Προς το περιεχόμενο

AMD: Στις 8 και 28 Οκτωβρίου τα αποκαλυπτήρια των Ryzen Zen3 και Radeon RDNA2


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Basil G είπε

Καλά έτσι λένε και κράζουν την intel, αλλά η γενιά 3000 της AMD δεν μπορεί να νικήσει την 9000 της intel, οπότε από την 10000 τρώει σκόνη.
Τώρα τα άλλα τα ακούω βερεσέ για multitasking κι έτσι, τόσα χρόνια δηλαδή τι γινόταν, δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε 2 προγράμματα ταυτοχρόνως; Ξαφνικά όλοι έγιναν επαγγελματίες και streamers κι έχουν ανάγκη από πυρήνες...

Το ότι η intel περνάει μπροστά με λιγότερους πυρήνες και κάνει καλύτερη δουλειά δεν τους κόβει να το βάλλουν κάτω. Τους πουλάει και την πατάτα, που εν τέλει δεν ισχύει, για πολλές γενιές στο ίδιο socket και την τρώνε αμάσητη, δίχως να καταλαβαίνουν ότι έτσι τους ξεζουμίζει να αγοράζουν σε 3 χρόνια 2 μπορεί και 3 επεξεργαστές! Εν τω μεταξύ όλο λένε για ποιό φτηνούς επεξεργαστές, αλλά οι μητρικές είναι πανάκριβες, μέχρι και 100 ευρώ διαφορά είχαν φτάσει με τις αντίστοιχες intel, αλλά στις συγκρίσεις πάντα βάζουν φτηνά μοντέλα της μιας και ακριβά της άλλης. Παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/19366890/Asus-Rog-Strix-X570-F-Gaming.html
https://www.skroutz.gr/s/16099740/Asus-ROG-Strix-Z390-F-Gaming.html

Από 270 η μία και 202 η άλλη, αλλά η δεύτερη είναι ακριβότερη... ΟΚ μόνο στα μυαλά των οπαδών αυτά.

Κατηγορούσαν την intel ότι τρώει τα λεφτά μας με την πολιτική της, αλλά δεν σκέφτονται ότι η αργή ανάπτυξη στην αγορά δεν απαιτεί συνεχείς αναβαθμίσεις και κάνει καλό στην τσέπη μας. Θέλουν κάθε χρόνο να τα σκάνε για να νοιώθουν καλά. Ποτέ δεν είμουν εναντίον της AMD, ούτε είμαι fan καμιάς εταιρείας, αλλά πλέον με τις τακτικές της και την νοοτροπία της που είναι μπακάλικη και βασίζεται στην μάζα, θα αποδειχθεί ότι χειρότερο στο άμεσο μέλλον.

Μας κάνεις πλάκα οτι η αργή αναπτυξη κάνει καλό στην τσέπη μας; Η πολιτική της Intel ήταν σωστή που ήθελες αλλαγή όλο το πακέτο;

Μην κοιτάς μερικούς που κάθε χρόνο αλλάζουν κομμάτια, είναι σαν αυτούς που αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο.

Αν νομίζεις οτι και με ryzen πρώτης γενιάς δεν κάνεις δουλειά τι να πω. Βέβαια αν πουλήσεις της πρώτης γενιάς εύκολα πας σε τρίτης χωρίς να αλλάξεις κάτι.(εξαρτάτε μητρική βέβαια)

όλα είχαν ανέβει ειδικά με τον covid. δεν είναι η καλύτερη περίοδος σύγκρισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακάρι να τα καταφέρει (που δεν το βλέπω) αλλά να μην ξεχνάμε αυτό που λέγαν και οι πολύ παλιές "καραβάνες" οι οδηγοί (ειδικά στις κάρτες γραφικών) είναι το 50% της απόδοσής της . Και εκεί υστερεί από την πράσινη .  Πριν πάρα πολλά χρόνια η τότε ΑΤΙ έπρεπε να είχε αγοράσει την Μatrox , κορυφαία εταιρεία στο θέμα ανάπτυξης οδηγών. Τώρα βέβαια  ούτε η Matrox δεν υπάρχει  πια . Για να δούμε και την intela τι θα κάνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά 3000 της Nvidia ήταν μεγάλο upgrade από τις 2000 (τουλάχιστον από ότι γνωρίζουμε μέχρι στιγμής).  Πιστεύω γιαυτό το λόγο η AMD θα απογοητεύσει στις GPU φέτος και εικάζω ότι η δυνατότερη της κάρτα θα αγγίζει επιδόσεις 3080 σε παρόμοια τιμή ή και υψηλότερη τιμή. Τώρα σε low-mid budget ίσως δώσει κάποιες οικονομικές λύσεις αλλά και πάλι πιστεύω ότι από 350 ευρώ και πάνω θα έχουμε μονοπώλιο υπέρ της Nvidia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμένουμε για zen 3  η προσωπική μου άποψη για το βασικό pc που θα φτιαχτεί η θα έχει τον 4700Χ(αν έχει αυτό το όνομα) ή τον 10700κ ή κάποιον ανάλογο σε τιμή από ιντελ αλλά σίγουρα όχι πάνω από 400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο Forum.Υποθέτω η μια ημερομηνία θα είναι αποκλειστικά για Cpu & η άλλη ημερομηνία για Gpu....Όπως πάντα θα παίζει πιο δυνατά σε mid range στις Gpu & θα έχει όπως είπαν κ πιο πάνω καλύτερη αναλογία τιμής-απόδοσης.Τώρα στους επεξεργαστές,πόσο να προχωρήσει ακόμα?Δεν χρειάζεται να βγάλει καινούριο socket,αλλά είναι κ οι μέτοχοι απο πίσω,οπότε πρέπει κάτι να παρουσιάσει....

