Προς το περιεχόμενο

Νέα εγκατάσταση Windows 7


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Έχω κλειδί αγορασμένο εδώ και 3 χρόνια για Windows 7 ultimate. Ήρθε η ώρα για Format και εγκατάσταση ξανά τα ίδια. Μπορώ να κατεβάσω από κάπου (site της Microsoft ίσως) iso των 7. Στην ουσία θέλω αν γίνεται να κατεβάσω το τελευταίο με όλα τα update μέχρι και το Φινάλε τους. Υπάρχει αυτό που ψάχνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakinen είπε

Στην ουσία θέλω αν γίνεται να κατεβάσω το τελευταίο με όλα τα update μέχρι και το Φινάλε τους. Υπάρχει αυτό που ψάχνω; 

Όχι, δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χρειάζεται offline, μια χαρά γίνεται και online τα updates. Πριν λίγες μέρες έκανα εγκατάσταση 7άρια (επειδή δε δούλευαν κάποιες συσκευές στα 10άρια) και μου τράβηξε περίπου 120 updates. Το μόνο κακό με τα 7άρια είναι ότι θέλει κάποια χειροκίνητα updates γιατί αλλιώς το σύστημα με τα updates δεν ολοκληρώνει τον έλεγχο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν κλείνουν πλέον οι τρύπες ασφαλείας στα 7άρια και στο ίντερνετ μπορεί όποιος ξέρει τι ψάχνει να βρει zero day security holes οι οποίες μπορεί να κλείνουν σε λίγες ώρες στα 10άρια, στα 7άρια όμως θα μένουν ανοιχτές για πάντα. Επίσης οι browsers θα σταματήσουν να υποστηρίζουν τα 7άρια. H google ήδη ανακοίνωσε ότι "Google Chrome will support Windows 7 until at least July 2021". Αυτό σημαίνει ότι θα γίνει όπως στα vista και στα xp όπου οι browsers δεν μπαίνουν σε αρκετές σελίδες λόγω παλαιότητας. Αυτό επηρεάζει άμεσα όλους του chrome based browsers και συνήθως, μετά από λίγο ακολουθεί και ο firefox.

Ειλικρινά δε βλέπω λόγο να κάνει κάποιος πλέον φορμάτ και να βάλει πάλι 7άρια, γιατί αν το κάνει, το κάνει μόνο για το γ@μώτο ή αν υπάρχει πρόβλημα με drivers. Συμφωνώ ότι τα 10άρια δεν είναι τέλεια αλλά είναι μονόδρομος πλέον αν θέλεις να έχεις κάποια ασφάλεια στο λειτουργικό και μην πει κανένας για προσωπικά δεδομένα γιατί με τις τρυπάρες που θα εμφανίζονται από εδώ και πέρα στα 7άρια μόνο με μαντρόσκυλο θα μπορεί κάποιος να κρατήσει έξω τους επίδοξους (για να μην αναφέρω την οικειοθελή παραχώρηση τον προσωπικών μας δεδομένων).

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δε χρειάζεται offline, μια χαρά γίνεται και online τα updates. Πριν λίγες μέρες έκανα εγκατάσταση 7άρια (επειδή δε δούλευαν κάποιες συσκευές στα 10άρια) και μου τράβηξε περίπου 120 updates. Το μόνο κακό με τα 7άρια είναι ότι θέλει κάποια χειροκίνητα updates γιατί αλλιώς το σύστημα με τα updates δεν ολοκληρώνει τον έλεγχο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν κλείνουν πλέον οι τρύπες ασφαλείας στα 7άρια και στο ίντερνετ μπορεί όποιος ξέρει τι ψάχνει να βρει zero day security holes οι οποίες μπορεί να κλείνουν σε λίγες ώρες στα 10άρια, στα 7άρια όμως θα μένουν ανοιχτές για πάντα. Επίσης οι browsers θα σταματήσουν να υποστηρίζουν τα 7άρια. H google ήδη ανακοίνωσε ότι "Google Chrome will support Windows 7 until at least July 2021". Αυτό σημαίνει ότι θα γίνει όπως στα vista και στα xp όπου οι browsers δεν μπαίνουν σε αρκετές σελίδες λόγω παλαιότητας. Αυτό επηρεάζει άμεσα όλους του chrome based browsers και συνήθως, μετά από λίγο ακολουθεί και ο firefox.

Ειλικρινά δε βλέπω λόγο να κάνει κάποιος πλέον φορμάτ και να βάλει πάλι 7άρια, γιατί αν το κάνει, το κάνει μόνο για το γ@μώτο ή αν υπάρχει πρόβλημα με drivers. Συμφωνώ ότι τα 10άρια δεν είναι τέλεια αλλά είναι μονόδρομος πλέον αν θέλεις να έχεις κάποια ασφάλεια στο λειτουργικό και μην πει κανένας για προσωπικά δεδομένα γιατί με τις τρυπάρες που θα εμφανίζονται από εδώ και πέρα στα 7άρια μόνο με μαντρόσκυλο θα μπορεί κάποιος να κρατήσει έξω τους επίδοξους (για να μην αναφέρω την οικειοθελή παραχώρηση τον προσωπικών μας δεδομένων).

