Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Νοεμβρίου η κυκλοφορία του Xbox Series X με τιμή €499 και με έναρξη προπαραγγελιών στις 22/9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Ούτε εμείς οι άνδρες μας αρέσει η ανακατωσούρα στο σαλόνι μετά από κάποια ηλικία. Θες μια τάξη. Ο συνδυασμός τάξη, οικονομία, αποδοτικότητα εφερε τις κονσόλες στην επιτυχία. Αλλά αυτό που άλλαξε την άποψη hardcore Pc-lovers όπως εγώ, είναι πως πια οι κονσόλες ξεπέρασαν τα δύο μεγάλα θέματα, δηλαδή έχουν πια 60framerate σταθερό σε 2κ/4κ αναλύσεις και ταυτόχρονα δίνουν πια τα games τσάμπα με μια συνδρομή. Δλδ δύο κινήσεις ματ σε μια γεννιά. (για κάποιους αυτό ισχύει από Ps4 γεννιά). 

Επίσης, για να το παω τώρα στο κομμάτι "μεταφορά gaming στο σαλόνι",  τα καλύτερα Games που βγήκαν ποτέ στο PC τα παίζεις με μια rx 570 των 100€. Οπότε έχεις ήδη καθαρίσει από εκεί. Γιατί να επενδύσω 500-100 ευρώ για μια gpu για να παίξω τι? 1-2 τίτλους τώρα που μου αρέσουν και ότι βγει στο μέλλον? Δεν καίγεσαι πια. Έρχεται και η λύση με 300-500 ευρώ όλα μέσα (gpu για σαλόνι, τσάμπα games, τάξη στο σαλόνι, δεν αλλάζω πράγματα τώρα στο pc) οπότε μεγάλη μερίδα κόσμου θα το κοιτάξει, καθώς στις νέες πλατφόρμες βλέπει ουσιαστικά πια ένα δεύτερο "τακτοποιημένο¨pc για σαλόνι.

Ποιά κονσόλα έγινε 4k/60 framerate? 

Εγώ αυτήν την τάξη προσπαθώ να καταλάβω που σου προσφέρει η κονσόλα και όχι το PC. Το λέτε το ξαναλέτε, ένα παράδειγμα χειροπιαστό δεν έχω διαβάσει. 2 καλώδια έχει η κονσόλα, 2 και το PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιά κονσόλα έγινε 4k/60 framerate? 

Εγώ αυτήν την τάξη προσπαθώ να καταλάβω που σου προσφέρει η κονσόλα και όχι το PC. Το λέτε το ξαναλέτε, ένα παράδειγμα χειροπιαστό δεν έχω διαβάσει. 2 καλώδια έχει η κονσόλα, 2 και το PC. 

Δώσε σύνθεση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αν μιλάμε για τόση παντόφλα πάντως το PC στο σαλόνι είναι σίγουρα η τελευταία έγνοια. 

Δεν είναι καν έγνοια γιατί δεν περιλαμβάνεται ούτε ως σκέψη, υπάρχει η κονσόλα για αυτήν την δουλειά.

Άλλωστε οι απόψεις μας συμπίπτουν, το pc στο σαλόνι είναι και για εμένα άσχημο, υπερβολή, παρείσακτο, περιττό, μπελαλίδικο και ένα σωρό άλλα επίθετα.

Τι να κάνεις το pc στο σαλόνι ενώ υπάρχουν οι κονσόλες? Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως σοβαρό λόγο, ούτε έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, music_lover said:

Δεν είναι καν έγνοια γιατί δεν περιλαμβάνεται ούτε ως σκέψη, υπάρχει η κονσόλα για αυτήν την δουλειά.

Άλλωστε οι απόψεις μας συμπίπτουν, το pc στο σαλόνι είναι και για εμένα άσχημο, υπερβολή, παρείσακτο, περιττό, μπελαλίδικο και ένα σωρό άλλα επίθετα.

Τι να κάνεις το pc στο σαλόνι ενώ υπάρχουν οι κονσόλες? Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως σοβαρό λόγο, ούτε έναν.

