μιλάμε για καθηγητή με προγράμματα, διατριβές και τα σχετικά σε βιοδιασπώμενα και παρόλα αυτά ούτε αυτός δεν πολύ ήλπιζε σε αυτά... 

περίεργο για καθηγητή πάντως, οι καθηγητές που έχω γνωρίσει κατά καιρούς είναι εκτός πραγματικότητας και μένουν στη θεωρία, δεν έχουν σύνδεση με την βιομηχανία σε πρακτικό επίπεδο και την πραγματικότητα 😛 😛

από περιέργεια, μιας και το έχεις μελετήσει, το κόστος έχει τόσο μεγάλη διαφορά ακόμα και αν περάσουμε σε επίπεδο μαζικής παραγωγής; δηλαδή πέρα από την αρχική επένδυση για εγκαταστάσεις, μηχανήματα κλπ, εφόσον πούμε ότι κόβουμε το πλαστικό και το αντικαθιστούμε πλήρως με το Χ υλικό με παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά πιο οικολογικό, το κόστος παραμένει τόσο υψηλό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με απασχολεί τι θα γίνει με τα σκουπίδια. Μια ζωή τα βάζω σε πλαστικές σακούλες σούπερ μάρκετ καθώς είναι ανθεκτικές, σε αντίθεση με τις βιοδιασπωμενες της sanitas που τρυπάνε με τον αέρα . Αν καταργηθούν μια και καλή , τι εναλλακτικές έχουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Εμένα με απασχολεί τι θα γίνει με τα σκουπίδια. Μια ζωή τα βάζω σε πλαστικές σακούλες σούπερ μάρκετ καθώς είναι ανθεκτικές, σε αντίθεση με τις βιοδιασπωμενες της sanitas που τρυπάνε με τον αέρα . Αν καταργηθούν μια και καλή , τι εναλλακτικές έχουμε ;

Στο τελος στους καδους θα βαζουμε Durex XXXL για τα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos4 είπε

περίεργο για καθηγητή πάντως, οι καθηγητές που έχω γνωρίσει κατά καιρούς είναι εκτός πραγματικότητας και μένουν στη θεωρία, δεν έχουν σύνδεση με την βιομηχανία σε πρακτικό επίπεδο και την πραγματικότητα 😛 😛

από περιέργεια, μιας και το έχεις μελετήσει, το κόστος έχει τόσο μεγάλη διαφορά ακόμα και αν περάσουμε σε επίπεδο μαζικής παραγωγής; δηλαδή πέρα από την αρχική επένδυση για εγκαταστάσεις, μηχανήματα κλπ, εφόσον πούμε ότι κόβουμε το πλαστικό και το αντικαθιστούμε πλήρως με το Χ υλικό με παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά πιο οικολογικό, το κόστος παραμένει τόσο υψηλό; 

Τόσο βαθιά πράγματα δεν γνωρίζω γιατί πλεόν έχω αλλάξει τομέα, δεν ασχολούμαι με υλικά. Αλλά όση εμπειρία έχω, δεν αποζητά κάτι τόσο εξειδικευμένο σε εγκαταστάσεις κτλ, το θέμα είναι το μεγάλο κόστος της πρώτης ύλης. Σκέψου πως κάποια από αυτά προέρχονται από φυτά, πράγμα το οποίο σημαίνει 2 πράγματα. Πρώτον πρέπει να φυτέψουμε πολλά τέτοια φυτά οπότε μειώνεις την παραγωγή των βρώσιμων φυτών οπότε αυξάνεις τις τιμές των τροφίμων και δεύτερον το yield από τα φυτά είναι μικρό οπότε το κόστος είναι εξ αρχής μεγάλο. Άλλα υλικά απαιτούν πιο χρονικά και τεχνικά΄σύνθετες χημικές αντιδράσεις για να παραχθούν οπότε και σε υλικά και σε κόστος παραγωγής εκτοξεύονται. Για παράδειγμα υλικό βιοδιασπώμενο για ιατρικά υλικά κοστίζει χιλιάδες ευρώ το κιλό.
 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν ξεκινήσει παραγωγή μεγάλης κλίμακας θα υπάρξει συμπίεση του κόστους.

Μιλάω γενικά για υλικά που δεν μας έρχονται καν στο μυαλό, όχι μόνο για καλαμάκια, ποτηράκια κτλ. Φυσικά τέτοιους είδους πλαστικά (καλαμάκια κτλ) είναι αυτά που δημιουργουν τεράστιο όγκο μη διασπώμενου σκουπιδιού οπότε ας εξαλείψουμε αυτά για αρχή. Σε αυτά το κόστος ίσως να πέσει με μαζική παραγωγή. 

