Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε 4k όλα αυτά. Σε 3440x1440 που είδα η διαφορά πέφτει κάτω από 3% και σε 1440 περνάει η 6800xt. Όλα θα κριθούν στο fidelity super resolution. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Φάτε μάτια ψάρια είναι αυτό όμως. Σε 4Κ η 3080 είναι μπροστά και δεν παίζει να πηγαίνει ούτε καν πάνω από 2GHz stock. H συχνότητα δεν παίζει πάντα καθοριστική σημασία..

Λόγω fp32x2 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

Λόγω fp32x2 ;)

Αυτό ακριβώς, πιο πολύ παίζει ρόλο η αρχιτεκτονική σε αυτό που θέλεις να κάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

Παρόμοιο vfm προσφέρουν. Οπότε όποιος θέλει dlss κτλ, πάει στη πράσινη. Όποιος θέλει μνήμη, πάει στην AMD. Όποιος θέλει και τα δύο πάει στα 1800€ :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Crus είπε

Αφου κάθισα είδα τα reviews, μπορώ  πλεον να πω το launch των Navi 6k ηταν απο κακό εως τραγικό. Μηδενική διαθεσιμότητα (με νωπά μάλιστα τα καραγκιοζιλικια του Frank Azor με τα στοιχήματα) που υπερκαλύπτει το καλούτσικο vfm της 6800XT. 

Αντίθετα η 6800 έχει κακό vfm και αν λέγαμε F to pay respects για την 3070, τότε λογικα θα πρέπει να κάνουμε τα 40 για την 6800..😛

Απο οτι φαίνεται απο τα reviews είναι περιπου 3-5% (που κλασσικά σε κανα εξάμηνο θα ειναι πιο κοντα 10%) μπροστά της 3070 αναλογα την ανάλυση,  με περισσότερη μνήμη αλλα και χειρότερο RT (προσωπικα κλαιν). Επίσης η κατανάλωση της ειναι περίπου στα ίδια, ίσως και λιγο χειρότερη απο την 3070.

Στα 500 USD launch price θα ειχε νόημα, άσχετα που θα κάνουμε ενα τρίμηνο να βρούμε κάρτες σε λογικές τιμές. Μια οι Ryzen 5k, μια τωρα οι Navi 6k, ας ξεκαβαλησει λιγο η AMD γιατί το hype όπως έρχεται.. Φεύγει.. 

Ο κόσμος διψουσε για ανταγωνιστικη AMD οχι γιατί είχε καμια καβλα να την δει ψηλά, αλλα γιατι ζητούσε πρόοδο της τεχνολογίας και γιατί ειχε σιχαθεί τα τερτίπια της Ιντελας (κυρίως) και Nvidia (σε δευτερο βαθμο). 

Προσωπικά αρνούμαι να κάνω σαν βλαμμένος refresh για προλάβω στο δευτερόλεπτο να παρω κάρτα ή να πληρώσω τα 200αρια και βαλε καπέλα που θα έρθουν σε 1-2 βδομάδες. Οι εταιρείες σαν την AMD και την NVIDIA και καταστήματα μας συμπεριφερονται σαν πρόβατα και μαλακες και οχι ως καταναλωτές, αντιλαμβανομενοι φυσικα οτι είμαστε αρρωστακια. 

Πάντως θα εχω να το λεω στα παιδιά μου οτι έζησα ξανα την εποχή που το PC HARDWARE αντί να πηγαίνει μπροστά σε επίπεδο τιμών, επιστρέφει σε εποχές δεκαετίας 70 και 80 που είχες δίλημμα αμάξι ή υπολογιστή..😛

Mid tier GPU 500 στα χαρτιά και 700 στην ουσία, high end 1000 στα χαρτιά και 2000 στην ουσία και πάει λέγοντας λες και αγοράζεις χρυσό. Skip ολα GPU και CPU, μήπως ξυπνήσει ο κόσμος, πέσει το demand και την δουν λιγο αλλιως τη φαση. Στην χειρότερη θα γίνω πλεμπας και θα πάρω κονσολιτσα να ηρεμήσει το κεφάλι μου.. Ασταδιαλα. 

