Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Τοτε αυτο ηταν της μοδας και η καρτα πανω να εχει αυτοκολλητο μια γκομενα με σπαθι κλπ.

Την γκόμενα με το σπαθί που λές σε κόκκινο φόντο την είχα σε μια 1950pro που μετέπειτα την έκανα και crossfire , κορυφαία κάρτα για την εποχή , πολύ δυνατή . Το crossfire το έκανα οταν το agp πρότυπο ( δεν θυμάμαι ετσι το έλεγαν ? ) έμπαινε στο χρονοντουλαπο λόγο έλευσης του pci express και την είχα βρει σε καλή τιμή απο κατάστημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αλλαξει εντελως το marketing σαν στρατηγικη πλεον στην εποχη του ιντερνετ και οδευει και στην τεχνολογια προς το hype περιεχομενο.. Early "inside leaks", build hype απο την παρουσιαση της προηγουμενης σειρα κιολας, λοταριες (ακομη στην τεχνολογια δεν εχουν ερθει ευτυχως), bots/resellers/price gouging, leaked photos/benches, YTers, unboxing για να φτανουμε στην μερα του judgement day δηλαδη τα benchmarks.. Και με περιορισμενη διαθεσιμοτητα σαν στρατηγικη περαν των πραγματικων κατασκευαστικων δυσκολιων που δεδομενα υπαρχουν φυσικα χτυπανε στο hype..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoskatos είπε

Την γκόμενα με το σπαθί που λές σε κόκκινο φόντο την είχα σε μια 1950pro που μετέπειτα την έκανα και crossfire , κορυφαία κάρτα για την εποχή , πολύ δυνατή . Το crossfire το έκανα οταν το agp πρότυπο ( δεν θυμάμαι ετσι το έλεγαν ? ) έμπαινε στο χρονοντουλαπο λόγο έλευσης του pci express και την είχα βρει σε καλή τιμή απο κατάστημα.  

Αυτη την στιγμη δουλευω με μια Sapphire HD 4870 512mb :lol:

Σε κουτι Lian Li o11 Dynamic Black και την εχω και vertical mount. :P

Ειχα την 2070s και την εδωσα για να παρω καμια καλυτερη οχι απαραιτητα καινουρια καμια 2080s πχ απο αγγελια αλλα καταφερε η γυναικα μου και εβαλε φωτια στο σπιτι και εφυγαν εκει τα λεφτα σε επισκευες.

Απο την αλλη καλυτερα τωρα στην καραντινα που δεν εχω καρτα γιατι εγω δεν παιζω παιχνιδια και ο γιος δεν μπορει να παιξει με την αρχαια 4870

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kakao83 είπε

Να παρω nvidia 3080 που δεν υπαρχει πουθενα και κανει 1000 με 10GB? Ενω μπορω να παρω με 850ευρω 16GB και επιδόσεις σχεδον  3090

που μπορείς να πάρεις με 850ευρω amd ? Δείξε μου 1 μαγαζί σήμερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό συμβαίνει στους ασχετίλες. Εμένα πιο πολύ θα με κερδίσει το pcb layout και η ποιότητα του. Άλλωστε για εμάς που τα παίζουμε με fan curve και uv, κτλ δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο η υλοποίηση αφού μπορείς να την φέρεις στα μέτρα σου, εκτός αν θες να παίξεις με benchmarks και πας για top υλοποίηση ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες για καλό silicon. Τώρα αυτοί που απλά κουμπώνουν την κάρτα και ούτε OC κάνουν και αφήνουν και το default fan curve και ανεβοκατεβαίνουν τα ανεμηστήρια μόλις φτάσει 60 βαθμούς, είτε stix πάρουν είτε την τελευταία palit το ίδιο και το αυτό θα είναι..

Το σχόλιο σου σε αυτο που λέμε είναι άκυρο , μιλάμε για άλλες εποχές .Αν κρίνω απο το nickname σου δεν πρέπει να τις πρόλαβες . παλιά δεν γινότανε αυτος ο χαμός με 200 παραλλαγές στον ίδιο επεξεργαστή μιας κάρτας . Υπήρχαν μοντέλα που ήξερες οτι θα παίξεις τα παιχνίδια σου τούμπανο και μοντέλα που ήξερες οτι δεν είναι για gaming . Δεν υπήρχε όλος αυτος ο χαμός με benchmark και άλλα τέτοια , αγνές εποχές . Ούτε ο κόσμος σκάλιζε τις κάρτες με oc , δεν υπήρχε λόγος . Αν θέλεις την γνώμη μου ούτε σήμερα κρίνω πως πρέπει να πάρεις μια καινούργια κάρτα και να ασχολείσαι με oc , δεν κερδίζεις κάτι ουσιώδεις στις κάρτες γραφικών , πιο πολύ χάνεις παρά κερδίζεις .  

