Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Σε μένα με zen3 πάει μπάλα. Φαντάζομαι και σε intel από 8700Κ και πάνω θα πηγαίνει μια χαρά, εκτός αν έχεις τέρμα σάπιες μνήμες εντάξει. Σε Ryzen σε zen2 λογικά θα υστερεί αλλά όχι και πολύ. Αν το game είχε εν γένει προβλήματα με stuttering θα φαινόταν και στα top cpu. Απλά λόγω της φύσης του ζητάει πολύ cpu. Τώρα να διορθωθεί αυτό χωρίς να πέσει degrade δεν ξέρω. Στο pc γενικά είναι δύσκολο το optimization γιατί έχεις χιλιάδες συνδυασμούς hardware. Ενώ στις κονσόλες είναι στανταρ και μπορούν πιο εύκολα να προσαρμόσουν το κώδικα στο hardware.

 

Σωστό. Καλά και εγώ με i7-8700 και RAM στα 3600 MHz CL16 και ο λόξυγκας πάει σύννεφο. Δες και το βίντεο που έβαλα παραπάνω με το streaming του Jackfrags που έχει τούμπανο PC. Σε μια στιγμή του πάγωσε η εικόνα και νόμισε πως κράσαρε το παιχνίδι. Αυτό συμβαίνει και σε εμένα αλλά πολύ πιο συχνά.

Υπάρχει πρόβλημα σίγουρα, πολλοί κάνουν παράπονα και από ότι βλέπω δεν έχουν σάπια CPU όπως το παλικάρι πριν που έχει Ryzen 7 3800X...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Σωστό. Καλά και εγώ με i7-8700 και RAM στα 3600 MHz CL16 και ο λόξυγκας πάει σύννεφο. Δες και το βίντεο που έβαλα παραπάνω με το streaming του Jackfrags που έχει τούμπανο PC. Σε μια στιγμή του πάγωσε η εικόνα και νόμισε πως κράσαρε το παιχνίδι. Αυτό συμβαίνει και σε εμένα αλλά πολύ πιο συχνά.

Υπάρχει πρόβλημα σίγουρα, πολλοί κάνουν παράπονα και από ότι βλέπω δεν έχουν σάπια CPU όπως το παλικάρι πριν που έχει Ryzen 7 3800X...

Δεν ξέρω ίσως κάτι να φταίει. Εγώ πάντως βλέπω ίσιο frametime graph, το game πάει σφαίρα. Και δεν το λέω φυσικά για να δικαιολογήσω την Dice, προς θεού. Ότι βλέπω λέω. Θα μπορούσαν να κάνουν μόνιμο το 32vs32. Όσοι στο 32vs32 δεν έχουν stuttering αλλά έχουν στο 64vs64 σημαίνει ότι το cpu τους δεν επαρκεί. Ή τουλάχιστον, that's my bet. Για μένα θεμιτό να δίνεται η δυνατότητα να χαμηλώνεις settings που θέλουν πολύ cpu αλλά να υπάρχει επιλογή στα settings. Όχι όπως στο CP77 και στο Flight Sim που έκοψαν το LOD σε όλους και βλέπεις αυτοκίνητα και πεζούς στο ένα και βουνά και δάση στο άλλο να ξεφυτρώνουν μπροστά σου. Ναι το cpu usage έπεσε πολύ αλλά δεν είναι λύση αυτή. Δεν είναι optimization αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Δεν ξέρω ίσως κάτι να φταίει. Εγώ πάντως βλέπω ίσιο frametime graph, το game πάει σφαίρα. Και δεν το λέω φυσικά για να δικαιολογήσω την Dice, προς θεού. Ότι βλέπω λέω. Θα μπορούσαν να κάνουν μόνιμο το 32vs32. Όσοι στο 32vs32 δεν έχουν stuttering αλλά έχουν στο 64vs64 σημαίνει ότι το cpu τους δεν επαρκεί. Ή τουλάχιστον, that's my bet. Για μένα θεμιτό να δίνεται η δυνατότητα να χαμηλώνεις settings που θέλουν πολύ cpu αλλά να υπάρχει επιλογή στα settings. Όχι όπως στο CP77 και στο Flight Sim που έκοψαν το LOD σε όλους και βλέπεις αυτοκίνητα και πεζούς στο ένα και βουνά και δάση στο άλλο να ξεφυτρώνουν μπροστά σου. Ναι το cpu usage έπεσε πολύ αλλά δεν είναι λύση αυτή. Δεν είναι optimization αυτό.

 

Σωστά. Το πρόβλημα είναι πως και με τα γραφικά στα Low πολλοί, μαζί και εγώ, έχουν θέμα και εκεί. Είναι καθαρά κακογραμμένο το game, χώρια όλα τα άλλα bugs που έχει. Όσο για το CP 2077, νομίζω πως το πρόβλημα υπήρχε πάντα, διότι θυμάμαι ότι από την αρχή όταν κοιτούσες μακριά στον ορίζοντα η λεπτομέρεια πήγαινε περίπατο και ανέκαθεν οι πεζοί εμφανίζονταν και εξαφανίζονταν μετά από λίγο μπροστά σου. 

