Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο PC gamer δεν έχει PSU και δίσκους? Και πώς έπαιζε τόσο καιρό? 

Η κοπέλα μου έχει ενα PC με 3770 απο το 2012. Έβγαλε 2 κονσόλες (xbox / one x) απλά με μια αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Συνολικό κόστος 1100€. Γινόταν και φτηνότερα, αν ας πούμε έπαιρνε i5 3570, αλλά δεν έχει σημασία. Οι 2 κονσολές (ας πούμε τα 2 xbox) κοστίζουν 1000€, μαζί με τις συνδρομές κοστίζουν παραπάνω. Τώρα που θα βγούν οι νέες κονσόλες, για να τις κάνει match θα χρειαστεί έναν 3600 + mobo + 60€ ram + ~300gpu. Κόστος γύρω στα 600€. Συνολικά δηλαδή, ίδιο κόστος με κονσόλα έχει το PC της σε βάθος 10ετίας+. 

Το series S δεν ξέρω ακριβώς τι επιδόσεις θα έχει, κάτσε να το δούμε. Γιατί αμα δεν χρειάζεται καν να αναβαθμίσεις το παλιό σου PC, και 5€ να κοστίζει το series S πάλι ασύμφορο βγαίνει :P 

Μου λές δηλαδή ότι είναι ακόμα με μηχανικό δίσκο και 8 ραμ και είναι οκ ? και η gpu δεν γίνεται bottleneck ? και κοτσάρει και νέα gpu με psu που είναι με το ένα πόδι..

Τα 2 xbox δηλαδή το 360 και το Χ one δεν κάνουν 1000 ευρώ.Οι συνδρομές αντισταθμίζουν τα games που θα αγόραζες.

Το Series S έχει είδηση που λέει τα specs του.Στοχο έχει 1440p 120fps ή το 4k upscales 60.

Τέλος να τονίσω λίγο το θέμα γραφικά...Τα games σχεδιάζονται με βάση κονσόλες.Το να πάρει κανείς 3080 θα δεί απλά περισσότερα fps ή μικρές διαφορές σε πράγματα όπως βλάστηση , καιρικές συνθήκες , φωτοσκιάσεις...Λογικό να σχεδιάζουν κάτι να μπορεί να το παίξει η μάζα και όχι μόνο αυτός με gpu 800+ ευρώ.Θέλω να καταλήξω πως μια gpu στο PC δεν είναι πολύ δυνατό VFM γιατί κανείς δεν σχεδιάζει βάση της δικής σου/μου gpu.Προσωπικά τα καλύτερα γραφικά τα έχω δει σε κονσόλες(Uncharted 4 , God Of War, Gears, Ghost Of Tsushima κλπ) Στο PC ποτέ δεν θα ξεζουμίσουν το hardware μας...Αυτό απο μόνο του μου αρκεί για να μην πετάω πια πολλά στο pc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν με νοιάζει τι ενδιαφέρει το κοινό, δεν κάνω συζήτηση με αυτό. Με ενδιαφέρει το τι ισχύει.

Τότε μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

Μου λές δηλαδή ότι είναι ακόμα με μηχανικό δίσκο και 8 ραμ και είναι οκ ? και η gpu δεν γίνεται bottleneck ? και κοτσάρει και νέα gpu με psu που είναι με το ένα πόδι..

Τα 2 xbox δηλαδή το 360 και το Χ one δεν κάνουν 1000 ευρώ.Οι συνδρομές αντισταθμίζουν τα games που θα αγόραζες.

Το Series S έχει είδηση που λέει τα specs του.Στοχο έχει 1440p 120fps ή το 4k upscales 60.

Τέλος να τονίσω λίγο το θέμα γραφικά...Τα games σχεδιάζονται με βάση κονσόλες.Το να πάρει κανείς 3080 θα δεί απλά περισσότερα fps ή μικρές διαφορές σε πράγματα όπως βλάστηση , καιρικές συνθήκες , φωτοσκιάσεις...Λογικό να σχεδιάζουν κάτι να μπορεί να το παίξει η μάζα και όχι μόνο αυτός με gpu 800+ ευρώ.Θέλω να καταλήξω πως μια gpu στο PC δεν είναι πολύ δυνατό VFM γιατί κανείς δεν σχεδιάζει βάση της δικής σου/μου gpu.Προσωπικά τα καλύτερα γραφικά τα έχω δει σε κονσόλες(Uncharted 4 , God Of War, Gears, Ghost Of Tsushima κλπ) Στο PC ποτέ δεν θα ξεζουμίσουν το hardware μας...Αυτό απο μόνο του μου αρκεί για να μην πετάω πια πολλά στο pc..

