Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κοντόφθαλμη λογική κατά τη γνώμη μου. Στηρίζεις μία εταιρεία που καταφέρνει και σου δίνει μία τίμια πρόταση και δε σε κοροϊδεύει. Η nvidia με τις Turing μας κορόιδεψε όλους. Ίδια απόδοση για ίδια λεφτά, με gimicks rt και dlss. Αν δεν επιβραβεύσεις τώρα την AMD, πότε; Αν η nvidia και πάλι απολαύσει το μεγαλύτερο μερίδιο, γιατί να ασχολείται η AMD; Και τι θα γίνει αν πάψει να ασχολείται; Άλλη μια Turing-like γενιά θα πέσει στο κεφάλι μας.

Ναι, στη θεωρία όλα αυτά. Στην πράξη εγώ την στήριξα την AMD στα CPU της, και πήγα να το κάνω ξανά. Και η AMD ανταπέδωσε την στήριξη με 350€+ 6πύρηνα CPU το 2021. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου θυμίζει τι έλεγαν για τους Ryzen όταν το μόνο που είχε μείνει στην Intel ήταν το Gaming.

Το ίδιο γίνεται τώρα με τις Navi, το μόνο που έχει η NV είναι το RT και DLSS σε 5-6 games και κανείς πλέον δεν μιλάει για 1080/1440p λες και είναι η μειοψηφία , κανείς δεν μιλάει για κατανάλωση και κανείς δεν μιλάει για Vram κλπ κλπ.

Σε λίγο που θα βγουν καινούργια παιχνίδια για τις κονσόλες με RT και βγάλει και το Super Resolution η AMD να δω τι θα βρουν να λένε.

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Βασικα στο gamers nexus ειπε τ αντιθετο. Η απλη εχει καλύτερα thermal απο xt.

Ναι εχεις δικιο,γιαυτο το αλλαξα το σχολιο περι θερμοκρασιων γιατι δεν ξερω τι ισχυει απο αυτα που ειπαν.

Πχ σε HwU

1408922187_.jpg.f88c9d3e7b13204b18476b1db52eaeb1.jpgΟχι βεβαια οτι εμφανιστηκε καμια 6800 ή 6800xt για παραγγελια απο Ελλαδα για να πεις οτι ειχαμε την επιλογη,αλλα λεμε τωρα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μου θυμίζει τι έλεγαν για τους Ryzen όταν το μόνο που είχε μείνει στην Intel ήταν το Gaming.

Το ίδιο γίνεται τώρα με τις Navi, το μόνο που έχει η NV είναι το RT και DLSS σε 5-6 games και κανείς πλέον δεν μιλάει για 1080/1440p λες και είναι η μειοψηφία , κανείς δεν μιλάει για κατανάλωση και κανείς δεν μιλάει για Vram κλπ κλπ.

Σε λίγο που θα βγουν καινούργια παιχνίδια για τις κονσόλες με RT και βγάλει και το Super Resolution η AMD να δω τι θα βρουν να λένε.

Το μόνο που της έχει μείνει είναι το RT, το DLSS, το encoding, το productivity. Κατά τα αλλά, καλά τα λες :P 

Το 1080p είναι αδίαφορο, ποιος θα πάρει τέτοια κάρτα για 1080p? Οπότε ναι, μειοψηφία είναι. Σε 1440p είναι στα ίδια οι κάρτες. Οπότε τι μας μένει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κοντόφθαλμη λογική κατά τη γνώμη μου. Στηρίζεις μία εταιρεία που καταφέρνει και σου δίνει μία τίμια πρόταση και δε σε κοροϊδεύει. Η nvidia με τις Turing μας κορόιδεψε όλους. Ίδια απόδοση για ίδια λεφτά, με gimicks rt και dlss. Αν δεν επιβραβεύσεις τώρα την AMD, πότε; Αν η nvidia και πάλι απολαύσει το μεγαλύτερο μερίδιο, γιατί να ασχολείται η AMD; Και τι θα γίνει αν πάψει να ασχολείται; Άλλη μια Turing-like γενιά θα πέσει στο κεφάλι μας.

