Προς το περιεχόμενο

Winbank Pay: Ανέπαφες πληρωμές στο Android από την Τράπεζα Πειραιώς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το iBank Pay της Εθνικής δεν κάνει την ίδια δουλειά; Το αναφέρω γιατί στο άρθρο γράφει ότι "αναμένεται μες στη χρονιά". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Donacgreece είπε

Google Pay και Samsung Pay δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα, τουλάχιστον επίσημα. Να κατεβάσω απλά το APK και να το κάνω εγκατάσταση συγνώμη δε θα το κάνω για λόγους ασφαλείας.  Πειραιώς δεν έχω όποτε μου είναι άχρηστο, αλλά θα ήθελα κάτι παρόμοιο από την εθνική μέχρι να μας φέρουν τις προαναφερόμενες υπηρεσίες επίσημα. . .

Εγώ έφτιαξα αγγλικό account στο Google play store και το κατέβασα επίσημα το Google pay . Το Samsung pay είναι region lock και δεν δουλεύει στο κινητό μου . Google pay και curve + revolut λοιπόν .

Και Samsung pay κανονικά με curve στο ρολόι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, lawlezz said:

ios?????????????????

Αν ισχύει αυτό που έγραψε ο φίλος νωρίτερα, μόνο στην Alpha Bank προς το παρόν.
 

 

1 hour ago, giodoul said:

Το Apple pay το εχει πληρωσει και το εχει καβατζωσει για χρονικο διαστημα η Alpha Bank ως αποκλειστικοτητα!!Θα περασει καποιο διαστημα για να δουμε και αλλες ελληνικες τραπεζες στο Apple pay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, nikosgnr είπε

Αυτή η λογική του "νταβατζή" και της κακιάς Apple, κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει.

Είναι μια υπηρεσία με τους δικούς της όρους, όπως συμβαίνει σε κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της.

Το οτι πρέπει να κάνει ο καθένας μετά ο,τι γουστάρει με λογική "ξέφραγο αμπέλι" δε θα το καταλάβω ποτέ.

Δε χάνει η Apple Και η κάθε Apple. Χάνουν όλοι οι υπόλοιποι νομίζοντας πως είναι έξυπνοι.

Και ο νταβατζης μια "εταιρία" έχει που προσφέρει υπηρεσίες, σίγουρα σέβεται τον εαυτό του και σίγουρα η "εταιρία" του δεν είναι ξεφραγκο αμπέλι. Δεν καταλαβαίνω γιατί εξαπτεσαι, είδες πόσα κοινά έχουν;

Επεξ/σία από Bil79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Looter είπε

Γελάει ο κόσμος με τους τύπους στην τράπεζα Πειραιώς που νομίζουν ότι απευθύνονται σε ιθαγενείς.

Τη στιγμή που η Alpha Bank υποστηρίζει ΗΔΗ Apple Pay και Garmin Pay δίνοντας το δικαίωμα για ανέπαφες πληρωμές από τηλέφωνα , smartwatch , κλπ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΑΠΙΟΕΦΑΡΜΟΓΗ , τη στιγμή που μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει αντίστοιχες πληρωμές μέσω Revolut , Ν26 , curve,  έχουν το ΘΡΑΣΟΣ να ανακοινώνουν πληρωμές μέσω του wallet τους ως καινοτομία το έτος  2020...

Google Pay υποστηρίζουν ; ΟΧΙ

Apple Pay υποστηρίζουν; ΟΧΙ

Garmin Pay υποστηρίζουν ; ΟΧΙ

Samsung Pay υποστηρίζουν ; ΟΧΙ

Μπορώ να πληρώσω με το smartwatch μου; ΟΧΙ

Σιγά μη δεχτώ NFC πληρωμές χωρίς την εγγύηση κάποιου από τους παραπάνω διαμεσολαβητές επειδή η Πειραιώς δε γουστάρει να πληρώσει το αντίστοιχο fee ΟΠΩΣ  ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!!

 Έχουν εξαντλήσει τη φαντασία τους στην επινόηση ΚΑΘΕ ΑΠΙΘΑΝΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ ενώ στο να δώσουν ΕΣΤΩ ΕΝΑ εγγυημένο τρόπο για ανέπαφες πληρωμές στους πελάτες τους με την εγγύηση Google , Apple , Garmin , Samsung και χωρις να εξαρτώνται από την όποια εφαρμογή τους ομως κάνουν τους χαζούς... Για την εφαρμογή που είχαν ΧΡΟΝΙΑ να αναβαθμίσουν μιλάμε..

Τράπεζα σκουπίδι , προσφέρει και ανάλογες υπηρεσίες.

Καπου ξεχασες να αναφερεις πως αυτες οι εφαρμογες ΔΕΝ υποστηριζονται στην Ελλαδα απο μονες τους, παρα μονο με αλλαγη τοποθεσιας. Καλο το hate, αλλα η Πειραιως εχει εδω και πολλα χρονια τις καλυτερες υπηρεσιες ebanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Εγώ έφτιαξα αγγλικό account στο Google play store και το κατέβασα επίσημα το Google pay . Το Samsung pay είναι region lock και δεν δουλεύει στο κινητό μου . Google pay και curve + revolut λοιπόν .

