Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

παιδια 6800χτ vs 6900χτ για τι διαφορες υπολογιζουμε? θα αξιζει το 1000ρικο η 6900χτ συμφωνα με αυτα που εδειξε η amd 3090vs6900xt??

Οχι δεν θα αξίζει όπως δεν αξίζει και η 3090

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

παιδια 6800χτ vs 6900χτ για τι διαφορες υπολογιζουμε? θα αξιζει το 1000ρικο η 6900χτ συμφωνα με αυτα που εδειξε η amd 3090vs6900xt??

Κοντά στο 10%. Οπως 3080vs3090. Ετσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Οχι σε καμια περιπτωση. Την 6900xt την εδειξαν και με smart memory/rage για να βγει απο πανω απο 3090. Η 6800xt στα 650 θα ειναι το απολυτο vfm.

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν εχω αλλα reaction χρωσταω like. 

 

Χθες βραδυ διαβαζα στο reddit ακριβως το ιδιο διλλημα. Εγραφε καποιος οτι η 6900xt ειναι χαλια vfm καρτα σε συγκριση με την 6800xt. Τον ελεγαν οι αλλοι απο κατω μα δεν βγηκε για να κοντραρει αυτη βγηκε για να χτυπησει την 3090 των 1500 δολλαριων. Αυτος εκει το χαβα του μα λεει η 6900xt εχει 35% πανω τιμη για 10% πανω επιδοσεις οποτε ειναι χαλια vfm και να βροχη τα αρνητικα reactions. Οτι καρτες εχουν βγαλει και τα 2 στρατοπεδα θα πανε στο 5% των gamers. Eιναι ολες καρτες 500+ ευρω. Το 80-85% ειναι στα 150-250 ευρω ενα 10% στα 250-500 και οτι μενει στο high end. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οτι καρτες εχουν βγαλει και τα 2 στρατοπεδα θα πανε στο 5% των gamers. Eιναι ολες καρτες 500+ ευρω. Το 80-85% ειναι στα 150-250 ευρω ενα 10% στα 250-500 και οτι μενει στο high end. 

Δεν είναι έτσι τα νούμερα, έχει πολύ παραπάνω ποσοστά στα 300-500 και το 500+ έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια.

Απλά δες τι ποσοστά έχει η 2070 Super στο Steam

Η1 2020 

https://www.jonpeddie.com/store/worldwide-pc-gaming-hardware-market-report-series

2020-Gaming-Chart-Main.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε μια παλι. Το λεγομενο fine wine των AMD ισχυε λογο compute αρχιτεκτονικής. Τα παιχνιδια ΔΕΝ αυξανουν linear τις επιδοσεις σαν πχ το Blender οσο ανεβαινει η επεξεργαστικη ισχυ. Αν ηταν ετσι το sli και το cf θα σκελαραν 100%. Αν καποια απο τις δυο αρχιτεκτονικες μπορει να παρει uplift αυτην ειναι η Ampere γιατι ειναι compute oriented. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είναι έτσι τα νούμερα, έχει πολύ παραπάνω ποσοστά στα 300-500 και το 500+ έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια.

Απλά δες τι ποσοστά έχει η 2070 Super στο Steam

Η1 2020 

https://www.jonpeddie.com/store/worldwide-pc-gaming-hardware-market-report-series

2020-Gaming-Chart-Main.PNG

2.23% με 1% της 5700xt. Διπλασιο ποσοστο γιατι nvidia. Καλα κανουν και τις βαρανε.

5 λεπτά πριν, narta είπε

Παμε μια παλι. Το λεγομενο fine wine των AMD ισχυε λογο compute αρχιτεκτονικής. Τα παιχνιδια ΔΕΝ αυξανουν linear τις επιδοσεις σαν πχ το Blender οσο ανεβαινει η επεξεργαστικη ισχυ. Αν ηταν ετσι το sli και το cf θα σκελαραν 100%. Αν καποια απο τις δυο αρχιτεκτονικες μπορει να παρει uplift αυτην ειναι η Ampere γιατι ειναι compute oriented. 

