Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Μην μπερδεύεις τους μερακλήδες με τους λεφτάδες. Οι τελευταίοι δεν αγοράζουν pc. Άλλα πράγματα αγοράζουν.......

Προσωπικά όμως σέβομαι αυτούς που τα σκάνε καθώς αυτοί πληρώνουν την απόσβεση της καινοτομίας και επιτρέπουν στους υπόλοιπους από εμάς να έχουμε δυνατές  vfm  λύσεις.

Μερακλήδες στο συγκεκριμένο τομέα. Υπάρχουν μερακλήδες στο παιχνίδι, μερακλήδες στο φαγητό, στις γυναίκες κλπ. Δεν είναι γενικευμένος όρος. Όταν έχεις κόλλημα με κάτι ένα πράμα. Κατάλαβες?

Και πρέπει γενικά να υπάρχει σεβασμός. Σε όλα και όλους. Και αυτόματα έρχεται σε όλους το κέρδος και η ευχαρίστηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panther_512 είπε

 

Έχω desktop PC στο  σαλόνι από το 2006. Εφόσον πάρεις την απόφαση να γίνει το σαλόνι το PC gaming playroom σου, όλα γίνονται, τόσο από άποψη αισθητικής, όσο και λειτουργικότητας.

Έλα σπίτι να σε κεράσω καφέ. Θα δείς ένα απλό, συνηθισμένο σαλόνι που απλά έχει 2 τηλεοράσεις. Θα πιούμε τον καφέ μας και μέσα σε ένα λεπτό θα έχεις ασύρματο keyboard και gaming ποντίκι στα χέρια σου, σε θέση στον καναπέ που καθιστά εργονομικά καί τα δύο, ενσύρματο headset στο κεφάλι σου, να απορείς πού βρίσκονταν τα καλώδια, και μετά τα αποκαλυπτήρια του PC, να φαίνεται σε όλο του το μεγαλείο, μαζί με το PS4 Pro από πάνω του, ενώ πρίν δεν έβλεπες τίποτα.

 

Νομίζω είναι πια κατανοητό ότι μιλάμε για το μέσο όρο των χρηστών. ΑΥτό που λες είναι σουπερ, αλλά για σένα. Ο μέσος όρος δεν μπορεί και το κυριότερο, δεν ξέρει να το κάνει. Αν ήξερε, ναι, θα ήταν καλύτερα και από κονσόλα λόγω επιλογών παραμετροποίησης. Αλλά η επιτυχία των κονδολών ήρθε επειδή δεν ισχύουν όσα λες. Επειδή υπάρχει η ανάγκη για plu n play εμπειρεία. Εσύ είσαι μερακλής, αλλά ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι. Η κονσόλες πραγματικά ΔΕΝ θα υπήρχαν αν ο κόσμος ήθελε να ασχοληθεί με όσα λες. Και με τις νέες κονσόλες οι απόψεις μας συγκλίνουν καθώς πια ΔΕΝ είναι κονσόλες. Είναι όμορφα pc για σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, geogoku είπε

Here’s the current list of PS5 exclusives, which we will continue to update as new information becomes available:

  • Astro’s Playroom
  • Bugsnax (timed exclusive)
  • Deathloop (timed)
  • Demon’s Souls
  • Destruction AllStars
  • GhostWire: Tokyo (timed)
  • Godfall (timed)
  • Goodbye Volcano High (timed; also on PS4)
  • Gran Turismo 7
  • Horizon Forbidden West
  • Oddworld: Soulstorm (timed; also on PS4)
  • Project Athia (working title)
  • Ratchet & Clank: Rift Apart
  • Returnal
  • Sackboy: A Big Adventure
  • Spider-Man: Miles Morales
  • Stray

Ολα αυτα με ενα απλο Google search κ λες οτι δεν εχει ανακοινωσει κατι η Sony ?

αυτη που δυστυχως δεν εχει ανακοινωσει ουτε ενα exclusive για τον πρωτο χρονο κυκλοφοριας της ειναι η MS οποτε μην κανουμε ντε κ καλα το ασπρο μαυρο.

