Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πόσοι θα δώσουν τόσα λεφτά για pc μόνο για παιχνίδια στο σαλονι, που μάλιστα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα πρέπει να μοιράζετε μία τηλεόραση αντί να έχει ένα γραφείο δικό του. Και εκτός αυτού, η πλειοψηφία των ανθρώπων που παίρνουν pc τον χρησιμοποιούν για πολλά πράγματα. Άμα τον βάλεις στο σαλόνι τι άλλο να κάνεις; Άντε να σερφάρεις λίγο.... Να δώσεις τόσα λεφτά λοιπόν και να μην μπορείς να τον χρησιμοποιείς και αλλού;

Πες μου ότι αυτοί οι λόγοι είναι τριχες...

'Ολα αυτά λύνονται απλά και φτηνά. Δεν καταλαβαίνω γιατί συζήταμε για χαζομάρες. Υπάρχουν εκατοντάδες μικρά φτηνά κουτιά να βάλεις στο σαλόνι. Δηλαδή σύγνωμη, ταιριάζει ένα PS5 με τα φτερά και το bodywork ξέρω γω στο σαλόνι και δεν ταιριάζει ένα low profile κουτί? Τα καλώδια ίδια είναι, οπότε ποιό είναι το πρόβλημα / διαφορά? 

Για τα υπόλοιπα που λες υπάρχει wireless display adapter με 30-40€. Το έχω στο surface και δουλεύει άψογα. Οπότε μπορείς να έχεις το PC στο σαλόνι και να δουλεύεις στο γραφείο απλά με μια οθόνη / keyboard / mouse. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

'Ολα αυτά λύνονται απλά και φτηνά. Δεν καταλαβαίνω γιατί συζήταμε για χαζομάρες. Υπάρχουν εκατοντάδες μικρά φτηνά κουτιά να βάλεις στο σαλόνι. Δηλαδή σύγνωμη, ταιριάζει ένα PS5 με τα φτερά και το bodywork ξέρω γω στο σαλόνι και δεν ταιριάζει ένα low profile κουτί? Τα καλώδια ίδια είναι, οπότε ποιό είναι το πρόβλημα / διαφορά? 

Για τα υπόλοιπα που λες υπάρχει wireless display adapter με 30-40€. Το έχω στο surface και δουλεύει άψογα. Οπότε μπορείς να έχεις το PC στο σαλόνι και να δουλεύεις στο γραφείο απλά με μια οθόνη / keyboard / mouse. 

Το wireless adapter 2 δωμάτια μακριά από το pc και θα δουλεύεις άνετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πόσοι θα δώσουν τόσα λεφτά για pc μόνο για παιχνίδια στο σαλονι, που μάλιστα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα πρέπει να μοιράζετε μία τηλεόραση αντί να έχει ένα γραφείο δικό του. Και εκτός αυτού, η πλειοψηφία των ανθρώπων που παίρνουν pc τον χρησιμοποιούν για πολλά πράγματα. Άμα τον βάλεις στο σαλόνι τι άλλο να κάνεις; Άντε να σερφάρεις λίγο.... Να δώσεις τόσα λεφτά λοιπόν και να μην μπορείς να τον χρησιμοποιείς και αλλού;

Πες μου ότι αυτοί οι λόγοι είναι τριχες...

Χεχε, προσπαθείτε, προσπαθείτε να βρείτε πρόβλημα συνομιλώντας με gamer που τα έχει λύσει αυτά εδώ και δεκαετία......

Αυτή τη στιγμή μιλάμε για gaming PC, με κύριο σκοπό να παίζεις παιχνίδια στο playroom σου. Αλλά και για την περίπτωση που λές, το PC μπορείς να το κάνεις streaming στο οικιακό σου δίκτυο και να μεταφέρεις την εικόνα σε οποιαδήποτε συσκευή θέλεις.

Εγώ προσωπικά, όποτε η κόρη μου  καβατζώνει την TV, μεταφέρω την εικόνα του PC στο 10'' ταβλετ μου και συνεχίζω εκεί. Ακόμα και ένα αδύναμο, ξεχασμένο laptop μπορεί να αξιοποιηθεί για το σκοπό αυτό. Ουκ ολίγες φορές έβγαλα δουλειά με αυτόν τον τρόπο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι φυσικά.

Η συζήτηση που κάνετε είναι πραγματικά παράλογη και δεν ξέρω ποιόν προσπαθείτε να πείσετε. Εμένα πάντως όχι, διότι αυτό που εσείς θεωρείτε αδύνατο, εμένα και του κύκλου μου αποτελεί την καθημερινότητά μας εδώ και πολλά χρόνια.

