Προς το περιεχόμενο

Winbank Pay: Ανέπαφες πληρωμές στο Android από την Τράπεζα Πειραιώς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα σήμερα μια αγορά, είχε πολλές κινήσεις για να περάσεις την πληρωμή, χρειάστηκε να βάλω δύο φορές το PIN μία για να μπω στην εφαρμογή του Winbank και άλλη μία για την έγκριση της αγοράς, νομίζω είναι μεγάλη καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καταρχήν στο Google Pay έχω περάσει ελληνική κάρτα Mastercard/Visa Χρεωστική/Πιστωτική που χρησιμοποιώ κανονικά για αγορές ή πληρωμή συνδρομών/εφαρμογών κτλ μέσω του Google Play Store

όλα τα υπόλοιπα N26 - Revolut κτλ απλά δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα χρησιμοποιώ

το πόσοι τα χρησιμοποιούν δεν με ενδιαφέρει.

το έχω ενεργοποιήσει το IRIS 24/7

Εσύ πως και γιατί το έβαλες  αφού δεν σε ενδιαφέρει αλλά το έχεις κάνει ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bil79 είπε

Ασφαλώς και διαφωνώ στο ότι καινοτομησε. Μάλλον ήταν από τις τελευταίες που μπήκαν στις ηλεκτρονικές συναλλαγές και αυτό για να εκμεταλλευτεί το τεράστιο πελατολόγιο που έχει.  Εγώ είχα συνδέσει την κάρτα μου με το Google account μου πολλά χρόνια πριν (πριν βγει το Gpay).Το ότι έφτιαξε μια δική της υλοποίηση δεν συνιστά καινοτομία.

Τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση βέβαια τα παίρνει από τις τράπεζες...

Καινοτομία ειπαμε, όχι πρωτοτυπία. Μην κολλάμε στις λέξεις. Ας το πούμε έβγαλε μια τεχνολογία ή μια δίκη της υλοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, netagra είπε

Έκανα σήμερα μια αγορά, είχε πολλές κινήσεις για να περάσεις την πληρωμή, χρειάστηκε να βάλω δύο φορές το PIN μία για να μπω στην εφαρμογή του Winbank και άλλη μία για την έγκριση της αγοράς, νομίζω είναι μεγάλη καθυστέρηση.

Στην Αlpha πάντως δεν χρειάζεται να πατήσεις καν κάποιο κουμπί ή να ανοίξεις την εφαρμογή. Να δούμε πότε θα βάλουν αυτό το feature στη Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ πως και γιατί το έβαλες  αφού δεν σε ενδιαφέρει αλλά το έχεις κάνει ;

κάπου μπερδεύτηκες εγώ δεν έβαλα καμία εφαρμογή Google Pay από την στιγμή που δεν υποστηρίζεται επίσημα στην ελλάδα όταν κυκλοφορήσει εννοείται θα την βάλω.

εγώ στον ελληνικό λογαριασμό μου Google απλά έβαλα στους τρόπους πληρωμής του Google Play Store την χρεωστική/πιστωτική κάρτα Mastercard/Visa από ελληνική τράπεζα ώστε να πληρώνω τις αγορές εφαρμογών και τις συνδρομές εφαρμογών/υπηρεσιών από το Google Play Store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Με μια διαφορά. Η κάθε Apple καινοτόμησε και έβγαλε μια τεχνολογία που δημιούργησε μια βιομηχανία πληρωμών και πρέπει να πληρωθεί, δε νομίζεις; Αν και νομίζω πρώτα ξεκίνησε στην Κίνα/Κορέα. Αλλιώς κανείς στο μέλλον δεν θα ασχοληθεί να καινοτομήσει, όπως ακριβώς πια δεν βγάζουν καλή μουσική, αφού στην καλύτερη θα πληρώσεις 1€ για αυτήν. 
Επισης, δεν είναι η πρώτη φορά που παγκόσμιος φορέας υπεισέρχεται στις πληρωμές. Η VISA/MASTERCARD τη είναι δηλαδή; 

Αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός της πατέντας. Δεν καινοτόμησε η Apple, όμως. Αν ήταν έτσι θα μπορούσε να είχε εξασφαλίσει μία πατέντα που θα την προστατεύει (στις ΗΠΑ ισχύουν οι πατέντες λογισμικού).

