Προς το περιεχόμενο

DRIVERS για turbox dtt-1000 digital tv tuner


thkotsik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα !!

Έχω αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια το turbox dtt-1000 digital tv tuner  από το plaisio.
Έχω χάσει το cd με τους drivers και από το πλαίσιο δεν φάνηκαν και πολύ να θέλουν να με βοηθήσουν.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω drivers για το συγκεκριμένο tv-tuner ;
Αν κάνουν δουλειά drivers από κάποια άλλη εταιρεία;

Ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

       Αν έχεις win10 oι drivers κατεβαίνουν αυτόματα. Μετά το tuner θα σου δουλέψει με οποιοδήποτε τρίτο πρόγραμμα tv ή media center όπως το next pvr για παράδειγμα.

      Αν έχεις win7 πας στην Διαχείριση Συσκευών ---> Ελεγκτές ήχου, εικόνας και παιχνιδιών ---> διπλό κλικ στην άγνωστη συσκευή και στην καρτέλα πρόγραμμα οδήγησης επιλέγεις εγκατάσταση ή Ενημέρωση. Μετά την εγκατάσταση του driver το tuner θα σου δουλεύει με οποιοδήποτε τρίτο πρόγραμμα tv ή media center όπως το next pvr ή το Windows Media Center για παράδειγμα.

      Το turbox dtt-1000 έχει το τσιπάκι rtl2832 της realtek. Αυτό σημαίνει ότι πολύ άνετα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν δέκτη RTL-SDR και με το κατάλληλο πρόγραμμα να κάνεις "παπάδες". Για παράδειγμα εγώ το χρησιμοποιώ με το qt-dab 2.7 για να κάνω λήψη των ψηφιακών ραδιοφώνων dab+.

      Κάπου πρέπει να έχω το cd του. Θα ψάξω και αν το βρω θα στο στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 1:41 ΠΜ, afm είπε

       Αν έχεις win10 oι drivers κατεβαίνουν αυτόματα. Μετά το tuner θα σου δουλέψει με οποιοδήποτε τρίτο πρόγραμμα tv ή media center όπως το next pvr για παράδειγμα.

      Αν έχεις win7 πας στην Διαχείριση Συσκευών ---> Ελεγκτές ήχου, εικόνας και παιχνιδιών ---> διπλό κλικ στην άγνωστη συσκευή και στην καρτέλα πρόγραμμα οδήγησης επιλέγεις εγκατάσταση ή Ενημέρωση. Μετά την εγκατάσταση του driver το tuner θα σου δουλεύει με οποιοδήποτε τρίτο πρόγραμμα tv ή media center όπως το next pvr ή το Windows Media Center για παράδειγμα.

      Το turbox dtt-1000 έχει το τσιπάκι rtl2832 της realtek. Αυτό σημαίνει ότι πολύ άνετα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν δέκτη RTL-SDR και με το κατάλληλο πρόγραμμα να κάνεις "παπάδες". Για παράδειγμα εγώ το χρησιμοποιώ με το qt-dab 2.7 για να κάνω λήψη των ψηφιακών ραδιοφώνων dab+.

      Κάπου πρέπει να έχω το cd του. Θα ψάξω και αν το βρω θα στο στείλω.

Σε windows 10 που δοκίμασα ,  αυτόματα δεν το αναγνώρισε, 

Capture.JPG.be0433c3185995c419323d1e7f1608fb.JPG
Σαν προγραμμα για εγγραφή και μόνο χρησιμοποιώ το dvscheduler.
Θα  δοκιμάσω και σε ένα windows  7 μηχανηματάκι που έβαλα.

Σ'ευχαρστώ πάρα πολύ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Το βρήκα και το ανέβασα στο mediafire. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

     http://www.mediafire.com/file/ptgx4b01i5g3dk2/HTT1000_installer.7z/file

      Το αρχείο είναι zip-αρισμένο με το 7zip. Το αποσυμπιέζεις και τρέχεις το Setup.exe. Περιέχει τον driver και τα viva.tv και viva.radio για να παρακολουθείς τηλεόραση ή να ακούς ραδιόφωνο fm και dab, dab+. Ναι παρ' όλο που δεν το αναφέρει παίζει και dab+.

      Ο λογαριασμός είναι δωρεάν οπότε πρέπει να το κατεβάσεις μέσα σε 14 μέρες γιατί μετά θα διαγραφεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afm είπε

      Το βρήκα και το ανέβασα στο mediafire. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

     http://www.mediafire.com/file/ptgx4b01i5g3dk2/HTT1000_installer.7z/file

      Το αρχείο είναι zip-αρισμένο με το 7zip. Το αποσυμπιέζεις και τρέχεις το Setup.exe. Περιέχει τον driver και τα viva.tv και viva.radio για να παρακολουθείς τηλεόραση ή να ακούς ραδιόφωνο fm και dab, dab+. Ναι παρ' όλο που δεν το αναφέρει παίζει και dab+.

      Ο λογαριασμός είναι δωρεάν οπότε πρέπει να το κατεβάσεις μέσα σε 14 μέρες γιατί μετά θα διαγραφεί.

Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλε !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

      Ανεβάζω ξανά το cd με τους drivers και τα προγράμματα του turbox dtt-1000 digital tv tuner για τον Κώστα και όποιον άλλο τα χρειάζεται.

       https://www.mediafire.com/file/4rgqnbdvpepx4fl/TurboXDTT1000.rar/file

     Το αρχείο είναι zip-αρισμένο με το winrar. Το αποσυμπιέζετε και τρέχετε το Setup.exe. Περιέχει τον driver και τα viva.tv και viva.radio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...