Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3070-founders-edition/

εγώ δεν βλέπω 20% παραπάνω από την 3070 στα 1440p (ωστόσο το ανάπηρο το techpowerup κάνει test σε dx11?? επειδή λέει εκεί παίζουν οι περισσότεροι. wtf)

Μα μου απαντάς στο link που έβαλα της AMD και τώρα μου βάζεις link από TPU ??

3 λεπτά πριν, ducath είπε

Έχουμε πρώτη γενιά RTX τεχνολογίας από μεριάς AMD. Οι κάρτες είναι μακράν καλύτερες από τις προτάσεις του ανταγωνισμού στα απλά settings. Μήπως με RTX ON, βρίσκονται ελάχιστα υπό με έλλειψη optimization που ελπίζουνε να λύσουνε στο εγγύς μέλλον? Μην ξεχνάμε ότι η 5700ΧΤ για να έρθει στα ίσας της πήρε κάποιο χρόνο. Εφόσον η AMD δουλεύει με τη Microsoft τόσο στενά και λόγω του Xbox λογικά θέλησε να κερδίσει χρόνο μέχρι την επίσημη διάθεση.

Μέχρι να δω review για τις επιδόσεις σε RT δεν μπορώ να πω κάτι

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

19% με το smart memory χωρις αυτο ειναι περιπου 13-14% που και παλι ειναι μια χαρα για την τιμη που θα εχει.

Καιρός να πάρετε όλοι B550 + 5xxx  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα μου απαντάς στο link που έβαλα της AMD και τώρα μου βάζεις link από TPU ??

συγκριτικά εννοώ ρε μαν :P  του link της amd με τα bench του techpowerup. Και για αυτό είπα ότι στα games που η amd έχει d12 το tpu έχει dx11 οπότε πάλι δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

10% πάνω από μια αντίστοιχη 6800XT για +300-400 ευρώ.. Δεν θα αξίζει. 

Η 3090 μπορεί να δίνει μόνο +10% από την 3080 αλλά έχει και +14GB VRAM. 

Στις AMD όλες 16GB.

Ναι αλλα ποσο εχει η 3090? Ωστοσο οντως δεν αξιζει αν την συγκρινεις με 6800xt ,αν την συγκρινεις ομως με 3080 και με τις τιμες που τις βρισκεις αν ερθουν υλοποιησεις κοντα στο msrp τοτε παρα αξιζει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 6800 ειναι παρα πολυ δελεαστικη χωρις να δωσω ενα σκασμο λεφτα. Μαζι με εναν 5600Χ  ή 5800Χ θα ειναι κουκλι το συστημα και θα παιζει τα παντα για τουλαχιστον 2-3 χρονια.  Απο κει και περα σιγουρα ολες οι εταιρειες παιχνιδιων θα βγαλουν βελτιστοποιησεις για την AMD και για να μην χανουν πωλησεις και γιατι θα τους ειναι πιο ευκολο αφου θα εχουν κοινο κωδικα με το xbox.  Εκει πιστευω οτι η AMD εχει κερδισει το παιχνιδι αρκετα. Η συνεργασια με την Sony και την MS θα την βοηθησει παρα πολυ. Η καθυστερηση στο C77 ειναι αποδειξη οτι πλεον ειναι υπολογισιμη δυναμη η AMD απο τους developers. Αν πετυχει και καλες διαθεσιμοτητες τοτε θα κοψει πολυ την ψαλιδα.

Οσον αφορα την σειρα 6XXX πλεον ειναι φανερο γιατι δεν ηθελε να υποστηριξει αρχικα την σειρα R5xxx στα 4xx mobos. Ηθελε να προσφερει συνολικα το οικοσυστημα AMD σε ολους τους gamers αλλα δεν μπορουσε να το δηλωσει γιατι θα κατεστρεφε την εκπληξη που κραταγε για τις INTEL/NVidia.

Επεξ/σία από Sungodra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η  6800 αλλά και η 6900XT έχουν δελεαστικές τιμές

Προσωπικά μόνο την 6800XT βλέπω αδύναμο κρίκο που για την παραπάνω μνήμη δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει σε σχέση με την 3080 που έχει RT+DLSS

Βέβαια μιλάω για τιμές MRSP κάτι που έγινε καπνός μέχρι τώρα στην NVIDIA.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

και η  6800 αλλά και η 6900XT έχουν δελεαστικές τιμές

Προσωπικά μόνο την 6800XT βλέπω αδύναμο κρίκο που για την παραπάνω μνήμη δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει σε σχέση με την 3080 που έχει RT+DLSS

Βέβαια μιλάω για τιμές MRSP κάτι που έγινε καπνός μέχρι τώρα στην NVIDIA.....

το ίδιο θα γίνει και σε amd λογικά. Πέρα της zotac/asus dual (519 και οι δύο) όλες οι άλλες είναι στα +60 ελάχιστο για κάρτες με 1% παραπάνω (3070) επιδόσεις. Καλά για 3080 δεν συζητάω το +120 ελάχιστο

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μοναδική ελπίδα για αγορά σε νορμάλ τιμή: α) Sapphire Pulse αν μείνει χαμηλά το εξτρα κόστος για ψυχτρα πχ στη 5700ΧΤ ήταν μόλις "στα χαρτιά" +10$ MSRP

ή

β) ref

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Game code offer good beginning October 30, 2020 through December 10, 2020 or while supplies last ... Redemption period ends on January 11, 2021.

Υποσημείωση της nvidia για το COD που δίνει τώρα δώρο. CP2077?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειροτερη ειναι η 6900XT επειδη ξεφευγει πολυ χρηματικα,χωρις να προσφερει αναλογες για τα χρηματα που ζηταει επιδοσεις,αλλα ουτε και μεγαλυτερη Vram. Μιλαμε για σχεδον διπλασια χρηματα απο την 6800.

6800 και 6800XT ειναι και οι 2 λουκουμακι με καποιο bundle για 2 παιχνιδια.

Η 6800XT εχει μικρη χρηματικη διαφορα απο την 6800 για τις παραπανω επιδοσεις που προσφερει(με βαση τα γραφηματα της Amd),αρα και αυτη μια χαρα ειναι.

Οχι τιποτα αλλο αλλα με τοση Vram δεν θα εχεις να σε απασχολει και η μελλοντικη περιπτωση Ti/Super.

Αντιθετως την Nvidia ο Πετσινος τα εκανε χαλια μαυρα φετος.

Πηγε ο μαστορας και εβγαλε την 3070 με 8gb και την 3080 με 10. Δεν χρειαζεται να πω τι κραξιμο εχει να φαει αν βγει 3070ti με περισσοτερη Vram απο την 3080.

Γελανε και τα τσιμεντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, devil-ji είπε

Αρε Lisa, μας εβαλες σε σκεψεις για upgrade...

Την αποτελειωσες και την nvidia

Ε ναι,μου στείλε μνμ ο Jensen πριν από κανά μισάωρο κ ζήταγε δανεικά.

On topic,υπάρχουν αυξανόμενες φήμες για πολύ μικρό στοκ στο launch.Πολύ φοβάμαι ότι πάμε για μια από τα ίδια.Τέταρτη φορά φέτος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...