Προς το περιεχόμενο

Τελικα ακόμα και με NordVpn ειμαστε τρύπιοι?


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, παρατηρησα κατι το οποιο πραγματικα με τρομαξε παροτι εχω παντα ανοιχτο το nordvpn στον υπολογιστη μου και ρυθμισμενο χειροκινητα αποκλειστικο dns της nordvpn για να μην υπαρχει διαρροή στον isp του παροχου 

Δοκιμασα ενα feature του bitdefender που λεγεται anti-theft βρισκει ακριβως την τοποθεσια μου με απόκλιση 10 μετρων. Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω πως γινεται αυτο χωρις να εχω ανοιχτο gps στο λαπτοπ και μου ειπαν οτι συμβαινει επειδη συνδεομαι με wifi χωρις να μου περιγραψουν τον τροπο που συμβαινει αυτο και εαν μπορω να το διορθώσω 

Το ερωτημα μου εαν γνωριζει καποιος ειναι πως γινεται αυτο και εαν μπορω να το σταματησω?

Όποιος γνωρίζει ας μας δωσει τα φωτα του θα ημουν υπόχρεος. Ευχαριστω!

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wild guess. Βλέπει το Mac address του router που συνδέεσαι. Το έχει αποθηκευμένο σε μια db ήδη. Το είχε συσχετίσει κάποια στιγμή με συντεταγμένες ενώ είχες ανοιχτό το gps. 

Όπως είπα wild guess, αλλά μπορεί να υλοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, filip123go είπε

Wild guess. Βλέπει το Mac address του router που συνδέεσαι. Το έχει αποθηκευμένο σε μια db ήδη. Το είχε συσχετίσει κάποια στιγμή με συντεταγμένες ενώ είχες ανοιχτό το gps. 

Όπως είπα wild guess, αλλά μπορεί να υλοποιηθεί.

Eυχαριστω για την απαντηση αλλα μαλλον δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο για τους παρακατω λογους διόρθωσε με εαν κανω λαθος:

 

1. Ποτε δεν εχω ανοίξει gps σε αυτο το λαπτοπ

2. Η mac address δεν μπορει να διαβαστει απο κανενα "site" πλην της IP 

3. Ο ιδιος υπαλληλος μου ειπε οτι ειναι λογο του wifi χωρις ομως να ξερει να μου εξηγησει τον τροπο που γινεται αυτο

 

Βρηκα και μια λιγο μπαγιατικη κουβεντα για το ιδιο θεμα εδω στο insomnia χωρις να εξηγει καποιος ακριβως τι και πως γινεται αυτο 

 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MySql είπε

Eυχαριστω για την απαντηση αλλα μαλλον δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο για τους παρακατω λογους διόρθωσε με εαν κανω λαθος:

1. Ποτε δεν εχω ανοίξει gps σε αυτο το λαπτοπ

2. Η mac address δεν μπορει να διαβαστει απο κανενα "site" πλην της IP 

3. Ο ιδιος υπαλληλος μου ειπε οτι ειναι λογο του wifi χωρις ομως να ξερει να μου εξηγησει τον τροπο που γινεται αυτο

Βρηκα και μια λιγο μπαγιατικη κουβεντα για το ιδιο θεμα εδω στο insomnia χωρις να εξηγει καποιος ακριβως τι και πως γινεται αυτο 

1. Δεν έχει συνδεθεί ποτέ καμιά συσκευή σε αυτό το hotspot με ανοιχτό gps και bitdefender; Δεν είναι ανάγκη να είναι το λαπτοπ σου. 

2. Αυτό δεν ισχύει. Αν το site τρέξει java από πίσω μια χαρά μπορεί να πάρει mac address . Αλλά εδώ μιλάμε για πρόγραμμα. Το bitdefender, όχι για site.