Υλικά τύπου κόλες για παράδειγμα που τα παραγωγικά sites είναι συγκεκριμένα ή πολύ λιγότερα έστω, αυτό δεν θα ισχύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2020 στις 11:34 ΠΜ, theoritikos είπε

Εμένα με απασχολεί τι θα γίνει με τα σκουπίδια. Μια ζωή τα βάζω σε πλαστικές σακούλες σούπερ μάρκετ καθώς είναι ανθεκτικές, σε αντίθεση με τις βιοδιασπωμενες της sanitas που τρυπάνε με τον αέρα . Αν καταργηθούν μια και καλή , τι εναλλακτικές έχουμε ;

Τελικά οι παλιοί (50s, 60s) ήταν πιο οικολόγοι (αναγκαστικά) αφού άφηναν έξω από τα σπίτι τους τενεκέδες τους (σκουπιδοτενεκέδες) και περνούσε το σκουπιδιάρικο στο οποίο και άδειαζαν το περιεχόμενο.

Μετά βγήκαν οι πλαστικές σακούλες και τους γ...ήσαμε το κέρατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.sciencetimes.com/articles/27274/20200912/coca-cola-uses-100-recycled-plastic-bottles-netherlands-norway.htm

 

The primary reason for the switch in Netherlands and Norway is the effective deposit return schemes and rapidly expanding operations in the two countries, which guarantees supply to produce rPET.

Όταν έχεις υποδομές και κίνητρα όλα γίνονται εύκολα (το κάθε πλαστικό μπουκάλι ή τενεκεδάκι έχει έξτρα χρεώση την οποία παίρνεις πίσω όταν γυρίσεις το μπουκάλι στο ΣΜ).

Στη Νορβηγία (και σε κάποιες πόλεις της Σουηδίας) χρησιμοποιούμε 3 διαφορετικές σακούλες στο σπίτι. Η μια είναι πράσινη για οργανικές ύλες (αποφάγια κτλ), η άλλη μπλε για τα πλαστικά (οι δύο πρώτες είναι δωρεάν) και η τρίτη οτιδήποτε για τα σκουπίδια που δε μπορούμε να ανακυκλώσουμε.Αυτές τις πετάμε στον ίδιο κάδο και από εκεί πάνε σε κέντρο διαλογής, όπου διαχωρίζονται οπτικά (εξ'ου και η σημασία της σακούλας) και πάνε τα οργανικά για κομποστοποίηση/βιοαέριο και τα πλαστικά ανακυκλώνονται. Οτιδήποτε απομένει καίγεται με αποτέλεσμα τη παραγωγή ρεύματος/θέρμασνης, ενώ οι εκπομπές αερίων είναι ελάχιστες λόγο φιλτραρίσματος. Η διαδικασία είναι φουλ αυτοματοποιημένη. Κάδοι για αυτά, καθώς και για χάρτινα σκουπίδια, υπάρχουν σε κάθε σπίτι/πολυκατοικία. Για μεταλλικά σκουπίδια (π.χ κονσέρβες) και γυαλί υπάρχουν άλλοι κάδοι οι οποίοι είναι σε συγκεκριμένα σημεία, οπότε δεν είναι τόσο βολικοί. 

Προσωπικά, χωρίς προσπάθεια, ανακυκλώνω περίπου το 90% των πλαστικών και σχεδόν το 100% των χάρτινων (fun fact, οι συσκευασίες γάλακτος έχουν και ειδικό καπάκι ώστε πετάς όλη τη συσκευασία όπως έχει στα χάρτινα!).

 

Κάποια μακρινή μέρα θα έρθουν και σε εμάς τέτοια συστήματα και σιγά σιγά θα αρχίσουν να μεταφέρουν τα σκουπίδια από τις χωματερές για κάψιμο σε coumpound heat & electricity εργοστάσια, όπως το Aυστριακό spittelau

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2020 στις 1:55 ΜΜ, czarjuly είπε

Εγω δεν πιστευω οτι θα καταργηθουν εκτος αν βρεθουν υποκαταστατα (βιοδιασπωμενα κτλ ) αν τα καταργησουν ετσι θα ειναι μεγαλο ξενερωμα....

Ρε παιδιά μη τρελαθούμε, δε φταίει το πλαστικό καθ'αυτό.

Η διαχείριση φταίει για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Δεν γίνεται σωστή διαχείριση αποβλήτων δεν υπάρχει κάποιος τρόπος διαχείρισης και μετά οι πολίτες γενικότερα δεν είναι ιδιαίτερα προβληματισμένοι. Το θέμα δεν είναι τα βιοδιασπώμενα δεν προσφέρουν τις λύσεις του πλαστικού, και ούτε πλησιάζουν τις ιδιότητες του. Η διαχείριση και ανακύκλωση είναι το Παν, στο Εργοστάσιο πλαστικών που δούλευα έκαναν ανακύκλωση και μεταποίηση. Έκαναν συλλογή πλαστικών και τα ανακύκλωναν. Βέβαια αυτό γίνεται μόνο στη περίπτωση που το προϊόν αφορά συσκευασία εκτός τροφίμου.

