Προς το περιεχόμενο

Το Apple iPhone 11 είναι το smartphone με τις περισσότερες αποστολές για το πρώτο μισό του 2020


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Κι εγώ πρώτη φορά γύρισα σε ios στο κινητό κυρίως γιατί με εξέπληξε η έμπειρια του ipad και ειπα να μπω πλήρως στο περιβάλλον του μηλου. Οπότε πήρα 11αρι απλό (650 τιμολόγιο BTW για Α13, όχι 1000++ (!)  ευρώ για να πάρω σαπιοexynos-no puns intended) στο οποίο μεταξύ άλλων με έχουν εκπλήξει η cpu τέρας, το βίντεο από άλλο πλανήτη και τα privacy features που σε σχέση με γουγλη δεν τίθεται ΚΑΜΊΑ σύγκριση. Bonus ότι μου έκατσε και η υποστήριξη Apple pay από alpha, δεν κουβαλαω πορτοφόλι πουθενά 

Αρνητικά: Η οθόνη που και στην αρχή με ενοχλούσε που δεν ήταν  ολεδ, είναι ότι καλύτερο έχω δει σε lcd από πλευράς calibration κλπ. Επίσης θα το ήθελα λίγο λιγότερο γκουμουτσα. Ας βγει το 12αρι το μικρό στις 5.4" με 750 MSRP (?) και oled με A14 και θα γίνει πανηγύρι

P.s: Έχω ψωνησει πολύ τσαηνηζ στη ζωή μου (ξαομη, Χαβάη, ποκοφον, μπαλκατελ κλπ κλπ). Αλλά πλέον και απο εμένα τερμα το xda, οι custom roms και κάθε είδους ματσακωνια για να κερδίσω λίγο SOT ακόμα και μερικούς πόντους  στο antutu, γερασαμε για αυτά.

.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nikman74 είπε

Όταν συγκρίνεις πωλήσεις το κάνεις στο σύνολο. Όχι εκεί που σε βολεύει εσένα. Και τα νούμερα λένε πάντα την αλήθεια. Δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι, ούτε εσύ μπορείς να με κάνεις να αλλάξω γνώμη για τα αιφον. Αλλά στην Ελλάδα κάνουμε τη δουλειά μας με τα Android το 85% και δύσκολα θα μειωθεί αυτό, μάλλον θα αυξηθεί κιόλας. Και οι περισσότεροι από αυτούς, αν όχι όλοι, και να τους περίσσευε το χιλιάρικο, αιφον δεν θα έπαιρναν. Πάλι Android θα έπαιρναν, γιατί στην ζυγαριά είναι καλύτερο. Ότι και να λέτε μόνο μεταξύ σας τα πιστεύετε.....

Γιατί κρύβεσαι πίσω από το αθροιστίκο πλήθος δεκαπέντε εταιριών που χρησιμοποιούν android?

Αν μπορείς απάντησε μου σε μια δύο ερωτήσεις...

Το καλύτερο κινητό μιας εταιρίας και το best seller,  για σένα είναι το ίδιο?

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των τελευταίων ετών, αν κάποιος διαθέτει πάνω από 800 ευρώ πιο κινητό ειναι πιο πιθανό να αγοράσει?

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Στην τρίτη βλακεία κερδίζεις δεκαεξαπύρηνο τσιαόμι με 12 γκίγκα μνήμη ελέφαντα, αλουμινόχαρτο πολλαπλής χρήσης και πλήρη οδηγό για "μαγειρεμένες" custom roms απο τον XiaomoPetretziki.

Δυστυχώς πέταξε κι άλλες χειρότερες μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Έχει καμία σχέση η χρήσης της Google camera των Pixels ,με την Gcam που βάζετε στα κινέζικα τουβλάκια; Όχι.

Έχει καμία σχέση η εμπειρία χρήσης της Google assistant με τα περιφερειακά αξεσουάρ της Google (φορτιστές, buds κι όχι μόνο), με ότι έχει η Tsaomi; Όχι.

Έχουν καμία σχέση οι εφαρμογές της Google και η συμβατότητα τους με τις συσκευές της και τα περιφερειακά της, με ότι έχει η Tsaomi; Όχι.

Έχει καμία σχέση η άμεση και πολυετής υποστήριξη των Pixels, με την υποστήριξη των Tsaomi; Όχι. 

Έχει καμία σχέση η εμπειρία χρήσης και το στήσιμο/σετάρισμα μιας Google Pixel συσκευής, που την δουλεύεις όπως την βγάζεις από την συσκευασία της, με ένα Tsaomi που πρέπει να κάθεσαι 2 μέρες να του ρυθμίζεις τις ειδοποιήσεις του κι ένα σωρό άλλα; Όχι. 

Έχει καμία σχεση το haptic feedback των Google Pixels, που είναι ίσως το καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο Android, με το αντίστοιχα κορυφαίο των iPhones; Όχι.

