Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Στην περίπτωση της κονσόλας τί θα κάνεις?

Καταλαβαίνετε ότι η συζήτηση που κάνετε είναι αστεία, έτσι? Προσπαθείτε συνεχώς να δημιουργήσετε κάποιες συνθήκες που να καθιστούν απαγορευτική την ύπαρξη ενός PC στο σαλόνι.

Τι εννοείς στην περίπτωση της κονσόλας τι θα κάνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimarass26 είπε

Ειδικά η MS γιατί να μην πάει σε HTPC? Γιατί οεο?

Γιατί το xbox τι είναι? PC χωρίς τα full windows. Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά, θες να μου αναλύσεις, που κάνει το 1ο καλό για σαλόνι και το άλλο όχι? Έχεις την κονσόλα στο σαλόνι για να παίζεις παιχνίδια VS έχεις το PC στο σαλόνι για να παίζεις παιχνίιδα. Ποιά η διαφορά. Πάμε, στο ψητό. 

Μόλις τώρα, Saloufas είπε

Τι εννοείς στην περίπτωση της κονσόλας τι θα κάνεις? 

Στην περίπτωση που η τηλεοράση είναι πιασμένη από άλλα μέλη της οικογένειας όπως ανέφερες, πως θα παίξεις με την κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί το xbox τι είναι? PC χωρίς τα full windows. Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά, θες να μου αναλύσεις, που κάνει το 1ο καλό για σαλόνι και το άλλο όχι? Έχεις την κονσόλα στο σαλόνι για να παίζεις παιχνίδια VS έχεις το PC στο σαλόνι για να παίζεις παιχνίιδα. Ποιά η διαφορά. Πάμε, στο ψητό. 

Τα ίδια λέμε τότε. Πάμε στο επόμενο: Μπορείς να φτιάξεις εσύ πιο efficient και vfm htpc από τη Ms που να μπορεί να πάει go to market? Αν ναι, τότε χαραμίζεσαι και πρέπει να πας να δουλέψεις εκεί. (Και να το κάνεις, οι άλλοι 999 δεν μπορούν)

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Ειδικά η MS γιατί να μην πάει σε HTPC? Γιατί οεο? Γιατί να πληρώσει RND για κονσόλα?

Γιατί άτομα σαν εσένα θεωρούν οτι είναι ευκολότερο να μπεί η κονσόλα απτό PC ;) 

Μόλις τώρα, jimarass26 είπε

Τα ίδια λέμε τότε. Πάμε στο επόμενο: Μπορείς να φτιάξεις εσύ πιο efficient και vfm htpc από τη Ms? Αν ναι, τότε χαραμίζεσαι και πρέπει να πας να δουλέψεις εκεί.

Εννοείται, για μένα πιο VFM είναι το PC από την κονσόλα, μιας και αν είχα κονσόλα θα ήθελα και PC για την δουλειά μου. Οπότε το "κόστος" για να παίζω στο PC είναι το κόστος μιας κάρτας γραφικών. 200€ ας πούμε για μια rx 580, τα μισά από όσο κοστίζει το one x. 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Γιατί άτομα σαν εσένα θεωρούν οτι είναι ευκολότερο να μπεί η κονσόλα απτό PC ;) 

Και φαντάσου εγώ είμαι tech freak. Να πιάσουμε τώρα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας? Μαμά μπαμπα 60 χρονών (χρήστες tablet btw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπό ποια μαμημένη άποψη είναι πιο εύκολο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Ίδιος αριθμός καλωδιών, άντε πες λίγο πιο μεγάλο μεγέθος το κουτί του PC (όχι υποχρεωτικά, αλλά τέσπα). Τα 3 εκατοστά μεγαλύτερο βάθος το κάνει πιο εύκολο? 

Έχεις δίκιο. Δεν υπάρχουν htpc. :P 

Αρχικά απο την άποψη ότι το ένα κάνει 300 ευρώ.Για να κάνεις htpc media center στα άλογα του series S πόσα θές.? Για να μην αρχίσουμε τα τυχόν θέματα drivers κλπ θεμάτων που μπορεί να προκύψουν απο αυμβατότητες hardware.

Για την συντριπτική πλειοψηφία είναι ευκολότερο να δώσει 300 και να καθαρίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί το xbox τι είναι? PC χωρίς τα full windows. Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά, θες να μου αναλύσεις, που κάνει το 1ο καλό για σαλόνι και το άλλο όχι? Έχεις την κονσόλα στο σαλόνι για να παίζεις παιχνίδια VS έχεις το PC στο σαλόνι για να παίζεις παιχνίιδα. Ποιά η διαφορά. Πάμε, στο ψητό. 

Στην περίπτωση που η τηλεοράση είναι πιασμένη από άλλα μέλη της οικογένειας όπως ανέφερες, πως θα παίξεις με την κονσόλα?

Στην δική μου περίπτωση παίζουμε τα ομαδικά μας παιχνίδια στην 55αρα Tv με την  κονσόλα και αν κάποιος θέλει να δει τηλεόραση βάζω την 27αρα του υπολογιστή, αντί να στρειμαρω σε 8 και 10νιντσες. 😆

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimarass26 είπε

Και φαντάσου εγώ είμαι tech freak. Να πιάσουμε τώρα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας? Μαμά μπαμπα 60 χρονών (χρήστες tablet btw)

E αυτό λέω, οτι ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ότι είναι πιο εύκολο. Δεν είναι ούτε πιο εύκολο ούτε πιο δύσκολο. 2 καλώδια το ένα, 2 κια το άλλο. Βασικά στο PC μπορείς και με ένα καλώδιο = ακόμα πιο εύκολα και μαζεμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοείται, για μένα πιο VFM είναι το PC από την κονσόλα, μιας και αν είχα κονσόλα θα ήθελα και PC για την δουλειά μου. Οπότε το "κόστος" για να παίζω στο PC είναι το κόστος μιας κάρτας γραφικών. 200€ ας πούμε για μια rx 580, τα μισά από όσο κοστίζει το one x. 