Πάντως για τους drivers της Amd π γράφατε πιο πάνω,εγω δεν είχα κανένα θέμα,αλλά ποτέ δεν είχα πάρει κάτι μόλις κυκλοφόρησε......Δλδ περίμενα να περάσει κανα 6μηνο......Α ναι κ κάτι άλλο,έχω μια παλιά κάρτα της,7950(κάπου στο 2012-2013 είχε βγεί) κ παίρνει ακόμα updates.....Αλλά απο την άλλη,την επόμενη χρόνια έβγαλε την R9(κ έχω κ μια τέτοια λολ),που ήταν ακριβώς η ίδια....Δλδ κάνει κάτι τέτοια κ σε αφήνει να αναρωτιέσαι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Μην βιαστεί κανείς να πάρει gpu . Ας ανακοινώσει πρώτα η amd . Γιατί αν βγάλει σε καλή τιμή κάτι να είναι κοντά με 3070 και 3080 , βλέπω την nvidia ψύχραιμα και ωραία να βγάζει καμία 3070s και 3080s με την μία . Θα πάρει φωτιά.ο ανταγωνισμός .

Εννοείτε ότι θα βγάλει Super και 3090ti εάν απειληθεί από την AMD. Πάντα έτσι γίνεται.

Μην ξεχνάμε ότι αναφέρθηκε κιόλας ότι η νέα σειρά Ampere φρενάρει σε επιδόσεις από θέμα drivers/firmware

μεχρι να δουν τί μπορει να κάνει η RDA2 6☻☻☻  series. Είδωμεν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια βλεπω καποιους να λενε γιατι πρεπει να συγκρινουμε τα CPU στα παιχνιδια, λες και ξαφινκα ολοι εγιναν επαγγελματιες βιντεο και 3D και χρειαζοντε 12+ πυρηνες για την δουλεια τους (οι περισσοτεροι εντωμεταξυ εχουν 6πυρηνους).

Απο την αλλη βλεπω αλλους να λενε πως η σειρα 6000 θα ειναι πανω απο την 3070 και κατω απο την 3080.

Πραγματικα δεν ξερω τι διαβαζετε καποιοι αλλα το μονο που θα δειτε ειναι πολυ ανταγωνιστικες τιμες (οπως το ειπα και 1 εβδομαδα πριν), στο θεμα επιδοσεις καλο θα ηταν να ξεχασετε οσα νομιζετε πως θα δειτε (βεβαια δεν παιζει ρολο και εδω αφου οι περισσοτεροι εχουν 1080p οθονες - απλα συζητηση να γινεται).

5 ώρες πριν, evkar είπε

Μακάρι να τα καταφέρει (που δεν το βλέπω) αλλά να μην ξεχνάμε αυτό που λέγαν και οι πολύ παλιές "καραβάνες" οι οδηγοί (ειδικά στις κάρτες γραφικών) είναι το 50% της απόδοσής της . Και εκεί υστερεί από την πράσινη .  Πριν πάρα πολλά χρόνια η τότε ΑΤΙ έπρεπε να είχε αγοράσει την Μatrox , κορυφαία εταιρεία στο θέμα ανάπτυξης οδηγών. Τώρα βέβαια  ούτε η Matrox δεν υπάρχει  πια . Για να δούμε και την intela τι θα κάνει .

 

Δεν θυμαμαι ποτε την Matrox (Mystique/Millenium) να ειχε καλους οδηγους για παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Basil G είπε

Καλά έτσι λένε και κράζουν την intel, αλλά η γενιά 3000 της AMD δεν μπορεί να νικήσει την 9000 της intel, οπότε από την 10000 τρώει σκόνη.
Τώρα τα άλλα τα ακούω βερεσέ για multitasking κι έτσι, τόσα χρόνια δηλαδή τι γινόταν, δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε 2 προγράμματα ταυτοχρόνως; Ξαφνικά όλοι έγιναν επαγγελματίες και streamers κι έχουν ανάγκη από πυρήνες...