Anyway. To ότι έχεις vpn από μόνο του δεν σε προστατεύει από κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, filip123go είπε

1. Δεν έχει συνδεθεί ποτέ καμιά συσκευή σε αυτό το hotspot με ανοιχτό gps και bitdefender; Δεν είναι ανάγκη να είναι το λαπτοπ σου. 

2. Αυτό δεν ισχύει. Αν το site τρέξει java από πίσω μια χαρά μπορεί να πάρει mac address . Αλλά εδώ μιλάμε για πρόγραμμα. Το bitdefender, όχι για site.

Anyway. To ότι έχεις vpn από μόνο του δεν σε προστατεύει από κάτι....

Συγνωμη αλλα εδω μου καταρρίπτεις τα παντα και θα ηθελα εαν εχεις ορεξη καποιες επισημανσεις

1. Το να μπορει ενα site να διαβασει την mac  address δεν ειναι παρανομο?

2. Δηλαδη είμαι κοροιδο που πληρωσα 120 ευρω για 3 χρονια στην nordvpn πιστεύοντας οτι ειμαι καλυμμένος τουλαχιστον στα βασικα ή απλα πρεπει να κανω καποιες τροποποιησεις?

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, filip123go είπε

[...]

To ότι έχεις vpn από μόνο του δεν σε προστατεύει από κάτι....

Ακριβώς!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filipN είπε

Ακριβώς!

Καλόπιστα θα ακουσω με ενδιαφερον γιατι συμφωνεις και εσυ με αυτο, θεωρεις οτι το vpn ειναι μαρκετιστικη απατη χωρις ουσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, filipN είπε

Ποιόν Browser χρησιμοποιείς;

τον chrome περισσοτερο και λιγοτερο firefox και tor

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μάλλον την απάντηση το θέμα του insomnia που αναφέρεις προηγουμένως (Browser Geolocation).

Για να βεβαιωθείς,

1. δοκίμασε πρώτα να συνδεθείς με τον Browser που χρησιμοποιείς συνήθως σε αυτή την διεύθυνση

https://mylocation.org

και κάνε σε αυτήν το τεστ του Browser Geolocation. Αν βρει την τοποθεσία σου, προχώρα στο 2.

2. Κατέβασε έναν FirefoxPortable και δοκίμασε να ξανασυνδεθείς με αυτόν στην την ίδια διεύθυνση. Εάν δεν αποδεχτείς το Allow Location Access? (στο παραθυράκι του Firefox) ή αν πατήσεις Don't Allow, το πιθανότερο είναι τώρα να μην βρει την τοποθεσία σου. Αν συμβεί αυτό, θα ξέρεις πως θα λύσεις το πρόβλημα με τους υπόλοιπους Browser.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου εξηγήσω πως πάει με όσο πιο απλά λόγια γίνεται.

Τα κινητά και γενικά οι συσκευές σκανάρουν συνεχώς για ασύρματα δίκτυα wifi. Τα SSID που εκπέμπουν τα ρούτερ (το όνομα του δικτύου δηλαδη) , στέλνεται σε μια βάση δεδομένων σε συνδιασμό με τις συντεταγμένες που βρίσκεται το ρούτερ αυτό (που τις παίρνει απο το gps). Με αποτέλεσμα, όταν κάποιος έχει το όνομα του router σου, να ξέρει και την ακριβή τοποθεσία σου..

Υπάρχει και ιστοσελίδα που έχει δημόσια όλα τα ρούτερ με την τοποθεσία τους σε χάρτη (αν ασχοληθώ μετά, θα το βρω και θα σας το δείξω)

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ανοιχτό το GPS , μπορεί να πέρασε κάποιος απο δίπλα που να είχε ανοιχτό το gps και το wifi και απλά έγινε αυτόματα, χωρίς να το ξέρει ούτε ο ίδιος.

