Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι για τη σειρά 6000 η οποία αν είναι όπως υπόσχονται θα είναι πολύ δυνατή επιλογή αλλά και καλός ανταγωνιστής για την nvidia.

Προσωπικά μετα την 5700ΧΤ και τα πανηγύρια με τους drivers θα πρέπει να το σκεφτώ πάρα πολύ καλά πριν ξαναπάω στην κόκκινη.

Για όσους ενδιαφέρονται αποκλειστικά για Gaming πιστεύω ότι η amd θα είναι η καλύτερη επιλογή (εφόσον οι driver λειτουργούν σωστά). Από την άλλη για κάποιον που ασχολείται και με video production ή 3D design η Nvidia αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος λόγω του ισχυρότερου RT, του καλύτερου support από τα αντίστοιχα software αλλά και των πιο optimised και σταθερών drivers (μέχρι τώρα). 

Καταλαβαίνω πως προέχει το Gaming, αλλά μακάρι σταδιακά να την φτάσει και εκεί η AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ssd93 είπε

Και λίγο πίσω από την NVidia να είναι, για πρώτη φορά στην ιστορία η ίδια εταιρεία χτυπάει γραφικά και CPUs σε κορυφαίο επίπεδο. 

Αυτό ονομάζεται τεχνολογικό επίτευγμα

κάτσε ρε συ όταν είχε τους athlon xp δεν είχε και το r300? Εκεί είχαμε όντως coffin dance σε nvidia fouskex.

άκυρο ήταν Ati τότε ακόμα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

κάτσε ρε συ όταν είχε τους athlon xp δεν είχε και το r300? Εκεί είχαμε όντως coffin dance σε nvidia fouskex.

άκυρο ήταν Ati τότε ακόμα.😁

Τότε έπαιρνες Αti να σου φύγει το γινάτι   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις?

Αφού είτε έχει καλύτερες τιμές είτε όχι , πάλι NVIDIA θα παίρνετε.  Άρα καλύτερα να μην βγάζει κάρτες με χαμηλότερη τιμή. Δεν θα χάσει και τίποτα αν έβγαζε την 6800ΧΤ στα $699 και την 6900ΧΤ στα $1199.

 

Εδώ η 6800 είναι 15-20% ταχύτερη της 3070 και με διπλάσια μνήμη και φάνηκε ακριβή. Αν το είχε κάνει αυτό η NV τότε θα είχε βάλει +200$ επάνω και όλοι θα έλεγαν ότι αξίζει τα $200 παραπάνω γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις και διπλάσια μνήμη.

Στα 599$  έπρεπε να βγάλει την 6800 και στα 699$ την 6800ΧΤ.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού είτε έχει καλύτερες τιμές είτε όχι , πάλι NVIDIA θα παίρνετε.  Άρα καλύτερα να μην βγάζει κάρτες με χαμηλότερη τιμή. Δεν θα χάσει και τίποτα αν έβγαζε την 6800ΧΤ στα $699 και την 6900ΧΤ στα $1199.

Εδώ η 6800 είναι 15-20% ταχύτερη της 3070 και με διπλάσια μνήμη και φάνηκε ακριβή. Αν το είχε κάνει αυτό η NV τότε θα είχε βάλει +200$ επάνω και όλοι θα έλεγαν ότι αξίζει τα $200 παραπάνω γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις και διπλάσια μνήμη.

Στα 599$  έπρεπε να βγάλει την 6800 και στα 699$ την 6800ΧΤ.

Υπόψιν αν δεις την διαφάνεια είναι 18% πάνω από 2080ti σε 1440p, δηλαδή περίπου 20% πάνω από 3070 ΑΛΛΑ με το smart access που μπορεί να δίνει από 0 έως και 5-10% από μόνο του (δε ξέρουμε ακόμα αν δε το τεστάρουν). Αλλά ακόμα και 10-15% να είναι μόνο πάνω από 3070 είναι αρκετό μαζίμε την διπλή vram για να αλλαξοπιστήσει κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού είτε έχει καλύτερες τιμές είτε όχι , πάλι NVIDIA θα παίρνετε.  Άρα καλύτερα να μην βγάζει κάρτες με χαμηλότερη τιμή. Δεν θα χάσει και τίποτα αν έβγαζε την 6800ΧΤ στα $699 και την 6900ΧΤ στα $1199.

Εδώ η 6800 είναι 15-20% ταχύτερη της 3070 και με διπλάσια μνήμη και φάνηκε ακριβή. Αν το είχε κάνει αυτό η NV τότε θα είχε βάλει +200$ επάνω και όλοι θα έλεγαν ότι αξίζει τα $200 παραπάνω γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις και διπλάσια μνήμη.

Στα 599$  έπρεπε να βγάλει την 6800 και στα 699$ την 6800ΧΤ.

