Προς το περιεχόμενο

Απο που βγηκε το nick σας .....


The_player

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάνος λογω του ονόματος κλασσικά και το 5686 τυχαίος συνδυασμός αριθμών καθώς δεν ήξερα τι άλλο να βάλω

 

Εναλλακτικά θα έβαζα το gunnsforhire.gr που χρησιμοποιώ στα περισσότερα παιχνίδια(gunsforhire αγαπημένο τραγούδι των ac/dc και απλά προσθέτω το Greece}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pokemon . Για τον προφανή λόγο, πάνω από 10 χρονια ασχολούμαι.

640 . Από το SCSI 640, officially πήγε μέχρι το 320 αλλά πολυ αργότερα έγινε SAS (ως τελικό όνομα) και πόκεμον να εχει τον αριθμό 640 (τότε κάπου στα 256 υπήρχαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το nickname NovaLacertae που χρησιμοποιώ είναι δύο λέξεις (Nova Lacertae) χωρίς το ενδιάμεσο κενό και προφέρεται Νόβα Λακέρτε.

Όταν ήμουν μικρός είχα διαβάσει στο βιβλίο των μικρών εξερευνητών (τα ανίψια του Ντόναλντ Ντακ) για μια εντυπωσιακή έκρηξη ενός καινοφανή αστέρα ''Νόβα'' (Nova) στο αστερισμό ''Σαύρα'' (Lacerta) που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε (είχα και μια αδυναμία στην αστρονομία... ) μου αποτυπώθηκε στο μυαλό και έτσι αργότερα άρχισα να χρησιμοποιώ αυτό το όνομα σαν ψευδώνυμο στο διαδίκτυο.

Τι σημαίνει και πως προκύπτει το Nova Lacertae. 
Στην αστρονομία Nova (νέοι ή καινοφανείς -νεοεμφανιζόμενοι αστέρες στον ουρανό) ονομάζονται τα άστρα που αναλάμπουν αιφνίδια σε ένα σημείο του ουρανού, τα οποία, αφού ανέβουν ταχύτατα μέχρι το μέγιστο της λαμπρότητας τους, κατέρχονται με βραδύ ρυθμό στο αρχικό τους μέγεθος (η διαφορά αυτή μπορεί να φτάσει και τα 13 μεγέθη). Έτσι, παλαιότερα, το 1572 ο αστρονόμος Tycho Brahe σε ένα σημείο του ουρανού που δεν φαινόταν να υπήρχε παλαιότερα άστρο, παρατήρησε στον αστερισμό της Κασσιόπης το σουπερνόβα SN 1572 και το περιέγραψε στο βιβλίο του de Stella nova, δίνοντας αφορμή για το όνομα nova που επικράτησε στη συνέχεια. Η ειρωνεία είναι ότι αυτή η φάση, δεν είναι η αρχή, η γέννηση του άστρου, αλλά το τέλος του, ο θάνατος του! 
Το όνομα λοιπόν ενός καινοφανούς δινόταν αρχικά από τη λέξη nova και τον αστερισμό στον οποίο εμφανιζόταν [στη γενική, π.χ. ονομαστική Lacerta (Λακέρτα - η Σαύρα), γενική Lacertae (Λακέρτε - της Σαύρας)] στα λατινικά, αργότερα προστέθηκε και η χρονολογία εμφάνισής του. 

Συνοψίζοντας λοιπόν, ''Nova Lacertae'' σε ελληνική μετάφραση, σημαίνει: ''ο καινοφανής αστέρας που εμφανίστηκε στον αστερισμό της σαύρας''   cheesy.gif

Κάποια στιγμή μάλιστα βρήκα και αυτό το άβαταρ με τον γαλαξία και το υπέρλαμπρο άστρο (σαν σουπερνόβα) και ήρθε και ταίριαξε τέλεια!!!
Το άβαταρ είναι σε μορφή gif και κανονικά είναι περιστρεφόμενο αλλά σε κάποια φόρουμ εμφανίζεται στατικό.

Αυτά τα ολίγα tongue.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ieronymos από τον Ολλανδό ζωγράφο  Ηieronymus Βosch που έζησε κατά τον μεσαίωνα. Όλα ξεκίνησαν ένα βράδυ που παίζαμε Trivial  με τους κολλητούς και μου πέφτει ερώτηση: Ο ιμπρεσιονιστής ζωγράφος Ιερώνυμος Μπος ήταν Ολλανδός ή Βέλγος? Ήταν η τελευταία ερώτηση και αν την απαντούσα θα κέρδιζα. Τελικά έχασα, είπα Βέλγος, αλλά ήταν ένα επεισοδειακό παιχνίδι το συγκεκριμένο κι έμεινα στην ιστορία ως Ιερόνυμος Μπος.

Οι συγκεκριμένοι φίλοι ακόμα με συστήνουν έτσι σε άλλους και όχι με το κανονικό μου όνομα. Με λένε Ιερόνυμο τα τελευταία 10-12 χρόνια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το δικό μου είναι τρομερά πρωτότυπο (τι να πω), αλλά παρ'όλα αυτά, σε όλα τα games που παίζω ποτέ δεν έχει τύχει να είναι "πιασμένο"  Απλά το όνομα μου ανάποδα -> Yian-nis  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Μου αρέσουν τα μεγάλα κρεβάτια. Αλλά μου αρέσει να αφήνω και υπονοούμενα για το μέγεθός μου.

Και αεκτζής φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...