Προς το περιεχόμενο

Το Apple iPhone 11 είναι το smartphone με τις περισσότερες αποστολές για το πρώτο μισό του 2020


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Εγώ τόσα θα έδινα για ένα mobile λειτουργικό που δε θα είχε κανένα περιορισμό, root με το καλημέρα σας, ξεκλειδωμενο bootloader, πολλαπλά λειτουργικά, full στα ανοικτού κώδικα προγράμματα κτλ, κάτι σαν το Maemo της Nokia. 

Ωραία ακούγονται όλα αυτά αλλα μπορείς να δώσεις παραδείγματα όπου αυτά που λες προσφερουν κάτι πραγματικά ουσιαστικό στο μέσο χρήστη;

Με το «ουσιαστικό», εννοώ πρακτικές που χρησιμοποιούν οι χρήστες τους (μαζικά) και που τους βοηθούν στην καθημερινότητα τους.

Genuine question κάνω για να καταλάβω το επιχείρημα κ να γίνει κουβέντα, επειδή θεωρώ πιθανό να μιλάς για features τα οποία «χαϊδεύουν τα αυτιά», αλλά είναι ή δύσχρηστα ή ανούσια τελικα...(τύπου, οκ μπορεί να κάνει αυτό, wow, αλλά στο 99.9999% των χρηστών στην ουσία δεν χρησιμεύει σε κάτι...)

Για να δωσω κ εγω ένα παράδειγμα περι του τι εννοώ: πχ όταν κάνω copy κάτι στο iPhone κ το κάνω paste αυτομάτως στο Mac, λες και είναι η ίδια συσκευή, βολεύομαι πολύ ειναι η αλήθεια. Το ίδιο κ όταν ανανεώνω κάτι στο desktop του Mac απο το iPhone, μέσω files/cloud κ η ανανέωση γίνεται ταυτόχρονα παντού ή αν χρειαστεί να γυρίσω σε παλαιότερη βερσιόν ενός αρχείου επειδή έγινε κάποιο λαθος. Η διαδικασία ειναι πανεύκολη και αξιόπιστη. Έχοντας αυτά πχ, που με έχουν σώσει στην δουλειά και στην καθημερινότητα μου, με χαρά θυσιάζω πχ το να μην μπορώ να έχω πολλαπλό λειτουργικό...


Απλά δεν καταλαβαίνω της ουσία των features αυτών. Μάλλον θα είναι για πολύ εξειδικευμένη χρήση ή θα σε βοηθούν εσένα προσωπικά στην καθημερινότητα σου; 

Στο κατω κατω αν θέλω για κάποιο λόγο να παιξω με πολλαπλά λειτουργικά σε κινητο παιρνω κ ένα φτηνό Android, έτσι δεν ειναι;

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Soulson είπε

Αν κατάλαβες αυτό μόνο σε αυτά που έγραψα δείχνει με ποιον κάθομαι και μιλάω αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε. Προφανώς και από τη μεριά του android δεν έχουν ιδέα μιας και είδες ποιο είναι το 2ο με περισσότερες πωλήσεις. Απλά δεν σημαίνει ο αριθμός πωλήσεων ποιο είναι καλύτερο. Μην μπερδεύεσαι ειμαι user και στα 2 όπως ξανά είπα. Coolarete εδώ μέσα επιτέλους. 

Δικα σου γραπτα ειναι τα παραπανω που ανεφερα,δεν χρειαζεται να καταλαβω κατι.

Απο εκει και περα το οτι δηλωνει καποιος οτι εχει κατι,δεν του δινει καποιο ελαφρυντικό στο να γραφει οτι του ερθει οπως γραφτηκαν και πιο πισω.

Οπως λοιπον υπαρχει οντως κοσμος που εχει Iphone και δεν εχει λεφτα για καρτα και κανει αναπαντητες,ετσι υπαρχουν αντιστοιχα σε Android και πολλοι που εχουν ακριβες ναυαρχιδες και επισης δεν εχουν λεφτα για καρτες.

Αυτο που δειχνουν οι πωλησεις ειναι οτι οταν μιλαμε για ναυαρχιδες που ζητανε πολλα λεφτα,η νουμερο ενα προτιμηση του περισσοτερου κοσμου παγκοσμιως ειναι τα Iphone .