Γιατί οι κονσόλες με μηχανικό δίσκο δεν είναι? Η gpu σε 4k να γίνεται bottleneck από 3770? Ούτε καν. 

Με τα 2 xbox εννοούσα το one και το one x. Όταν βγήκε το one, πήρε η δικια μου pc των 800. Όταν βγήκε το one x πήρε κάρτα των 200. Συνολικό κόστος είναι το ίδιο. 

Γιαυτο που λες με τα γραφικά λοιπόν δεν χρειάζεται να δώσεις 1000 ευρώ για κάρτα, παίρνεις μια με 200 και έτσι σου κοστίσει το pc gaming όσο και το console gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, whiteman7 είπε
20 ώρες πριν, firepc είπε

sorry MS αλλα η 3080 σε εφαγε στη στροφη 😬

 

ενταξει...τι να σχολιασουμε εδω?

Είναι σαν να λες ααα ρε Toyota σε έφαγε η Ferrari...Ότι να ναι δλδ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, jimarass26 said:

Τότε μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. 

Όχι δεν μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Postάρεις σε τεχνολογικό forum και συγκρίνεις image quality και performance ανάμεσα σε 2 πλατφόρμες. Ο κόσμος εδώ καλώς ή κακώς δεν είναι η "αδαής" πλειοψηφία του κοινού. Αν δεν θες πραγματική και δίκαιη σύγκριση, αλλά γενικόλογα πράγματα, τότε η συζήτηση γίνεται σε λάθος μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν δεν έχει σχέση με την συζήτηση που κάνουμε, τότε  δεν θα έπρεπε.

Κι εδώ δεν postάρουμε γιατί "αντιπροσωπούμε" το κοινό, αλλά τον εαυτό μας.

Αυτό το news thread απευθύνεται στο κοινό. Δεν είναι προσωπικό thread που ζητάει βοήθεια ή λύσεις για 1-2 περιπτώσεις. Για αυτά είναι το forum. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, jimarass26 said:

Αυτό το news thread απευθύνεται στο κοινό. Δεν είναι προσωπικό thread που ζητάει βοήθεια ή λύσεις για 1-2 περιπτώσεις. Για αυτά είναι το forum. 

Στο κοινό του insomnia.gr, που δεν είναι η "αδαής" πλειοψηφία του κοινού όπως έγραψα στο προηγούμενό μου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Γιατί οι κονσόλες με μηχανικό δίσκο δεν είναι? Η gpu σε 4k να γίνεται bottleneck από 3770? Ούτε καν. 

Με τα 2 xbox εννοούσα το one και το one x. Όταν βγήκε το one, πήρε η δικια μου pc των 800. Όταν βγήκε το one x πήρε κάρτα των 200. Συνολικό κόστος είναι το ίδιο. 

Γιαυτο που λες με τα γραφικά λοιπόν δεν χρειάζεται να δώσεις 1000 ευρώ για κάρτα, παίρνεις μια με 200 και έτσι σου κοστίσει το pc gaming όσο και το console gaming. 

έχουμε μπερδευτεί φίλε μου πολύ, δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς για τις παλιές κονσόλες..Ξεκινήσαμε για τη κοντρα μεταξύ htpc vs series S όπου το ένα κοστίζει 300(έχει ssd btw) και ένα αντίστοιχο htpc κοστίζει το διπλάσιο.

Άσχετο αλλά όποιος αγόρασε one + one x ή ps4 και ps4 pro κατ εμέ έκανε χοντρή πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

έχουμε μπερδευτεί φίλε μου πολύ, δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς για τις παλιές κονσόλες..Ξεκινήσαμε για τη κοντρα μεταξύ htpc vs series S όπου το ένα κοστίζει 300(έχει ssd btw) και ένα αντίστοιχο htpc κοστίζει το διπλάσιο.

Άσχετο αλλά όποιος αγόρασε one + one x ή ps4 και ps4 pro κατ εμέ έκανε χοντρή πατάτα.

Μιλάω για τις παλιές κονσόλες γιστι οπως σε αυτές δεν ίσχυε ότι είναι φτηνότερες σε βάθος χρόνου έτσι δεν θα ισχύει και για τις καινούργιες. Ναι η πρώτη αγορά PC θα σου κοστίζει 200-300 ευρώ πανω απο ότι η κονσόλα αλλά αυτά τα χρήματα θα τα βγάλεις πίσω σε βάθος χρόνου. Είτε λόγω online συνδρομής, είτε λόγω mid gen upgrade κλπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στο κοινό του insomnia.gr, που δεν είναι η "αδαής" πλειοψηφία του κοινού όπως έγραψα στο προηγούμενό μου post.

