Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ELMastas είπε

Αυτό είναι σωστό και επειδή έχω και γω την 580Nitro (που είναι πολύ καλή κάρτα ως τώρα ιδιαίτερα για 1080p) με cpu I-7500 και την έχω δοκιμάσει στήν Τηλεόραση όπως και το Χ θα πω οτι ΔΕΝ τρέχει καλύτερα απο το Χ στα 4Κ μάλιστα μπορώ να πω πως αν δεν ρίξεις πολύ βασολ'α settings θα ζοριστεί "υπερβολικά"στα 1440p μια χαρά πάει σε αρκετά παιχνίδια και πάλι βέβαια όχι όλα σε Ultra (αναλόγος και το παιχνίδι) όμως την εικόνα που βλέπεις σε κάποια παιχνίδια σε 4Κ με HDR στο Χ οχι δεν την ξεπερνάει αλλά αρκετά δύσκολα την φτάνεις με το hardware που αναφέραμε.

κι εγώ αυτό λέω..... ότι το κόστος ενός Pc, για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα στο σαλόνι μου, με μια κονσόλα, είναι ασύμφορο. Γιατί ο φίλος, εκτός απο την αναβάθμιση, δεν έχει υπολογίσει και το κόστος της αρχικής αγοράς του PC. Πάραυτα..... εγώ λοιπόν, θα έπαιρνα ευκολαααααααααααα ΜΟΝΟ κονσόλα για το σαλόνι μου. Λόγω άνεσης, Out of the Box άμεσης λειτουργίας χωρίς να ασχοληθώ για τίποτα άλλο (ούτε μελλοντικά p.x. drivers κτλ κτλ), αλλά και της καλύτερης σχέσης απόδοσης/κόστους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, a_pascal είπε

Και 3000 να δώσεις, δεν παίζεις God of War, Ghost of Tsushima, Spiderman και Uncharted και και και . 

End of discussion. 

Αδιάφορο...... fifa, nba κτλ κτλ παίζει? Μου αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Chocobo είπε

Ελπίζω να την χαρείς τότε φίλε μου.Τα παιχνίδια αυτά , ναι μαζί με το GOW , με αφήνουν αδιάφορο παντελώς προσωπικά.

Στα του θέματος εφόσον σε κέρδισε δεν θα έπρεπε να κοιτάς είδηση για την τιμή του Xbox.

Δεν θα έπρεπε να κοιτάω την τιμή μιας κονσόλας που θέλω για 2η. Ok, boomer 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Δεν θα έπρεπε να κοιτάω την τιμή μιας κονσόλας που θέλω για 2η. Ok, boomer 

Τιμή να τη κοιτάς , σαχλαμάρες είπαμε να μην σχολιάζεις έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Saloufas said:

Συζητάμε τόση ώρα αλλά δεν απαντάτε τι κάνετε με τα ομαδικά παιχνίδια co op που δεν παίζει το pc απλά συνεχίζετε να επαναλαμβάνετε το τι κανετε για την πάρτη σας με το pc στο σαλόνι.

Ανοίγουμε μια από τις κονσόλες. 

Τόσο εγώ όσο και ο panther δεν έχουμε πει πουθενά ότι θα πάρουμε pc αντί για κονσόλα. 

Το μόνο που λέμε είναι ότι μπορείς το ίδιο εύκολα να έχεις ένα gaming PC στην τηλεόραση. 

Προσωπικά έχω πάνω στην τηλεόραση μαζί με το PC και PS4 και Xbox One και Switch καθώς και Wii U. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsarouc είπε

Για πιο λόγο να ανοίξεις το HDR των windows? Καμία σχέση. Αυτόματα ανοίγει το HDR ανάλογα την εφαρμογή και τι κάνεις εκείνη τη στιγμή. Το HDR στο desktop υπάρχει σαν επιλογή μόνον για θέματα συμβατότητας. 