Γέροντα μίλησες πάνσοφα.respect .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχω φάει τον τόπο, υπάρχει πουθενά review που να λέει για τον encoder, για OBS κυρίως; Σε 1-2 video στο YT αναφέρουν αλλά για 30 δευτερόλεπτα ξέρω 'γω, χωρίς λεπτομέρειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Σε 4k όλα αυτά. Σε 3440x1440 που είδα η διαφορά πέφτει κάτω από 3% και σε 1440 περνάει η 6800xt. Όλα θα κριθούν στο fidelity super resolution. 

μπορεις να βαλεις Link για 3440x1440?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stifler12 είπε

Τα προβλήματα με τους drivers λύθηκαν και τα fps drops που χρόνια έχει σε όλες τις γενιές η ati - amd?

Τι fps drops; Σε ποια κάρτα συγκεκριμένα, σε ποιο/ποια games και με ποια έκδοση drivers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Crus είπε

Αφου κάθισα είδα τα reviews, μπορώ  πλεον να πω το launch των Navi 6k ηταν απο κακό εως τραγικό. Μηδενική διαθεσιμότητα (με νωπά μάλιστα τα καραγκιοζιλικια του Frank Azor με τα στοιχήματα)

Στην χειρότερη θα γίνω πλεμπας και θα πάρω κονσολιτσα να ηρεμήσει το κεφάλι μου.. Ασταδιαλα. 

Welcome to 2020

Microsoft expects Xbox Series X|S hardware shortages to continue until at least April 2021.

https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-11-17-microsoft-expects-xbox-series-x-s-shortages-until-q2-2021

Οχι γιατι εχω την εντυπωση οτι πολλοι νομιζετε οτι μονο οι καρτες και οι επεξεργαστες ειναι σε ελλειψη.

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Welcome to 2020

Microsoft expects Xbox Series X|S hardware shortages to continue until at least April 2021.

https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-11-17-microsoft-expects-xbox-series-x-s-shortages-until-q2-2021

Οχι γιατι εχω την εντυπωση οτι πολλοι νομιζετε οτι μονο οι καρτες και οι επεξεργαστες ειναι σε ελλειψη.

H διαφορα με τις κονσολες ηταν, οτι υπηρχαν αρκετες χιλιαδες ισως και εκατομυρια διαθεσιμες at launch for pre-order αλλα και οτι πωληθηκαν και πωλουνται σε msrp τιμη. Ακομα και αν χρειαστει να περιμενεις 1-2 μηνες ξερεις οτι θα την παρεις στα χερια σου χωρις να ασχολεισαι με scalpers, refresh ανα 3 δευτερολεπτα kai e-shop απο Ουγκαντα με VPN και ενδιαμεση διευθυνση που αγορασες απο εναν Κινεζο στο ebay για να σου γινει forward. Επισης δεν θα χρειαστει να πληρωσεις εως και 2 φορες πανω την τιμη της.

Ντρεπομαι που το λεω, αλλα οντας αρρωστακι του pc hardware τα τελευταια 25+ χρονια, τετοιο καραγκιοζιλικι και ξεφτιλα δεν εχω ξαναδει. Και οκ η πανδημια ειναι καλη και λογικη δικαιολογια, αλλα εδω μιλαμε για  τραγικες καταστασεις που καμια πανδημια δεν επεξηγει πληρως. Για αυτο και λεω κονσολαπλεμπ και τα ρεστα πασατεμπο και πιτυγυρα λοκνταουν.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα 3 χρονια πισω και εν μεσω mining craze (οπου ειδικα οι Vega εσπερναν) και απιστευτης γκρινιας για τις τιμες που ειχαν σκαρφαλωσει, αγορασα ευκολα και ανεμποδιστα RX Vega 56 reference στα 430 ευρω μαζι με μεταφορικα. Τωρα οχι καρτα δεν βρισκεις στο MSRP, αλλα παρακαλας να βρεις σε "προσφορα" 2 φορες πανω την τιμη της..

Επεξ/σία από Crus
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...