Δεν μας έχεις εξηγήσει γιατί οι νέες κονσόλες δεν είναι προτιμότερες από ένα δεύτερο PC για την πλειοψηφία των hardcore gamers. (Γιατί για την πλειοψηφία όλων των gamers το λύσαμε αντιλαμβάνομαι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

 Συνολικά δηλαδή, ίδιο κόστος με κονσόλα έχει το PC της σε βάθος 10ετίας+. 

Wait, what? 

Πώς είναι ανθρωπίνως δυνατόν να σου βγαίνει το ίδιο κόστος σε βάθος 6ετίας θα σου πω εγώ, άσε τη 10ετία γιατί κανείς δεν παίζει ακόμα με PS3.

Αν εννοείς σε pc να παίζεις καινούριο game με 15fps ok πάω πάσο. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει gamer που πήρε νέο PC το Νοέμβριο του 2014 (που βγήκε το PS4) και δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση πουθενά. Άσε που για να παίζει σε PC με λίγο σοβαρό hardware και να μην έχει ακριβώς αυτά τα 15 fps που μιλάω θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 900€ μπορεί να λέω και λίγα... 

Εγώ πάντως τα λεγόμενά σου θα τα αντιστρέψω και θα τα 3πλασιάσω. Όχι μόνο δεν θεωρώ οτι έχει το ίδιο κόστος σε βάθος 6ετίας (ξεχνάω τα 10 που είπες) αλλά μάλλον μιλάμε για ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ κοστος του PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, jimarass26 said:

Δεν μας έχεις εξηγήσει γιατί οι νέες κονσόλες δεν είναι προτιμότερες από ένα δεύτερο PC για την πλειοψηφία των hardcore gamers. (Γιατί για την πλειοψηφία όλων των gamers το λύσαμε αντιλαμβάνομαι) 

Γιατί να το κάνω? Ο καθένας ας επιλέξει ότι θέλει, κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν θα κάνω, ούτε η επιλογή του θα επηρεάσει  εμένα.

Μόνο την σύγκριση image quality και performance ανάμεσα στις κονσόλες και στα PC έθιξα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Μιλάω για τις παλιές κονσόλες γιστι οπως σε αυτές δεν ίσχυε ότι είναι φτηνότερες σε βάθος χρόνου έτσι δεν θα ισχύει και για τις καινούργιες. Ναι η πρώτη αγορά PC θα σου κοστίζει 200-300 ευρώ πανω απο ότι η κονσόλα αλλά αυτά τα χρήματα θα τα βγάλεις πίσω σε βάθος χρόνου. Είτε λόγω online συνδρομής, είτε λόγω mid gen upgrade κλπα. 

Εδώ είναι που λέμε ότι σε αυτή τη γενιά, επειδή πρώτη φορά θα πάρεις 4Κ/60hz  σε κονσόλα και ταυτοχρονα με 2 καφέδες το μήνα ΟΛΑ τα games, ειμαστε σε κατώφλι. Αλλάζουν όλα.

Εγω ας πούμε έχω desktop i5 6600 και Radeon 570. Παίζω όλα όσα θέλω να παίξω σε FHD. Για το σαλόνι τι προτείνεις; Να αγοράσω δεύτερο pc? Για φτιάξε μου ένα όμορφο (βάζω στην άκρη ρυθμίσεις GUI) 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Ξαναδιάβασε αυτό που κάνεις παράθεση.

Δεν γράφω κάπου πως δεν έχει παρουσιάσει exclusive, λέω πως δεν έχει παρουσιάσει αξιόλογα - console seller δηλδή.Αυτά που γράφεια είναι games του κιλού όπως πολύ σωστά λες κι ο ίδιος ότι βγάζει ένα τσουβάλι,καθώς για τσουβάλι πρόκειται.Τα μισά απο αυτά βέβαια δεν ξέρουμε ακόμα πως θα είναι μιας και είναι νέα(αλλά γιατί να υποθέτουμε πως θα είναι καλά; ) 

Τώρα αν κάποιος ανυπομονεί να παίξει αυτά τα games στο PS5 του εύχομαι καλή διασκέδαση με όλη μου τη καρδιά.Εμένα αυτά τα games δε με συγκινούν.

θα ειμαι οσο αυστηρος μπορω αλλα δεν μπορεις να βαλεις τα Spider-man , Horizon Zero Dawn , Demons Souls , Gran Turismo 7 & Ratchet and Clank οτι ειναι του κιλου μην τρελαθουμε τελειως.

 

Ολα αυτα ειναι system sellers ειτε σου αρεσουν ειτε οχι για τα υπολοιπα βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...