Προς το περιεχόμενο

FERRARI WATCHES αξίζουν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2020 στις 11:47 ΜΜ, Milkofree είπε

Τα Ferrari σαν αισθητική δεν αξίζουν; Το brand Ferrari είναι το πιο δημοφιλές παγκοσμίως.

Αυτό ας πούμε δεν είναι ωραίο?

760664499_ferraripilota.png.74ef107c673669fcdb896901c581e90d.png

προσωπικα..με χαλαει το λογοτυπο..το θεωρω καγκουρια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mixos23 είπε

προσωπικα..με χαλαει το λογοτυπο..το θεωρω καγκουρια...

Εκτός του ''εφέ'' που κάνει το ρολόϊ είναι και τάπα ο μηχανισμός νομίζω, ένα που είχα παλιά έπεσε και ράγισε το τζαμάκι μετά έβαζε νερό, χάλασε 2 φορές το πλαστικό λουράκι και έδωσα 80€ να το φτιάξω και στο τέλος όταν το πήγα στον ρολογά μου λέει ΄'΄΄σιγά το ρολόι, και κάνει και 300€, μηχανισμό citizen έχει των 60€ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο''.

Νομίζω ότι ένα Wenger είναι απειρως ανώτερο, και ο μηχανισμός Swiss με ότι συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 5:03 ΜΜ, Vasileios-gr είπε

Θεωρώ τα χρ΄ήματα για ρολόι πεταμένα λεφτά.

10 χρόνια τώρα με εξυπηρετει το κινητό μου. 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να δώσω 400 ευρώ για κανένα ρολόι.

Και συμφωνώ και δεν συμφωνώ. Από μικρός τρελαινομουν για ρολόγια πάσης φύσεως αλλα μόνο επειδή μου άρεσε να τα βλέπω και να τα έχω δικά μου, για το φαίνεσθαι δηλαδή και πότε για την πρακτικότητα, δηλαδή να κοιτάς την ώρα. Το κινητό εξυπηρετεί 100%, παρόλα αυτά, υπάρχουν εργασιακά περιβάλλοντα η δουλειές στις οποίες δεν έχεις την πολυτέλεια να βγάζεις κινητό κάθε τρεις και λίγο να κοιτάς. Επίσης, ενα ωραίο ρολόι είναι και θέμα prestige, δεν είναι ανάγκη να δώσεις εκατοντάδες ευρώ για ρολόι δίνεις και λιγότερα, ένα Casio με μπαταρία το έχω από το '94, δημοτικό γυμνάσιο λύκειο σχολη σεισμοί καταποντισμοι ακόμα λειτουργεί μια χαρά. Οπότε, ας μην είμαστε απόλυτοι αν είναι πεταμένα λεφτά η όχι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Milkofree είπε

Όσο να'ναι τα swiss made είναι άλλη κλάση, παίρνεις ΡΟΛΟΙ όχι ρολοΐ, εσείς τι λέτε?

Στα quartz η διαφορά μεταξύ των καλών μηχανισμών ειναι ελαχιστή. Αν ειναι reputable η εταιρία που τον φτιάχνει (ETA, Miyota, Seiko, ISA) απλα διαλέγεις το ρολόι που σου αρέσει εξωτερικά.

Προσωπικά δεν θα έπερνα ποτέ quartz πάνω απο 200 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Milkofree είπε

Εκτός του ''εφέ'' που κάνει το ρολόϊ είναι και τάπα ο μηχανισμός νομίζω, ένα που είχα παλιά έπεσε και ράγισε το τζαμάκι μετά έβαζε νερό, χάλασε 2 φορές το πλαστικό λουράκι και έδωσα 80€ να το φτιάξω και στο τέλος όταν το πήγα στον ρολογά μου λέει ΄'΄΄σιγά το ρολόι, και κάνει και 300€, μηχανισμό citizen έχει των 60€ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο''.

Νομίζω ότι ένα Wenger είναι απειρως ανώτερο, και ο μηχανισμός Swiss με ότι συνεπάγεται.

Καλά μην πάρεις και όρκο για τα ελβετικά...