Δεν δουλεύει σωστά σχεδόν ποτέ, όπως και να ανοίξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αυτό σου εξηγώ, ο PC gamer έχει PC, δεν χρειάζεται να το φτιάξει από την αρχή. Οπότε το συγκριτικό του PCgamer είναι άσχετο με αυτό που λέω εγώ. Ξαναλέω, ένα PC του 2009 ας πούμε παίζει RDR2 για παράδειγμα καλύτερα από το one x, απλά με μια κάρτα γραφικών των 170-180€. Να σου βάλω και video αν θες.

Δες το pc της υπογραφής μου και πες μου τι πρεπει να αλλαξω για να παιζω σε 2Κ αναλυσεις στα 60 fps στην τηλεοραση μου...διαθεσιμο budget 300-350 ευρω (οσο περιπου το καινούγιο Series S) ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@herald ο i5 750 και ο i7 3770 έχουν pcie 2ης γενιάς , ενώ η κάρτα rx 580 είναι pcie 3ης γενιάς , αυτό αποτελεί από μόνο του τρελό bottleneck όταν ανεβάζεις τα settings

όμως είναι ικανότατοι επεξεργαστές, απλά σήμερα βρίσκονται στο κατώφλι, άρα κάποια στιγμή στα επόμενα 2 χρόνια θες νέο pc. καλή φάση είναι να περιμένεις τους επεξεργαστές που συνδιάζονται με ddr5 , αρκεί να βγουν στην ώρα τους.

σε σχέση πάντως με μία κονσόλα της νέας γενιάς, είναι πλέον πολύ πίσω, και το xbox series S προσφέρει τρελή απόδοση , ανάλυση 1440p 120fps ( για να προλάβω τους συμφορουμίτες , σε όσα games έχει φτιαχτεί με αυτές τις προδιαγραφές, σίγουρα θα υπάρχουν και κακογραμμένα ) και game pass με 300 ευρώ και την συνδρομή που σου προσφέρει πάνω από 150 παιχνίδια , χώρια τα παιχνίδια των επόμενων χρόνων , η rx 580 ίσως προσφέρει 40-60 fps , αλλά ούτε ray tracing έχει ούτε DLSS , οι φημολογίες λένε είναι πάνω από το επίπεδο της 2080, άρα gaming pc σήμερα στα 4k για πχ Red Dead Redemption 2 η rx 580 δεν επαρκεί

Τώρα όποιος πήρε ps4 , για να πάρει ps4 pro είχε και την ανάλογη τηλεόραση, αλλιώς μια χαρά ήταν και το ps4

όσο για τα πόσα ξόδεψες στο ένα και πόσα στο άλλο είναι συγκρίσιμα μεγέθη όμως κατά κανόνα στο pc ξοδεύεις παραπάνω για hardware και λιγότερα για παιχνίδια , και στις κονσόλες παίρνεις σχετικά φτηνά την κονσόλα και ακριβά τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ανοίγουμε μια από τις κονσόλες.

Seth Meyers Thank You GIF by Late Night with Seth Meyers

3 ώρες πριν, Herald είπε

Γιατι να θέλω να παίξω το cuphead που ανέφερες σε SPLIT screen?

Στο forza μια χαρά γίνεται. 

 Windows 10 computers does not support local Multiplayer split-screen on Forza Motorsport 7, split screen mode only available on X-box. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι περισσοτεροι ουτως ή αλλως γραμμενο  το εχουν το Xbox,οπως γραμμενο το ειχαν και σε αυτη την γενια.

Το Gamepass ειναι στην ουσια που στηριζουν,παρα την εταιρεια/παιχνιδια αυτης.

