Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το πολυειπωμενο μπουκάλι των  amd cpus φτάσαμε στο πάρε ryzen για να έχεις πιο πολλά fps ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.Καληνυχτα σας.Δεν περιγραφω αλλο

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Από το πολυειπωμενο μπουκάλι των cpu cpus φτάσαμε στο πάρε ryzen για να έχεις πιο πολλά fps ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.Καληνυχτα σας.Δεν περιγραφω αλλο

Καλα η intel το εχει χασει το παιχνιδι καιρο αλλα και η nvidia αν δεν αλλαξει τροπαριο κατα εκει παει. Στην παρουσιαση των ampere εγραφα οτι μοιρασε παστελια ο πετσινος με επιδοσεις 2080ti στο 500αρικο αλλα ενα με την τραγικη διαθεσιμοτητα και το τεραστιο καπελο και 2 με την amd να δινει εξαιρετικα προιοντα σε χαμηλοτερο TDP μεγαλυτερη vram και τιμιες τιμες δεν βλεπω να του βγαινει για φετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να πάρω ένα xbox καθαρά για gaming,ναι οκ τρομερές η gpu όλες για εμένα η nvidia απλά έχασε το game στης gpu αυτή την φορά αλλά δεν αξίζει να δόσεις τόσα λ7 απλά για gaming να δούμε τι κάνει και σε προγράμματα η απλά είναι μόνο για παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nemo1776 είπε

εγώ πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να πάρω ένα xbox καθαρά για gaming,ναι οκ τρομερές η gpu όλες για εμένα η nvidia απλά έχασε το game στης gpu αυτή την φορά αλλά δεν αξίζει να δόσεις τόσα λ7 απλά για gaming να δούμε τι κάνει και σε προγράμματα η απλά είναι μόνο για παιχνίδια.

Oταν εχεις 250 παιχνιδια στο steam και πανω απλα δεν υπαρχει γυρισμος σε κονσολα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Είπε κάτι για 6900ΧΤ "AMD only" και "limited quantity"? 

Οχι δεν ειπαν τπτ. Προσωπικα απο σχολια διαβασα οτι τις 6800xt η amd θα τις περιοριζει στο o/c στα 2250mhz για να μην κανιβαλισουν την 6900xt και η 6900xt  θα ανεβαίνει μεχρι 2400-2500mhz με μεγαλυτερη καταναλωση απο aibs αλλά ισως τα μοντελα τους βγουν αργοτερα

2 ώρες πριν, narta είπε

 Επισης προβλεπω το RDNA3 να ειναι chiplet design 

Aυτη η φώτο αυτο δείχνει με το διαχωρισμο (τουλαχιστον αν εχει καποια σχεση με την πραγματικότητα)

spacer.png

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

 τώρα θα push-άρουν και οι δύο για price wars

H amd δεν θα πουσαρει για price wars, αν ήθελε θα μπορούσε να βαλει πιο ανταγωνιστικές τιμές, αλλά εβαλε εκει που εχει κενα η nvidia και ειναι σαν να της λεει ο καθενας να εχει τα price points του. Εξαλλου εχει περιορισμενη διαθεσιμότητα wafers και ταυτοχρονα τα αγοραζει πιο ακριβα. H nvidia απο την αλλη μπορει να ριξει τις τιμες αν θελει , αλλα συνηθως προτιμαει μεγαλύτερα margins. Μάχη θα γίνει κατω απο τα 400$ imo.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές duopoly όπως περίμενα. Αυτά για κάποιους που νομίζουν ότι η AMD είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. 80$ πάνω από την 3070 η 6800.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

H 6800ΧΤ θεωρείται η καλύτερη high-end λύση προς το παρόν. Επιτέλους ανταγωνισμός στο high-end, τώρα θα push-άρουν και οι δύο για price wars και για driver optimizations.

Αν οι RX 6000 είναι σήμερα ανταγωνιστικές (day one) φαντάζομαι πόσο πίσω θα αφήσουν τις vidia σε περίπου 1 χρόνο. 

Κλασικό φαινόμενο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η amd κ μίλησε απλά και όμορφα  με fps σε αντίθεση με τον πετσινο που έδειξε κάτι γραφήματα με 1.75x ,2x 2080 και αηδιες και δεν κατάλαβε κανείς τπτ.Περιμεναμε τη μέρα του release μπας κ προλάβουμε να δούμε κατιτις πριν αγοράσουμε.  

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Και σε πιο χαμηλά, με την 6800 στα +80 ευρώ, η 3070 μου φένεται μονόδρομος (εκτός αν έχουν ίδια τιμή). Σε 1440p/165hz που θα πάω, τα βαριά AAA games σίγουρα θα έχουν dlss, και θεωρώ θα μου δώσουν καλύτερα fps σε βάθος χρόνου.

Με 8GB μνήμη ??  🤣  Good luck

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι τιμές duopoly όπως περίμενα. Αυτά για κάποιους που νομίζουν ότι η AMD είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. 80$ πάνω από την 3070 η 6800.

Και την κατατροπωνει κιόλας με διπλάσια μνήμη.

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Και την κατατροπωνει κιόλας με διπλάσια μνήμη.

Θα δούμε τι θα κάνει γιατί αν παίζουν DLSS και DML όχι θα είναι αλλιώς τα πράγματα. Βλέπω τον πέτσινο να σπρώχνει πολύ χρήμα για RT/DLSS από 'δω και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dem είπε

Ρε παιδια κάποιος που κοιτάζει να ξοδέψει για κάρτα γραφικών 700-800 ευρώ θα τον νοιάξει το αριστερό 50αρικό, ένα φουλαρισμα βενζίνη ρε λίζα ? 

Θα το δώσει και ας μην παίξει ποτέ το DLSS/RTX. To παιχνίδι θα κριθεί και στις πραγματικές τιμές των 3080/6800ΧΤ

το duopoly τους μέσα ...

 Ναι μακακια έκαναν πάλι, στα $699 έπρεπε να την βάλουν  την 6800ΧΤ αφού οι καρφωμένοι θα πάνε στην 3080 και ας περιμένουν 6 μήνες  🤣

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Θα δούμε τι θα κάνει γιατί αν παίζουν DLSS και DML όχι θα είναι αλλιώς τα πράγματα. Βλέπω τον πέτσινο να σπρώχνει πολύ χρήμα για RT/DLSS από 'δω και πέρα.

Όσο κ να σπρώξει τα παιχνίδια θα βγαίνουν με βάση τις κονσόλες κ θα τρέχουν optimized σε amd.Δε γίνεται να επιβιώσουν και τα 2.Φαση hd dvd vs bluray θα παιχθει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...