Προς το περιεχόμενο

Το Sony Xperia 5 II θα έχει οθόνη 120Hz και μπαταρία 4000mAh


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Shad0wNiqt είπε

Και η samsung ακόμα δεν μπορεί να περάσει τα 60Hz 

Πόσο γελοίο να δίνεις 1000€ και βάλε και η οθόνη ( που φημίζεται για την ποιότητα κλπ ) να σου δίνει μόνο ποιότητα και 0 πρακτικότητα , τι να την κάνω την ποιότητα και τα χρώματα όταν την βλέπω να πεθαίνει στα 60Hz 

Έτσι ακριβώς, και εγώ απορώ πως ζούσαμε τόσα χρόνια στα 60Hz. 

Θα το λέμε στα παιδιά μας κάποτε και θα γελάμε όλοι μαζί. 

Δε θα μας πιστεύουν δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, stafaf είπε

Έτσι ακριβώς, και εγώ απορώ πως ζούσαμε τόσα χρόνια στα 60Hz. 

Θα το λέμε στα παιδιά μας κάποτε και θα γελάμε όλοι μαζί. 

Δε θα μας πιστεύουν δηλαδή. 

Καλα ρε μπαμπά, μόνο 60 hz; Ένα βήμα πριν την στατική εικόνα :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως γινεται η sony με τοσο δυνατα αλλα departments(sony cameras,sony cinema,sony entertainment δηλαδη play station) να εχει τοσο προβληματικο τμημα στο κομματι των κινητων τηλεφωνων.την απαντηση την ειχε δωσει ο συγχωρεμενος ο steve jobs  που ειχε πει οτι ολοι αυτοι δεν συνεννοουνται ποτε μεταξυ τους...παρολα αυτα με το sony xperia 1ii αυτο φαινεται να αλλαζει μιας και το τμημα mobile δανειστηκε πολλα στοιχεια απο το τμημα των καμερων alpha.για να παει καλα χρειαζεται και κατι αλλο,καλυτερες τιμες πιο προσιτες στον ανταγωνισμο.

Επεξ/σία από surfersony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hayatevo9 είπε

Οι Ιάπωνες πάνε να κάνουν κάτι με τα Samsung A που πλέον τα αγοράζει κανείς σε σούπερ τιμές για αυτά που προσφέρουν, αλλά και πάλι η xiaomi έχει τα πιο vfm κινητά. Το τελευταίο καλό Sony ήταν το Ζ3 του οποίου ήμουν και κάτοχος

Οι Κορεάτες εννοείς...

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μόλις πήρα Poco F2 Pro στα 382, με απόδειξη από φυσικό κατάστημα Ελλάδα...

865 + 5g + amoled hdr + full screen + Sony IMX686 sensor + wifi 6 2x2 mimo + dual band gps + 4700 μπαταρία + 180 hz touch

Πως να χτυπήσεις κάτι τέτοιο;

Εχμ...μήπως απλά να μην το χτυπήσεις; Τι σχέση έχει το Poco poco σε άρθρο για το Xperia;

Ποτέ δεν ήταν vfm η Sony. Ακόμα στο κυνήγι των specs είστε ωρέ; Καλή τύχη με MIUI 😄

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, whoever81 είπε

 

Ποτέ δεν ήταν vfm η Sony. Ακόμα στο κυνήγι των specs είστε ωρέ; Καλή τύχη με MIUI 😄

Που μπερδεύτηκες  με το σχόλιο μου ; Μέχρι και λινκ ανέβασα για τα προβλήματα που αντιμετοπίζουν στο mobile αλλά αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο να στο ξεκαθαρίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Που μπερδεύτηκες  με το σχόλιο μου ; Μέχρι και λινκ ανέβασα για τα προβλήματα που αντιμετοπίζουν στο mobile αλλά αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο να στο ξεκαθαρίσω.

Το ότι κάνουν λάθη στο τμήμα mobile δεν σημαίνει ότι δεν είναι premium εταιρεία με premium προϊόντα. Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο να στο ξεκαθαρίσω επίσης.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Όχι δεν είναι.Νομίζει πως είναι αλλά το τμήμα mobile εξαφανίζεται.

https://www.techradar.com/in/news/more-services-getting-discontinued-as-sonys-mobile-business-continues-to-sink

Έχουν κλείσει τα μάτια και δεν βλέπουν τι προσφέρει ο ανταγωνισμός στα ίδια χρήματα ή και πολύ φτηνότερα.