Καλωσήρθες στο 2020 , όπου καθημερινά, κουβαλάμε εθελοντικά τα καλύτερα εργαλεία κατασκοπίας. Όχι πλάκα κάνω. Είναι απλά smartphones :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

Έχει μάλλον την απάντηση το θέμα του insomnia που αναφέρεις προηγουμένως (Browser Geolocation).

Για να βεβαιωθείς,

1. δοκίμασε πρώτα να συνδεθείς με τον Browser που χρησιμοποιείς συνήθως σε αυτή την διεύθυνση

https://mylocation.org

και κάνε σε αυτήν το τεστ του Browser Geolocation. Αν βρει την τοποθεσία σου, προχώρα στο 2.

2. Κατέβασε έναν FirefoxPortable και δοκίμασε να ξανασυνδεθείς με αυτόν στην την ίδια διεύθυνση. Εάν δεν αποδεχτείς το Allow Location Access? (στο παραθυράκι του Firefox) ή αν πατήσεις Don't Allow, το πιθανότερο είναι τώρα να μην βρει την τοποθεσία σου. Αν συμβεί αυτό, θα ξέρεις πως θα λύσεις το πρόβλημα με τους υπόλοιπους Browser.

Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δεν βρισκει την τοποθεσια μου βγαζει fail στο browser geolocation οποτε μαλλον ειναι κατι αλλο

 

10 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Θα σου εξηγήσω πως πάει με όσο πιο απλά λόγια γίνεται.

Τα κινητά και γενικά οι συσκευές σκανάρουν συνεχώς για ασύρματα δίκτυα wifi. Τα SSID που εκπέμπουν τα ρούτερ (το όνομα του δικτύου δηλαδη) , στέλνεται σε μια βάση δεδομένων σε συνδιασμό με τις συντεταγμένες που βρίσκεται το ρούτερ αυτό (που τις παίρνει απο το gps). Με αποτέλεσμα, όταν κάποιος έχει το όνομα του router σου, να ξέρει και την ακριβή τοποθεσία σου..

Υπάρχει και ιστοσελίδα που έχει δημόσια όλα τα ρούτερ με την τοποθεσία τους σε χάρτη (αν ασχοληθώ μετά, θα το βρω και θα σας το δείξω)

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ανοιχτό το GPS , μπορεί να πέρασε κάποιος απο δίπλα που να είχε ανοιχτό το gps και το wifi και απλά έγινε αυτόματα, χωρίς να το ξέρει ούτε ο ίδιος.

Καλωσήρθες στο 2020 , όπου καθημερινά, κουβαλάμε εθελοντικά τα καλύτερα εργαλεία κατασκοπίας. Όχι πλάκα κάνω. Είναι απλά smartphones :) 

Τι λες τωρα με ενδιαφερει πολυ αυτο που λες φιλε μου κανονικα θα επρεπε να το γνωριζουμε ολοι και δυστυχώς πολυ λιγοι το γνωριζουν το θεμα

Αυτη η βαση δεδομενων που βρισκεται και απο ποιον διαχειριζεται? 

Υπαρχει τροπος να βγαλουμε απο αυτη την βαση δεδομενων το ρουτερ μας με αυτες τις πληροφοριες?

Εαν καταφερεις και την βρεις καποια στιγμη θα σου ημουν υπόχρεος!

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MySql είπε

Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δεν βρισκει την τοποθεσια μου βγαζει fail στο browser geolocation οποτε μαλλον ειναι κατι αλλο

Τι λες τωρα με ενδιαφερει πολυ αυτο που λες φιλε μου κανονικα θα επρεπε να το γνωριζουμε ολοι και απο οτι βλεπω πολυ λιγοι το γνωριζουν το θεμα

Αυτη η βαση δεδομενων που βρισκεται και απο ποιον διαχειριζεται? 

Υπαρχει τροπος να βγαλουμε απο αυτη την βαση δεδομενων το ρουτερ μας με αυτες τις πληροφοριες?

Εαν καταφερεις και την βρεις καποια στιγμη θα σου ημουν υπόχρεος!