Το ότι η intel περνάει μπροστά με λιγότερους πυρήνες και κάνει καλύτερη δουλειά δεν τους κόβει να το βάλλουν κάτω. Τους πουλάει και την πατάτα, που εν τέλει δεν ισχύει, για πολλές γενιές στο ίδιο socket και την τρώνε αμάσητη, δίχως να καταλαβαίνουν ότι έτσι τους ξεζουμίζει να αγοράζουν σε 3 χρόνια 2 μπορεί και 3 επεξεργαστές! Εν τω μεταξύ όλο λένε για ποιό φτηνούς επεξεργαστές, αλλά οι μητρικές είναι πανάκριβες, μέχρι και 100 ευρώ διαφορά είχαν φτάσει με τις αντίστοιχες intel, αλλά στις συγκρίσεις πάντα βάζουν φτηνά μοντέλα της μιας και ακριβά της άλλης. Παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/19366890/Asus-Rog-Strix-X570-F-Gaming.html
https://www.skroutz.gr/s/16099740/Asus-ROG-Strix-Z390-F-Gaming.html

Από 270 η μία και 202 η άλλη, αλλά η δεύτερη είναι ακριβότερη... ΟΚ μόνο στα μυαλά των οπαδών αυτά.

Κατηγορούσαν την intel ότι τρώει τα λεφτά μας με την πολιτική της, αλλά δεν σκέφτονται ότι η αργή ανάπτυξη στην αγορά δεν απαιτεί συνεχείς αναβαθμίσεις και κάνει καλό στην τσέπη μας. Θέλουν κάθε χρόνο να τα σκάνε για να νοιώθουν καλά. Ποτέ δεν είμουν εναντίον της AMD, ούτε είμαι fan καμιάς εταιρείας, αλλά πλέον με τις τακτικές της και την νοοτροπία της που είναι μπακάλικη και βασίζεται στην μάζα, θα αποδειχθεί ότι χειρότερο στο άμεσο μέλλον.

Δεν σε αναγκαζει κανένας να αγοραζεις CPU καθε χρονο, εκτος και αν εχεις σκαλωμα να παιρνεις το top hardware καθε χρονια και να μην μεινεις 10% κατω σε αποδοση. Μονο τετοια ατομα ωφελουνται απο αυτο που αποκαλεις 'αργη εξελιξη',

Εχω ryzen 1ης γενιας, και δεν εχω καμια αναγκη για upgrade, ακομα και αν ειναι 80% κατω σε αποδοση σε σχεση με 3η γενια. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, dieksodo said:

οκτωβριος ανακοινωσεις αλλα δεν λεει ποτε θα ερθουν ελλαδα

να υποθεσω απο 2021?

Όχι φέτος και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Liljoke said:

Γιατί πρέπει να γίνεται πάντα σύγκριση cpu σε βίντεο παιχνίδια; το θεωρώ χαζό το να συγκρίνεις τα 10 fps λιγότερο στα παιχνίδια όταν στα άλλα 9/10 πράγματα που μπορείς να κάνεις είναι μπροστά η AMD. 

Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν γίνεται σύγκριση σε βιντεοπαιχνίδια! Όσον αφορά τα άλλα 9/10 πράγματα που λες, δεν είναι ουσιαστικά μπροστά, αλλά και να είναι, μηλάμε για εφαρμογές που είτε είναι αδιάφορες στον καθημερινό χρήστη, είτε οι χρόνοι διαφοράς είναι τέτοιοι που θεωρούνται αμελητέοι. Απλά, θεωρώ η κάθε εταιρεία βαράει σε συγκρίσεις και προπαγανδίζει εκεί που είναι καλύτερη!

7 hours ago, hellghan said:

Μας κάνεις πλάκα οτι η αργή αναπτυξη κάνει καλό στην τσέπη μας; Η πολιτική της Intel ήταν σωστή που ήθελες αλλαγή όλο το πακέτο;

Μην κοιτάς μερικούς που κάθε χρόνο αλλάζουν κομμάτια, είναι σαν αυτούς που αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο.

