Προς το περιεχόμενο

Το Sony Xperia 5 II θα έχει οθόνη 120Hz και μπαταρία 4000mAh


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, whoever81 είπε

Το ότι κάνουν λάθη στο τμήμα mobile δεν σημαίνει ότι δεν είναι premium εταιρεία με premium προϊόντα. Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο να στο ξεκαθαρίσω επίσης.

Οσον αφορά το mobile δεν είναι.Απορώ γιατί δεν το καταλαβένεται.

Όπως και να έχει το λινκ που ανέβασα εξηγεί αρκετά.Δεν χωράει υποκειμενικότητα.

Μπορεί να σας αρέσει η Sony αλλά για την τιμή που πουλάει είναι κακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μ'αρέσει που μιλάνε κάποιοι για την Sony και τα Xperia χωρίς καν να τα έχουν ακουμπήσει γιατί απλά είναι ακριβά... 

Στα του μοντέλου... λίγο μικρότερο να ήταν και θα το αγόραζα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, YoungHOV είπε

Δεκτά και ως έναν μεγάλο βαθμό σωστά αυτά που λες. Δεν αμφιβάλλω πως η Sony τα έκανε μαντάρα στα VAIO, στα Xperia, και ακόμα σε άλλους τομείς της, όπως ο Sony Creative Software (κυκλοφορούσε προγράμματα όπως Sony Vegas Pro, κλπ)

Παρόλα αυτά η Sony σαν brand είναι premium. Sony XM3, Alpha κάμερες, και Bravia TVs παίρνουν συνεχώς βραβεία και θεωρούνται από τα καλύτερα (ή τα καλύτερα) στις αντίστοιχες κατηγορίες. 

Η Panasonic, είναι περισσότερο πχ. "value-for-money", το ίδιο και η Toshiba... όταν ήταν ακόμα εταιρία και όχι φάντασμα (πριν μια 20ετία δηλαδή).

Το κυριότερο πρόβλημα είναι το marketing. ΌΧΙ τα προιόντα. Το ΣΩΣΤΌ marketing κάνει θαύματα. 

Βλέπε: Beats by Dre, iPhone SE 2020.

Αυτό ακριβώς. Η Sony κυκλοφορεί τα MDR-Z1R, είναι premium με ΌΛΗ την έννοια της φράσης.

Ειλικρινά δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποια αγόρασε κάτι Sony ως το καλύτερο που υπάρχει(γενικά δεν ξέρω κάποιον να αγοράζει sony αν εξαιρέσουμε Playstation ή κάμερα) αρκετά αναξιόπιστη και πολλά τμήματα της έχουν πάρει το κατήφορο.
Αν τώρα αυτά είναι σημάδια premium brand πάω πάσο.Κάπως έτσι το πήγαινε και η blackberry και η Νοkia,δεν βλέπουν που έχουν φτάσει ο ανταγωνισμός και απλά πουλάνε σε αστείες τιμές.

Θα το πω και σε σένα , το οτι κλείνει τμήματα δεν είναι τυχαίο.Το νε ξεκινάς 20 χρόνια νωρίτερα(ενδεικτικό νούμερο) απο άλλους και να τρώς τη σκόνη τους σήμερα δείχνει πολλά λάθη.Αν είναι marketing κλπ λίγο σημασία εχει. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

 Εντάξει να ρίξει την τιμή αλλά πόσο; να δίνει superpremium ναυαρχίδα σε τιμή 500€, όσο έχουν πλέον σχεδόν τα midrange;

Για εμενα αυτο τωρα να ξεκινήσει στα 750 , να σπασει το 800αρι δηλαδη προς τα κάτω και το 1m2 σίγουρα να παει κατω απο 1000 , διότι εχει ίδια μπαταρία με το μικρο και ναι μεν 4κ αλλα οχι 120hz .

Δηλαδη το ψιλο εθαψε σε καποια σημεία .

Οποτε να πλησιασει το μικρο με λιγο πιο ακριβό λογο μεγέθους.

Καταλαβαίνω οτι το 5m2 λανσάρισμα 750 θα ηταν αδικο με βάση τιμες άλλων , αλλα θα πουλήσει ετσι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theodosisk1 είπε

Μόλις πηρα το poco λεει ο αλλος και πως να χτυπήσεις κατι τέτοιο... Είστε εντελώς μπουφοι ετσι? 