Πες από την αρχή ότι διαβάζει insomnia να σε στηρίξουμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimarass26 είπε

Δώσε σύνθεση....

Tι σύνθεση να σου δώσω και για ποιό λόγο? 

 

10900k + rtx 3090, σου κάνει? 

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Δεν είναι καν έγνοια γιατί δεν περιλαμβάνεται ούτε ως σκέψη, υπάρχει η κονσόλα για αυτήν την δουλειά.

Άλλωστε οι απόψεις μας συμπίπτουν, το pc στο σαλόνι είναι και για εμένα άσχημο, υπερβολή, παρείσακτο, περιττό, μπελαλίδικο και ένα σωρό άλλα επίθετα.

Τι να κάνεις το pc στο σαλόνι ενώ υπάρχουν οι κονσόλες? Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως σοβαρό λόγο, ούτε έναν.

Ένα PC που είναι ολόιδιο με μια κονσόλα είναι άσχημο, ενώ η κονσόλα είναι όμορφη. Nτάξει

 

https://www.google.com/search?q=xbox+like+case&sxsrf=ALeKk02Jygbh3rltt0cMxywIUEew9pebYg:1599842408905&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjTpOqzxeHrAhXCsaQKHfU3Cz4Q_AUoAXoECAsQAw&biw=2033&bih=1130#imgrc=RUR799xhKzTI5M

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, music_lover είπε

Ποιος μίλησε για dekstop? Για games μιλούσα εγώ. Το desktop εσύ το ανέφερες.

Δοκίμασα τα πάντα, στην LG OLED B6, δεν δουλεύει, τα χρώματα είναι washed πάντα. Το κλείνεις και είσαι ΟΚ. Και δοκίμασα διάφορα games.

Σου λέω ΞΑΝΑ. Δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις στο desktop το HDR. Τι δεν καταλαβαίνεις? Ανοίγεις το παιχνίδι και ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ενεργοποιείς το HDR. Αυτόματα το μόνιτορ/τηλεόραση καταλαβαίνει ότι δέχεται κωδικοποιημένο σήμα HDR Και γυρίζει ΜΟΝΟ ΤΟΥ στο HDR.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτό που με έχει τρελάνει είναι οτι θα έχει αυτόματο HDR και 60fps με Machine Learning σε τίτλους που δεν τα υποστηρίζανε.. Για τους έχοντες θα είναι η μόνη κονσόλα που θα υποστηρίζει Dolby Vision.. Όσο για τα αποκλειστικά της Sony πραγματικά ούτε που με ενδιαφέρουν, είναι παλι μία απο τα ίδια.. Ratchet and Clank, Spider-Man (10 ώρες) ε ούτε καν τα βαρέθηκα.  Δλδ τώρα να παίζω Ratchet ενώ θα έχω στο Game Pass Gears Tactics και Flight Simulator και άλλα 100δες παιχνίδια (και xcloud) σχεδόν τζαμπέ; κάπου έλεος. Επίσης, ανακοινώθηκε πως το AC: Valhalla και Far Cry 6 θα τρέχουν σε 4K/60 όπως και οτι το Cyberpunk 2077 θα υποστηρίζει Dolby Vision. Καλό έξτραδάκι το γεγονός πως αν έχεις ήδη xbox one gamepad θα είναι συμβατό και στα Series S/X. (Δεν ισχύει το ίδιο για το PS5)

Γνώμη μου.. το PS5 είναι μόνο για τους φανατικούς της Sony που και πάλι αν δούμε τις πωλήσεις των exclusive αποτελούν περίπου το 20% των 115 εκατομμυρίων που έχει πουλήσει το PS4. Θεωρώ πως με βάση τα παιχνίδια της Sony τα οποία ειναι όλα Single Player και με πολυ ιστορια, υποθεση και μπιρι μπιρι δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα παίξει κάποιος μόλις βγουνε. Για αυτά τα 5-6 παιχνίδια μπορεις να περιμένεις και να αγοράσεις σε έκπτωση η να νοικιάσεις την κονσόλα μετά απο 2-3 χρόνια.. δεν θα χάσεις και κάτι θα είναι ακριβως τα ίδια και θα γλυτώσεις και χρήματα. Δεν αξίζει σε μια ολόκληρη γενιά να παίζεις υποδεέστρες εκδόσεις των multiplatform παιχνιδιών για 5-6 exclusives που υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να τρέχουν και παλι στα 30fps. Δεν ισχύει το ίδιο για την Microsoft όλα της τα παιχνίδια είναι multiplayer και σίγουρα θέλεις να έχεις κόσμο στους servers για να τα ευχαριστηθείς.

