Προς το περιεχόμενο

Winbank Pay: Ανέπαφες πληρωμές στο Android από την Τράπεζα Πειραιώς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vagstef είπε

Δεν είναι τόσο μακριά.. Μπορεί πολύ άνετα να έρθει με Revolut, Monese, N26, Curve, bunq, Transferwise κτλ. 

Αυτό το δημοσίευμα είναι πολύ παλιό και από τότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά. Μην ξεχνάμε ότι το Apple Pay δεν το έφερε ελληνική τράπεζα. Επίσης το ότι η κάθε τράπεζα έχει το δικό της app δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να διαθέσει και το google pay.

Προσωπικά δεν πιστέυω ότι θα το φέρουν οι ελληνικές τράπεζες.

Όσο για το Samsung Pay έχει ένα μεγάλο κενό στην Ευρώπη το οποίο σίγουρα θέλει να καλύψει. 

Μακάρι να είναι έτσι. Απλά δε ξέρω άλλη χώρα από μια πρόχειρη ματιά που έριξα που να έχει λανσάρει η Google το GPay χωρίς να το υποστηρίζουν κάποιες από τις ντόπιες τράπεζες και να δουλεύει μόνο με revo κλπ. Η apple το έχει κάνει από την αρχή. Τώρα για να βγάλουν οι ελληνικές τράπεζες τις κάρτες τους στο GPay παράλληλα με τις δικές τους εφαρμογές δε δίνω πολλες πιθανότητες μιας και είναι ένα έξοδο που «δε χρειάζεται» να επωμιστούν. Ειδικά αν οι δικές τους εφαρμογές «get the job done» και ο μέσος Έλληνας καταναλωτής βολευτεί με αυτές. Εκεί και αν δε θα έχουν κανένα λόγο να το κάνουν. 

Επεξ/σία από papjohn1997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, papjohn1997 είπε

Μακάρι να είναι έτσι. Απλά δε ξέρω άλλη χώρα από μια πρόχειρη ματιά που έριξα που να έχει λανσάρει η Google το GPay χωρίς να το υποστηρίζουν κάποιες από τις ντόπιες τράπεζες και να δουλεύει μόνο με revo κλπ. Η apple το έχει κάνει από την αρχή. Τώρα για να βγάλουν οι ελληνικές τράπεζες τις κάρτες τους στο GPay παράλληλα με τις δικές τους εφαρμογές δε δίνω πολλες πιθανότητες μιας και είναι ένα έξοδο που «δε χρειάζεται» να επωμιστούν. Ειδικά αν οι δικές τους εφαρμογές «get the job done» και ο μέσος Έλληνας καταναλωτής βολευτεί με αυτές. Εκεί και αν δε θα έχουν κανένα λόγο να το κάνουν. 

Παντως το δημοσίευμα ελεγε ότι η google δεν θέλει προμηθειες όπως η apple. Λογικα τα στοιχεία των συναλλαγων για τις καταναλωτικες συνήθειες...

Ενα παραδειγμα είναι η Γαλλία, θα δεις πόσες τράπεζες έχει και ποιες το υποστηρίζουν.. σχεδον καμια μεγάλη τράπεζα

We'll see !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagstef είπε

Παντως το δημοσίευμα ελεγε ότι η google δεν θέλει προμηθειες όπως η apple. Λογικα τα στοιχεία των συναλλαγων για τις καταναλωτικες συνήθειες...

Ενα παραδειγμα είναι η Γαλλία, θα δεις πόσες τράπεζες έχει και ποιες το υποστηρίζουν.. σχεδον καμια μεγάλη τράπεζα

We'll see !