Βέβαια εκτός και αν κάποιος είναι μέσα στα οικονομικά της εταιρίας δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει.Ίσως να μην μπορούν να ρίξουν το κόστος..

Όπως και να έχει κάτι κάνουν πολύ λάθος στο τμήμα mobile (κάτι παρόμοιο τουλάχιστον στη τιμολογιακή πολιτική έκαναν στα laptop με τη σειρά Vaio και δες που είναι τώρα..) Στις τηλεοράσεις επίσης.

Δεκτά και ως έναν μεγάλο βαθμό σωστά αυτά που λες. Δεν αμφιβάλλω πως η Sony τα έκανε μαντάρα στα VAIO, στα Xperia, και ακόμα σε άλλους τομείς της, όπως ο Sony Creative Software (κυκλοφορούσε προγράμματα όπως Sony Vegas Pro, κλπ)

Παρόλα αυτά η Sony σαν brand είναι premium. Sony XM3, Alpha κάμερες, και Bravia TVs παίρνουν συνεχώς βραβεία και θεωρούνται από τα καλύτερα (ή τα καλύτερα) στις αντίστοιχες κατηγορίες. 

Η Panasonic, είναι περισσότερο πχ. "value-for-money", το ίδιο και η Toshiba... όταν ήταν ακόμα εταιρία και όχι φάντασμα (πριν μια 20ετία δηλαδή).

Το κυριότερο πρόβλημα είναι το marketing. ΌΧΙ τα προιόντα. Το ΣΩΣΤΌ marketing κάνει θαύματα. 

Βλέπε: Beats by Dre, iPhone SE 2020.

1 λεπτό πριν, whoever81 είπε

Το ότι κάνουν λάθη στο τμήμα mobile δεν σημαίνει ότι δεν είναι premium εταιρεία με premium προϊόντα. Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο να στο ξεκαθαρίσω επίσης.

Αυτό ακριβώς. Η Sony κυκλοφορεί τα MDR-Z1R, είναι premium με ΌΛΗ την έννοια της φράσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καλα ρε μπαμπά, μόνο 60 hz; Ένα βήμα πριν την στατική εικόνα :D

Εμείς οι παλιακοί ζαλιζόμαστε στα πολλά frames, μας πιάνει αντράλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Οι Κορεάτες εννοείς...

Εχμ...μήπως απλά να μην το χτυπήσεις; Τι σχέση έχει το Poco poco σε άρθρο για το Xperia;

Ποτέ δεν ήταν vfm η Sony. Ακόμα στο κυνήγι των specs είστε ωρέ; Καλή τύχη με MIUI 😄

Για να σου πω πόσο vfm και καλύτερες επιλογές έχει η xiaomi εδώ και τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την γνωμη μου .

ειπατε η sony δεν ξερει απο marketing , εγω ειδα επιθετικο marketing φετος , με το συμπαθιο αλλα στο youtube μας τα κανανε κουδουνια με το camera pro , λες και πρωτη φορα ειδαμε manual σε κινητο !!!!! ακομα και στο βιντεο , οταν η lg ειχε φουλ manual στο βιντεο (που λιγοι μπορουν να δουλεψουν) η sony δεν μπορουσε καν να σταυρωσει μια φωτογραφια της προκοπης . επισης φωναζουν και διαφημιζουν στα youtube οτι τραβαει raw , σοβαρα τωρα ; ναι και ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ οι αλλοι εδω και χρονια ! 

που κακος δεν δινει update να ξεκλειδωσει το raw στο xz3 xz2 xz2p και παει λεγοντας , σε πελατες της , που τα σκασανε ενω βουλιαζε , που οι χρηστες της φωναζουν για raw απο εποχη z5 ......αλητες .....ΤΕΛΟΣ .

παμε παρακατω .

premium , δηλαδη τα αλλα τι ειναι ; χαρτινα ; 

δεν βαζει καλους φακους μονο τους πουλαει - ΛΑΘΟΣ , βαζει τον αφρο , δεν ξερει να φτιαξει jpeg engine ανταξια της google huawei κ.α .

 

στα θετικα .

