Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Acrab είπε

Ποιός μίλησε για 4k?!?!?!?!?!?!?

Ρε αγόρι μου γλυκό, συγκρίνουμε το κόστος ένος gaming PC με το one x ας πούμε. Το one X σε 4k παίζει. Αν μιλάμε για 1080p τότε δεν χρειάζεσαι μια RX 580 των 180€, μένεις με την παλιά κάρτα από το 2015 και παίζεις.

Βασικά για ότι και να μιλάς ο 3570 παίζει καλύτερα από το one x με μια rx 580. 

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, jimarass26 said:

Πολλοί από εμάς, και το 90% του εργαζόμενου πλανήτη, δουλεύει και στο σπίτι. Ένα project,ένα email, μια παραγγελεία. κτλ

Ωραίο νούμερο το 90% όπως επίσης και εντελώς ψεύτικο. Εν τω μεταξύ μου γράφεις πράγματα που μπορούν να γίνουν και με ένα απλό tablet. 

Εγώ πάλι κρίνοντας από το δικό μου κύκλο, με διάφορες ειδικότητες μέσα και απλωμένοι σε 3 χώρες θα πω ότι μόνο 2 στους 10 κάνουν κάποια έξτρα δουλειά από το σπίτι και σε αυτούς τους δίνει laptop η εταιρεία. Δεν βγαίνει όμως άκρη έτσι. 

Θα πω για ακόμα μια φορά πως η διαφωνία και η κουβέντα γίνεται για το αν είναι εύκολο να μπει ένα gaming PC στην τηλεόραση και όχι αν βολεύει εσένα συγκεκριμένα που θες να δουλεύεις από το σπίτι ή κάποιον άλλον που περνάει την ώρα στο Excel γιατί γουστάρει. 

Αυτό λοιπόν είναι το ίδιο εύκολο με μια κονσόλα. Μιλάμε για ένα κουτί με 2 καλώδια όπως μια κονσόλα. Παιχνίδια μπορείς να παίζεις με ότι χειριστήριο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω σε Ps4 pro με κόστος 300 ευρώ περίπου God of War και Uncharted 4 με γραφικά που ούτε με PC των 1200 δεν έχω (όχι λόγω δυνατοτήτων, αλλά λόγω ταλέντου developers) και καθόμαστε και συζητάμε. ΔΕΝ είναι το θέμα τα specs, το θέμα είναι το creative vision και το budget που πέφτει στα games. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα ultra δεν παίζεις ουτε στις κονσόλες. Μιλάω για ίδια settings με τις κονσόλες, τι δεν καταλαβαίνεις? Παίζει το one x ultra 4k 60 fps? ΟΧΙ. Κάνετε οτι δεν καταλαβαινέται για να μην παραδεχτείτε οτι έχετε άδικο ή τι ακριβώς?

Δεν έχουμε άδικο, απλά δεν μπορούμε να ακούμε ότι middle spec PC του 2009 παίζει τα πάντα από ΣΥΓΧΡΟΝΑ παιχνίδια (δεν αναφέρομαι φυσικά σε ultra specs) σα να μην πέρασε μια μέρα, απλά με μία κάρτα γραφικών. Όπως και να έχει για να μην το κουράζουμε και επειδή δεν είναι κάν το θέμα για αυτά, το ιδανικό είναι να έχει κάποιος ΚΑΙ pc σχετικά τούμπανο ΚΑΙ κονσόλα για να παίζει τα πιο κάζουαλ με μεγαλύτερη άνεση, όπου άνεση για μένα είναι ακόμα και το να είμαι χυμένος στον καναπέ με σαλάκι να τρέχει απ΄το στόμα. Κάθομαι 11 ώρες σε μία καρέκλα όλη μέρα, ε το βράδυ θέλω να είμαι αραχτός. Πάω δίνω 500€ και είμαι έτοιμος. 

Το ότι PC βέβαια μπορώ να παίζω κατεβασμένα cracked games δεν το συζητάμε καν, γιατί εκεί σαφέστατα και όλα θα είναι υπέρ του PC. Αλλά νομίζω ότι για τις ηλικίες που πάνω κάτω καταλαβαίνω ότι όλοι είμαστε από αυτά που γράφουμε (θεωρώ 30+, εγώ προσωπικά είμαι ακριβώς 40 πλέον) ο χρόνος μας είναι πολύ περιορισμένος και έτσι δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα το αν θα παίξουμε 5 games ή 3. Άρα και το οικονομικό (για την αγορά τους) πάει σε δεύτερη μοίρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, a_pascal είπε

Παίζω σε Ps4 pro με κόστος 300 ευρώ περίπου God of War και Uncharted 4 με γραφικά που ούτε με PC των 1200 δεν έχω (όχι λόγω δυνατοτήτων, αλλά λόγω ταλέντου developers) και καθόμαστε και συζητάμε. ΔΕΝ είναι το θέμα τα specs, το θέμα είναι το creative vision και το budget που πέφτει στα games. 

Παίζω dota 2 σε PC του 2015 με κόστος 200€ με gameplay που ούτε σε κονσόλα των 50000 ευρώ δεν έχω (όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά λόγω ταλέντου developers). 