Η διαχείριση είμαι παιδιά. Η διαχείριση και η ευαισθητοποίηση του καθενός μας

 

Επεξ/σία από Elpidoforoskak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Elpidoforoskak είπε

Ρε παιδιά μη τρελαθούμε, δε φταίει το πλαστικό καθ'αυτό.

Η διαχείριση φταίει για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Δεν γίνεται σωστή διαχείριση αποβλήτων δεν υπάρχει κάποιος τρόπος διαχείρισης και μετά οι πολίτες γενικότερα δεν είναι ιδιαίτερα προβληματισμένοι. Το θέμα δεν είναι τα βιοδιασπώμενα δεν προσφέρουν τις λύσεις του πλαστικού, και ούτε πλησιάζουν τις ιδιότητες του. Η διαχείριση και ανακύκλωση είναι το Παν, στο Εργοστάσιο πλαστικών που δούλευα έκαναν ανακύκλωση και μεταποίηση. Έκαναν συλλογή πλαστικών και τα ανακύκλωναν. Βέβαια αυτό γίνεται μόνο στη περίπτωση που το προϊόν αφορά συσκευασία εκτός τροφίμου.

Η διαχείριση είμαι παιδιά. Η διαχείριση και η ευαισθητοποίηση του καθενός μας

Πολυ δυσκολα θα γινει αυτο μιας και υπαρχει μεγαλη μεριδα του κοσμου που ειναι κατα της ανακυκλωσης η αδιαφορει. 

Μερικοι ειναι κατα για πολιτικους λογους. Πχ οτι θα κερδισουν χρηματα καποιοι ή οτι θελουν να τα πλενουμε εμεις αντι να προσλαβουν εργατες.

Οι περισσοτεροι απλα βαριουνται τη διαδικασια.

Απο το φιλικο και οικογενειακο κυκλο μονο εγω ανακυκλωνω και καμια φορα ειναι ενοχλητικο για τους αλλους να ανακυκλωνεις γιατι το να τα βαζεις χωριστα να πλενεις χανεις χρονο και χωρο. 

Στο σπιτι παιρνει η γυναικα μικρα πλαστικα νερα για ευκολια και τα πεταμε μισα μετα. Τα μεγαλα δε τη βολευουν. Φυσικα και δε θελει να το.αλλαξει αυτο

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2020 στις 8:59 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Προτείνω ότι και να πάρεις να είναι άβαφο.Εχω δει να βγαίνει η μπογιά μετά απο μερικές χρήσεις.

Είχα πάει σήμερα jumbo  και κοίταζα.Έχει πακετάκι με 3 ανοξείδωτα που φυσικά δεν ξεβάφουν με βουρτσάκι.Ωραία ήταν αλλά δεν κοίταξα τιμή γιατί δε με ενδιαφέρει το μέταλλο.Δεν το μπορώ στα δόντια μου.

Στις 9/9/2020 στις 11:13 ΠΜ, Spect~ είπε

Να δείτε που κάποια στιγμή τα πλαστικά θα αρχίσουν να φορολογούνται περισσότερο και έτσι θα κλείσει η ψαλίδα στην τιμή

Σήμερα jumbo βιοδιασπώμενα για fredo πακετάκι με 40 καλαμάκια 39 λεπτά , τα αντίστοιχα πλαστικά υπάρχουν ακόμη για fredo τα μαύρα τα κλασικά 29 λεπτά τα 100  άρα αύξηση 330% δεν το λες και ασήμαντο.

Πήρα 6 ή 7 συσκευασίες 😁 πλαστικά και όταν καταργηθούν βλέπουμε για τη σωτηρία του πλανήτη.Α πήρα και 500 κανονικά γιατί εκεί είναι ακόμη μεγαλύτερη η αύξηση. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 5:58 ΜΜ, valkon είπε

Με το καλαμάκι το μεταλλικό θα έχουμε αχρείαστους θανάτους. Γενικά ότι καλάμακι μη πλαστικό δοκίμασα, ήταν μια γελοιότητα

Να προτείνω καλαμάκι από titanio και όχι τις μπούρδες που πουλάνε εδώ από και καλά ανοξείδωτο ατσάλι. Keith titanium straw λέγονται και κανουν 8€ το ένα. Αν δεν το χάσεις θα το έχεις μια ζωή λόγω τιτανίου. Εγώ τα χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα. Εύκολο καθάρισμα και είναι σκυλιά. Προφανώς δεν σκουριαζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...