Μαζι σου η 5700 ομως πως πηραν σε 1 χρονο τοσο πολυ? Δεν ειναι compute αρχιτεκτονικη και δεν περιμεναμε να ανεβει οταν πρωτο βγηκαν. Οι ampere ειναι καθαρα compute και θα φανει ποσο boost θα παρουν απο το optimization της nvidia η θα τις αφησει και αυτες στη μοιρα τους οπως τις pascal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Άρα πάμε σε 5900X + 6800XT;

Προφανώς ανάλογα του τι θέλει ο καθένας. Ο συνδυασμός σου είναι ο πιο VFM και φυσικά πάρα πολύ δυνατός. Εγω πάλι εχω κλειδώσει 5950 σίγουρα και όπως το βλέπω 6900 αν δεν απαντήσει με Ti η nv και φυσικά διαθεσιμότητα. Αρα κατά πάσα πιθανότητα 6900. Μια χαρά. Ολα στο κόκκινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Προφανώς ανάλογα του τι θέλει ο καθένας. Ο συνδυασμός σου είναι ο πιο VFM και φυσικά πάρα πολύ δυνατός. Εγω πάλι εχω κλειδώσει 5950 σίγουρα και όπως το βλέπω 6900 αν δεν απαντήσει με Ti η nv και φυσικά διαθεσιμότητα. Αρα κατά πάσα πιθανότητα 6900. Μια χαρά. Ολα στο κόκκινο.

Κάνε οικονομία.του χρόνου έρχεται ddr5 και rdna3.5900x+6800xt εγω.τα κάνει όλα και συμφερει

Δεν το παντρευόμαστε το hw.να μπορούμε να αλλάζουμε πλέον...

FB_IMG_1603972825231.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Κάνε οικονομία.του χρόνου έρχεται ddr5 και rdna3.5900x+6800xt εγω.τα κάνει όλα και συμφερει

Σωστός. Εχεις πολύ δίκιο. ΚΑι η ddr5 δεν είναι αμελητέα αλλαγή. Ολη η αγορά θα παει εκει και θα μας συνοδευει χρόνια. Γι αυτο φυλάχτηκα λίγο στη μητρική και θα παω σε meg Ace αντι Rog ή Aorus. Μισα λεφτά αφου θα παρει πόδι. Επίσης κάπου ειδα οτι προτείνουν 4000αρες μνήμες. Θα πορευτεί με τις 3200 και αν του αρέσει αφου δεν θα μπω στη διαδικασία λόγω ddr5. Οντως για 1440p (θα αλλάξω την οθόνη) ο συνδυασμός που λες είναι πολύ δυνατός ήδη. Και για πολύ παραπάνω φυσικά, αλλά εγω θέλω 1440. Αυτο εννοώ. Αυτο το κόλλημα στον εγκέφαλο πρέπει να ξεπεράσω. Μου εχει ξομείνει απο τα παλιά που ηταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και οτι αγόραζες για κανα χρόνο ηταν τοπ. Τώρα αγοράζεις κάτι και σε ενα τρίμηνο έχει βγάλει ο ανταγωνισμός κατι άλλο. Η το ξεπερναω η θα εχω μόνιμα ξεκοιλιασμένο PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μαζι σου η 5700 ομως πως πηραν σε 1 χρονο τοσο πολυ? Δεν ειναι compute αρχιτεκτονικη και δεν περιμεναμε να ανεβει οταν πρωτο βγηκαν. Οι ampere ειναι καθαρα compute και θα φανει ποσο boost θα παρουν απο το optimization της nvidia η θα τις αφησει και αυτες στη μοιρα τους οπως τις pascal.

Μπασταρδοαρχιτεκτονικη compute (cgn) + gaming (RDNA 1). H βαση ηταν το cgn. Αρα ναι compute και επισης ειχαν το μειονεκτημα οτι οι αρχικοι drivers ηταν εντελως γτπκ.

Η Ampere απο την αλλη ειναι καθαρα compute με 2xfp32/shader και για αυτο θα σπερνουν σε καθαρα σεναρια compute οπως rendering, mining κοκ. Σε gaming μην περιμενεις και πολλα πραγματα, εχουν και το δεκανικι που λεγεται Samsung 8nm fail 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AlexandrosKle είπε

Εδώ το γράφημα με τα αντίστοιχα νούμερα για την RTX3080 στα 1440p (6800XT χωρίς smart access memory και rage mode) 

yxryizb9ayv51.png.ebca3899aed27ec8856e280ba349227a.png

Γιατί όμως δεν το έδειξαν σε 4k; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...