 Συγκρίνεις ποιότητα κατασκευής της sony με τον Κινέζο ρε φίλε? 

Την οθόνη? 

Σε ένα χρόνο καταρράκτη στα μάτια σου θα έχεις με τις μάπα κινεζικές οθόνες της xiaomi. 

Συγκρίνεις την sony με την xiaomi? 

Ρε ειστε καλα ρε? 

Τον ψεύτικο Κινέζο με τις μάπα οθόνες? 

Είχα το mi 8 και 6 μήνες χρήσης μετά μου θα θάμπωναν τα ματια μου... 

Απ τον 5ο το πέταξα.. 

Τι συγκρίνετε την ποιότητα κατασκευής της sony με τα κινέζικα ρε πιτσιρικάδες? 

 Αμα δεν έχεις λεφτά να πάρεις καλό κινητό παρε poco phone το ψεύτικο με την μάπα οθόνη την οθόνη και πες μου πόση μυωπία εχεις σε ενα 7μηνο

Μπούφος είσαι φίλε, και τα λεγόμενά σου το επιβεβαιώνουν.... Διαβασε και κανενα review για το ποσο "ψευτικο" ειναι το poco f2 με το αλουμινενιο σασι και την HDR AMOLED, και μετα έλα πες μου...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Για εμενα αυτο τωρα να ξεκινήσει στα 750 , να σπασει το 800αρι δηλαδη προς τα κάτω και το 1m2 σίγουρα να παει κατω απο 1000 , διότι εχει ίδια μπαταρία με το μικρο και ναι μεν 4κ αλλα οχι 120hz .

Δηλαδη το ψιλο εθαψε σε καποια σημεία .

Οποτε να πλησιασει το μικρο με λιγο πιο ακριβό λογο μεγέθους.

Καταλαβαίνω οτι το 5m2 λανσάρισμα 750 θα ηταν αδικο με βάση τιμες άλλων , αλλα θα πουλήσει ετσι .

Καλά θα ήταν.... Θα το χτυπούσα άνετα. Τώρα περιμένω καμία καλή προσφορά μήπως άλλαζα το xz2. Όχι πως δεν με καλύπτει και με το παραπάνω αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, για να μην μιλήσω για τη μ@κ@κι@ που μας πιάνει κατά καιρούς και η καταναλωτική μανία μας γνέφει 😄😄😄

Ήσουν άτυχος πάντως με τις αναβάσεις του xz2, δεν ξέρω τι έπαιξε. Στο xz2 έδωσε και το 10αρι. Πάντως και το επόμενο μου πάλι Sony θα είναι ή iPhone. Θέλω συγκεκριμένα πράγματα από τη συσκευή μου. Δεν με νοιάζουν τα trends. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ήταν όλοι οι χρήστες σαν τους σχολιαστές του Insomnia η πρώτη σε πωλήσεις παγκοσμίως θα ήταν η Sony. Πού τώρα κινδυνεύει να εξαφανιστεί από το χάρτη παρότι "τα κάνει όλα καλά και άγια".

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μπούφος είσαι φίλε, και τα λεγόμενά σου το επιβεβαιώνουν.... Διαβασε και κανενα review για το ποσο "ψευτικο" ειναι το poco f2 με το αλουμινενιο σασι και την HDR AMOLED, και μετα έλα πες μου...

Άμα συγκρίνεις ποιότητα sony με xiaomi εισαι για κλάματα. 

Σάπια οθόνη τα λέμε σε ενα 7μηνο να μου πεις πόση θολούρα έβγαλαν τα μάτια σου

Φιλιά στον κινεζο σου με τα δυνατά χαρακτηριστικά και την οθόνη που κοιτάν τα μάτια σου για τα σκουπίδια 

Επεξ/σία από theodosisk1
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μπούφος είσαι φίλε, και τα λεγόμενά σου το επιβεβαιώνουν.... Διαβασε και κανενα review για το ποσο "ψευτικο" ειναι το poco f2 με το αλουμινενιο σασι και την HDR AMOLED, και μετα έλα πες μου...