Και για να τα προτιμαει ο κοσμος,ολο και κατι θα κανουν καλυτερα απο τις αλλες συσκευες.

Μουρη πλεον δεν πουλας οταν κυκλοφορεις με το Iphone XR/11 στους δρομους με το μηλαρακι στην πλατη,και το βαλεις διπλα μεχρι και σε foldable κινητα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Ωραία ακούγονται όλα αυτά αλλα μπορείς να δώσεις παραδείγματα όπου αυτά που λες προσφερόσουν κάτι πραγματικά ουσιαστικό στο μέσο χρήστη;

Με το «ουσιαστικό», εννοώ πρακτικές που χρησιμοποιούν οι χρήστες τους (μαζικά) και που τους βοηθούν στην καθημερινότητα τους.

Genuine question κάνω για να καταλάβω το επιχείρημα κ να γίνει κουβέντα, επειδή θεωρώ πιθανό να μιλάς για features τα οποία «χαϊδεύουν τα αυτιά», αλλά είναι ή δύσχρηστα ή ανούσια τελικα...(τύπου, οκ μπορεί να κάνει αυτό, wow, αλλά στο 99.9999% των χρηστών στην ουσία δεν χρησιμεύει σε κάτι...)

Για να δωσω κ εγω ένα παράδειγμα περι του τι εννοώ: πχ όταν κάνω copy κάτι στο iPhone κ το κάνω paste αυτομάτως στο Mac, λες και είναι η ίδια συσκευή, βολεύομαι πολύ ειναι η αλήθεια. Το ίδιο κ όταν ανανεώνω κάτι στο desktop του Mac απο το iPhone, μέσω files/cloud κ η ανανέωση γίνεται ταυτόχρονα παντού ή αν χρειαστεί να γυρίσω σε παλαιότερη βερσιόν ενός αρχείου επειδή έγινε κάποιο λαθος. Η διαδικασία ειναι πανεύκολη και αξιόπιστη. Έχοντας αυτά πχ, που με έχουν σώσει στην δουλειά και στην καθημερινότητα μου, με χαρά θυσιάζω πχ το να μην μπορώ να έχω πολλαπλό λειτουργικό...


Απλά δεν καταλαβαίνω της ουσία των features αυτών. Μάλλον θα είναι για πολύ εξειδικευμένη χρήση ή θα σε βοηθούν εσένα προσωπικά στην καθημερινότητα σου; 

Στο κατω κατω αν θέλω για κάποιο λόγο να παιξω με πολλαπλά λειτουργικά σε κινητο παιρνω κ ένα φτηνό Android, έτσι δεν ειναι;

Πολύ σωστός. Αυτούς που βοηθάει κυρίως το Android είναι προγραμματιστές και άτομα που τους αρέσει το customisation, μην νομίζετε όμως ότι ο μέσος χρήστης αλλά και οι λοιπές ειδικότητες έχουν την καούρα να παραμετροποιούν τα πάντα. Οι υπόλοιποι θέλουν απλά το κινητό να κάνει τις εργασίες στην εντέλεια (όσο το δυνατόν).

Θα προσθέσω στις ευκολίες που ανέφερες επίσης και την μεταφορά αρχείων μέσω Airdrop που είναι πολύ γρήγορο, όπως επίσης και η αποδοχή κλήσεων απο τον Mac.

Τα + και τα - του κάθε συστήματος οι περισσότεροι τα ξέρουν και κάνουν την επιλογή τους, τώρα τα κλασικά σχόλια από κάθε πλευρά είναι για να τα πέρνουμε στο δούλεμα και τίποτα περισσότερο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δικα σου γραπτα ειναι τα παραπανω που ανεφερα,δεν χρειαζεται να καταλαβω κατι.

Απο εκει και περα το οτι δηλωνει καποιος οτι εχει κατι,δεν του δινει καποιο ελαφρυντικό στο να γραφει οτι του ερθει οπως γραφτηκαν και πιο πισω.