Όσο για της νέες NVIDIA αν έχεις ήδη ένα καλο σύστημα και θέλεις να επενδύσεις εκεί φυσικά και ναι αν και θα χάσεις το τέλειο HDR του Xbox (Καμία σχέση με το HDR των windows) και απο τη στιγμη που μάλλον τα 30fps θα είναι παρελθόν (παντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις) δεν βλέπω τον λόγο για κάρτα γραφικών εκτός αν θές να ανεβάζεις τον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Επεξ/σία από twidel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που τα βλέπω, ακομα και αν αγοράσεις και τις δύο, πάλι μια χαρά είσαι. Δίνει 1000 ευρώ και έχεις τα πάντα και πληρώνεις συνδρομή με το μήνα ανάλογα πουθες να παίζεις. Ειδικά αν κάποιος σήμερα πχ θέλει να αγοράσει μια 2080 ή 3080, καλύτερα να πάρει τις δύο κονσόλες, που λέει ο λόγος. Πάλι συμφέρει....και βγαίνει πιο φθηνά από το να έπερνες μια κονσόλα στο παρελθόν και 10 παιχνίδια των 60-70-80 ευρώ. Πάντως το xbox δείχνει πολύ πιο μελετημένο στο σχεδιασμό και μου αρέσει πολύ. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Herald είπε

 

Ένα PC που είναι ολόιδιο με μια κονσόλα είναι άσχημο, ενώ η κονσόλα είναι όμορφη. Nτάξει

https://www.google.com/search?q=xbox+like+case&sxsrf=ALeKk02Jygbh3rltt0cMxywIUEew9pebYg:1599842408905&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjTpOqzxeHrAhXCsaQKHfU3Cz4Q_AUoAXoECAsQAw&biw=2033&bih=1130#imgrc=RUR799xhKzTI5M

Αυτό ρε μεγάλε έχει 350 pounds! Βρες μου ένα από Πλαίσιο, Mediamarkt, eshop. Και βάλε και τα parts να φτιάξουμε σύνθεση, που εντέχνως αποφεύγεις εδώ και κάτι μέρες.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Αυτό ρε μεγάλε έχει 350 pounds! Βρες μου ένα από Πλαίσιο, Mediamarkt, eshop. Και βάλε και τα parts να φτιάξουμε σύνθεση, που εντέχνως αποφεύγεις εδώ και κάτι μέρες.

Κολλάς και εσύ σε κάτι λεπτομέρειες..😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 9:49 ΠΜ, tsarouc είπε

Για πιο λόγο να ανοίξεις το HDR των windows? Καμία σχέση. Αυτόματα ανοίγει το HDR ανάλογα την εφαρμογή και τι κάνεις εκείνη τη στιγμή. Το HDR στο desktop υπάρχει σαν επιλογή μόνον για θέματα συμβατότητας. 

κατσε ρε φιλε. Σου ανοιγει εσενα αυτοματα το HDR στα windows; Δλδ οταν τρεξεις μια ταινια που ειναι hdr με το vlc πχ, μπαινει αυτοματα σε HDR ;! Γτ εχω συνδεδεμενο το μηχανημα μου πανω σε μια LG C9 και μολις γυρναω στο PC input δεν ανοιγει το hdr αυτοματα για κανενα λογο. Πρεπει να μπαινω καθε φορα χειροκινητα στις ρυθμισεις και να το ενεργοποιω. Για εφαρμογες- παιχνιδια δεν εχω βαλει ακομα , δεν ξερω αν εννοεις εκει οτι ανοιγει γτ στις ταινιες-σειρες μεσω vlc το αποκλειω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsibosp είπε