Οπότε σας αφήνω εδώ, εκτός και αν θέλετε κάποια συμβουλή για το πώς να βάλετε το PC σας στο σαλόνι, οπότε στείλτε μου PM.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το wireless adapter 2 δωμάτια μακριά από το pc και θα δουλεύεις άνετα;

Yπάρχει και το streaming. Ρε παιδιά δουλευόμαστε τώρα? Να τα λέγαμε αυτά πριν 20 χρόνια να έδειχνα κατανόηση, 2020 έχουμε και συζήταμε για το αν μπορείς να κάνεις απλά πράματα? Εδώ είχα πρόσβαση στο PC του σπιτιού μου από τα βουνά του Πηλίου, δεν θα έχω 2 δωμάτια μακριά? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

'Ολα αυτά λύνονται απλά και φτηνά. Δεν καταλαβαίνω γιατί συζήταμε για χαζομάρες. Υπάρχουν εκατοντάδες μικρά φτηνά κουτιά να βάλεις στο σαλόνι. Δηλαδή σύγνωμη, ταιριάζει ένα PS5 με τα φτερά και το bodywork ξέρω γω στο σαλόνι και δεν ταιριάζει ένα low profile κουτί? Τα καλώδια ίδια είναι, οπότε ποιό είναι το πρόβλημα / διαφορά? 

 

Το low profile κουτί συνήθως είναι και ακριβό. Επίσης δεν υποστηρίζει σωστά μια 2080 RTX. Με τις 3ΧΧΧ ίσως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Yπάρχει και το streaming. Ρε παιδιά δουλευόμαστε τώρα? Να τα λέγαμε αυτά πριν 20 χρόνια να έδειχνα κατανόηση, 2020 έχουμε και συζήταμε για το αν μπορείς να κάνεις απλά πράματα? Εδώ είχα πρόσβαση στο PC του σπιτιού μου από τα βουνά του Πηλίου, δεν θα έχω 2 δωμάτια μακριά? 

Συγνώμη θα πάρω και 2ο pc να κάνω streaming από τον pc του σαλονιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Yπάρχει και το streaming. Ρε παιδιά δουλευόμαστε τώρα? Να τα λέγαμε αυτά πριν 20 χρόνια να έδειχνα κατανόηση, 2020 έχουμε και συζήταμε για το αν μπορείς να κάνεις απλά πράματα? Εδώ είχα πρόσβαση στο PC του σπιτιού μου από τα βουνά του Πηλίου, δεν θα έχω 2 δωμάτια μακριά? 

Τζάμπα ασχολιέσαι.............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Συγνώμη θα πάρω και 2ο pc να κάνω streaming από τον pc του σαλονιου;

Παίρνεις PC - usb stick με 50€ μαν. Αυτό σε περίπτωση που δεν σου φτάνει το wireless adapter. Έτσι και αλλιώς, αφού χρειάζεσαι PC για την δουλειά όπως λές, θα αγόραζες και PC και κονσόλα. Το ίδιο κόστος είναι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζουμε....2020 έχουμε μάγκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εγώ προσωπικά, όποτε η κόρη μου  καβατζώνει την TV, μεταφέρω την εικόνα του PC στο 10'' ταβλετ μου και συνεχίζω εκεί. Ακόμα και ένα αδύναμο, ξεχασμένο laptop μπορεί να αξιοποιηθεί για το σκοπό αυτό. Ουκ ολίγες φορές έβγαλα δουλειά με αυτόν τον τρόπο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι φυσικά.

Η συζήτηση που κάνετε είναι πραγματικά παράλογη και δεν ξέρω ποιόν προσπαθείτε να πείσετε. Εμένα πάντως όχι, διότι αυτό που εσείς θεωρείτε αδύνατο, εμένα και του κύκλου μου αποτελεί την καθημερινότητά μας εδώ και πολλά χρόνια.

Οπότε σας αφήνω εδώ, εκτός και αν θέλετε κάποια συμβουλή για το πώς να βάλετε το PC σας στο σαλόνι, οπότε στείλτε μου PM

Το δοκίμασα και δεν δουλεύει καν σε samsung οθόνη τελευταίας γεννιάς. Αρνούνται τα windows να streamaroun αν και τη βλέπουν. Ασχολήθηκα 20 λεπτά. Δεν ασχολούμαι άλλο.....

Αν δούλευε θα άξιζε ίσως. Αλλά και πάλι αυτό εμείς. Ο μέσος κόσμος δεν ξέρει που είναι το restart....