Το θέμα είναι ότι η Apple έφτιαξε ένα σύστημα ανέπαφων πληρωμών. Αν είναι τόσο καλό και έχει τόσα οφέλη για τον καταναλωτή και τις εταιρείες, σίγουρα θα την προτιμήσουν. Ακόμα καλύτερα, θα μπορούσε να το υλοποιήσει και στο Android. Απλά δεν είναι έτσι. Την Apple την εξυπηρετεί να έχει δικές τις υπηρεσίες μόνο στα δικά της προϊόντα για να "κλειδώνει" τους χρήστες της εκεί, ώστε να είναι πολύ πιο δύσκολο να αλλάξουν πλατφόρμα.

Εξυπακούεται, φυσικά, ότι η λειτουργία των υπηρεσιών που προσφέρει είναι όντως πολύ βολική για όποιον είναι διατεθειμένος να "δεθεί" με αυτές και επομένως είναι λογικό πολύς κόσμος να τις προτιμά.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Μιλαμε για το πιο αχρηστο app ever. Αυτος που εφτιαξε το UI/UX θελει αποσπασμα. 
 

Οσοι εχετε προσπαθησει να μεταφερετε χρηματα μεταξυ συνδεδεμενων λογαριασμων καταλαβαινει τι λεω. 
 

edit: νταξει τοσο μπουρδελο οσο της hsbc δεν ειναι αλλα ποσοι εχουν hsbc...

Εγω έχω HSBC... προϊστορικά πράγματα... Χειρότερο δημόσιο και απο την Εθνική... πριν απο 3 μήνες μου έστειλε ανέπαφη κάρτα για πρώτη φορά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Στην Αlpha πάντως δεν χρειάζεται να πατήσεις καν κάποιο κουμπί ή να ανοίξεις την εφαρμογή. Να δούμε πότε θα βάλουν αυτό το feature στη Πειραιώς.

Ακριβώς όπως το γράφεις με την Alpha. Με παραξένεψε και καθυστέρησε η διαδικασία της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

κάπου μπερδεύτηκες εγώ δεν έβαλα καμία εφαρμογή Google Pay από την στιγμή που δεν υποστηρίζεται επίσημα στην ελλάδα όταν κυκλοφορήσει εννοείται θα την βάλω.

εγώ στον ελληνικό λογαριασμό μου Google απλά έβαλα στους τρόπους πληρωμής του Google Play Store την χρεωστική/πιστωτική κάρτα Mastercard/Visa από ελληνική τράπεζα ώστε να πληρώνω τις αγορές εφαρμογών και τις συνδρομές εφαρμογών/υπηρεσιών από το Google Play Store.

Για ανέπαφες πληρωμές μιλάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για ανέπαφες πληρωμές μιλάμε.

για ανέπαφες πληρωμές χρησιμοποιώ την χρεωστική/πιστωτική κάρτα τύπου Mastercard/Visa ελληνικής τράπεζας

η οποία στέλνει άμεσα ενημέρωση της συναλλαγής μέσω γραπτού μηνύματος (SMS) και όταν περάσει ένα όριο σε αξία ζητάει κωδικό PIN.

δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην σχολιάσω την καθυστέρηση, αλλά ας μου πει κάποιος κολλάει και σε κανέναν άλλο ή μόνο εγώ ήμουν υπερτυχερός;

Επεξ/σία από tasos_orf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Με ένα όριο 500€/μέρα, υπάρχει και το Iris. Άμεσα, χωρίς κόστος.

Πως χωρίς κόστος. Εμένα από alpha σε Πειραιώς μου ζητάει προμήθεια. Πατάω την άμεση μεταφορά στην alpha. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Looter είπε

Κάτσε και κάνε εσύ NFC πληρωμές από το σαπιοapp της Winbank για να λες ότι πληρώνεις από το κινητό σου. 