Θα το ψάξω τώρα. Επίσης το NordVPN είναι καλό σαν VPN αλλά να έχεις υπόψιν σου οτι έχει μπλεχτεί αρκετές φορές σε σκάνδαλα.. Με την πρώτη ευκαιρία - αν κάνεις μαμουνιά, θα δώσουν τα στοιχεία σου στην αστυνομία χωρίς δεύτερη σκέψη. Κρατάνε Logs κάτι που δεν είναι καλό. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, τα καλύτερα είναι ProtonVPN (αλλά τσιμπάνε στην τιμή) , MullVad (πιο ανώνυμη φάση) και surfshark.

3 λεπτά πριν, MySql είπε

Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δεν βρισκει την τοποθεσια μου βγαζει fail στο browser geolocation οποτε μαλλον ειναι κατι αλλο

Τι λες τωρα με ενδιαφερει πολυ αυτο που λες φιλε μου κανονικα θα επρεπε να το γνωριζουμε ολοι και απο οτι βλεπω πολυ λιγοι το γνωριζουν το θεμα

Αυτη η βαση δεδομενων που βρισκεται και απο ποιον διαχειριζεται? 

Υπαρχει τροπος να βγαλουμε απο αυτη την βαση δεδομενων το ρουτερ μας με αυτες τις πληροφοριες?

Εαν καταφερεις και την βρεις καποια στιγμη θα σου ημουν υπόχρεος!

Αυτό είναι καλό

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Θα το ψάξω τώρα. Επίσης το NordVPN είναι καλό σαν VPN αλλά να έχεις υπόψιν σου οτι έχει μπλεχτεί αρκετές φορές σε σκάνδαλα.. Με την πρώτη ευκαιρία - αν κάνεις μαμουνιά, θα δώσουν τα στοιχεία σου στην αστυνομία χωρίς δεύτερη σκέψη. Κρατάνε Logs κάτι που δεν είναι καλό. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, τα καλύτερα είναι ProtonVPN (αλλά τσιμπάνε στην τιμή) , MullVad (πιο ανώνυμη φάση) και surfshark.

Ευχαριστω πολυ

Εχω ακουσει για διαρροες και σκανδαλα αλλα δεν κραταει log λογο της εδρας του που εχει αλλαξει δεν ξερω εαν εχεις χασει αυτο το update εκτος εαν θεωρεις οτι ειναι ψεμα αυτο που λεει στο επισημο site

Νομιζω για ελλαδα ειναι το καλυτερο οσο αναφορα τις ταχυτητες που υποστηριζει για ελληνικες ip μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει απο την αναζητηση που ειχα κανει πριν το αγορασω

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MySql είπε

Ευχαριστω πολυ

Εχω ακουσει για διαρροες και σκανδαλα αλλα δεν κραταει log λογο της εδρας του που εχει αλλαξει δεν ξερω εαν εχεις χασει αυτο το update εκτος εαν θεωρεις οτι ειναι ψεμα αυτο που λεει στο επισημο site

Νομιζω για ελλαδα ειναι το καλυτερο οσο αναφορα τις ταχυτητες που υποστηριζει για ελληνικες ip μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει απο την αναζητηση που ειχα κανει πριν το αγορασω

Ε για την έδρα είναι βασικά το σκάνδαλο. λέει για παναμά αλλά στην πραγματικότητα συνδέεται με μια άλλη εταιρεία που έχει έδρα την αμερική κλπ 

Ελληνική IP εχω και εγώ, και χρησιμοποιώ μια απο τις παραπάνω εταιρείες που ανέφερα.

Το βρήκα το site , αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το βάλω εδώ. Είναι αρκετά "βρώμικο εργαλείο" για κάποιον που θέλει να κάνει doxing. Αν θέλεις ή ψάξε στο google ή θα στο στείλω pm για να μη πεδεύεσαι με τις ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...