Επίσης, θα προτιμήσεις να πάρεις δεύτερο pc από τις νέες κονσόλες? Γιατί?

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Το low profile κουτί συνήθως είναι και ακριβό. Επίσης δεν υποστηρίζει σωστά μια 2080 RTX. Με τις 3ΧΧΧ ίσως ναι.

Τι θεωρείς low profile? Το PS5 ας πούμε το θεωρείς low profile?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Παίρνεις PC - usb stick με 50€ μαν. Αυτό σε περίπτωση που δεν σου φτάνει το wireless adapter. Έτσι και αλλιώς, αφού χρειάζεσαι PC για την δουλειά όπως λές, θα αγόραζες και PC και κονσόλα. Το ίδιο κόστος είναι.
 

Αυτό λέμε 2 μέρες τώρα, pc + κονσόλα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimarass26 είπε

Αυτό λέμε 2 μέρες τώρα, pc + κονσόλα 

Mα συζητάμε για κάποιον που θέλει να παιζεί σε PC, γιατί να πάρει κονσόλα? Και την κονσόλα που θα την πάς όταν η τηλεόραση είναι υπό κατάληψη ας πούμε και θες να παίξεις? Η εκεί δεν πειράζει? Τουλάχιστον με το PC, υπάρχουν δεκάδες λύσεις για κάθε τσέπη και κάθε ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

'Ολα αυτά λύνονται απλά και φτηνά. Δεν καταλαβαίνω γιατί συζήταμε για χαζομάρες. Υπάρχουν εκατοντάδες μικρά φτηνά κουτιά να βάλεις στο σαλόνι. Δηλαδή σύγνωμη, ταιριάζει ένα PS5 με τα φτερά και το bodywork ξέρω γω στο σαλόνι και δεν ταιριάζει ένα low profile κουτί? Τα καλώδια ίδια είναι, οπότε ποιό είναι το πρόβλημα / διαφορά? 

Για τα υπόλοιπα που λες υπάρχει wireless display adapter με 30-40€. Το έχω στο surface και δουλεύει άψογα. Οπότε μπορείς να έχεις το PC στο σαλόνι και να δουλεύεις στο γραφείο απλά με μια οθόνη / keyboard / mouse. 

Οπως τα λές είναι...... Καταλαβαίνεις όμως ότι αφαίρεσες το gaming απο το σαλόνι με αυτό που λές. Η θα παίζεις σε ένα low profile pc games στο επίπεδο που θα παίξεις στην κονσόλα?

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι συζητάτε τόση ώρα. Είναι δυνατόν να συγκρίνετε την απόδοση μια κονσόλας στο σαλόνι, με ένα PC (ίδιων χρημάτων, προσοχή σε αυτό. Γιατί είναι κάτι άλλο να στήσω Pc για gaming και στο σαλόνι).

Επίσης, απο την κουβέντα αφήνετε εντέχνως απέξω, ότι δεν μιλάμε για την παρτι μας. Υπάρχουνε και οικογένειες... με παιδιά.... που φέρνουνε τους φίλους κτλ κτλ κτλ.... Η κονσόλα θα σου τα δώσει όλα λοιπόν στα 500Ε. Το Pc.... άντε γειά! Εκτός του ότι, αν ήθελα να σερφάρω μόνο.... το κάνω και απο την smart Tv. Δεν χρειάζετε καν να έχω PC ή Κονσόλα στο σαλόνι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι θεωρείς low profile? Το PS5 ας πούμε το θεωρείς low profile?

Δεν το έχω δει, αλλά είναι μελετημένο για σαλόνι/play room. Πρώτα έρχεται  η εμφάνιση και το ταίριασμα στο χώρο και μετά το low profile, ως προτεραιότητες.Απλά ένα Pc μόνο ως low profile μπορεί να σταθεί, αν μιλάμε για οικονομικα κουτιά και όχι για κονσολοκουτιά. Η δε κονσόλα, αν αποφασιστεί οικογενειακά να αγοραστεί, είναι δεδομένο που θα μπει, δεν έχεις γκρίνια. Το να αγοράσεις όμως ΔΕΥΤΕΡΟ pc για σαλόνι, good luck with that....

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα συζητάμε για κάποιον που θέλει να παιζεί σε PC, γιατί να πάρει κονσόλα? Και την κονσόλα που θα την πάς όταν η τηλεόραση είναι υπό κατάληψη ας πούμε και θες να παίξεις? Η εκεί δεν πειράζει? Τουλάχιστον με το PC, υπάρχουν δεκάδες λύσεις για κάθε τσέπη και κάθε ανάγκη.