Παλιά ίσχυε αυτό με τους μηχανισμούς. Τα τελευταία δέκα χρόνια που έχουν καβαλήσει το καλάμι, λόγω της ασιατικής αγοράς, έχουν γίνει πολύ λαμόγια.

Κατασκευάζουν μηχανσιμούς στην ταιλάνδη και τους βάζουν σε ρολόγια Swiss Made. ΜΟυ είχε έρθει Tissot χρονογράφος quartz των 500 ευρώ όπου ήθελε  service γιατι του είχε πέσει απο το χέρι το bracelet και ράγισε το τζάμι και στράβωσαν οι δείκτες. Ε λέω και εγώ θα το φιτάξουμε, ένα τεστ στεγανοποιήσης, έλεγχος στον μηχανισμό και όλα καλά. Το ανοίγω και μένω μαλάκας! Ελβετικό ρολόι των 500 € με μηχανισμό πλαστικό monoblock (που σημαίνει δεν σηκώνει service Λύσιμο καθαρισμό λάδωμα κλπ). Αν χαλάσει τον πετάς και παίρνεις άλλον! Ρωτάω για την αγορά μηχανισμού και μου λένε 90€ ! Ο πλαστικός μονομπλοκ! (δεν θυμάμαι κωδικο... αν το βρω στα αρχεια μου θα σας πω). Συμπέρασμα: το φτιαξαμε το ρολόι του πελάτη μόνο και μόνο επειδή ήταν δώρο γάμου γιατί ουσιαστικά δεν συνέφερε (ανταλλακτικα 120 € + εργασία). 

Και όσο για το wenger ναι ωραίο ελβετικό ρολόι με ελβετική απλή μηχανή, κόστος μόλις 24 δολλάρια:

https://www.soflypart.com/product/ronda-3540d-quartz-movement/

Αν σου αρέσει τόσο πάρτο αλλά ίσως να μην αξιζουν τόσα πολλά λεφτά πλέον, προσωπικά ως γνώστης του αντικειμένου και επειδή έχουν περάσει αρκετά ρολόγια απο τα χέρια μου (δικά μου και πελατών), τους ελβετούς δεν θέλω ούτε να τους βλέπω! ΑΠο το 2000 και μετά καβάλησαν το καλάμι και τρέχουν (ειδικά μετά το 2010). Προτιμώ Γιαπωνέζους vfm ανέκαθεν.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Milkofree είπε

Για τα Wenger τι άποψη έχετε? Σαν ντιζάιν και χρώμα μ'αρέσουν...θεωρώ καλύτερα θα είναι απ'τα Ferrari.

Μάπα και τα δυο. Καλύτερα ένα σεικο Casio , στην τιμή αυτη.Η στην τελική ένα swatch .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μάπα και τα δυο. Καλύτερα ένα σεικο Casio , στην τιμή αυτη.Η στην τελική ένα swatch .

Seiko, Casio που λές έχεις δεί ντιζάιν; Πιο χάλια κι'απ'τα χάλια ρε φίλε... 100 χρόνια πίσω σχεδιαστικά, δεν μ'αρέσουν καθόλου τα έχω ψάξει αρκετά να πώ την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Milkofree είπε

Seiko, Casio που λές έχεις δεί ντιζάιν; Πιο χάλια κι'απ'τα χάλια ρε φίλε... 100 χρόνια πίσω σχεδιαστικά, δεν μ'αρέσουν καθόλου τα έχω ψάξει αρκετά να πώ την αλήθεια.

Sector εχεις δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εύκολο ρολόι και που ταιριάζει σχεδόν με τα πάντα, πλην black tie ντυσίματος ίσως, είναι ένα απλό Diver με μπρασελέ. Χωρίς χρονογραφους, κουμπάκια και μεγάλα λογότυπα. Μπορείς να το πάρεις από τα 300-400 όπως ένα Seiko SKX πχ ως αρκετά χιλιάρικα, Rolex submariner πχ. Δε θα βγει ποτέ εκτός μόδας, φοριέται όταν κάνεις μπάνιο, στη θάλασσα κλπ κλπ. 

Όσον αφορά στα σχέδια της Seiko, ότι δίνεις παίρνεις. Τα alpinist πχ είναι πανέμορφα, τα presage κυριλε dress, τα grand Seiko όνειρο αν και πανάκριβα.