κατσε ρε φιλε. Σου ανοιγει εσενα αυτοματα το HDR στα windows; Δλδ οταν τρεξεις μια ταινια που ειναι hdr με το vlc πχ, μπαινει αυτοματα σε HDR ;! Γτ εχω συνδεδεμενο το μηχανημα μου πανω σε μια LG C9 και μολις γυρναω στο PC input δεν ανοιγει το hdr αυτοματα για κανενα λογο. Πρεπει να μπαινω καθε φορα χειροκινητα στις ρυθμισεις και να το ενεργοποιω. Για εφαρμογες- παιχνιδια δεν εχω βαλει ακομα , δεν ξερω αν εννοεις εκει οτι ανοιγει γτ στις ταινιες-σειρες μεσω vlc το αποκλειω. 

Αν θέλεις ντε και καλά να παίξεις ταινίες με τον υπολογιστή σου (μέγα λάθος για μένα) και οχι με το webos της ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ c9 σου (έχω την c6 Και δεν την δίνω λόγο κυρτότητας και 3D) ναι μπορείς να παίξεις ταινίες.. για τα παιχνίδια πάει αυτόματα αλλά για τις ταινίες πρέπει να το ενεργοποιήσεις στον πίνακα ελέγχου.. και ναι κατάλαβα τι εννοείς όταν λες ότι είναι ξεπλυμένα τα χρώματα.. παίζω αυτή τη στιγμή με το μόνιτορ και σε πιάνω τι λες.. αλλά μια φορά θα πρέπει να πάς και στις ρυθμίσεις δυναμικού εύρους και εκει που λέει ισσοροπία HDR/SDR... βάζεις τον σλάιντερ τέρμα δεξιά και βουαλά εξαφανίζεται το ξέπλειμα και ανοίγουν τα μάτια σου στο τέρμα... ακόμη και οι απλές ταινίες γίνονται αγνώριστες... όχι φυσικά σαν το dolby vision του netflix (δεν πιάνεται με τίποτε αυτό το πράγμα ότι Player ότι bluray ότι και να έχεις... ότι υπολογιστή και αν έχεις.. ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ) αλλά πολύ καλά και κοντά σε αυτό.

Τα παιχνίδια επαναλαμβάνω αυτόματα αρκεί να έχει επιλογή μέσα το παιχνίδι.. 2 που παίζω αυτή τη στιγμή doom eternal Και farcry 5 παίζουν αυτόματα δίχως να ενεργοποιήσεις τίποτε.. 

 

image.png.cece7ce1916b8cece15d4aec500294b2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsarouc είπε

Αν θέλεις ντε και καλά να παίξεις ταινίες με τον υπολογιστή σου (μέγα λάθος για μένα) και οχι με το webos της ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ c9 σου (έχω την c6 Και δεν την δίνω λόγο κυρτότητας και 3D) ναι μπορείς να παίξεις ταινίες.. για τα παιχνίδια πάει αυτόματα αλλά για τις ταινίες πρέπει να το ενεργοποιήσεις στον πίνακα ελέγχου.. και ναι κατάλαβα τι εννοείς όταν λες ότι είναι ξεπλυμένα τα χρώματα.. παίζω αυτή τη στιγμή με το μόνιτορ και σε πιάνω τι λες.. αλλά μια φορά θα πρέπει να πάς και στις ρυθμίσεις δυναμικού εύρους και εκει που λέει ισσοροπία HDR/SDR... βάζεις τον σλάιντερ τέρμα δεξιά και βουαλά εξαφανίζεται το ξέπλειμα και ανοίγουν τα μάτια σου στο τέρμα... ακόμη και οι απλές ταινίες γίνονται αγνώριστες... όχι φυσικά σαν το dolby vision του netflix (δεν πιάνεται με τίποτε αυτό το πράγμα ότι Player ότι bluray ότι και να έχεις... ότι υπολογιστή και αν έχεις.. ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ) αλλά πολύ καλά και κοντά σε αυτό.

