Προς το περιεχόμενο

Στις 15 Σεπτεμβρίου η παρουσίαση της σειράς iPhone 12


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple ανακοίνωσε ότι θα παρουσιάσει τη νέα σειρά iPhone 12 στις 15 Σεπτεμβρίου, στις 8.00μμ ώρα Ελλάδος. 

Αναμενόμενα, η παρουσίαση αυτή θα είναι διαφορετική από τις προηγούμενες αφού θα διεξαχθεί αποκλειστικά online εξαιτίας της πανδημίας. Η πανδημία είναι και ο λόγος που η κυκλοφορία των νέων μοντέλων στα καταστήματα θα γίνει αργότερα απ' ότι είχαμε συνηθίσει, μέσα στον Οκτώβριο όπως έχει ήδη επιβεβαιώσει η Apple.

Η πρόσκληση για την παρουσίαση δεν δίνει κάποιο στοιχείο για τα επερχόμενα προϊόντα αν και με βάση τις πληροφορίες, γνωρίζουμε ήδη αρκετά. Έτσι η Apple αναμένεται να παρουσιάσει συνολικά 4 νέα iPhone, τα δύο από αυτά με οθόνες 5.4 και 6.1 ιντσών, ενώ οι Pro και ακριβότερες εκδόσεις θα διαθέτουν οθόνες 6.1 και 6.7 ιντσών. Αν οι πληροφορίες αυτές αληθεύουν, το μοντέλο των 5.4 ιντσών θα είναι το μικρότερο iPhone που έχουμε δει ποτέ από την εταιρεία από την εποχή του iPhone SE ενώ το μοντέλο των 6.7 ιντσών θα είναι αντίστοιχα το μεγαλύτερο στην ιστορία του iPhone.

Με βάση τις ίδιες πληροφορίες, οι Pro εκδόσεις θα ενσωματώνουν τρεις κάμερες στο πίσω μέρος αλλά και οθόνη με ρυθμό ανανέωσης 120Ηz. Για πρώτη φορά και τα τέσσερα μοντέλα θα στηρίζονται σε OLED τεχνολογία ενώ τα ακριβότερα μοντέλα θα μπορούν να συνδεθούν με 5G δίκτυα, χωρίς να είναι σίγουρη η υποστήριξη mmWave. Από τις σημαντικότερες αλλαγές πάντως των νέων μοντέλων θα είναι ο σχεδιασμός τους τον οποίο η Apple έχει αφήσει σχεδόν ίδιο από την εποχή του iPhone X, επιλέγοντας αυτή τη φορά μεταλλικό πλαίσιο, θυμίζοντας εποχές iPhone 4 ή το νεότερο iPad Pro. Περιμένουμε να δούμε επίσης αν θα επιβεβαιωθούν και οι πληροφορίες για απουσία του φορτιστή αλλά και των ακουστικών από τη συσκευασία των νέων μοντέλων, κάτι που θα γίνει για πρώτη φορά.

Στην ίδια παρουσίαση θα δούμε όμως και άλλα προϊόντα όπως αναφέρει το Bloomberg, όπως ένα ανανεωμένο iPad Air με σχεδιασμό που θα παραπέμπει στο iPad Pro, με ελάχιστα περιθώρια περιμετρικά της οθόνης. Παραδοσιακά θα δούμε και τη νέα γενιά του Apple Watch ενώ άλλες φήμες κάνουν λόγο για ένα μικρότερο και οικονομικότερο HomePod προκειμένου η εταιρεία να μπορέσει να ανταγωνιστεί τις προτάσεις των Google Home και Amazon που κυριαρχούν στην αγορά.

Κερασάκι στην τούρτα ίσως αποτελέσει και ο πρώτος υπολογιστής Mac που θα ενσωματώνει επεξεργαστή της ίδιας της Apple και ο οποίος θα στηρίζεται στην αρχιτεκτονική ARM. Τον Ιούνιο στο συνέδριο WWDC, στελέχη της εταιρείας είχαν δηλώσει ότι ο πρώτος τέτοιος υπολογιστής θα κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος του έτους, κάτι που κάνει ιδανική την παρουσίασή του στο συγκεκριμένο event.

Ενημέρωση: Με βάση νεότερες πληροφορίες, στην παρουσίαση δεν θα δούμε τα νέα iPhone, με την ανακοίνωσή τους να μετατίθεται για τον Οκτώβριο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φορτιστές , νομίζω υπάρχει ευρωπαική οδηγία να μην πωλούνται μαζί γιατί υπάρχει τεράστιος όγκος φορτιστών που κατέλειξε στα σκουπίδια . Κατά τα άλλα , ένα iphone 12 5.4 , άμα δεν έχει μεγάλα bezels άρα και μεγάλες διαστάσεις , ίσως είναι το επόμενο κινητό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 15/9 ΔΕΝ θα παρουσιαστούν iPhones. Αυτά πάνε για Οκτώβριο με το iOS 14.1 συμφωνα με τον Mark GUrman και το Bloomberg.