Γενικά το gaming πάει κατά διαόλου και μαζί με το %^&* mining ήρθε και έδεσε το γλυκό. Ένα χόμπι έχουμε και με τον έναν ή άλλο τρόπο πάνε να μας το κάνουν δυσάρεστο και να το παρατήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τότε που πήρα τον 5600Χ όλα τα games smootherίλα τρελή είναι εκτός του Jedi που έχει θέμα με το loading των assets. Δεν ξέρω τι παίζει με το BF2042, αν και θεωρώ ότι σε κάποια δύσκολα σημεία καποια cpu δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν ειδικά με XMP μνήμες. Να πω ότι με XMP είχα πτώση στο gpu usage ακόμη και στο 84% και έχω απλά μια 2060. Ίσως έχει κάποιο περιθώριο για optimization αλλά αν κρίνω από το παρελθόν από άλλα games optimization = degradation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Εγώ πάντως από τότε που πήρα τον 5600Χ όλα τα games smootherίλα τρελή είναι εκτός του Jedi που έχει θέμα με το loading των assets. Δεν ξέρω τι παίζει με το BF2042, αν και θεωρώ ότι σε κάποια δύσκολα σημεία καποια cpu δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν ειδικά με XMP μνήμες. Να πω ότι με XMP είχα πτώση στο gpu usage ακόμη και στο 84% και έχω απλά μια 2060. Ίσως έχει κάποιο περιθώριο για optimization αλλά αν κρίνω από το παρελθόν από άλλα games optimization = degradation.

Και εγώ από τότε που άλλαξα τον 2700Χ με τον 5600Χ μου πάει βούτυρο το παιχνίδι.

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έφτιαξαν το frame pacing ; Γιατί και με μπόλικα FPS σε δυνατά συστήματα υπήρχε judder-ίλα.

Αν κρίνω από εμένα που κάποιες φορές έχω και 120+ καρέ, όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Εγώ πάντως από τότε που πήρα τον 5600Χ όλα τα games smootherίλα τρελή είναι εκτός του Jedi που έχει θέμα με το loading των assets. Δεν ξέρω τι παίζει με το BF2042, αν και θεωρώ ότι σε κάποια δύσκολα σημεία καποια cpu δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν ειδικά με XMP μνήμες. Να πω ότι με XMP είχα πτώση στο gpu usage ακόμη και στο 84% και έχω απλά μια 2060. Ίσως έχει κάποιο περιθώριο για optimization αλλά αν κρίνω από το παρελθόν από άλλα games optimization = degradation.

εγώ από τότε που πήρα τον 5800Χ όλα πάνε χάλια, έχω χάσει τουλάχιστον 50fps θα γυρίσω σε intel που είναι καλύτερη όπως λένε εδώ στο νήμα μερικοί :P 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vassilis018 είπε

εγώ από τότε που πήρα τον 5800Χ όλα πάνε χάλια, έχω χάσει τουλάχιστον 50fps θα γυρίσω σε intel που είναι καλύτερη όπως λένε εδώ στο νήμα μερικοί :P 

Εμένα με 9700κ στα 2κ όλα ultra γενικά όλα στο τέρμα. Δεν βλέπω ούτε λόξιγκα ούτε τίποτα και εχω 60-70 fps.

Επίσης μου αρέσαν οι χάρτες με 64 players ,έχουν αλλάξει και λίγο τις πίστες πιστεύω καλυτέρα είναι, δεν γίνεται ο χαμος που γίνεται με 128 players

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Battlefield 2042 στα 29.5ευρώ από epic games store από τις τωρινές γιορτές.

Ήδη στα 35 βγαίνει σε origin key από amazon.com, κάτι μέρες τώρα.

Με τόσο κράξιμο που έχει φάει και τέτοια απόρριψη, δεν βγάζει το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λόγος παραπάνω για όποιον το θέλει να το τσιμπήσει κάτω από τα 30ευρώ 1μήνα από την κυκλοφορία του.

Του χρόνου τέτοια περίοδο το βλέπω να πέφτει στο 10ρικό αν δεν το βελτιώσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενας λόγος παραπάνω για όποιον το θέλει να το τσιμπήσει κάτω από τα 30ευρώ 1μήνα από την κυκλοφορία του.

Του χρόνου τέτοια περίοδο το βλέπω να πέφτει στο 10ρικό αν δεν το βελτιώσουν.

 

Aπο το νεο χρονο στα 20Ε στα κλειδαδικα οπως το 5...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε ρε 15-20€ το Portal, βάλτε και άλλους χάρτες από το Battlefield 3, Bc2 και πετάξτε στον κάδο το έκτρωμα το υπόλοιπο. Θα πουλήσει μόνο και μόνο για την νοσταλγία. > PROFIT

 

Όποιος νιώθει μαζοχιστικα το πολύ πολύ δίνει τα υπόλοιπα για το υπόλοιπο game. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...