Γενικά ο κανόνας είναι ρολόι από εταιρεία που φτιάχνει ΜΟΝΟ ρολόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα Pagani Design απο Aliexpress,απο την αποθηκη της Τσεχιας για να μην εχεις τελωνειο.Κινεζικα ειναι αλλα με 70€ παιρνεις παρα πολλα για ρολοι (αξιοπιστο αυτοματο μηχανισμο,saphire γυαλι,καλο μπρασελε και πολυ ωραια σχεδια).

Τα πολυ καλα (κατα την αποψη μου παντα) καναλια του Υoutube,Ben's Watch Club και Just One More Watch,τα αποθεωνουν.Για τα λεφτα τους παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 7:03 ΜΜ, Salvation81 είπε

Sector εχεις δει;

Είδα τα Sector δεν μου πολυαρέσουν, θεωρούνται καλά απ'ότι ξέρω. Πιο πολύ συγκλίνω σε Wenger μου αρέσει το ντιζάιν τους. Τώρα για τα Ferrari η αίσθηση μου είναι ότι υστερούν σε ποιότητα είναι περισσότερο ''μούρη'', δλδ το σχέδιο και το αλογάκι. Θέλω να πάρω κάτι μέχρι 280-300€ αλλά να κρατήσει 5+ χρόνια τουλάχιστον και να μου αρέσει, δλδ συνδιασμός μαύρου-κόκκινου που είναι ο αγαπημένος μου.

Στις 22/9/2020 στις 7:03 ΜΜ, Salvation81 είπε

Sector εχεις δει;

Είδα τα Sector δεν μου πολυαρέσουν, θεωρούνται καλά απ'ότι ξέρω. Πιο πολύ συγκλίνω σε Wenger μου αρέσει το ντιζάιν τους. Τώρα για τα Ferrari η αίσθηση μου είναι ότι υστερούν σε ποιότητα είναι περισσότερο ''μούρη'', δλδ το σχέδιο και το αλογάκι. Θέλω να πάρω κάτι μέχρι 280-300€ αλλά να κρατήσει 5+ χρόνια τουλάχιστον και να μου αρέσει, δλδ συνδιασμός μαύρου-κόκκινου που είναι ο αγαπημένος μου.

WENGER 1.png

WENGER 2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Milkofree είπε

Είδα τα Sector δεν μου πολυαρέσουν, θεωρούνται καλά απ'ότι ξέρω. Πιο πολύ συγκλίνω σε Wenger μου αρέσει το ντιζάιν τους. Τώρα για τα Ferrari η αίσθηση μου είναι ότι υστερούν σε ποιότητα είναι περισσότερο ''μούρη'', δλδ το σχέδιο και το αλογάκι. Θέλω να πάρω κάτι μέχρι 280-300€ αλλά να κρατήσει 5+ χρόνια τουλάχιστον και να μου αρέσει, δλδ συνδιασμός μαύρου-κόκκινου που είναι ο αγαπημένος μου.

Είδα τα Sector δεν μου πολυαρέσουν, θεωρούνται καλά απ'ότι ξέρω. Πιο πολύ συγκλίνω σε Wenger μου αρέσει το ντιζάιν τους. Τώρα για τα Ferrari η αίσθηση μου είναι ότι υστερούν σε ποιότητα είναι περισσότερο ''μούρη'', δλδ το σχέδιο και το αλογάκι. Θέλω να πάρω κάτι μέχρι 280-300€ αλλά να κρατήσει 5+ χρόνια τουλάχιστον και να μου αρέσει, δλδ συνδιασμός μαύρου-κόκκινου που είναι ο αγαπημένος μου.

WENGER 1.png

WENGER 2.png

Οτι και να παρεις θα κρατησει 5+ χρονια εκτος αν του βγαλεις την πιστη οποτε μην αγχωνεσαι αδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 1:55 ΜΜ, Milkofree είπε

Seiko, Casio που λές έχεις δεί ντιζάιν; Πιο χάλια κι'απ'τα χάλια ρε φίλε... 100 χρόνια πίσω σχεδιαστικά, δεν μ'αρέσουν καθόλου τα έχω ψάξει αρκετά να πώ την αλήθεια.

Design θες ή ρολόι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...