Αν νομίζεις οτι και με ryzen πρώτης γενιάς δεν κάνεις δουλειά τι να πω. Βέβαια αν πουλήσεις της πρώτης γενιάς εύκολα πας σε τρίτης χωρίς να αλλάξεις κάτι.(εξαρτάτε μητρική βέβαια)

όλα είχαν ανέβει ειδικά με τον covid. δεν είναι η καλύτερη περίοδος σύγκρισης

Βασικά επιβεβαιώνεις αυτό που γράφω έτσι; Αν είχες πάρει πχ το 2010 - 2011 i5 2500, άνετα δεν άντεχε έως το 2015 ή ακόμα και μέχρι σήμερα; Οπότε τι σημασία έχει η αλλαγή μητρικής; Λογικό είναι. Άσε που και η intel κάθε 2 γενιές αλλάζει ουσιαστικά, όπως και η AMD. Τώρα τη διαφορά που βλέπετε δεν το καταλαβαίνω, ότι οι 1ης γενιάς μητρικές πιθανώς να υποστηρίζουν και 3ης, αλλά όχι με όλες τις λειτουργίες, συνεπώς αυτοί που θέλουν αναγκαστηκά θα επενδήσουν σε νέα μητρική, τι το διαφορετικό έχει από την intel; Που μας έσωσε η AMD, στο ότι βρήκε κόλπο να πάρει μέσα σε 2-3 χρόνια διπλά χρήματα από αυτούς που θα πάνε σε ryzen2 από ryzen;
Δεν λέω ότι δεν είναι και γαμώ οι επεξεργαστές και ότι δεν αξίζουν, απλά η εταιρεία πουλάει φούμαρα, όπως και το όλο θέμα με τις ψύκτρες που αν πας για επεξεργαστή για workstation ή απλά έναν r5 2600x ας πούμε, για gaming και καθημερινή χρήση, τελικά πρέπει να πας σε aftermarket (εκ πείρας).

Όπως και να έχει, εγώ απλά έφτιαξα για φίλο σετάκια, επεξεργαστή μητρικη ραμ, ώστε να κάνει ερευνα τι συμφαίρει να αγοράσει, και σε κάθε περίπτωση με ίδιες αντιστοιχίες το σύστημα με intel έβγαινε φτηνότερο! Εκεί ξεκίνησα να το ψάχνω κι εγώ και κατέληξα στα συμπεράσματά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Basil G είπε

Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν γίνεται σύγκριση σε βιντεοπαιχνίδια! Όσον αφορά τα άλλα 9/10 πράγματα που λες, δεν είναι ουσιαστικά μπροστά, αλλά και να είναι, μηλάμε για εφαρμογές που είτε είναι αδιάφορες στον καθημερινό χρήστη, είτε οι χρόνοι διαφοράς είναι τέτοιοι που θεωρούνται αμελητέοι. Απλά, θεωρώ η κάθε εταιρεία βαράει σε συγκρίσεις και προπαγανδίζει εκεί που είναι καλύτερη!

Βασικά επιβεβαιώνεις αυτό που γράφω έτσι; Αν είχες πάρει πχ το 2010 - 2011 i5 2500, άνετα δεν άντεχε έως το 2015 ή ακόμα και μέχρι σήμερα; Οπότε τι σημασία έχει η αλλαγή μητρικής; Λογικό είναι. Άσε που και η intel κάθε 2 γενιές αλλάζει ουσιαστικά, όπως και η AMD. Τώρα τη διαφορά που βλέπετε δεν το καταλαβαίνω, ότι οι 1ης γενιάς μητρικές πιθανώς να υποστηρίζουν και 3ης, αλλά όχι με όλες τις λειτουργίες, συνεπώς αυτοί που θέλουν αναγκαστηκά θα επενδήσουν σε νέα μητρική, τι το διαφορετικό έχει από την intel; Που μας έσωσε η AMD, στο ότι βρήκε κόλπο να πάρει μέσα σε 2-3 χρόνια διπλά χρήματα από αυτούς που θα πάνε σε ryzen2 από ryzen;
Δεν λέω ότι δεν είναι και γαμώ οι επεξεργαστές και ότι δεν αξίζουν, απλά η εταιρεία πουλάει φούμαρα, όπως και το όλο θέμα με τις ψύκτρες που αν πας για επεξεργαστή για workstation ή απλά έναν r5 2600x ας πούμε, για gaming και καθημερινή χρήση, τελικά πρέπει να πας σε aftermarket (εκ πείρας).

Όπως και να έχει, εγώ απλά έφτιαξα για φίλο σετάκια, επεξεργαστή μητρικη ραμ, ώστε να κάνει ερευνα τι συμφαίρει να αγοράσει, και σε κάθε περίπτωση με ίδιες αντιστοιχίες το σύστημα με intel έβγαινε φτηνότερο! Εκεί ξεκίνησα να το ψάχνω κι εγώ και κατέληξα στα συμπεράσματά μου.

το am4 ειναι 4 χρονια και οχι 2. παιρνει ιδιες επιδοσεις με πολυ λιγοτερα λεφτα. για αυτο ανεβηκε τοσο πλεον. καθε χρονο δινει και κατι παραπανω απο αυτα που εδινε η INTEL.

εγω που ειχα τον r5 παντως δεν αλλαξα την ψυκτρα και δεν ειχα κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες. χωρις αλλαγες τιποτα. κουμπωμα πανω και απλα power on. τι συστηματα εχεις φτιαξει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...