εχω παει απο sony σε sony .  z5c k xz1 , αυτο διοτι ηταν φθηνα , κοντα 200 αγορα  ενα χρονο μετα το λανσαρισμα μεριπου και τα 2 , εχω κολλημα να αγοραζω φθηνα κατι με snap 8xx και η sony με εφτιαξε 2 φορες .

το ενα το εχω εγω πλεον το αλλο η γυναικα μου . λοιπον πανε οπως το πρωτο boot και η αυτονομια τους καμια απόκλιση , σταθερα μετρια οπως στην αρχη , δηλαδη γραφουν καλες rom οι τυπαδες .

ωστοσο δωσανε μονο ενα major update στο xz1 (αλητεια) .

 

εγω τι θα εκανα ενα ημουν sony , θα εδινα χαμηλες τιμες απο το λανσαρισμα , θα εμπαινα γερα ΤΩΡΑ που η samsung τα σκ@τωνει με τον exynos και η huawei υποφερει με το ban .

 

στα της συσκευης απο πανω .

σκοτωνει ! τα εχει ΟΛΑ , ειναι σφαιρικα καλη και αξιζει να την παρει κοσμος  , δωσε τιμουλα σωστη αφου δεις τον ανταγωνισμο και πως κοστολογει αυτη την στιγμη , που τα samsung τρεχουνε μηνες το ιδιο τα huawei τα 1+ και τα xiaomi εχουν ταβανιασει την ποιοτητα και αυτα .

εαν δεν καταφερει κατι εστω ελαχιστο φετος με αυτα τα 2 που εβγαλε δε θα το κανει ποτε .

εαν καποια στιγμη ξεμπλοκαρει η hua που μαζι με την sammy εχει παντου στην ευρωπη αντιπροσωπειες και αρκετα σερβις ανα τοπους παει το πουλακι πεταξε .

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μόλις πήρα Poco F2 Pro στα 382, με απόδειξη από φυσικό κατάστημα Ελλάδα...

865 + 5g + amoled hdr + full screen + Sony IMX686 sensor + wifi 6 2x2 mimo + dual band gps + 4700 μπαταρία + 180 hz touch

Πως να χτυπήσεις κάτι τέτοιο;

Μόλις πηρα το poco λεει ο αλλος και πως να χτυπήσεις κατι τέτοιο... Είστε εντελώς μπουφοι ετσι? 

 Συγκρίνεις ποιότητα κατασκευής της sony με τον Κινέζο ρε φίλε? 

Την οθόνη? 

Σε ένα χρόνο καταρράκτη στα μάτια σου θα έχεις με τις μάπα κινεζικές οθόνες της xiaomi. 

Συγκρίνεις την sony με την xiaomi? 

Ρε ειστε καλα ρε? 

Τον ψεύτικο Κινέζο με τις μάπα οθόνες? 

Είχα το mi 8 και 6 μήνες χρήσης μετά μου θα θάμπωναν τα ματια μου... 

Απ τον 5ο το πέταξα.. 

Τι συγκρίνετε την ποιότητα κατασκευής της sony με τα κινέζικα ρε πιτσιρικάδες? 

 Αμα δεν έχεις λεφτά να πάρεις καλό κινητό παρε poco phone το ψεύτικο με την μάπα οθόνη την οθόνη και πες μου πόση μυωπία εχεις σε ενα 7μηνο

Επεξ/σία από theodosisk1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony μια χαρά τιμές πουλάει στις ναυαρχίδες. Δηλαδή η xiaomαρα μπορεί να πουλάει στο χιλιάρικο ενώ η Sony όχι... Τι σχέση έχουν οι πωλήσεις με την κοστολόγηση των συσκευών; Οι ναυαρχίδες, το τονίζω, οι ναυαρχίδες, είναι super premium συσκευές. Υλικά και λογισμικό συγκρίνονται μόνο με iPhone. Είναι αλλού και η οποιαδήποτε σύγκριση με poco, moco, Loco κτλ. είναι για γέλια. Την είδαν όλοι με τις κάμερες, φωτογράφοι λες και η συσκευή δεν είναι ένα σύνολο. Παίρνεις Sony και ξέρεις ότι όλα θα λειτουργούν σωστά και ομαλά, δεν υπάρχουν ασημβατοτητες με τίποτα κτλ. πράγματα απλά δηλαδή που σε κατόχους συσκευών άλλων εταιρειών (ονόματα δε λέμε) είναι άγνωστα γιατί θεωρούν φυσιολογικό να ασχολούνται όλη μέρα μπας και φέρουν το τηλέφωνο στα μέτρα τους. Ακούς η τάδε εφαρμογή μου κάνει αυτό, η τάδε το άλλο, δε μου δουλεύει αυτό, ε στη Sony δεν υπάρχουν αυτά. Μαγικό ε; 