Το είχα ξαναπετύχει κάπου αυτό σε ελληνικό άρθρο ότι το Google Pay δεν κρατάει προμήθειες αλλά όσο και να το έψαξα περισσότερο δε μπόρεσα να βρω κάτι που να το επιβεβαιώνει ή να το διαψεύδει. Θα φανεί στην πράξη ποιες είναι οι προθέσεις τους. Ίσως αν υιοθετήσουν κι άλλες τράπεζες το Apple Pay και αρχίσει να χρησιμοποιείται περισσότερο να υπάρξει εντονότερο ενδιαφέρον από Google μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σε κινητό Samsung ποια προεπιλεγμένη μέθοδο nfc βάζουμε; 

κάρτα SE SIM 

λειτουργικό σύστημα Android 

ενσωματ. ασφαλές στοιχείο; 

 

βασικά δεν γνωρίζω τις διαφορές τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2020 στις 2:09 ΠΜ, theopanatha είπε

Καλησπέρα εγω έχω το galaxy s3 frontier και εννοείται ότι το Samsung Pay δεν υπάρχει. Κατέβασα στο κινητό το watch plug in το εγκατέστησα αλλα στο ρολόι δεν περνάει προφανώς γιατί εχει ελληνικό λογισμικό. Εσύ πως τα κατάφερες κ έχεις λειτουργικό Samsung pay στο ρολόι?

Δεν σου βγάζει τις σωστές εντολές , γιατί πιθανόν όπως σου είπα , μετά το update που έκαναν , πριν 7-8 μήνες , άλλαξαν , και κλείδωσαν την επιλογή αλλαγής csc , γιατί προσπάθησα να το ξανακάνω σε galaxy watch φίλου και δε γίνεται .

20201012_055702.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/9/2020 στις 4:11 ΠΜ, kostaspsilos13 είπε

Από προχτές που ενημερώθηκε η εφαρμογή το δοκίμασα 2 φορές απροβληματιστα (μια στα αυτόματα ταμεία σούπερ μάρκετ και μια σε καφετέρια). Τηλέφωνο Xiaomi MI 9T pro (android 10). Μια φορά με login στην εφαρμογή και επιλογή νέα πληρωμή και ανέπαφη πληρωμή και την άλλη χωρίς login, στην αρχική οθόνη της εφαρμογής, πατώντας το ειδικό εικονίδιο, δαχτυλικο αποτύπωμα και σάρωση στο pos. 

Και μια ερώτηση, αν ξέρει κάποιος να μου πει. Είδα ότι έχω tap and pay με default την winbank (δεν έχω άλλη τράπεζα). Αυτό σημαίνει μήπως ότι δεν χρειάζεται καν να ανοίγω την εφαρμογή και απλά το ξεκλειδώνω και το πλησιάζω στο pos και απλά γίνεται η συναλλαγή? 

 

Στις 12/9/2020 στις 6:56 ΠΜ, johnfree είπε

ναι σου ανοιγει την εφαρμογη μονο του αν ειναι προεπιλογη δεν χρειαζεται να ανοιξεις εσυ το winbank.

εγω το δοκιμασα και δουλευει ετσι οπως σου ειπα.

ναι χωρις

Καλησπερα

Ρε Παιδια εχω Και εγω το Xiaomi MI 9T Pro, Αλλα δεν ενεργοποιητε το εικονιδιο?? Ξερει κανεις καποιο αλλο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/9/2020 στις 4:28 ΜΜ, papjohn1997 είπε

Πάμε λίγο ένα ένα. 
 

1. Google Pay στην Ελλάδα:

η google δεν προσφέρει το google pay στη χώρα μας και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι θα πρέπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 εγχώριες τράπεζες να επιλέξουν να συνεργαστούν με την google για να παρέχουν ανέπαφες πληρωμές μέσω του GPay.

«Για να λανσαριστεί το Google Pay σε μία χώρα ο αμερικανικός κολοσσός απαιτεί να έχει συμφωνία με τράπεζες που συνολικά εξυπηρετούν πάνω από το 30% των καρτών (χρεωστικών και πιστωτικών) της συγκεκριμένης αγοράς. Πρακτικά, στην περίπτωση της Ελλάδας αυτό σημαίνει ότι η Google θα πρέπει να συμφωνήσει με τουλάχιστον 2 ελληνικές τράπεζες. Παράγοντες της τραπεζικής αγοράς υποστηρίζουν πάντως πως η Google, λόγω της πίεσης που έχει, θα μπορούσε να ξεκινήσει με μία τράπεζα που θα έχει περίπου το 20% της αγοράς και απλά θα έχει συμφωνήσει με μία δεύτερη προκειμένου να καλύπτει την απαίτηση του 30%, ακόμη και αν η δεύτερη τράπεζα καθυστερήσει αρκετά. (https://www.google.gr/amp/s/amp.cnn.gr/tech/story/158539/erxontai-mesa-sto-2019-google-pay-kai-apple-pay