Οπως λοιπον υπαρχει οντως κοσμος που εχει Iphone και δεν εχει λεφτα για καρτα και κανει αναπαντητες,ετσι υπαρχουν αντιστοιχα σε Android και πολλοι που εχουν ακριβες ναυαρχιδες και επισης δεν εχουν λεφτα για καρτες.

Αυτο που δειχνουν οι πωλησεις ειναι οτι οταν μιλαμε για ναυαρχιδες που ζητανε πολλα λεφτα,η νουμερο ενα προτιμηση του περισσοτερου κοσμου παγκοσμιως ειναι τα Iphone .

Και για να τα προτιμαει ο κοσμος,ολο και κατι θα κανουν καλυτερα απο τις αλλες συσκευες.

Μουρη πλεον δεν πουλας οταν κυκλοφορεις με το Iphone XR/11 στους δρομους με το μηλαρακι στην πλατη,και το βαλεις διπλα μεχρι και σε foldable κινητα.

Εντάξει φίλε. Ότι πεις. Οπότε το Α51 που είναι δεύτερο κάτι σημαίνει. 😂😂😂 Τέλος πάντων δεν νιώθεις από ότι βλέπω. Τσάμπα που μιλάμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, AtiX said:

Στο να στέλνει φωτογραφίες με bluetooth, να αλλάζει εικονίδια, το iTunes και το Ραδιόφωνο...

Εντάξει, κάποιες παραπάνω διαφορές έχουν. 

Το πόσο θα επηρεάσουν την επιλογή είναι σχετικό για τον καθένα. 

Για μένα για παράδειγμα και μόνο η δυνατότητα να βάζω τρίτες εφαρμογές και stores εκτός του play αρκεί. 

Όπως και η εύκολη διαχείριση αρχείων από το PC με σύνδεση με καλώδιο. 

Ακόμα και το split screen με έχει βολέψει πολλές φορές καθώς και το YouTube playback στο background. 

Το να αλλάζω themes για παράδειγμα αν και ωραία πινελιά δεν θα ήταν από μόνο του λόγος επιλογής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Soulson είπε

Εντάξει φίλε. Ότι πεις. Οπότε το Α51 που είναι δεύτερο κάτι σημαίνει. 😂😂😂 Τέλος πάντων δεν νιώθεις από ότι βλέπω. Τσάμπα που μιλάμε! 

Και όμως σημαίνει πάρα πολλά πχ...

ότι ελάχιστοι ενδιαφέρονται για android ναυαρχίδες μιας και δεν υπάρχει ούτε μια...

ότι για την Samsung η μεγάλη της επιτυχία για αυτό το εξάμηνο είναι το μεσαίας κατηγορίας Α51, πολύ καλύτερα από το χειρότερο Α10 του προηγούμενου εξαμήνου...

και άλλα πολλά συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις αλλά μην το μπλέξουμε περισσότερο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Soulson είπε

Εντάξει φίλε. Ότι πεις. Οπότε το Α51 που είναι δεύτερο κάτι σημαίνει. 😂😂😂 Τέλος πάντων δεν νιώθεις από ότι βλέπω. Τσάμπα που μιλάμε! 

Νιωθεις εσυ που μπηκες σε ενα θεμα που αφορα τα Iphone και τις πωλησεις αυτων για να πεις οτι οι πωλησεις δεν παιζουν κανενα ρολο😂

Οτι ολοι τα αγοραζουν λογω marketing.

Να υποθεσω οτι και τα Apple Watch ολοι λογω marketing τα αγοραζουν?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εντάξει, κάποιες παραπάνω διαφορές έχουν. 

Το πόσο θα επηρεάσουν την επιλογή είναι σχετικό για τον καθένα. 

Για μένα για παράδειγμα και μόνο η δυνατότητα να βάζω τρίτες εφαρμογές και stores εκτός του play αρκεί. 

Όπως και η εύκολη διαχείριση αρχείων από το PC με σύνδεση με καλώδιο. 

Ακόμα και το split screen με έχει βολέψει πολλές φορές καθώς και το YouTube playback στο background. 

Το να αλλάζω themes για παράδειγμα αν και ωραία πινελιά δεν θα ήταν από μόνο του λόγος επιλογής. 