προσωπικα θεωρω οτι η sony εχει παντα το πανω χερι καθως βγαζει games με το τσουβαλι σε καθε γενια κ για καθε γουστο.

Σιγουρα η προταση της MS με αυτο το προγραμμα τραβαει τα βλεματα αλλα η ελλειψη των exclusive θεωρω οτι ειναι μεγαλο μειον.

Ξαναδιάβασε αυτό που κάνεις παράθεση.

Δεν γράφω κάπου πως δεν έχει παρουσιάσει exclusive, λέω πως δεν έχει παρουσιάσει αξιόλογα - console seller δηλδή.Αυτά που γράφεια είναι games του κιλού όπως πολύ σωστά λες κι ο ίδιος ότι βγάζει ένα τσουβάλι,καθώς για τσουβάλι πρόκειται.Τα μισά απο αυτά βέβαια δεν ξέρουμε ακόμα πως θα είναι μιας και είναι νέα(αλλά γιατί να υποθέτουμε πως θα είναι καλά; ) 

Τώρα αν κάποιος ανυπομονεί να παίξει αυτά τα games στο PS5 του εύχομαι καλή διασκέδαση με όλη μου τη καρδιά.Εμένα αυτά τα games δε με συγκινούν.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panther_512 είπε

Και με το PC το ίδιο απλό είναι, άσε τώρα που το πήγα σε άλλο επίπεδο. Ένα midi tower είναι, διάλεξε ένα χρώμα κουτιού που ταιριάζει με τα χρώματα του επιπλου της TV και βάλτο δίπλα.

Νομίζω το κάνουμε στο μυαλό μας πολύ πιό δύσκολο από ότι είναι πραγματικά.......

 

Εσύ έφτιαξες κονσόλα δηλαδή......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, music_lover είπε

Βάζεις pc κάτω από την τηλεόραση και βρίζεις την ώρα και την στιγμή που άνοιξες το HDR των Windows. Τι? Όχι? Τιμή και δόξα στις κονσόλες που το ενσωμάτωσαν σωστά και σε μεγάλη κλίμακα.

Για πιο λόγο να ανοίξεις το HDR των windows? Καμία σχέση. Αυτόματα ανοίγει το HDR ανάλογα την εφαρμογή και τι κάνεις εκείνη τη στιγμή. Το HDR στο desktop υπάρχει σαν επιλογή μόνον για θέματα συμβατότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NickTG είπε

Τα έχουμε πει ήδη αυτά βέβαια. Αν σας απαγορεύουν να κάνετε πράγματα είναι δικό σας θέμα. 

Γενικά είναι το ίδιο απλό να βάλεις το PC. 

Βέβαια αν δεν μπορείτε να βάλετε ένα PC γιατί να σας αφήσουν να βάλετε μια κονσόλα? 

Δικό μας θέμα είναι, το θέμα είναι πως είναι μεγάλο θέμα και είμαστε και πολλοί ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimarass26 είπε

Εσύ έφτιαξες κονσόλα δηλαδή......

Φίλε μου, πραγματικά μου φαίνεται αστείο να συζητάμε ακόμα για το αν ένα gaming PC έχει θέση σε ένα σαλόνι.

Δεν θέλετε να το βάλετε στο σαλόνι, μήν το βάζετε, απλά κάποιοι ισχυρίζονται ότι δεν γίνεται ή ότι είναι δύσκολο. Μιλάμε για ένα κουτί με 2 καλώδια.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, NickTG είπε

Αν και το έχω κάνει και αυτό τώρα που λόγω μεταπτυχιακού είναι μεγαλύτερος ο όγκος εργασιών τέτοιου τύπου πήρα laptop αλλά κυρίως λόγω καλής τιμής. 

 

Πλέον έχω 2ο, laptop, λόγω μεταπτυχιακού. Μέχρι τώρα μου ήταν άχρηστο.

Το PC είναι εκεί για multimedia χρήση και gaming. Η δουλειά γραφείου είναι στο γραφείο μου και όχι στο σπίτι. 

Δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το τακτοποιημενο. Μιλάμε για ένα μαύρο κουτί από το οποίο φεύγουν 2 καλώδια όπως ακριβώς σε μια κονσόλα. 