Αααα.. οκ λοιπον. Αν ειχες δει προηγουμενα ποστ μου και συγκεκριμενες λεξεις που χρησιμοποιω θα καταλαβαινες οτι δεν ισχυει αυτο. Σε νεαροτερη ηλικια ημουν αγαπητε φιλε αν μου επιτρεπεις να σε αποκαλω ετσι, κοκκινοφρουρος φουλ. Αρκετα χρονια μετα, δεν μου καιγεται καρφι για κανεναν. Κοιταω την παρτη μου γιατι εγω τους δινω τα λεφτα μου οπως και ολοι μας. Αν παρατηρησεις λοιπον γραφω λεξεις οπως προς το παρων, ακομα κλπ. Συγχαιρομαι επισης την AMD και παρακαλαω να παει τρενο. Απλα ειμαι επιφυλακτικος ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ. Και οχι αδικα. Βλεπεις ποσοι εχουν αμφιβολιες. Θελω απλα να δωσω χρονο να δω τι γινεται με θερμοκρασιες, drivers κλπ. Το να τρωω συνεχεια throttling και η να τη σπασω η να βαλω κι εκει νερα δεν ειναι η καλυτερη μου. Ουτε να μου βγαλουν τη ψυχη οι drivers και να καταληξω να δω τις πραγματικες δυνατοτητες της καρτας μου λιγο πριν τη σειρα 7xxx. Δεν ειμαι ο μονος αν δεις.... Οποτε λεω και λογικα οτι προτιμω να πορευτω με κατι πιο δοκιμασμενο προς το παρων μεχρι να δω τι συμβαινει, επωφελουμενος φουλ απο την κατραπακια που φαγανε οι πρασινοι και αν ολα καλα δεν εχω θεμα να μην ξαναπαρω ποτε nvidia. Αλλωστε δεν εχω καταληξει και η μια πιθανοτητα ειναι 6900 και 5950x, ενω εχω παρα πολλα χρονια να μην παρω ιντελ. Εκει ομως τη μουγκα γιατι εχουν δειξει πλεον τι κανουν οποτε παω ανετα και χωρις κανενα κομπλεξ. Στην καρτα ομως.... Προτιμω να δωσω λιγο χρονο. Οποτε λαθος που με συμπεριελαβες στην κατηγορια οπαδων. Οπιυ φυσαει ο ανεμος παω. Εκ του ασφαλους ομως. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού είτε έχει καλύτερες τιμές είτε όχι , πάλι NVIDIA θα παίρνετε.  

Δε ξερεις γτ;

Γτ τόσα χρόνια η nvidia δινει πονο..

Ε ειναι πολυ δυσκολο να πας στον δεύτερο..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει ρε παίδες, όταν κάποιος με 5700xt είχε θέματα, η κάποιος γουστάρει rt /dlss του είναι δύσκολο να πάει σε amd και ειναι απολύτως  λογικό . Δεν χρειάζεται να κατακρίνουμε τους άλλους για τις επιλογές τους όταν έχουν  καποια βάση. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ντάξει ρε παίδες, όταν κάποιος με 5700xt είχε θέματα, η κάποιος γουστάρει rt /dlss του είναι δύσκολο να πάει σε amd και ειναι απολύτως  λογικό . Δεν χρειάζεται να κατακρίνουμε τους άλλους για τις επιλογές τους όταν έχουν  καποια βάση. 

@Dantε δεν ήρθε ειδοποίηση? χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkin 6800 /xt

Μαζί με ένα καλό gaming bundle πχ. Far Cry 6 [ή Valhalla] & game pass subscription ... ΤΑΜΑΜ

Spoiler

Τα λιγγοουυρεευεστε? :P

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, DIM1000 said:

Εγω ειπα τι με χαλασε μονο. Οτι για να παιξει φουλ η καρτα θελει ryzen. Μαρκετινγκ γι αυτους, ενοχλητικο για μενα. Και δεν εχω αδικο πιστευω. 

Φουλ παίζει χωρίς AMD cpu. Απλά επειδή έχουν δική τους πλατφόρμα βρήκαν τρόπο για πρώτη φορά να σου δώσουν κάτι παραπάνω. Τεχνολογικο επίτευγμα θα το θεωρούσα εγώ...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@Arkin 6800 /xt

Μαζί με ένα καλό gaming bundle πχ. Far Cry 6 [ή Valhalla] & game pass subscription ... ΤΑΜΑΜ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τα λιγγοουυρεευεστε? :P

Παμε αλλη μια.

Το Far Cry 6 δινεται με Amd CPU και το Valhalla δινοταν με Amd Cpu πριν απο αυτο.

Δεν δινουν τα ιδια bundle σε cpu και Gpu,αρα ειναι σχεδον απιθανο να δωσουν τα ιδια παιχνιδια που δινουν σε Cpu και σε Gpu,ειδικα τωρα που σπρωχνουν και Amd ''οικοσυστημα''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Φουλ παίζει χωρίς AMD cpu. Απλά επειδή έχουν δική τους πλατφόρμα βρήκαν τρόπο για πρώτη φορά να φου δώσουν κάτι παραπάνω. Τεχνολογικο επίτευγμα θα το θεώρησα εγώ...

Δεν θα διαφωνησω, μπορει να κανω λαθος. Αλλωστε δεν θα ηταν σε καμια περιπτωση ανασταλτικος παραγοντας αγορας το συγκεκριμενο. Ειδικα οταν η εταιρια αυτη εκανε τοσο δυνατο come back. Μονο συγχαρητηρια τους αξιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...