Μόνον Apple Watch, iPad, AitTags και μάλλον το AirPower με το iOS 14

το μπλε χρώμα στο logo του event μάλλον αναφέρεται στο οξύμετρο που θα έχει το Apple Watch 6 (πάντα στα logos των events της Apple υπήρχε νόημα)

Επεξ/σία από iYannis
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να υπάρχει επιλογή 60hz στα pro για όσους προτιμούν περισσότερη διάρκεια από ένα χαρακτηριστικό που ιδιαίτερα στα iphone δεν χρειάζεται.!

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, iYannis είπε

Στις 15/9 ΔΕΝ θα παρουσιαστούν iPhones. Αυτά πάνε για Οκτώβριο με το iOS 14.1 συμφωνα με τον Mark GUrman και το Bloomberg.

Μόνον Apple Watch, iPad, AitTags και μάλλον το AirPower με το iOS 14

το μπλε χρώμα στο logo του event μάλλον αναφέρεται στο οξύμετρο που θα έχει το Apple Watch 6 (πάντα στα logos των events της Apple υπήρχε νόημα)

Μάλλον εννοείς αυτό...

Apple-Event.jpg.7a3086dfabba1940467fe50508077e6b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα πράγμα δίνω τα εύσημα στην Apple το μικρό κινητό που έβγαλε ελπίζω και άλλες εταιρίες να ακουλουθήσουν μιας και δεν θέλουν όλοι tablet κινητό

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, JcD είπε

Ελπίζω να υπάρχει επιλογή 60hz στα pro για όσους προτιμούν περισσότερη διάρκεια από ένα χαρακτηριστικό που ιδιαίτερα στα iphone δεν χρειάζεται.!

 Σύμφωνα με ένα Screenshot από έγκυρο leaker στο YouTube φαίνεται να υπάρχει τέτοια επιλογή .

 Ευτυχώς καθότι κρατώ τις επιφυλάξεις μου για το ποσο αισθητή μπορεί να είναι η διαφορά .

 Να πω βέβαια πως σε 9,7 I pad pro σε σχέση με το δικό μου air 2 την καταλαβαίνεις .

 Το άλλο που περιμένω είναι τα 120 hz Video recording. 
 Πιστεύω θα είναι απόλαυση να το βλέπεις σε μια 120hz οθόνη I phone ή I pad !

 Και ίσως λέω ίσως οριακά πάντα ίσως πάρει αυτήν την φορά την πρώτη θέση στο DxOMark.........στο βίντεο εεε.....

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένουμε να δούμε λοιπόν πώς θα μοιάζουν, γιατί διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις για το τι θα έχει η κάθε έκδοση (5G, screen refresh rate etc). Απλά δεν είμαι σίγουρος πως η παρουσίαση και του τηλεφώνου θα γίνει στις 15 ή θα έχουν μόνο ρολόι, tablet και airpods.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 Σύμφωνα με ένα Screenshot από έγκυρο leaker στο YouTube φαίνεται να υπάρχει τέτοια επιλογή .

 Ευτυχώς καθότι κρατώ τις επιφυλάξεις μου για το ποσο αισθητή μπορεί να είναι η διαφορά .

 Να πω βέβαια πως σε 9,7 I pad pro σε σχέση με το δικό μου air 2 την καταλαβαίνεις .

 Το άλλο που περιμένω είναι τα 120 hz Video recording. 
 Πιστεύω θα είναι απόλαυση να το βλέπεις σε μια 120hz οθόνη I phone ή I pad !

 Και ίσως λέω ίσως οριακά πάντα ίσως πάρει αυτήν την φορά την πρώτη θέση στο DxOMark.........στο βίντεο εεε.....

Τι να πω εγώ δεν είδα αισθητή διαφορά ούτε σε ένα s20 που έπιασα στα χέρια μου, πόσο δε μάλλον σε iphone.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 ώρες πριν, JcD είπε

Ελπίζω να υπάρχει επιλογή 60hz στα pro για όσους προτιμούν περισσότερη διάρκεια από ένα χαρακτηριστικό που ιδιαίτερα στα iphone δεν χρειάζεται.!

Αν η αυτονομία είναι στα επίπεδα των περσινών, ψιλοχαλάλι και να μην υπάρχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...