Και αυτά είναι μόνο μερικά από αυτά που μπορώ να αναφέρω σε θέμα που αφορά την Apple και τα iPhones και που δεν θα έπρεπε να το κάνω καν. Μέσα σε αυτή την εμπειρία χρήσης λοιπόν, από την άλλη μεριά, βάλε την Apple, που προσφέρει την εξίσου απόλυτη εμπειρία, για τα δικά της προϊόντα με το iOS. 

Δεν είναι όλα λοιπόν στα νούμερα των Mpixels, στον αριθμό των καμερών/φακών, στα νούμερα γρήγορης φόρτισης, στο εάν φοράει Qualcomm 865, στα νούμερα των benchmarks και στο εάν παίζει pubg στα 90 η στα 120Hz. Αυτά είναι ξεπερασμένες κουταμάρες 7+ ετών πρίν, όταν ήθελαν οι Samsung fans, να λένε κάτι στο αντίπαλο στρατόπεδο των Apple fans. Αν ζεις σε εκείνη την εποχή, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Ότι να ναι είσαι φίλος! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, koutsis είπε

Αυτό πάλι το ότι αν στην Ελλάδα ξοδευαν όλοι  ένα χιλιάρικο για κινητό πάλι θα παιρναν android από που το βγάζεις;  εγώ πιστεύω θα γινόταν το εντελώς αντίθετο, και σε προκαλώ να ρωτήσεις όποιον θες! Γενικά βγάζεις πολλά αυθαίρετα συμπεράσματα από το πουθενά για να χαίρεσαι μόνος σου! Αυτό σε κάνει αναξιόπιστο σαν συνομιλητή...

Ωραία λογική, δηλαδή ο λόγος σου και ο λόγος μου; Στοιχεία έχεις; Υπάρχουν όμως, κάτσε και ψάξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strikke είπε

Η κυρά Μαρίκα που θέλει iphone για να πουλάει μούρη στο κομμωτήριο και που νομίζει ότι η δεύτερη κάμερα είναι καθρεπτακι για να βγάζεις σελφι.

Οκ καληνύχτα

Η κα Μαρίκα αγαπητέ κυκλοφορεί εδώ και χρόνια με Κινέζικα.. Εκτός και αν ζεις στο Αμέρικα εσύ..! Όσο και να θέλετε να περάσετε ότι οι άσχετοι αγοράζουν iPhone. Θα το ξεπεράσεις κάποτε, δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί κρύβεσαι πίσω από το αθροιστίκο πλήθος δεκαπέντε εταιριών που χρησιμοποιούν android?

Αν μπορείς απάντησε μου σε μια δύο ερωτήσεις...

Το καλύτερο κινητό μιας εταιρίας και το best seller,  για σένα είναι το ίδιο?

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των τελευταίων ετών, αν κάποιος διαθέτει πάνω από 800 ευρώ πιο κινητό ειναι πιο πιθανό να αγοράσει?

Μην το κουράζεις για να το πας εκεί που θέλεις εσύ. Σου απάντησα με χίλιους διαφορετικούς τρόπους. Και εδώ και αλλού. Τα νούμερα δεν αμφισβητούνται. Ένα 5% είσαστε στην Ελλάδα. Και πολύ σας είναι. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nikman74 είπε

Όταν συγκρίνεις πωλήσεις το κάνεις στο σύνολο. Όχι εκεί που σε βολεύει εσένα. Και τα νούμερα λένε πάντα την αλήθεια. Δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι, ούτε εσύ μπορείς να με κάνεις να αλλάξω γνώμη για τα αιφον. Αλλά στην Ελλάδα κάνουμε τη δουλειά μας με τα Android το 85% και δύσκολα θα μειωθεί αυτό, μάλλον θα αυξηθεί κιόλας. Και οι περισσότεροι από αυτούς, αν όχι όλοι, και να τους περίσσευε το χιλιάρικο, αιφον δεν θα έπαιρναν. Πάλι Android θα έπαιρναν, γιατί στην ζυγαριά είναι καλύτερο. Ότι και να λέτε μόνο μεταξύ σας τα πιστεύετε.....

Έγινε! Αν τα πιστεύεις κιόλας υπάρχει θέμα, αλλά όπως βολεύεται ο καθένας..! Δεν έχει ο Έλληνας λεφτά να ξοδέψει, παίρνει το πιο φθηνό που βρίσκει (και λογικό) άρα τα apple ειναι χειρότερα επειδή δεν τα διαλέγει η πλειοψηφία... Τρομερό σκεπτικό! Φυσικά όταν τα διαλέγουν έχετε άλλη ετοιμη απάντηση, ότι είναι πρόβατα που δεν έχουν να βάλουν κάρτα μετά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ektorme είπε

Η κα Μαρίκα αγαπητέ κυκλοφορεί εδώ και χρόνια με Κινέζικα.. Εκτός και αν ζεις στο Αμέρικα εσύ..! Όσο και να θέλετε να περάσετε ότι οι άσχετοι αγοράζουν iPhone. Θα το ξεπεράσεις κάποτε, δεν πειράζει.