δεν ειπα οτι χρειάζεται είπα ότι γίνεται μαζεύεις ολα τα upd για να το κάνεις με 1 κουμπι οπως ζήτησε ο OP 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που μπαίνουν τα 7 είναι η έλλειψη και υποστήριξη drivers σε παλιό φορητό Sony Vaio Z. Τώρα αυτό με τα χειροκίνητα update δεν το κατάλαβα, αν μπορεί ο φίλος micos000 να μου το εξηγήσει :) Θέλω να κρατήσω στην ζωή το μηχάνημα για ένα χρόνο και βλέπουμε στο μέλλον. Επίσης διαπίστωσα ότι μετά το φορμάτ δεν αναγνωρίζει το OEM κλειδί που λειτουργούσε κανονικά στο ίδιο μηχάνημα (χωρίς καμία αλλαγή σε Hardware) μέχρι πριν λίγες μέρες. Με βλέπω να πετάω άλλα 5 ευρώ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλειδί το έχει σε αυτοκόλλητο από κάτω; Μήπως έχει σβηστεί και δεν το διαβάζεις καλά; Βγάλτο μια φώτο και ζουμάρισε το για σιγουριά. Αν επιμένει πάρει τηλέφωνο στην ms hellas.

Όσο για τα updates, μπορείς να κάνεις και αυτό που λέει ο Aris, ας γράψει το site απ' όπου τα μαζεύεις. Αν αναφέρεται στο wsus, θα πρέπει να κατεβάσεις την έκδοση 11 γιατί στην 12 έχουν αφαιρέσει την υποστήριξη για τα 7άρια.

Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής:

1. Πρώτα σταματάω και διακόπτω το σύστημα των updates.

2. Μετά πάω στο λινκ -> https://www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx

3. Κατεβάζω τα παρακάτω kb (με αναζήτηση) για το λειτουργικό (windows 7 64 bit ή 32 bit)

Αναφορά σε κείμενο

1. kb3020369 (2015 Apil Servicing stack)
2. kb3172605 (2016 July Rollup)
3. kb3177467 (2016 September Servicing Stack)
4. kb3125574 (2016 May Convenience rollup)
5. kb4516065 (2019-09 Security Monthly Quality Rollup)

4. Στήνω με την σειρά χωρίς επανεκκίνηση ενδιάμεσα τα πρώτα 4 και στο τέλος κάνω επανεκκίνηση.

5. Ανοίγω τα updates και το αφήνω να ψάξει και να κατεβάσει ότι θέλει.

Αν βγάλει σφάλμα σε κάποιο Update με το όνομα "Μηνιαία συνάθροιση ενημερώσεων ποιότητας και ασφάλειας" στήνω και το 5 χειροκίνητα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδί ήταν αγορασμένο από κλειδάδικο πριν 3 χρόνια. Τώρα που σου γράφω κάνω Update. Η έκδοση που έβαλα W7 ultimate είχαν το SP1. Μετά την εγκατάσταση πάτησα χειροκίνητα update και μετά από 10 λεπτά βρήκε 170 περίπου που τα κατέβασε και τα κάνει install εδώ και μισή ώρα. Θεωρώ ότι και μετά την εγκατάσταση αυτών και το restart, θα βγάλει για update μερικά ακόμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, micos000 είπε

Οπότε είσαι εντάξει με τα updates. Το κλειδί μπορεί και να έγινε blacklist.

Μάλλον. Όσο το έχεις δεν στο πειράζει η Microsoft. Αν κάνεις Format στο βγάζει blacklist. Νομίζω ότι ακολουθεί αυτήν την στρατηγική. Στην ουσία δεν θέλει να βάλεις Crack και τα λοιπά αρκεί να μην φορμάρεις. Ε δεν τρέχει και τίποτα ένα νέο κλειδί με 3-4 ευρώ θα πάρω μόλις τελειώσω με την εγκατάσταση και το σετάρισμα. Αργούν να κάνουν εγκατάσταση τα updates :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 με κλειδί, προσπαθώ να τα κάνω εγκατάσταση σε σταθερό καινούργιο αλλά αποτυγχάνει συνέχεια. Κάποια ρύθμιση στο bios δεν αφήνει να ολοκληρωθεί..

Όποια βοήθεια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dogasart είπε

Windows 7 με κλειδί, προσπαθώ να τα κάνω εγκατάσταση σε σταθερό καινούργιο αλλά αποτυγχάνει συνέχεια. Κάποια ρύθμιση στο bios δεν αφήνει να ολοκληρωθεί..

Όποια βοήθεια δεκτή

Οι καινούριες μητρικές δρεν υποστηρίζουν τα 7άρια κι όπου μπορούν να μπουν, μπαίνουν με μεγάλη δυσκολία.

Τα 7 είναι νεκρά πλέον, βάλε 10 ή Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dogasart είπε

Windows 7 με κλειδί, προσπαθώ να τα κάνω εγκατάσταση σε σταθερό καινούργιο αλλά αποτυγχάνει συνέχεια. Κάποια ρύθμιση στο bios δεν αφήνει να ολοκληρωθεί..

Όποια βοήθεια δεκτή

Πες ότι είναι και ryzen!!!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να ρωτήσω επειδη ειχα τα 7ρια και χρειάστηκε να κανω δυο φορματ σε 2 pc το πρωτο πριν μερικες μερες τις πειρε κανονικα τωρα μου βγαζει συνεχεια error στο δευτερο σε νεα εγκατασταση ακομα και καινουρια windows να βαλεις εχουν σταματήσει τελιως να κατεβαζουν οτι εχει βγει εως τωρα απο uptade εχει συμβει κατι παρομοιο και σε εσας;;

Επισης στην καρτα γραφικον μου ζηταει ενα αρχειο απο τα win που δεν το κατεβαζει........για να μπορω να περασω τους ταιλευταιους drivers της καρτας τι κανω τωρα;;

 

error.jpg

Επεξ/σία από Al_pacino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...