Σαν αυτους που αγοραζανε Ps4 και πληρωνανε μονο Ps Plus για να παιζουν οτι παιχνιδια εδινε αυτο και μετα βγαινανε και κανανε παραπονα για την ποιοτητα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κίνηση ματ της MS είναι η ύπαρξη και τιμολόγηση του Xbox Series S και πιστεύω θα πιέσει αρκετά την Sony όσον αφορά την τιμολόγηση του PS5 digital edition. Το θέμα είναι πως η 2η κονσόλα της Sony είναι εξίσου δυνατή με την κανονική με την διαφορά στο blu-ray disk, ενώ της MS εκτός αυτού περιέχει και πιο αδύναμη gpu άρα και περισσότερες δυνατότητες χαμηλότερης κοστολόγησης όπως και έγινε με τα 300usd. Μου φαίνεται απίθανο η  Sony να κοστολογήσει σε αυτήν την τιμή την digital edition του PS5 εκτός αν πάρει απόφαση να χάσει αρκετά χρήματα από την παραγωγή του με τον φόβο μήπως χάσει και υποψηφίους πελάτες της. Προς το παρόν λοιπόν κίνηση σαχ η οποία μπορεί να μετατραπεί σε ματ αν η Sony δεν ανταποκριθεί έξυπνα στην τιμολόγηση της MS. Το S τάραξε τα νερά, εκτός και αν η Sony είναι έτοιμη από καιρό για μια τέτοια τιμή λόγω κατασκοπείας ή έχει αποφασίσει να πάρει τα ρίσκα της. Αν πιστεύει ότι ο κόσμος θα την προτιμήσει κυρίως λόγω των αποκλειστικών τίτλων της τότε οι τιμές θα είναι αρκετά υψηλότερα ενώ αν κρίνει ότι οι πελάτες θα κινηθούν με βάση την φθηνότερη λύση τότε θα κοστολογήσει πιο επιθετικά τα μοντέλα της. Μην ξεχνάτε ότι περνάμε περίοδο οικονομικής ύφεσης. Θέλω να πιστεύω ότι πλέον η digital edition θα κυμανθεί γύρω στα 350 με 400usd με μεγάλο χάσιμο και το κανονικό PS5 στα 500 με 550usd για να σταθεί απέναντι στο Series X. Με λόγια λόγια πιστεύω ότι και οι 2 θα πουλάνε με χασούρα παρότι η Sony παραδοσιακά έχει πιο φανατικό κοινό και η MS αδυνατεί να παρουσιάσει πληθώρα τίτλων στο launch της κονσόλας της. Το τελευταίο ίσως σώσει την παρτίδα για την Sony γιατί φαίνεται πως στηρίζει πολλά σε αυτό, να παρουσιάσει δλδ γρήγορα διαθέσιμους 3Α τίτλους στο ξεκίνημα. Ένα είναι σίγουρο, πάντως, ο ανταγωνισμός μας οφελεί! Θα κάνουμε καλές γιορτές φέτος! Ειδωμεν!

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Με αυτά που βίωσες, για σαλόνι θα αγόραζες σήμερα  δεύτερο pc ή θα πήγαινες σε νέα κονσόλα?

Αν και ως τώρα έπαιζα τα περισσότερα παιχνίδια στο PC,όπως έχουν τα πράγματα,θα πήγαινα για Κονσόλα φυσικά,δεν το συζητώ,γιατί είναι σαφέστατη αναβάθμιση με πολύ συμφέρουσα τιμή ήδη έχω και Gamepass οπότε εχω ήδη αρκετά πράγματα για να ασχοληθώ σε παιχνίδια(έβαλαν και EA Access στο Ultimate οπότε ακόμη περισσότερα) 😃

Τώρα αν θελήσω να κάνω αναβάθμιση ίσως γίνει πολύ αργότερα σε κάποια 3080 η κάτι ανάλογο απο AMD (η καμμιά Ti που μπορεί να έχει βγεί )και όταν γίνει αυτό,θα πρέπει να αλλάξω και άλλα πράγματα στο PC ,όπως CPU,τροφοδοτικό και πιθανώς M/B όμως και πάλι δεν νομίζω να έχει τόσο νόημα για το σαλόνι,γιατί θα είναι και Overkill για την  4Κ 60fps Samsung μου,πιστεύω λοιπόν πως μια νέα κονσόλα και ιδιαίτερα το Series X ,θα καλύπτει το ζητούμενο αποτέλεσμα για gaming στο σαλόνι (και οχι μόνο) 🕹️

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...