Για τη χρήση ένα οποιοδήποτε πληκτρολόγιο με touch pad αρκεί. Στα παιχνίδια χειριστήριο όπως σε μια κονσόλα. 

Προσωπικά έχω πάνω και ένα 5.1 αλλά αυτό είναι δική μου επιλογή. 

Τώρα το αν θα αρέσει σε κάποιον επισκέπτη το PC μου στο δικό μου σαλόνι ας μην πω πόσο με ενδιαφέρει. 

Πολλοί από εμάς, και το 90% του εργαζόμενου πλανήτη, δουλεύει και στο σπίτι. Ένα project,ένα email, μια παραγγελεία. κτλ Αν και πολλά από αυτά γίνονται πια στο κινητό βέβαια, είσαι πολύ περιοριστικός όπως το περιγράφεις. Δηλαδή το σενάριο οικονομικό laptop που δεν πιάνει χώρο, καλό κινητό, και κονσόλα, είναι μια συνολική λύση η οποία δύσκολα νικιέται στο vfm, τα κάνεις ΟΛΑ παντού και είναι όλοι happy. Επίσης μπορούν όλοι στο σπίτι να εξυπηρετηθούν. 

11 ώρες πριν, panther_512 είπε

Γιατί τα κάνετε έτσι πολύπλοκα τα πράγματα?

Παντρεμένος με παιδί είμαι φίλε μου, και όπως σου είπα, από το 2006 το gaming PC βρίσκεται στο σαλόνι, μαζί με τις κονσόλες. Το ίδιο ισχύει και για τον στενό μου κύκλο, όπου όλοι είμαστε παντρεμένοι με παιδιά, με το PC tower δίπλα ή μέσα στο έπιπλο της TV.

Απολογούμαι που χαλάω την κοσμοθεωρία σας, αλλά οι καιροί αλλάζουν.....

Θέλω πολύ να γνωρίσω την παρέα σου!! Ειλικρινά! Θα γίνω πιο ευτυχισμένος....

10 ώρες πριν, Chocobo είπε

Καλά έκραζαν.Μιλάμε για τη πλειοψηφία όχι για το αν το έχουν πετύχει το 2%.

 

Το ζουμί στο 99% των συζητήσεων

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Lerios είπε

Η Sony όπως και να χει έχει το δικό της κοινό από την στιγμή που έχει τα Exclusives. Και 599 να το βάλει θα μοσχοπουλήσει. Έχει Console seller games όπως Demon's Souls Remake, Horizon Forbidden West και ένα επερχόμενο God of War ή Last of Us Part III etc. Ο πραγματικός αντίπαλος του Series X είναι μια RTX 3060 πιθανόν στα 350$;;; Όλοι έχουνε ένα pc σπίτι τους... Δύσκολα τα πράγματα για το Xbox.

οπότε ένα ριμέικ για εσένα είναι λόγος να πάρεις ps5; και ο άλλος δεν έχει exclusives όπως το halo ; και ο αντίπαλος του ps5 στα pc ποιός είναι ; και γιατί να μην προτιμήσω rtx από ps5 ; ά και μην ρίχνεις τόσο το xbox λέγοντας ότι το αντίστοιχο του είναι η 3060 γιατί τότε το αντίστοιχο του ps5 θα είναι η 1060...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, aromeo είπε

Ρε παιδιά το 2020 λέτε ότι δεν γίνεται να μπει σε ένα σαλόνι ένα pc και να μην ενοχλεί; Βγαίνουν κουτιά που θα τα έβαζα στο σαλόνι μου ακόμα και άδεια. Απλά τρώτε παντόφλα, αποδεχτείτε το και πάμε παρακάτω 🤣.