Και η Kia και η Hyundai πουλάνε πολύ περισσότερο από την Bentley, είναι πιο οικονομικά, έχουν λιγότερα τέλη κυκλοφορίας κτλ. Άρα η Bentley πρέπει να ρίξει τις τιμές της. Λογικό...... 

 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να ρίξει για να πουλήσει.

Είναι σημαντικό το brand να μπει σε παλάμες .

Δε λεει καποιος οτι θα ατιμαστει εαν πεσει κατω απο xiaomi .

Αλλα αυτή ειναι η πραγματικότητα και δεν αλλάζει , δίνει υπερβολικά λίγα τηλέφωνα .

Στην Ασία δεν υπάρχει στις ΗΠΑ επίσης και μενει μια Ευρώπη .

Οπως λες είναι απροβληματιστα , πως θα το μαθει ο κόσμος ; 

Επίσης δεν ειναι Bentley , ενα τετοιο αμαξι δεν αγοράζεις ποτε , ενα premium κινητο ακομα μεσοαστος να εισαι θα το πάρεις , με οικονομία , με δόσεις , μεσα σε συμβόλαιο , αλλα εαν σε τρώει ο πισινος θα το πάρεις.

Επίσης ολα είναι αλυσίδα , εαν πουλήσει φθηνα , θα πουλήσει πολλα , αυτα θα βγουν μεταχειρισμένα επίσης , οποτε οχι μονο θα ξαναπάρουν sony οι πρώτοι κάτοχοι αλλα και άλλοι μετα .

Θα παίξει μπαλα το brand .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whoever81 είπε

Οι Κορεάτες εννοείς...

Εχμ...μήπως απλά να μην το χτυπήσεις; Τι σχέση έχει το Poco poco σε άρθρο για το Xperia;

Ποτέ δεν ήταν vfm η Sony. Ακόμα στο κυνήγι των specs είστε ωρέ; Καλή τύχη με MIUI 😄

Σωστός. Ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Φιλε μου να ρίξει για να πουλήσει.

Είναι σημαντικό το brand να μπει σε παλάμες .

Δε λεει καποιος οτι θα ατιμαστει εαν πεσει κατω απο xiaomi .

Αλλα αυτή ειναι η πραγματικότητα και δεν αλλάζει , δίνει υπερβολικά λίγα τηλέφωνα .

Στην Ασία δεν υπάρχει στις ΗΠΑ επίσης και μενει μια Ευρώπη .

Οπως λες είναι απροβληματιστα , πως θα το μαθει ο κόσμος ; 

Επίσης δεν ειναι Bentley , ενα τετοιο αμαξι δεν αγοράζεις ποτε , ενα premium κινητο ακομα μεσοαστος να εισαι θα το πάρεις , με οικονομία , με δόσεις , μεσα σε συμβόλαιο , αλλα εαν σε τρώει ο πισινος θα το πάρεις.

Επίσης ολα είναι αλυσίδα , εαν πουλήσει φθηνα , θα πουλήσει πολλα , αυτα θα βγουν μεταχειρισμένα επίσης , οποτε οχι μονο θα ξαναπάρουν sony οι πρώτοι κάτοχοι αλλα και άλλοι μετα .

Θα παίξει μπαλα το brand .

Εντάξει, το παράδειγμα με την Bentley το έδωσα σε σχέση με την ποιότητα. Εντάξει να ρίξει την τιμή αλλά πόσο; να δίνει superpremium ναυαρχίδα σε τιμή 500€, όσο έχουν πλέον σχεδόν τα midrange; Ναι πουλάει λίγο και φταίνε, αλλά αν πέσει η τιμή δεν θα πέσει και η ποιότητα;

Ίσως αυτή να είναι η φιλοσοφία τους τι να πω.... Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση πως ένας τέτοιος τεχνολογικός κολοσσός δεν κάνει κάτι διαφορετικό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...