Μόλις τώρα, polaki είπε

Δεν έχουμε άδικο, απλά δεν μπορούμε να ακούμε ότι middle spec PC του 2009 παίζει τα πάντα από ΣΥΓΧΡΟΝΑ παιχνίδια (δεν αναφέρομαι φυσικά σε ultra specs) σα να μην πέρασε μια μέρα, απλά με μία κάρτα γραφικών

Aφού έτσι είναι, τι να κάνω? Σου ξαναλέω, ένας i5 750 του 2009 αδειάζει το one x με μια RX 580. Άντε και 4gb επιπλέον ram αν είχε μόνο 4 το PC του 2009. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, a_pascal είπε

Παίζω σε Ps4 pro με κόστος 300 ευρώ περίπου God of War και Uncharted 4 με γραφικά που ούτε με PC των 1200 δεν έχω (όχι λόγω δυνατοτήτων, αλλά λόγω ταλέντου developers) και καθόμαστε και συζητάμε. ΔΕΝ είναι το θέμα τα specs, το θέμα είναι το creative vision και το budget που πέφτει στα games. 

Και πρόσεξε, ούτε καν PRO δεν χρειαζόταν να έχεις. Και το απλό να είχες, πάλι μια χαρά θα τα έπαιζες! Τί συζητάμε για pc του 2009 δεν μπορώ να καταλάβω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Και πρόσεξε, ούτε καν PRO δεν χρειαζόταν να έχεις. Και το απλό να είχες, πάλι μια χαρά θα τα έπαιζες! Τί συζητάμε για pc του 2009 δεν μπορώ να καταλάβω... :D

 

Δεν είναι το θέμα τα specs. Το ξαναλέω. Το θέμα είναι το ΠΟΙΕΣ εταιρείες βγάζουν τα παιχνίδια και ΠΟΣΟ budget και ταλέντο έχουν. 

Ε, συγγνώμη, σε αυτό η Sony δεν χτυπιέται με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Για 4k μιλάμε αδέρφε, όχι για 1080p. Αφου στο post που κάνεις quote στο γράφω, και μετά απαντάς οτι ναναι. Ντάξει, να τρολλάρις θες. Έχεις δίκιο, παραδίνομαι. 

Αλήθεια δεν ξέρω ποιος τρολλάρει εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

Αλήθεια δεν ξέρω ποιος τρολλάρει εδώ μέσα...

Eσύ. Απαντάς σε post που γράφει για 4k με το αν τρώει bottleneck σε 1080p. Δεν είναι ξεκάθαρο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε αγόρι μου γλυκό, συγκρίνουμε το κόστος ένος gaming PC με το one x ας πούμε. Το one X σε 4k παίζει. Αν μιλάμε για 1080p τότε δεν χρειάζεσαι μια RX 580 των 180€, μένεις με την παλιά κάρτα από το 2015 και παίζεις.

Βασικά για ότι και να μιλάς ο 3570 παίζει καλύτερα από το one x με μια rx 580. 

επειδή δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω link.... απλά δες το συγκριτικό του pcgamer όταν βγήκε το OneX (όχι το απλό!!!). Το Pc που χρειάστηκε να φτιάξουνε για να πλησιάσουν την κονσόλα ήτανε στα 750 λίρες (!!!) με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ θα παίξεις σε 4κ οθόνη (όπως κάνει το oneX). Τώρα αν εσύ αυτό το βλέπεις ίδιο κόστος...... με ξεπερνάει! Δεν μπαίνω στην διαδικασία να συγκρίνω το PC του 2013 με το PC που χρειάστηκε το 2017. Γιατί αν δεις τα specs.... ε δεν αλλάξανε μόνο την GPU. Το ότι αδυνατείς να καταλάβεις ότι 6 χρόνια μετά.. στο PC τα αλλάζεις σχεδόν όλα για να είσαι και παλι στο ίδιο επίπεδο.... με ξανα-ξεπερνάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acrab είπε

επειδή δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω link.... απλά δες το συγκριτικό του pcgamer όταν βγήκε το OneX (όχι το απλό!!!). Το Pc που χρειάστηκε να φτιάξουνε για να πλησιάσουν την κονσόλα ήτανε στα 750 λίρες (!!!) με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ θα παίξεις σε 4κ οθόνη (όπως κάνει το oneX). Τώρα αν εσύ αυτό το βλέπεις ίδιο κόστος...... με ξεπερνάει! Δεν μπαίνω στην διαδικασία να συγκρίνω το PC του 2013 με το PC που χρειάστηκε το 2017. Γιατί αν δεις τα specs.... ε δεν αλλάξανε μόνο την GPU. Το ότι αδυνατείς να καταλάβεις ότι 6 χρόνια μετά.. στο PC τα αλλάζεις σχεδόν όλα για να είσαι και παλι στο ίδιο επίπεδο.... με ξανα-ξεπερνάει.