Με 200€ κάρτα δεν παίζεις σε 4Κ60HZ full settings (Ούτε καν half settings)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Saloufas είπε

Στην δική μου περίπτωση παίζουμε τα ομαδικά μας παιχνίδια στην κονσόλα και αν κάποιος θέλει να δει τηλεόραση βάζω την 27αρα του υπολογιστή, αντί να στρειμαρω σε 8 και 10νιντσες. 😆

Και τι σε εμποδίζει να κάνεις το ίδιο όταν έχεις PC στην τηλεόραση? 😮 

Μόλις τώρα, jimarass26 είπε

Με 200€ κάρτα δεν παίζεις σε 4Κ60HZ full settings (Ούτε καν half settings)

Ούτε με την κονσόλα παίζεις 4k / 60 / full settings.Μιλάμε για ίδια settings και framerate με one x. Μια χαρά παίζεις με rx580. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

E αυτό λέω, οτι ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ότι είναι πιο εύκολο. Δεν είναι ούτε πιο εύκολο ούτε πιο δύσκολο. 2 καλώδια το ένα, 2 κια το άλλο. Βασικά στο PC μπορείς και με ένα καλώδιο = ακόμα πιο εύκολα και μαζεμένα. 

Τώρα αγγίζεις το 70% της παγκόσμιας οικονομίας σε λογική σχεδιασμό προιόντων. Τόσο μεγάλα τα έχεις??? (!!!)

 

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Και τι σε εμποδίζει να κάνεις το ίδιο όταν έχεις PC στην τηλεόραση? 😮 

Ούτε με την κονσόλα παίζεις 4k / 60 / full settings.Μιλάμε για ίδια settings και framerate με one x. Μια χαρά παίζεις με rx580. 

Μιλάμε για τις νέες κονσόλες. Για τις παλιές συμφωνώ μαζί σου. Είμαστε σε κατώφλι.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimarass26 είπε

Τώρα αγγίζεις το 70% της παγκόσμιας οικονομίας σε λογική σχεδιασμό προιόντων. Τόσο μεγάλα τα έχεις??? (!!!)

Ντάξει, κύκλους κάνουμε. Ρε αδερφέ, 2 καλώδιο θέλει το ένα, 2 και το άλλο. Πάνε στην ίδια ακριβώς θέση και κουμπώνουν στο ίδιο ακριβώς σημείο (τηλεόραση και μπρίζα). Πώς το ένα είναι πιο εύκολο και το άλλο πιο δύσκολο? Θα μου απαντήσεις ποτέ?

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Μιλάμε για τις νέες κονσόλες. Για τις παλιές συμφωνώ μαζί σου. Είμαστε σε κατώφλι.

Γιατί οι νέες θα παίζουν 4k / 60 / full settings? :P 

Ούτε με σφαίρες. Μια 3060 θα είναι στα ίδια, ίσως και καλύτερη από το series X. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ντάξει, κύκλους κάνουμε. Ρε αδερφέ, 2 καλώδιο θέλει το ένα, 2 και το άλλο. Πάνε στην ίδια ακριβώς θέση και κουμπώνουν στο ίδιο ακριβώς σημείο (τηλεόραση και μπρίζα). Πώς το ένα είναι πιο εύκολο και το άλλο πιο δύσκολο? Θα μου απαντήσεις ποτέ?

Επιδόσεις, κόστος, κόπος στησιματος, γνώση αν έχεις, εμφάνιση κουτιού (κόστος), κόστος διαχείρισης (χρόνος) gui , drivers κτλ. γκρίνια. Mulptiplayer. Ένα τρις λόγοι, μαζί και όλο το marketing της εταιρείας που καθιέρωσε τα pc και σου λέει η ίδια πως το PC ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΑΛΟΝΙ (για την πλειοψηφία). Δοκιμασμένη λογική εδώ και 20 χρόνια στο κομμάτι της ευκολίας, τώρα πια με τις νέες κονσόλες και στο κομμάτι του κόστους.

Το μόνο σενάριο που παίζει αυτό που λες είναι αν κάποιος θέλει να μείνει μόνο με ΕΝΑ pc στο σπίτι.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Επιδόσεις, κόστος, κόπος στησιματος, γνώση αν έχεις, εμφάνιση κουτιού (κόστος), κόστος διαχείρισης (χρόνος) gui , drivers κτλ. γκρίνια. Mulptiplayer. Ένα τρις λόγοι, μαζί και όλο το marketing της εταιρείας που καθιέρωσε τα pc και σου λέει η ίδια πως το PC ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΑΛΟΝΙ. 

Ντάξει, και όταν τα αγόρασεις μπορεί βγαίνοντας απτο κατάστημα να πατήσεις **ατά και να φας κουτσουλιά από περιστέρι, να έχεις ξεχάσει τα κλειδιά σπίτι και να χρειαστείς κλειδαρά, να σου ανοίξει ο κλειδαράς και να πιάσεις την γυναίκα σου με τον γείτονα, την ώρα που πας να ανοίξεις το PC να σου κοπεί το ρευμά γιατί δεν πληρώσεις την ΔΕΗ και άλλα πολλά. Κατάλαβα.

Το PC στο συναρμολογούν από εκεί που το αγόρασες δωρεάν. Αυτά....

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...