Τα παιχνίδια επαναλαμβάνω αυτόματα αρκεί να έχει επιλογή μέσα το παιχνίδι.. 2 που παίζω αυτή τη στιγμή doom eternal Και farcry 5 παίζουν αυτόματα δίχως να ενεργοποιήσεις τίποτε.. 

image.png.cece7ce1916b8cece15d4aec500294b2.png

Με το webos βλέπω κυρίως, έχω συνδέσει με το pc με δίκτυο lan και κάνω stream αρχεία μέσω universal media player (χωρίς transcoding), έτσι φυσικά ότι τρέχω και υποστηρίζει το αρχείο ενεργοποιειται αυτόματα και στην τηλεόραση (hdr, dolby vision) . Απλά δοκίμαζα διαφορα και είχα προσπαθήσει και έτσι (σύνδεση με gtx 1080 με hdmi 2.1) και έπρεπε να το ανοίγω χειροκίνητα κτλ και μου φάνηκε περίεργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 10:13 ΠΜ, jimarass26 είπε

Είσαι παντρεμένος? Δεν ξεκινάς καλά πάντως. Θα καταλάβεις όταν θα έρθει η ώρα.....η καλή! To σενάριο να κάνεις το σαλόνι όμορφο play room επιτρέπει όσα λες, απλά θέλει λεφτά και διαμορφώσεις ώστε να ταιριάζουν και να κρύβονται όλα αρμονικά στο χώρο. Η αρμονία είναι που κοστίζει.  Σε κάθε περίπτωση, Τι γλιτώνω να βάλω 2ο pc στο σαλόνι από το να βάλω μια κονσόλα? Γιατί να έχω 2 pc στο σπίτι (3 αν αναλογιστείς πως όλο και κάποιο παιδί θα έχει και το δικό του laptop λόγω σχολείου κτλ)

Γιατί ένα desktop/laptop έχουμε όλοι. Η ασκηση τώρα είναι αν θα πάμε σε δεύτερο pc ή κονσόλα. Όχι αν θα έχουμε ΜΟΝΟ κονσόλα αντί για pc.

H  ύπαρξη κονσόλας στο σαλόνι επιβαρύνει ήδη την κατάσταση καθώς εκεί στο έπιλο θα έχεις ήδη πχ ηχοσύστημα. Βάλε τώρα και κανένα ps1 ή wii για τα μικρά.  Μόνο small factor pcs χωράνε όμορφα (όπου και πάλι παμε στο ίδιο ερώτημα, γιατί δηλαδή 2ο pc - πια, δεν μπορείς να βάλεις το παλιό σου, οι αναλύσεις στις τηλεοράσεις απαιτούν rtx 2080 hardware τουλάχιστον)

Αυτό που θα άξιζε θα ήταν οι τηλεοράσεις να υποστήριζαν linux ή windows με ανάλογο GUI. Και να μπορείς να κοτσάρεις μια GPU μέσω usb. Αυτό θα ήταν σούπερ.

20 χρόνια, εσύ;

το σαλόνι μου...

IMG_20200911_142724[12936].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ff7lucas είπε

20 χρόνια, εσύ;

το σαλόνι μου...

IMG_20200911_142724[12936].jpg

Ωραίο σύνθετο, μικρή tv για τον χώρο, καλή δουλειά γενικά. Η οθόνη και το κουτί αριστερα και δεξιά τι τα θές ακριβώς? Για excel? Όλα τα κομμάτια και έπιπλά σου έχουν γωνίες, το desktop έχει καμπύλες. Δεν ταιριάζει και σου χαλάει τον χώρο.

Αφού το έχεις με τη διακόσμηση, γίνε πιο minimal! 

Ps: Η αριστερή πρίζα κάτω από την τηλεόραση να μπει πιο πάνω να ειναι στη ίδια ευθεία με τις άλλες δύο. Έτσι όπως είναι νοιώθω ότι η οθόνη σου θα πέσει αριστερά...

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...