Επειδή πλην της εθνικής που δεν έχει ακόμα βγάλει λύση ανέπαφων συναλλαγών όλες οι υπόλοιπες το κάνουν μέσω δικών τους εφαρμογών και όχι μέσω του Google Pay είναι πολύ χλωμό να το δούμε να υποστηρίζεται τα επόμενα χρόνια στην Ελλάδα. Για το Samsung Pay οφείλεται στην πολιτική της Samsung η οποία προσφέρει την υπηρεσία σε πολύ λιγότερες χώρες σχετικά με Apple και Google Pay και προφανώς η Ελλάδα δεν είναι προτεραιότητα. 
 

2. Συναλλαγή μέσω NFC από τραπεζικό app VS Google Pay:

Η σημαντική ευκολία του GPay είναι η ταχύτητα. Απλά ξεκλειδώνεις το κινητό και το περνάς πάνω από το τερματικό χωρίς να ανοίξεις καμία εφαρμογή. Στις τραπεζικές εφαρμογές πρέπει να ξεκλειδώσεις κινητό, να ανοίξεις εφαρμογή, να συνδεθείς με κωδικούς ή βιομετρικά, να πως στο μενού για τις ανέπαφες και μετά να περάσεις από το τερματικό. Επίσης, για να πληρώσεις ανέπαφα με 2 διαφορετικές τραπεζικές εφαρμογές (πχ Πειραιώς και Άλφα) θα πρέπει κάθε φορά να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις και να αλλάζεις την προτίμηση εφαρμογής για ανέπαφες πληρωμές. Αν έχεις προτίμηση της Άλφα και πας να πληρώσεις με Πειραιώς δε θα δουλέψει ποτέ. Αντιθέτως, αν υποστήριζαν το GPay, μια απλή επιλογή της κάρτας στην εφαρμογή του GPay θα ήταν αρκετή. Τέλος στο κομμάτι της ασφαλείας, αξίζει να σημειωθεί ότι το Google Pay έχει δημιουργηθεί από τους προγραμματιστές του ίδιου του Android, κάτι που σημαίνει άμεση υποστήριξη και αντιμετώπιση των οποίων θεμάτων ασφαλείας ενδεχομένως προκύπτουν. Στην περίπτωση των τραπεζικών εφαρμογών, θα πρέπει η ομάδα προγραμματιστών της ελληνικής τράπεζας να φροντιστούν συνέχεια να κρατάνε την εφαρμογή τους ασφαλή. Η τεχνολογία που χρησιμοποιούν είναι η ίδια, ωστόσο η υποστήριξη είναι ένα τελείως διαφορετικό κομμάτι που θα πρέπει να μας απασχολεί. Άλλωστε είδαμε την τύχη της πρώτης απόπειρας της Πειραιώς για nfc πληρωμές με εκείνο το περιβόητο winbank wallet. 
 

3. Apple Pay:

οι συσκευές της Apple δίνουν τη δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών μέσω του δικού της Apple Pay και μόνο. Αυτό σημαίνει ότι καμία τράπεζα δε μπορεί να παρέχει ανέπαφες συναλλαγές μέσω της εφαρμογής της, παρά θα πρέπει να συνεργαστεί με την apple για εισαγωγή της στο Apple Pay πληρώνοντας και την αντίστοιχη προμήθεια (η τράπεζα, όχι ο καταναλωτής στη συναλλαγή). Τώρα για ότι σχόλιο ειπώθηκε για την εταιρεία που όλοι αγαπάνε να μισούν, η αλήθεια είναι ότι apple = ασφάλεια μιας και το iOS είναι κλειδωμένο από όλες τις μεριές (χωρίς να σημαίνει ότι ο λόγος για το κλείδωμα αυτό βέβαια είναι μόνο η ασφάλεια). 
 