Κοίτα και εμένα θα μου λείψει το split screen το οποίο λόγω προτίμησης μου σε κινητά με μικρή οθόνη είναι λίγο ταλαιπωρία, ακόμα και έτσι όμως, σωτήριο σε κάποιες περιπτώσεις...

Κατά αλλά τόσα χρόνια στο android έχω κατασταλάξει σε ποιος εφαρμογές θέλω να χρησιμοποιώ, σε κάθε κινητό μόνο την πρώτη φορά κάνω το setup με φόντο, οθόνες (μια) και εκεί τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο συχνά, να βάλω ringtone και να κόψω όλες τις άχρηστες για μένα ειδοποιήσεις...

κοινώς μέσα σε μια ώρα έχω τελειώσει τις ρυθμίσεις της συσκευής και μετά δεν ξανά μπαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AtiX είπε

Στο να στέλνει φωτογραφίες με bluetooth, να αλλάζει εικονίδια, το iTunes και το Ραδιόφωνο...

 

Όλοι ξέρουμε τι εννοεί , πειρατεία. Σπασμένο spotify , ταινίες από PopCornTime / FreeFlix , κατέβασμα torrent , μετατροπή youtube σε mp3 κλπ εργασίες που με τόση άνεση μπορεί να κάνει ένα android.

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Όλοι ξέρουμε τι εννοεί , πειρατεία. Σπασμένο spotify , ταινίες από PopCornTime / FreeFlix , κατέβασμα torrent , μετατροπή youtube σε mp3 κλπ εργασίες που με τόση άνεση μπορεί να κάνει ένα android.

θα προτιμησεις αυτο που σε βολευει οταν με 150ε μπορεις να κανεις 200 πραγματα και με 1500ε μπορεις να κανεις τα 50 που σου επιτρεπει και οπως γουσταρει ο μπαμπουλας

Εγω αν εδινα 1000ε για κινητο θα επρεπε να μην πω τι να μπορουσε να κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

θα προτιμησεις αυτο που σε βολευει οταν με 150ε μπορεις να κανεις 200 πραγματα και με 1500ε μπορεις να κανεις τα 50 που σου επιτρεπει και οπως γουσταρει ο μπαμπουλας

Εγω αν εδινα 1000ε για κινητο θα επρεπε να μην πω τι να μπορουσε να κανει 

Δεν αντιλέγω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adi32 είπε

θα προτιμησεις αυτο που σε βολευει οταν με 150ε μπορεις να κανεις 200 πραγματα και με 1500ε μπορεις να κανεις τα 50 που σου επιτρεπει και οπως γουσταρει ο μπαμπουλας

Εγω αν εδινα 1000ε για κινητο θα επρεπε να μην πω τι να μπορουσε να κανει 

Είμαι πολύ περίεργος να δω αυτά τα 150 πράγματα που μπορείς να κάνεις στο android και όχι στο ios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, HriStakos είπε

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια εδώ μέσα κανείς βγάζει το συμπερασμα 

Ότι τα iphones είναι η αιχμή της τεχνολογίας τα καλύτερα τηλέφωνα στον πλανήτη.

Ότι όποιος έχει οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο είναι 

ή φτωχόμπινες μπατηρης 

ή hatter της apple

ή άσχετος 

ή διανοητικά καθυστερημένος που δεν μπορεί να κατανοήσει την ανωτερότητα του iOS

ή ζηλιάρης που δεν μπορεί να έχει iphone 

ή όλα τα παραπανω.

Μάλλον το ανάποδο έπρεπε να καταλάβεις αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είμαι πολύ περίεργος να δω αυτά τα 150 πράγματα που μπορείς να κάνεις στο android και όχι στο ios...

Οταν πληρώνεις Youtube Premium και έχεις μουσική Youtube Music και Youtube χωρίς διαφημίσεις , playback στο background και Netflix , πάνω-κάτω , καλύπτονται όλες οι Media "ανάγκες" σου  και είσαι πλέον "ελεύθερος" να πας και στο iOS. 

Οταν πάω σε Android προφανώς και κόβω το youtube premium/netflix γιατί μπορώ και παρανομώ. H ίδια η Google με βοηθάει στο να κόψω την συνδρομή της, δίνοντας μου εναλλακτικές και μπράβο της ! 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...