Και Samsung pay κανονικά με curve στο ρολόι .

Πρέπει να μπω και με vpn? Γιατί με απλό αγγλικό λογαριασμό που μόλις έκανα πάλι δε το βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giodoul είπε

Λεω πως οποιος εχει βαλει Revolut ή Curve στο Apple pay του,δεν τους αφηνει να πληρωσουν σε τερματικα της Vivawallet και σε καποια παλια της εθνικης

Αν εχεις Mastercard οχι, δεν θα παιξει σε Viva μηχανάκι η Revolut, δοκιμασε να πληρωσεις με Visa και θα την παρει κανονικα.

Εγω εχω τη κλαασικη visa αλλα και τη gold που ειναι mastercard στο apple pay και οταν δε τη παιρνει το γυρναω  στη Visa.

 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Η Πειραιώς δεν είναι η τράπεζα που δεν μπορεί να στείλει notification την ώρα της συναλλαγής με κάρτα;

Μπορεί να στείλει sms ή/και email εφοσον ενεργοποιησεις τα winbank alerts με μια χρεωση 2,40€ το μηνα ή 24€ το ετος

Προφανως θελει απλως να τα οικονομησει. Οποιος θελει τα δινει ή επιλεγει καποια τραπεζα που να τον εξυπηρετει σε αυτο το κομματι

Προσωπικα επειδη ειμαι παρα πολυ ικανοποιημένος και απο τις τραπεζικες και απο τις ηλεκτρονικες υπηρεσιες της Πειραιως προτιμω να δινω αυτα τα χρηματα ή να ενεργοποιησω τα δωρεάν alerts σε email (μονο οταν γινονται εκκαθάριση οι συναλλαγες), παρα να παω σε μια τραπεζα η οποια κατα τη δικη μου και μονο γνωμη να μη με ικανοποιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ux απο τα lidl

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

δεν εχω ν26, ρεβολουτ,απλ, γοογκλ, σαμσουνγκ. εχω ομως πειραιως και χαλάω κανα 400άρι απο την καρτα. για μένα μετράει και είτε υποστίριζε τα υπόλοιπα είτε οχι δεν θα άλλαζε τπτ. μαντεψε, ο περισσοτερος κοσμος ειναι σαν εμενα, μονο αυτο ηθελε.

Αλιμονο αν την τεχνολογια την εκαναν drive πελατες σαν εσενα ομως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, siderissym είπε

Μπορεί να στείλει sms ή/και email εφοσον ενεργοποιησεις τα winbank alerts με μια χρεωση 2,40€ το μηνα ή 24€ το ετος

Ναι, οκ, απαράδεκτο κατά την γνώμη μου. Άλλες τράπεζες έχουν app notifications/emails δωρεάν.

Τα δωρεάν emails κατά την ώρα της εκκαθάρισης θα μπορούσαν απλά να γίνουν emails στην ώρα της συναλλαγής και ο όγκος email να είναι ο ίδιος, κανένα έξτρα κόστος. Πουλάνε αέρα.

Τώρα έρχονται mails, συνήθως νύχτα, και άντε εσύ μετά κάνε αντιστοίχιση χρέωσης που βλέπεις με συναλλαγή που έγινε πριν αρκετές μέρες. Εξαιρετικά κακό user experience και ακόμα πιο εξοργιστικό που το κάνουν επίτηδες έτσι για να σε ξενερώσουν και να σε σπρώξουν στο να δώσεις λεφτά.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Το iBank Pay της Εθνικής δεν κάνει την ίδια δουλειά; Το αναφέρω γιατί στο άρθρο γράφει ότι "αναμένεται μες στη χρονιά". 

Οχι έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας. Με σάρωση tags που δημιουργεί το POS της Εθνικής γίνεται η πληρωμή και όχι με NFC. Τον τρόπο αυτό τον υποστηρίζουν 13000 μηχανήματα της Εθνικής. Τώρα που σχεδόν όλαι έχουν POS ο αριθμός αυτός θεωρώ ότι είναι μικρός. Και εγώ περιμένω να κάνει αυτή την κίνηση να υποστηρίζει NFC πληρωμές μέσω της εφαρμογής της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Πείτε μας κ σε μας τι ακριβώς κερδιζετε οσοι πληρώνετε με google και apple pay???


Κατευθείαν πληρωμή από Apple Watch. Μόνο με κάρτα Alpha βέβαια καθώς δεν έχω δει άλλη ελληνική τράπεζα να χρησιμοποιεί Apple Pay. 
 

Σε πληροφορώ πολύ χρήσιμο όποτε πάω για τρέξιμο που δεν κουβαλάω πολλά έχω πάντα λεφτά χάρη στο apple pay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...