4. Revolut, Curve, N24 κλπ.

σημερα είναι πολύ εύκολο ο καθένας να χρησιμοποιήσει μια από τις παραπάνω «τραπεζικές υπηρεσίες» και να πραγματοποιεί ανέπαφες συναλλαγές μέσω των Apple Pay (out of the box) και Google Pay (μέσω πατέντας για την Ελλάδα). Σε άλλο forum του insomnia υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για τις υπηρεσίες αυτές. Για όποιον πάντως θέλει να εγκαταστήσει επίσημα το google Pay μέσω του play store λαμβάνοντας επίσημα ενημερώσεις από τη Google και όχι μέσω apk , η λύση είναι δημιουργία νέου Google Play λογαριασμού με χρήση vpn σε κάποια χώρα που υποστηρίζεται GPay (εγώ είχα βάλει Βέλγιο). Στη συνέχεια περνάμε το λογαριασμό αυτό σαν 2ο account στις ρυθμίσεις της συσκευής. Μετά αν ανοίξουμε το playstore στο μενού αριστερά πατάμε εκεί που είναι το στρογγυλό εικονίδιο με τη φωτογραφία μας και επιλέγουμε τον 2ο λογαριασμό που φτιάξαμε. Από εκεί αν ψάξουμε το Google Pay εμφανίζεται και εγκαθίσταται κανονικά καθώς και παίρνει τις ενημερώσεις αυτόματα. Μετά λειτουργεί κανονικά ακόμα και με τον ελληνικό Google Play λογαριασμό μας. 
επισης, τα POS της εθνικής που απέρριπταν τις συναλλαγές με curve έχουν ενημερωθεί και πλέον οι συναλλαγές περνάνε κανονικά. Σε pos της viva που υπήρχε επίσης πρόβλημα πλέον όπου έχω δοκιμάσει περνάνε και εκεί. 
 

4. «Εμένα δε με νοιάζουν οι ανέπαφες από τα κινητά ας κάνει η τράπεζα ότι θέλει» / «Καινοτομία οι ανέπαφες μέσω του ebanking app» / «προμήθειες του νταβατζή apple»:

Είναι γνωστό ότι οι ελληνικές τράπεζες έχουν υψηλότατες προμήθειες για τις υπηρεσίες που παρέχουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό παγκοσμίως. Θεωρώ ότι σαν πελάτες έχουμε την υποχρέωση να απαιτούμε οι προμήθειες αυτές να επιστρέφονται ως ποιοτικές υπηρεσίες. Το να αρνείται η ελληνική τράπεζα να πληρώσει το καπέλο στην apple και στη Google, ενώ αυτό γίνεται από τόσες και τόσες τράπεζες παγκοσμίως για εμένα δεν είναι αποδεκτό. Και στη μόνη τράπεζα που μέχρι στιγμής προσφέρει το Apple Pay (Alpha bank) επίσημα όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο, αξίζει τουλάχιστον μια αναγνώριση μπας και ακολουθήσουν οι υπόλοιπες κάποια στιγμή. 

1 ευχαρστο που εχεις γραπσει ενα τοσο μεγαλο και αναλιτικο αρθρο.

2 αν κανω φορματ τη σισκευη μου (galaxy note 8 ) και βαλω οτι μενω αγγλια υπαρχη πηθανοτητα να δουλεψει 

επεισης υπαρχη τροπος να βαλω revolut στο samsung pay  επειδι η curve δεν με κανει verify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.
Στο κινητό μου (NFC settings) εχω σαν default εφαρμογη το Alpha Wallet (καθότι το χρησιμοποιώ 9 στις 10 φορές) και στις ρυθμίσεις: "Prioritize currently running app", ώστε αν θέλω να πληρώσω με Winbank Pay ή Eurobank wallet να ανοίγω απλά την αντίστοιχη εφαρμογή.

Συγκεκριμενα και μόνο όταν ανοίγω την εφαρμογή για το Winbank Pay, μου βγάζει πάντα το παρακάτω και πρέπει να παταώ κάθε φορά "ΟΧΙ".

"Set as your preferred choice?"
"Always use Winbank instead of myAlpha Wallet when you tap & pay?"

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω για να μην βγαίνει συνέχεια αυτό το μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...