Μ αρέσει που κάθεσαι και ασχολείσαι με τον κάθε άσχετο που μπαίνει και γράφει ότι νάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panathatube είπε

Να ήταν όλοι οι χρήστες σαν τους σχολιαστές του Insomnia η πρώτη σε πωλήσεις παγκοσμίως θα ήταν η Sony. Πού τώρα κινδυνεύει να εξαφανιστεί από το χάρτη παρότι "τα κάνει όλα καλά και άγια".

Δεν έχει κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα η Sony.Απορώ τι πάει στραβά σε αυτό το νήμα και μια εταιρία με ένα σορό γκάφες στα κινητά και κατασκευαστικά και στο marketing , αγιοποιείται ...Όσον αφορά τώρα σχεδιασμό περίεργες αναλογίες bezels μέχρι χτες απο μεσαίωνα κι πάει λέγοντας.

Τις χαζομάρες που κάνει η Sony μόνο μια εταιρία στο mobile έχει τα @@ να τις κάνει και αυτό επειδή πουλάει εξαιρετικό και διαφορετικό software.

Πάλι καλά που κόσμος δεν είναι σαν τους 5-10 εδώ μέσα.Αν θέλετε να πληρώνεται 2-3 κατοστάρικα πάνω απο όσα θα έπρεπε να τιμολογείται μια συσκευή μπράβο σας αγοράστε τα και συνεχίστε τις confused φάτσες.

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Chocobo είπε

γενικά δεν ξέρω κάποιον να αγοράζει sony αν εξαιρέσουμε Playstation ή κάμερα) αρκετά αναξιόπιστη και πολλά τμήματα της έχουν πάρει το κατήφορο.

Α είναι και πολλά τα τμήματα της στον κατήφορο; Ακουστικά, τηλεοράσεις, προτζέκτορες, βιντεοκάμερες, mirrorless, playstation, κλιματιστικά σώματος (😋) κ.α.. Σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες που εμπλέκεται βγάζει τοπ προϊόντα. Το μαρκετινγκ και οι πωλήσεις είναι άλλο θέμα. Μιλάμε αν αξίζουν τα προϊόντα της. Υπερκοστολογεί είναι η αλήθεια...

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, whoever81 είπε

. Μιλάμε αν αξίζουν τα προϊόντα της. Υπερκοστολογεί είναι η αλήθεια...

.....άρα δεν αξίζουν αφού υπερκοστολογεί..

δεν γίνεται το ίδιο προιόν να αξίζει στα 500 να αξίζει και στα 700 και στα 900 ευρώ.
Ενα προιόν αξίζει στην σωστή τιμή.

Όσο για τις κατηγορίες σε καμμία δεν είναι η καλύτερη η sony(πλην sensors) και σε ελάχιστες έχει μεγάλο μερίδιο αγοράς.

Όπως και να έχει με το μισό τμήμα mobile να έχει πάρει πόδι , με συγχωνεύσεις με άλλα τμήματα κλπ δεν δείχνουν επιτυχία.Τώρα σε αυτό το νήμα έχετε άλλη γνώμη. 

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony μονη της το έχασε το παιχνιδι εδω κ καιρο... Ολοι εξαφανιζαν τα bezels κ αυτη εβαζε μπεζελ οικόπεδο... Βάζανε ολοι 3 κ 4 καμεραρες κ πολλες φορες δικες της καμερες... και η σονυ πάντα λιγότερες κ χειρότερες στα δικα της προϊόντα .. Και τιμες στο Θεό...   Αν θες να ανακάμψεις δινεις τα καλύτερα σπεκς σε όμορφο σασι κ φυσιολογική τιμή κ πουλάνε σαν ζεστό ψωμάκι... Κάποτε ειχε καμεραρες  φορεμενες στα κινητα της για την εποχη κ με xenon φλας...    Οκ ceo του καναπέ είμαι κ εγω όπως ολοι εδω μέσα... ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ρε sony δεν βάζεις οθοναρα oled απο τις δικες σου κ 3 δυνατες καμερες παλι δικες σου... 5000 μπαταρία σε όμορφο σασι κ βάλε τιμη δε λεω 500 ευρω.. Βαλε 1000 ευρώ για να δεις πως θα παει...  Όποιος δε βλέπει οτι εχει πεσει κατά πολύ στα κινητά μαλλον ζει σε δικό του κόσμο.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...