Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

10% πάνω από μια αντίστοιχη 6800XT για +300-400 ευρώ.. Δεν θα αξίζει. 

Η 3090 μπορεί να δίνει μόνο +10% από την 3080 αλλά έχει και +14GB VRAM. 

Στις AMD όλες 16GB.

H 3090 έχει και 1000 ευρώ παραπάνω για αυτό το 10% όμως ενώ η 6900xt 350 που και πάλι είναι πολλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

H 3090 έχει και 1000 500 ευρώ παραπάνω για αυτό το 10% όμως ενώ η 6900xt 350 1000 που και πάλι είναι πολλά. 

Fixed!

Α σε σχέση με την 6800xt λες;

Σωστά τότε! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά έλεγα ότι συγκρίνεις 3090 με 6900xt, στη πορεία κατάλαβα ότι άλλο είναι το σημείο αναφοράς σου!

Συμφωνώ πολύ με το αρχικό σου μήνυμα!

Το premium έχει γερό καπέλο γενικά, δυσανάλογο με τις παραπάνω επιδόσεις που προσφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Εχουμε το ίδιο κουτί. Αυτά με νευριάζουνε. Full Tower και υποφέρουν απο χώρο. Και έχω τις γριές Coolermaster stacker 810 και Armor VA8000 που χωράνε τα πάντα. Ειδικά το Stacker.  Κατά πάσα πιθανότητα το Panzer θα βγει προς πώληση και θα παω σε raijintek Eris Evo ή Thermaltake view 91. Πραγματικά αν ήθελα να βάλω custom νερά όπως παλιά και οχι το closed loop, δεν υπήρχε πιθανότητα να χωρέσουν ποτέ. Κατά τα άλλα σαν ποιότητα κατασκευής και ομορφία... Είναι κόσμημα δεν λεω.

Εάν μπορώ να βοηθήσω, θα ήθελα να αναφέρω ότι  εγώ παιδιά έχω αγοράσει το Thermaltake Level 20 GT RGB Plus και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, από όλες τις απόψεις, χώρους, εμφάνιση, air flow, κλπ.  Είναι επένδυση!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

Αρχικά έλεγα ότι συγκρίνεις 3090 με 6900xt, στη πορεία κατάλαβα ότι άλλο είναι το σημείο αναφοράς σου!

Συμφωνώ πολύ με το αρχικό σου μήνυμα!

Το premium έχει γερό καπέλο γενικά, δυσανάλογο με τις παραπάνω επιδόσεις που προσφέρει.

Γενικως εκανα quote των psycho γιατι αναφερει οτι δεν αξιζει η 6900xt που εχει 350 ευρω παραπανω απο την 6800xt για 10% πανω επιδοσεις αλλα αξιζει η 3090 την διπλασια τιμη απο την 3080 για ενα επισης 10% γιατι απλα εχει 8gb vram παραπανω απο την 6800xt. Εκτος αν δεν το εννοουσε ετσι οποτε πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, sirjohnbest είπε

Εάν μπορώ να βοηθήσω, θα ήθελα να αναφέρω ότι  εγώ παιδιά έχω αγοράσει το Thermaltake Level 20 GT RGB Plus και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, από όλες τις απόψεις, χώρους, εμφάνιση, air flow, κλπ.  Είναι επένδυση!!

Σε ολα του το Panzer είναι φανταστικό. Και χώρο έχει υπεραρκετό, εκτός αν θέλεις να πας σε custom υδρόψυξη κλπ. Σε airflow κλπ είναι και αυτό απο τις κορυφες της αγοράς. Σε σχεση με τα παλια full tower τα καινουργια είναι μικρά.  Αυτη είναι η γκρίνια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

H 3090 έχει και 1000 ευρώ παραπάνω για αυτό το 10% όμως ενώ η 6900xt 350 που και πάλι είναι πολλά. 

Καμιά τους δεν αξίζει, απλά τα 10GB δημιουργούν άγχος στους enthusiasts και τα σκάνε χοντρά σε 3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Καμιά τους δεν αξίζει, απλά τα 10GB δημιουργούν άγχος στους enthusiasts και τα σκάνε χοντρά σε 3090.

Μαζι σου απλα το ποστ φανηκε σαν να δικαιολογησες τα 1000 ευρω παραπανω της 3090 για τα 24gb vram ενω η 6900xt που εχει 350 ευρω παραπανω απο την 6800xt δεν αξιζει. All good. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

5% πάνω από 3070 σε 4k και 2% πάνω από 3070 σε 2.5k. Ωστόσο σε games που χρησιμοποιούν πολύ vram ανοίγει η ψαλίδα (borderlands badass, battlefield v). Έφαγα τον γάιδαρο, δεν θα κολλήσω στην ουρά τώρα. Να δούμε και τιμές πώλησης

Για πια κάρτα λες ? την 6800 ??

Σε average σε όλα τα games η 6800 στα 1440p είναι 19% παραπάνω από την 2080ti και στα 4Κ είναι 15% παραπάνω από την 2080Ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για πια κάρτα λες ? την 6800 ??

Σε average σε όλα τα games η 6800 στα 1440p είναι 19% παραπάνω από την 2080ti και στα 4Κ είναι 15% παραπάνω από την 2080Ti

Ναι αλλά δεν δείξανε RTX ON και RTX OFF. Ενώ η τεχνολογία είναι αιχμής αυτή η κίνηση δημιουργεί υποψίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για πια κάρτα λες ? την 6800 ??

Σε average σε όλα τα games η 6800 στα 1440p είναι 19% παραπάνω από την 2080ti και στα 4Κ είναι 15% παραπάνω από την 2080Ti

19% με το smart memory χωρις αυτο ειναι περιπου 13-14% που και παλι ειναι μια χαρα για την τιμη που θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για πια κάρτα λες ? την 6800 ??

Σε average σε όλα τα games η 6800 στα 1440p είναι 19% παραπάνω από την 2080ti και στα 4Κ είναι 15% παραπάνω από την 2080Ti

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3070-founders-edition/

εγώ δεν βλέπω 20% παραπάνω από την 3070 στα 1440p (ωστόσο το ανάπηρο το techpowerup κάνει test σε dx11?? επειδή λέει εκεί παίζουν οι περισσότεροι. wtf)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όπως ??

Έχουμε πρώτη γενιά RTX τεχνολογίας από μεριάς AMD. Οι κάρτες είναι μακράν καλύτερες από τις προτάσεις του ανταγωνισμού στα απλά settings. Μήπως με RTX ON, βρίσκονται ελάχιστα υπό με έλλειψη optimization που ελπίζουνε να λύσουνε στο εγγύς μέλλον? Μην ξεχνάμε ότι η 5700ΧΤ για να έρθει στα ίσας της πήρε κάποιο χρόνο. Εφόσον η AMD δουλεύει με τη Microsoft τόσο στενά και λόγω του Xbox λογικά θέλησε να κερδίσει χρόνο μέχρι την επίσημη διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...