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Το σχόλιο σου σε αυτο που λέμε είναι άκυρο , μιλάμε για άλλες εποχές .Αν κρίνω απο το nickname σου δεν πρέπει να τις πρόλαβες . παλιά δεν γινότανε αυτος ο χαμός με 200 παραλλαγές στον ίδιο επεξεργαστή μιας κάρτας . Υπήρχαν μοντέλα που ήξερες οτι θα παίξεις τα παιχνίδια σου τούμπανο και μοντέλα που ήξερες οτι δεν είναι για gaming . Δεν υπήρχε όλος αυτος ο χαμός με benchmark και άλλα τέτοια , αγνές εποχές . Ούτε ο κόσμος σκάλιζε τις κάρτες με oc , δεν υπήρχε λόγος . Αν θέλεις την γνώμη μου ούτε σήμερα κρίνω πως πρέπει να πάρεις μια καινούργια κάρτα και να ασχολείσαι με oc , δεν κερδίζεις κάτι ουσιώδεις στις κάρτες γραφικών , πιο πολύ χάνεις παρά κερδίζεις .  

Δεν χάνεις με το OC απλά κερδίζεις πολύ λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Την γκόμενα με το σπαθί που λές σε κόκκινο φόντο την είχα σε μια 1950pro που μετέπειτα την έκανα και crossfire , κορυφαία κάρτα για την εποχή , πολύ δυνατή . Το crossfire το έκανα οταν το agp πρότυπο ( δεν θυμάμαι ετσι το έλεγαν ? ) έμπαινε στο χρονοντουλαπο λόγο έλευσης του pci express και την είχα βρει σε καλή τιμή απο κατάστημα.  

τυχαίο ότι μόλις έκοψε τις γκόμενες με τα σπαθιά πήγαν οι επιδόσεις της  στα τάρταρα ?  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

τυχαίο ότι μόλις έκοψε τις γκόμενες με τα σπαθιά πήγαν οι επιδόσεις της  στα τάρταρα ?  :P 

Νομίζω οτι οταν έκοψε τις γκόμενες εξαγοράστηκε απο την AMD γιατι μιλάμε για εποχές ATi στην ουσία . Πάντως η σειρά HD58xx όπου ηταν η πρώτη που υποστήριζε  Directx 11 ηταν η εποχή που βρέθηκε πολύ μπροστά απο την nVidia ( η τελευταία φορά εως και σήμερα που η Raddeon ξεπερνούσαν τις GTX)  και δεν είχαν γκόμενα πάνω :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoskatos είπε

Νομίζω οτι οταν έκοψε τις γκόμενες εξαγοράστηκε απο την AMD γιατι μιλάμε για εποχές ATi στην ουσία . Πάντως η σειρά HD58xx όπου ηταν η πρώτη που υποστήριζε  Directx 11 ηταν η εποχή που βρέθηκε πολύ μπροστά απο την nVidia ( η τελευταία φορά εως και σήμερα που η Raddeon ξεπερνούσαν τις GTX)  και δεν είχαν γκόμενα πάνω :) 

ναι i know,  είχα και εγώ μια asus 5850 που κάποια στιγμή άρχισε να  κάνει θόρυβο το 1 ανεμιστηράκι και μου την αλλάξανε με 5870. Ωραίες εποχές τότε, είχαμε και το ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ, όλα καλά μας πηγαίνανε  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μιλάμε για Φλεβάρη, Απρίλη, Πάσχα κλπ, μου φαίνεται θα πάω να πάρω μια 5700 από τώρα να τελειώνω και σε 1-2 χρόνια βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Εχει αλλαξει εντελως το marketing σαν στρατηγικη πλεον στην εποχη του ιντερνετ και οδευει και στην τεχνολογια προς το hype περιεχομενο.. Early "inside leaks", build hype απο την παρουσιαση της προηγουμενης σειρα κιολας, λοταριες (ακομη στην τεχνολογια δεν εχουν ερθει ευτυχως), bots/resellers/price gouging, leaked photos/benches, YTers, unboxing για να φτανουμε στην μερα του judgement day δηλαδη τα benchmarks.. Και με περιορισμενη διαθεσιμοτητα σαν στρατηγικη περαν των πραγματικων κατασκευαστικων δυσκολιων που δεδομενα υπαρχουν φυσικα χτυπανε στο hype..

hype τεχνολογική δειψα + lockdown + lunatic sixamata στα γνωστά μέρη που τρίβουν τα χερακια τους να δώσουν σε τιμές μαύρης αγοράς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

hype τεχνολογική δειψα + lockdown + lunatic sixamata στα γνωστά μέρη που τρίβουν τα χερακια τους να δώσουν σε τιμές μαύρης αγοράς

μην πας μακριά....μια επίσκεψη στις αγγελίες και έχει ήδη γίνει στο PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

μην πας μακριά....μια επίσκεψη στις αγγελίες και έχει ήδη γίνει στο PS5.

Το συμπεριλάβαμε και αυτα. Τα βλέπω και αηδιάζω κυριολεκτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...