Με ασφάλεια όχι Google αλλά Winbank...

Σκέψου η Apple το θεωρεί τόσο ασφαλές αυτό που περιγράφεις που δεν το δίνει καν σαν δυνατότητα στις συσκευές της..

Τεσπα , άλλοι τα καίνε κιόλας τα λεφτά τους δε βγάζεις άκρη.. money smoking GIF

 

 

Aραξε ρε φίλε με τόσο hate. Μια υπηρεσία είναι. Εξάλλου από την στιγμή που Google Pay και Samsung Pay δεν υποστηρίζονται επίσημα στην Ελλάδα πως θέλεις να το κάνει η Πειραιώς?? Δηλαδή υπάρχει άλλη τράπεζα που να υποστηρίζει επίσημα στην Ελλάδα Google Pay και Samsung Pay από την στιγμή που δεν έχουν έρθει?

Και εγώ έχω Google Pay μέσω της Curve για να ξεμπερδεύω αλλά δεν είναι όλα τόσο απλά για κάποιους που απλά θέλουν να κάνουν την δουλειά τους.

 

5 ώρες πριν, acidsonicer είπε

Τραγική τράπεζα. Απορώ , δεν ντρέπεται εν έτη 2020 να μας πασάρει αυτή την υπηρεσία λες και ανακάλυψε τον τροχό;

Έχετε αδυναμία κατανόησης κειμένου λογικά δεν εξηγείται αλλιώς. Όχι απλά δεν στην πάσαρε σαν καινοτομία σου γράφει κιόλας το ρημάδι το άρθρο ότι είχε και παλιότερα αντίστοιχη υπηρεσία και ότι απλά πλέον την ενεργοποίησαν μέσα στην καινούρια εφαρμογή.

 

3 ώρες πριν, pekou είπε

Καλημέρα στο Forum.E-banking βολεύει πάρα πολύ,ειδικά απο το κινητό,όταν είσαι στον δρόμο,αλλά πιο γρήγορα δεν βγάζεις την κάρτα απο πορτοφόλι σ,παρά να πιάσεις το κινητί,να το ξεκλειδώσεις,να μπείς στην εφαρμογή,να κάνεις log in,να περιμένεις να έρθει το μνμ ασφαλείας κ μετά να ''περάσεις-σκανάρεις''?Δλδ εγω το κιν,το έχω στην τσέπη όταν είμαι στον δρόμο(κ πολλές φορές κ στο αμάξι.....) κ απλά βγάζω το πορτοφόλι απο το τσαντάκι π έχω στον όμο....

 

Μόλις κάνεις την ενεργοποίηση της υπηρεσίας το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκλειδώσεις το κινητό σου και να ανοίξεις το NFC (αν δεν το έχεις μόνιμα ανοιχτό). Thats all και απλά πληρώνεις. Είναι το ίδιο σε ταχύτητα αλλά σκέψου ότι εγώ πλέον σπάνια κουβαλάω μετρητά και κάρτες μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, telis said:

Πως χωρίς κόστος. Εμένα από alpha σε Πειραιώς μου ζητάει προμήθεια. Πατάω την άμεση μεταφορά στην alpha. 

Μιλάω για τη μεταφορά μέσω αριθμού κινητού/email/ΑΦΜ. Η Alpha το λέει "Quick Transfer", η Eurobank "PAF" (Pay a Friend) η Πειραιώς νομίζω 24/7 και η Εθνική "Μεταφορά σε Αριθμό κινητού τηλεφώνου (😂) και δεν ξέρω αν υποστηρίζει email ή ΑΦΜ. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενεργοποίησα και γω την υπηρεσία χωρίς πρόβλημα

άντε να δούμε αν θα υποστηρίζουν σταθερά πλέον τις ανέπαφες πληρωμές με σμαρτφόουν ή θα μπλέξουν τα μπούτια τους πάλι σε κάνα μήνα

πάντως,θετικό και ευχάριστο γεγονός απ την πειραιώς μετά από χρόνια εξέλιξης της εφαρμογής της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...