 

Εσύ είσαι καλός ρε! Σπίθες πετάς! Μια ώρα το λέμε....... ;-). Αλλά πως να το κάνεις, μια κονσόλα είναι πιο σαλονάτη. Ένα καλό κουτί pc για σαλόνι που να είναι όμορφο κοστίζει συνήθως 100€ τουλάχιστον, οπότε χαλάει η άσκηση.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Και όλοι πια έχουν 55+ οθόνη στο σαλόνι. Εκεί δεν μπαίνει το PC. Το ότι βγήκε η 3000 σειρά δεν λέει κάτι. Το νεο δεν είναι πως τα pc περάσανε τις κονσόλες. Αυτό πάντα  θα γίνεται. Το σημαντικό νεο είναι πως οι κονσόλες πια έγιναν σχεδόν σαν PC σε δυνατότητες (κρίσιμο κατώφλι). Τώρα μπορείς πχ να πάρεις ένα λαπτοπ 400€ για δουλειά, ένα κινητό 200-300 ευρώ τούμπανο και μια κονσόλα με συνδρομή για gaming στην 55ρα οθόνη και ξερεις και ότι θα τα παίζεις και όλα τέρμα για 10 χρόνια. Καθάρισες με 1200€ με όλα. Η PC-only πρόταση, εκτός ότι χάνει το σαλόνι (σημαντικό μείον) θες 1200€ μόνο για gpu/cpu/mombo.Και επειδή λίγοι πια έχουν μόνο pc, το budget σιγά σιγά θα μεταφερθεί στο σαλόνι. 

εγώ έχω στο σαλόνι το pc λες ότι ναναι σε αυτό, είναι και τα htpc, στα άλλα σε βρίσκω σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, brightblade είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είναι τόσο σημαντικό να παίζει κανείς στο σαλόνι του; Πχ εγω προτιμώ στο γραφείο μου, ένα δωμάτιο που έχω για μένα στο σπίτι, με ότι  hardware θελω (pc κυρίως) παρά να βγαίνω  στο σαλόνι που μπορεί να βλέπει πχ η γυναικά μου κάτι στην τηλεόραση και να πάω πχ να παίξω εκεί. Και ναι έχω 65 4κ αλλα και πάλι...

Γιατί έχεις μια 55ρα οθόνη! Επίσης γιατί είναι και το/τα παιδιά και η γυναίκα μαζί. Αν όμως έχεις δυνατότητα για game room, τότε πάσο. Πόσοι όμως έχουν στην Ελλάδα κάτι τέτοιο?

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, VaJohn είπε

Το κουτι πλαι στο επιπλο τα καλωδια πισω και συνδεση bluetooth controller ακομη και ποντικι/πληκτρολογιο αν θες κτλ.

 

Αυτα και εισαι αρχοντας, αρκει να θες και να ασχοληθεις.

έχεις έρθει σπίτι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, savakis είπε

Ps5 για τα exclusives και xbox για το game pass.

Το xbox ειναι φοβερα ελκυστικο για τους pc gamers, που εχουν βαρεθει /δεν εχουν χρονο για pc building.

Συμφωνώ , έχω έχω X θα περιμένω λίγο να δω αν αξίζει η αναβάθμιση αλλιώς θα το κρατήσω και θα πάρω και ένα ps5

30 λεπτά πριν, ff7lucas είπε

τα μπέρδεψες

Γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fulgore είπε

Στον πολιτισμενο κοσμο παιζεις με pc ή κονσολες,ειτε στο σαλονι,ειτε σε δωματιο,οπου βολευει τον καθενα.

Στην Ελλαδα που ειναι τιγκα στα στερεοτυπα (και που οι περισσοτεροι το gaming το θεωρουν οτι ειναι για ηλικιες κατω των 30 γιατι...ετσι),θα διαβασεις οτι υποχρεωτικα σε σαλονι παιζεις μονο με κονσολα και υποχρεωτικα σε δωμάτιο παιζεις μονο σε PC.

 

Δεν είπαμε υποχρεωτικά, είπαμε πως οι διαθέσιμες λύσεις (όμορφο μικρό κουτί και χειριστήρια) είτε είναι ακριβές, είτε δεν επιτρέπουν καλό hardware είτε δεν είναι και τόσο ευέλικτες, είτε δεν κάνουν για την πλειοψηφία. Αύριο αυτό μπορεί να αλλάξει. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι πως μια κονσόλα είναι και αυτή ένα pc. Οπότε αντί να πληρώνεις τα διπλά και περισσότερα για δεύτερο pc, πάρε μια κονσόλα και καθάρισες από βαβούρα και...παντόφλα. Και πιο φθηνά συνήθως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...