Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνική απάτη μέσω αγγελίας


gabriels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Επιτήδειος επικοινώνησε μαζί μου με πρόφαση μία αγγελία που είχα δημοσιεύσει (car.gr και xe.gr). Προσπάθησε να με ξεγελάσει ώστε να του μεταφέρω χρήματα χρησιμοποιώντας την υπηρεσία "λεφτά στο λεπτό" της Πειραιώς. Ο τύπος ήταν καλός ηθοποιός, διαβασμένος και είχε χτίσει ολόκληρο παραμύθι (βιοπαλαιστής από το Αγρίνιο που έψαχνε δώρο για το παιδί του). 

Βρήκα αυτή την παρόμοια περίπτωση:

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/lefta-sto-lepto-tr-peiraios-prosochi-me-minyma-apati-meso-facebook/

Το αναφέρω ώστε να έχετε τον νου σας και να ενημερώσετε και τους λιγότερο εξοικειωμένους με το Internet γνωστούς σας.

Δεν αναφέρω το κινητό γιατί δεν ξέρω αν έχει νόημα. Λογικά έχουν πολλές κάρτες και τις πετάνε.

Στην Πειραιώς που πήρα να ενημερώσω μου είπαν ότι συμβαίνει συχνά και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Αυτά... καλή συνέχεια και προσοχή!

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί οικονομικά να μη σε συμφέρει μια μήνυση αλλά θα σώσεις πολύ κόσμο.

Πας στην αστυνομία, λες τι έγινε, ζητάς να ανοίξουν οι κάμερες της τράπεζας έξω από το ΑΤΜ

Πίεσε το, είναι μεγαλη σπείρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Μπορεί οικονομικά να μη σε συμφέρει μια μήνυση αλλά θα σώσεις πολύ κόσμο.

Πας στην αστυνομία, λες τι έγινε, ζητάς να ανοίξουν οι κάμερες της τράπεζας έξω από το ΑΤΜ

Πίεσε το, είναι μεγαλη σπείρα

το ξερουν στην αστυνομια...ειναι κλασσικη   μεθοδος  της πυραμιδας και δεν φαινεται καν αυτος που το κανει,ουσιαστικα βαζει 2 αγνωστους μεταξυ τους πολιτες με αγγελια μεσω car gr να κανουν τη συναλλαγη...σε αλλη περιπτωση εγινε εξιχνιαση ανοιξαν ( με πατεντα γιατι απαγορευεται)τηλεφωνα και κατεληξαν τα ιχνη σε νοσοκομειο στην κρητη στα χανια οπου πηγαιναν κρατουμενοι...οτι να ναι ο τυπος ηταν φυλακη πηγαινε για διαφορους λογους στο νοσοκομειο και το εκανε απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι το ξέρουν, αν δεν κινησει κάποιος το μηχανισμό δεν τελειώνει, θα αγωνίζεται.

Για αυτό κλέβουν κάποιοι μικροποσα για να πεις δεν αξίζει να τρέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το έχω ξαναπεί νομίζω,πρέπει να είσαι τέρμα αφελής ,για να μην πω κάτι πιο βαρύ,για να την πατήσεις έτσι.

Αν είσαι μεγάλος σε ηλικία εύκολα μπορείς να την πατήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είναι δικαιολογία η ηλικία.

Το ότι εγώ κι εσύ δεν την πατησαμε δεν μας κάνει πιο έξυπνους από κάποιον που ξεγελάστηκε. Το θέμα το ξεκίνησα γιατί ίσως έτσι κάποιος προσέξει περισσότερο και την γλυτώσει.

5 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Μπορεί οικονομικά να μη σε συμφέρει μια μήνυση αλλά θα σώσεις πολύ κόσμο.

Πας στην αστυνομία, λες τι έγινε, ζητάς να ανοίξουν οι κάμερες της τράπεζας έξω από το ΑΤΜ

Πίεσε το, είναι μεγαλη σπείρα

Μα δεν με ξεγέλασε αλλιώς εννοείται πως θα έκανα μήνυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gabriels είπε

Μα δεν με ξεγέλασε αλλιώς εννοείται πως θα έκανα μήνυση

Δεν εννοείται. Οι περισσότεροι κάνουν την πατάτα και μετά απλά κλαίγονται, οπότε οι θύτες συνεχίζουν ακάθεκτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Δεν εννοείται. Οι περισσότεροι κάνουν την πατάτα και μετά απλά κλαίγονται, οπότε οι θύτες συνεχίζουν ακάθεκτοι

Κυνηγούσα 2 χρόνια eshop για 15 ευρώ και τα πήρα μέσω του συνήγορου 😁

Ποτέ δεν πρέπει να τους χαριζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gabriels είπε

Το ότι εγώ κι εσύ δεν την πατησαμε δεν μας κάνει πιο έξυπνους από κάποιον που ξεγελάστηκε. Το θέμα το ξεκίνησα γιατί ίσως έτσι κάποιος προσέξει περισσότερο και την γλυτώσει.

Μα δεν με ξεγέλασε αλλιώς εννοείται πως θα έκανα μήνυση

Μας κάνει. Αν δεν έχει ο αλλος το μυαλό να σκεφτεί λίγο τότε είναι γεννημένος θύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Μας κάνει. Αν δεν έχει ο αλλος το μυαλό να σκεφτεί λίγο τότε είναι γεννημένος θύμα.

Το ότι μεγαλώνουμε και χαζεύουμε δεν παίζει ρόλο λες; Το ότι κάποιοι  δεν έχουμε εξοικείωση με την τεχνολογία; Σκέψου πχ. πόσοι πληρώνουν λογιστές γιατί δε μπορούν καν να πάρουν κλειδαριθμο για να φτιάξουν τη δήλωση τους. 

Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι σε τέτοια θέματα επειδή εμείς έχουμε τη γνώση. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...