Γιατί οι νέες κονσόλες, game pass κτλ, οικοσύστημα κτλ είναι ουσιαστικά pc σε πολύ πιο οικονομική πρόταση. Βασικά σιγά σιγά κινητό, dekstop, laptop, tablet, tv όλα πάνε σε ένα οικοσύστημα και εσύ απλά επιλέγεις form factor.

Αν παίζεις ΜΟΝΟ pc τότε πας xbox (για τίτλους που θες να παίξεις σε 55ρα). Είναι πιο φθηνό. Δίνεις 500-600 και μια συνδρομή και τελείωσες με ΟΛΑ.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acrab είπε

Οπως τα λές είναι...... Καταλαβαίνεις όμως ότι αφαίρεσες το gaming απο το σαλόνι με αυτό που λές. Η θα παίζεις σε ένα low profile pc games στο επίπεδο που θα παίξεις στην κονσόλα?

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι συζητάτε τόση ώρα. Είναι δυνατόν να συγκρίνετε την απόδοση μια κονσόλας στο σαλόνι, με ένα PC (ίδιων χρημάτων, προσοχή σε αυτό. Γιατί είναι κάτι άλλο να στήσω Pc για gaming και στο σαλόνι).

Επίσης, απο την κουβέντα αφήνετε εντέχνως απέξω, ότι δεν μιλάμε για την παρτι μας. Υπάρχουνε και οικογένειες... με παιδιά.... που φέρνουνε τους φίλους κτλ κτλ κτλ.... Η κονσόλα θα σου τα δώσει όλα λοιπόν στα 500Ε. Το Pc.... άντε γειά! Εκτός του ότι, αν ήθελα να σερφάρω μόνο.... το κάνω και απο την smart Tv. Δεν χρειάζετε καν να έχω PC ή Κονσόλα στο σαλόνι.

Δεν ξέρω τι εννοείς low profile και εσύ. Είναι το PS5 low profile ας πούμε?

Το κόστος είναι το ίδιο πάνω κάτω μεταξύ κονσόλας και PC, ιδιώς στην περίπτωση που συζητάμε τώρα που χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς PC για την δουλειά σου, μια ςκαι θα αγοράσεις και PC και κονσόλα.

4 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δεν το έχω δει, αλλά είναι μελετημένο για σαλόνι/play room. Πρώτα έρχεται  η εμφάνιση και το ταίριασμα στο χώρο και μετά το low profile, ως προτεραιότητες.Απλά ένα Pc μόνο ως low profile μπορεί να σταθεί, αν μιλάμε για οικονομικα κουτιά και όχι για κονσολοκουτιά. Η δε κονσόλα, αν αποφασιστεί οικογενειακά να αγοραστεί, είναι δεδομένο που θα μπει, δεν έχεις γκρίνια. Το να αγοράσεις όμως ΔΕΥΤΕΡΟ pc για σαλόνι, good luck with that....

Γιατί οι νέες κονσόλες, game pass κτλ, οικοσύστημα κτλ είναι ουσιαστικά pc σε πολύ πιο οικονοκιή πρόταση. Βασικά σιγά σιγά κινητό, dekstop, laptop, tablet, tv όλα πάνε σε ένα οικοσύστημα και εσύ απλά επιλέγεις form factor.

Αν παίζεις ΜΟΝΟ pc τότε πας xbox (για τίτλους που θες να παίξεις σε 55ρα). Είναι πιο φθηνό.

Το οικονομικό είναι μύθος γενικά. Το pc gaming είναι απλα φτηνότερο. 2 βασικοί λόγοι, και άλλοι 15 δευτερεύοντες. Βγαίνει καινούργια κονσόλα  / αναβαθμισμένη? Αντί να σκάσεις 400-500€ να την αγοράσεις, σκας τα μισά και αγοράζεις μια κάρτα γραφικών. Πχ. αντι για xbox one x αγόραζες μια 580 για το πισί σου. Δεύτερον, το online play. Στα 6 χρόνια που κράτησε αυτή η γενιά και άλλα τόσα που θα κρατήσει η επόμενη, για πόσα λεφτά μιλάμε για το online κομμάτι? Πάνω από 600€!

 

Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση που θες PC για δουλειά, θα αγοράσεις ΚΑΙ PC όπως και να έχει. Ακόμα και ένα φτηνό να πάρεις στα 400-500€, και άλλα τόσα η κονσόλα, είσαι στο 1000αρικό ήδη. Τόσο θα σου κοστίσει ένα τούμπανο PC με την 3070 ας πούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...