Προς το περιεχόμενο

Καζανάκι geberit ή grohe?


Justelene235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να βάλω στο καινούργιο σπίτι μου εντοιχιζομενο καζανάκιgeberit ή grohe . Τι προτείνετε; Πίσω έχει ο τοίχος τούβλο και θα μπει με γυψοσανιδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι υπάρχει με επάρκεια ανταλλακτικών κ εύκολη πρόσβαση για καθαρισμό κ επισκευή (εάν χρειαστεί ποτέ) του μηχανισμού (σου δίνει χέρι, κοινώς).

Φαντάζομαι, επειδή πρόκειται για επώνυμες εταιρείες, οι τιμές θα έχουν ελάχιστη διαφορά μεταξύ τους.

Οπωσδήποτε ντυμένο με φελιζολ η κάτι αντίστοιχο εξωτερικά (για τις συμπυκνώσεις) κ ότι σωλήνωση/παροχή περνάει μέσα απο τοίχο, σωλήνα ppr καλής ποιότητας, με κολλήσεις απο επαγγελματία με σωστά/συμβατά εξαρτήματα κ εργαλεία (αντίστοιχες/σωστές μήτρες).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 είναι επώνυμα, και τα 2 έχουν δυνατές αντιπροσωπείες με επάρκεια ανταλλακτικών εαν ποτέ χρειαστεί.

Τα εντοιχιζόμενα καζανάκια είναι πολύ αξιόπιστα και πολύ εύκολα σε συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα τα Grohe .Έχουμε κάνει εγκατάσταση και από τις δύο μάρκες σε επαγγελματικό χώρο (ξενοδοχείο) και σε κάποια geberit κολλάει κάποιες φορές ο μηχανισμός .Πατάς και συνεχίζει να τρέχει το νερό όταν αδειάσει και θέλει πάτημα εκ νέου .Επίσης η φλάντζα κάτω που κλείνει την ροή για να γεμίσει ββγάζει ένα σπυρί μετά από 2 χρόνια (σε μερικά τουλάχιστον) και θέλει αλλαγή.

Τα Grohe είναι με πνευματικό μηχανισμό και μέχρι στιγμής δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα (εγκατάσταση 2018 για όλα τα παραπάνω)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω Grohe στο εξοχικο (σε βουνο που παει και -10 καποιες φορες) και δουλευει απο το 12 απταιστα (ακομα θυμαμαι αυτον που ειχε ερθει να το βαλει οταν χτιζαμε το σπιτι, το θεωρουσε πολυ high-class, ελεος του λεω, καζανακι ειναι!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 ιδια grohe εντοιχισμένα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος. Αλλαγη της φλαντζας στα 2-3 χρονια. Δυσκολη προσβαση-εξοδο του μηχανισμου. Βρηκα δυσκολα οδηγιες αλλαγης- συναρμολογησης ενω μου εκανε εντυπωση το ποσο ευκολα εβρισκα για geberit. Στο ενα ο μηχανισμος καποιες φορες δεν ανταποκρινεται στο πατημα και ξανα θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα να βαλεις κλασικο εξωτερικο καζανακι. αν δεν ξερει ο μαστορας οταν παθει κατι τι να κανει θα αναγκαστεις να γκρεμισεις τα πλακακια για να φτασει στην βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με τίποτα μη βάλεις εξωτερικό καζανάκι .Η ευκολία και η καθαριότητα του να μπορείς να σφουγγαριζεις κάτω από τη λεκάνη είναι must.

Πάντως και οι δύο μάρκες είναι οι πλέον αναγνωρίσιμες .Εγώ θα έβαζα και τα καινούργια ideal και τα tece που ειδικά τα δεύτερα είναι ολοκληρο κατασκευής Γερμανίας .Στην Αθήνα ο αντιπρόσωπος είναι το status design.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gioren είπε

Όχι με τίποτα μη βάλεις εξωτερικό καζανάκι .Η ευκολία και η καθαριότητα του να μπορείς να σφουγγαριζεις κάτω από τη λεκάνη είναι must.

Πάντως και οι δύο μάρκες είναι οι πλέον αναγνωρίσιμες .Εγώ θα έβαζα και τα καινούργια ideal και τα tece που ειδικά τα δεύτερα είναι ολοκληρο κατασκευής Γερμανίας .Στην Αθήνα ο αντιπρόσωπος είναι το status design.

Εχω και ideal στο ενα μπανιο μου, ειδικα πριν 15 χρονια ηταν απο τις καλυτερες του χωρου, πλεον δεν ξερω δεν την βλεπω πολυ.

Οπως και να εχει εγω θα του ελεγα να παει σε κανενα ΜΕΓΑΛΟ μαγαζι (μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου ειναι) και να κοιταξει απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...