Σήμερα πήγα να πληρώσω λογαριασμούς... δίπλα μου είναι δύο γυναίκες, μητέρα - κόρη, και λένε στον υπάλληλο: 

"Θέλω κινητό καλό και να έχει κυκλοφορήσει το 2020" 

Συνεχίζω την δουλειά μου και μετά από αρκετά λεπτά τις πετυχαίνω στο ταμείο με ένα Samsung A41...

Λογικά η μάνα θα ήταν καμία σούπερ ενημερωμένη και με μεγάλη πιθανότητα να διαβάζει όλα τα τελευταία νέα για τα κινητά και η κόρη θα διαβάζει και θα γράφει κάθε μέρα στο insomnia..

 

9 λεπτά πριν, nikman74 είπε

Μην το κουράζεις για να το πας εκεί που θέλεις εσύ. Σου απάντησα με χίλιους διαφορετικούς τρόπους. Και εδώ και αλλού. Τα νούμερα δεν αμφισβητούνται. Ένα 5% είσαστε στην Ελλάδα. Και πολύ σας είναι. 

Την επόμενη φορά, πλύνε τα χέρια σου πρώτα και ειδικά την περιοχή των νυχιών, ίσως να αλλάξει το νούμερο...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Σήμερα πήγα να πληρώσω λογαριασμούς... δίπλα μου είναι δύο γυναίκες, μητέρα - κόρη, και λένε στον υπάλληλο: 

"Θέλω κινητό καλό και να έχει κυκλοφορήσει το 2020" 

Συνεχίζω την δουλειά μου και μετά από αρκετά λεπτά τις πετυχαίνω στο ταμείο με ένα Samsung A41...

Λογικά η μάνα θα ήταν καμία σούπερ ενημερωμένη και με μεγάλη πιθανότητα να διαβάζει όλα τα τελευταία νέα για τα κινητά και η κόρη θα διαβάζει και θα γράφει κάθε μέρα στο insomnia..

Για στελέχη της NASA τις κόβω και τις δυο μη σου πω! Ολοι οι διακεκριμένοι επιστήμονες συνιστούν Android! Τα άλλα είναι για τις κυρίες Μαρίκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikman74 είπε

Μην το κουράζεις για να το πας εκεί που θέλεις εσύ. Σου απάντησα με χίλιους διαφορετικούς τρόπους. Και εδώ και αλλού. Τα νούμερα δεν αμφισβητούνται. Ένα 5% είσαστε στην Ελλάδα. Και πολύ σας είναι. 

Αφού όπως λες ότι έχουν μόνο ένα ποσοστό της τάξης του 5%,μπορείς να μου πεις κατά την άποψη σου το αντίστοιχο ποσοστό σε συσκευές Android ανά εταιρεία με ιδια τιμή με συσκευές iPhone??

Γιατί το σύνολο του 95% όπως λες των Android συσκευών κυμαίνονται στα 150-350€...

Από την μία έχουμε μια εταιρεία,και από την άλλη εκατοντάδες κατασκευαστές που προσφέρουν συσκευές σε όλο το φάσμα τιμών...

Και πριν πεις ότι είμαι iPhone fan να σου απαντήσω ότι οι συσκευές μου είναι Pixel 4XL-Samsung Note 8-Motorola ONe Vision...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ektorme είπε

Για στελέχη της NASA τις κόβω και τις δυο μη σου πω! Ολοι οι διακεκριμένοι επιστήμονες συνιστούν Android! Τα άλλα είναι για τις κυρίες Μαρίκες!

Ναι βρε... Από το android 12 και μετά κατα την ενεργοποίηση θα σε βάζουν να κάνεις και τεστ αι-κιού, αν γράψεις κάτω από 120 θα σου δίνουν δωροεπιταγή για να αγοράσεις iPhone... μιλάμε για τέτοιο επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι βρε... Από το android 12 και μετά κατα την ενεργοποίηση θα σε βάζουν να κάνεις και τεστ αι-κιού, αν γράψεις κάτω από 120 θα σου δίνουν δωροεπιταγή για να αγοράσεις iPhone... μιλάμε για τέτοιο επίπεδο...

Αν μη τι άλλο είναι 2-3 άτομα εδώ μέσα κάθε φορά και μας προσφέρουν περισσότερο γέλιο και από τον Peter Sellers! Μακάρι να είχαμε σοβαρή συζήτηση, κάποιοι το προσπαθούν, αλλά όταν καταλήγουμε σε τέτοια σχόλια μονο να το διασκεδάσουμε μπορούμε..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ektorme είπε

Αν μη τι άλλο είναι 2-3 άτομα εδώ μέσα κάθε φορά και μας προσφέρουν περισσότερο γέλιο και από τον Peter Sellers! Μακάρι να είχαμε σοβαρή συζήτηση, κάποιοι το προσπαθούν, αλλά όταν καταλήγουμε σε τέτοια σχόλια μονο να το διασκεδάσουμε μπορούμε..!

Γενικά τα iPhone φανμποις έχετε πολύ γέλιο. Περισσότερο από μας βέβαια γελάνε αυτοί που σας αδειάζουν τις τσέπες για τα σαπακια που παίρνετε. 

  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...