Αυτό σου εξηγώ, ο PC gamer έχει PC, δεν χρειάζεται να το φτιάξει από την αρχή. Οπότε το συγκριτικό του PCgamer είναι άσχετο με αυτό που λέω εγώ. Ξαναλέω, ένα PC του 2009 ας πούμε παίζει RDR2 για παράδειγμα καλύτερα από το one x, απλά με μια κάρτα γραφικών των 170-180€. Να σου βάλω και video αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Είπα πως δεν θα βγάλει ? Λάθος συμπέρασμα βγάζεις.Αντίθετα είπα πως πρός το παρόν καμία δεν έχει δέιξει κάτι που να με συγκινεί.

Το  πότε και τι θα βγάλουν  είναι καθαρά υποθετικό αυτή τη στιγμή.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ 1ο χρόνο κάποια κονσόλα.H εξαίρεση είναι το series S που θα κουμπώσει day1 στο σαλόνι , θα έχει και gamepass οπότε θα έχω άμεσα games για μεγάλη TV.

Έχω gaming pc , ps4 , switch οπότε για sony μεριά δεν έχω κανένα κίνητρο απολύτως...και μην μου πείς για BC σε παρακαλώ....

Για BC δεν θα μιλήσω μιας και η MS είναι μανούλα σε αυτό και εμένα με αφήνει αδιάφορο το συγκεκριμένο θέμα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθόσαστε και γράφετε σεντόνια για το γιατί το pc είναι καλύτερο από κονσόλα, ενώ η συζήτηση είναι άλλη. Όπως είσαι, αγοράζεις δεύτερο pc ή κονσόλα? Αυτό είναι το ερώτημα. 

Εγω ας πούμε έχω desktop i5 6600 και Radeon 570. Παίζω όλα όσα θέλω να παίξω σε FHD. Θα με βγάλει άλλα 5 χρόνια άνετα για δουλειές και medium gaming. Για το σαλόνι τι προτείνετε; Να αγοράσω δεύτερο pc? Για φτιάξτε μου ένα όμορφο (βάζω στην άκρη ρυθμίσεις GUI) . Πρέπει να γινει αγορά κάποιου δεύτερου πράγματος. Στόχος τα επόμενα 5-7 χρόνια. Για πάμε...

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Acrab είπε

επειδή δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω link.... απλά δες το συγκριτικό του pcgamer όταν βγήκε το OneX (όχι το απλό!!!). Το Pc που χρειάστηκε να φτιάξουνε για να πλησιάσουν την κονσόλα ήτανε στα 750 λίρες (!!!) με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ θα παίξεις σε 4κ οθόνη (όπως κάνει το oneX). Τώρα αν εσύ αυτό το βλέπεις ίδιο κόστος...... με ξεπερνάει! Δεν μπαίνω στην διαδικασία να συγκρίνω το PC του 2013 με το PC που χρειάστηκε το 2017. Γιατί αν δεις τα specs.... ε δεν αλλάξανε μόνο την GPU. Το ότι αδυνατείς να καταλάβεις ότι 6 χρόνια μετά.. στο PC τα αλλάζεις σχεδόν όλα για να είσαι και παλι στο ίδιο επίπεδο.... με ξανα-ξεπερνάει.

Αυτό είναι σωστό και επειδή έχω και γω την 580Nitro (που είναι πολύ καλή κάρτα ως τώρα ιδιαίτερα για 1080p) με cpu I-7500 και την έχω δοκιμάσει στήν Τηλεόραση όπως και το Χ θα πω οτι ΔΕΝ τρέχει καλύτερα απο το Χ στα 4Κ μάλιστα μπορώ να πω πως αν δεν ρίξεις πολύ βασολ'α settings θα ζοριστεί "υπερβολικά"στα 1440p μια χαρά πάει σε αρκετά παιχνίδια και πάλι βέβαια όχι όλα σε Ultra (αναλόγος και το παιχνίδι) όμως την εικόνα που βλέπεις σε κάποια παιχνίδια σε 4Κ με HDR στο Χ οχι δεν την ξεπερνάει αλλά αρκετά δύσκολα την φτάνεις με το hardware που αναφέραμε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Αυτό είναι σωστό και επειδή έχω και γω την 580Nitro (που είναι πολύ καλή κάρτα ως τώρα ιδιαίτερα για 1080p) με cpu I-7500 και την έχω δοκιμάσει στήν Τηλεόραση όπως και το Χ θα πω οτι ΔΕΝ τρέχει καλύτερα απο το Χ στα 4Κ μάλιστα μπορώ να πω πως αν δεν ρίξεις πολύ βασολ'α settings θα ζοριστεί "υπερβολικά"στα 1440p μια χαρά πάει σε αρκετά παιχνίδια και πάλι βέβαια όχι όλα σε Ultra (αναλόγος και το παιχνίδι) όμως την εικόνα που βλέπεις σε κάποια παιχνίδια σε 4Κ με HDR στο Χ οχι δεν την ξεπερνάει αλλά αρκετά δύσκολα την φτάνεις με το hardware που αναφέραμε.

Με αυτά που βίωσες, για σαλόνι θα αγόραζες σήμερα  δεύτερο pc ή θα πήγαινες σε νέα κονσόλα?

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...