Εγώ θα αγοράσω στα 350-400, αν στην ίδια τιμή η vram και το raster είναι ίδιο, αλλά η NVIDIA έχει 30% καλύτερο RT, γιατί να πάω στην AMD; Επειδή τόσα χρόνια τα έξυνε και έβγαλε τώρα ανταγωνιστικές gpu; Εγώ θέλω να παίξω το CP77 με RT που θα μου πάρει μήνες να το τελειώσω, συν ό,τι άλλο βγει με RT. Τώρα αν βγάλει πάλι κάτι αντίστοιχο με την 5700ΧΤ στα ~400 και με bundle, αν έχει και παραπάνω vram από την 3060 (που πιθανώς να έχει) τότε αν μπορεί να κρατήσει 60άρι σε 1080p με RT θα πάω εκεί. Άλλωστε δεν μου λείπει raster για το συγκεκριμένο monitor με την 2060, η αγορά νέας κάρτας θα γίνει για την κ@υλα και για το RT. Δεν θα επιβραβεύσω μία εταιρεία επειδή πηγαίνει καλά τώρα, δεν με ενδιαφέρει, δεν παίρνω μέρισμα. Εμένα με ενδιαφέρει να αγοράσω την κάρτα που στο budget που θέτω είναι πιο κοντά στις δικές μου "ανάγκες". Και εγώ AMD θέλω να πάρω γιατί σίγουρα θα είναι πιο value από τις 3060/Τi, αλλά αν σούρνεται στο CP77 με RT και σε άλλα; Τότε η αναβάθμιση δεν θα έχει νόημα για μένα αφού και με την 2060 καλύπτομαι σε raster για 1080p..
Y.Γ. Το DLSS δεν είναι gimmick με καμία κυβέρνηση. Και αν είναι περιμένω να πεις gimmick και το Super Resolution της AMD.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παντως δεν ασχολούμαι με oc κτλ. Κουμπωνω παιζω τέλος. Παντως δεν εχω ξαναδει τετοια πανικαρα σε σαιτς ν πεφτουν. Επίσης στους oc ειπαν δεν εχει αλλες ref γ φετος. Απο αρχες 21 παλι. Επίσης γ Αγγλία τουλάχιστον θ βαρεσουν ψηλα οι custom. Κ επίσης δεν ξερω αν αναφέρθηκε εδω αλλα ο αριθμος ref καρτων ηταμ επίτηδες μικρός γτ σμπρωξαν τα παντα στους partner. Κ τελος ανεφεραν οτι η nvidia γ καποιο λογο ανταγωνιζεται τους custom ενω η amd όχι. Αυτο δεν κτλβ γιατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Το 2013 για τις 290 των 400$ ακούγαμε πόσο καλύτερες είναι στις υψηλές αναλύσεις. Αλλά το 2020 οι κάρτες των 600$ βγήκαν για 1080p.

Ποιά 600? 800+ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θέλω να παίξω wow shadowlands και σκέφτομαι αν θα βρω καμιά rx6800 με bundle. Αλλά θέλω να παίξω την Δευτέρα και οι κάρτες βγαίνουν την Τετάρτη.:D
Ή απλά να τσιμπήσω οποια καρτα βρω διαθέσιμη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geo4sar είπε

Εγω θέλω να παίξω wow shadowlands και σκέφτομαι αν θα βρω καμιά rx6800 με bundle. Αλλά θέλω να παίξω την Δευτέρα και οι κάρτες βγαίνουν την Τετάρτη.:D
Ή απλά να τσιμπήσω οποια καρτα βρω διαθέσιμη.  

Οποιος προλαβε τον Κύριο ειδε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Το μόνο που της έχει μείνει είναι το RT, το DLSS, το encoding, το productivity. Κατά τα αλλά, καλά τα λες :P 

 

Όλα αυτά είναι niche αν δεν το έχεις καταλάβει. Η πλειοψηφία απλά παίζει παιχνίδια σε 1080p και 1440p. Ξέρεις το 99% από τα παιχνίδια που υπάρχουν δεν έχει ουτε RT και DLSS.

Δεν υποβιβάζω το RT και το DLSS και το έχω πει ότι είμαι υποστηρικτής και των δυο , αλλά τα παιχνίδια που τα υποστηρίζουν είναι ακόμα και σήμερα ελάχιστα.

17 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Το 1080p είναι αδίαφορο, ποιος θα πάρει τέτοια κάρτα για 1080p? Οπότε ναι, μειοψηφία είναι. Σε 1440p είναι στα ίδια οι κάρτες. Οπότε τι μας μένει? 

 

11 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Το 2013 για τις 290 των 400$ ακούγαμε πόσο καλύτερες είναι στις υψηλές αναλύσεις. Αλλά το 2020 οι κάρτες των 600$ βγήκαν για 1080p.

Αν δεν το ξέρετε να σας ενημερώσω ότι υπάρχουν 1080p Monitors με 240Hz και 360Hz. Επίσης τα περισσότερα από τα τελευταία ΑΑΑ παιχνίδια δεν βγάζουν ούτε 144fps στα 1080p σε Ultra settings με τις 3080/6800ΧΤ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως συνηθως η αληθεια ειναι στην μεση και ως συνηθως ο καθενας κρινει με βαση τις επιλογες του. Το προβλημα ειναι οταν δικαιολογει με βαση τις επιλογες του. 

Και 1080p για high framerate και competitive gaming και 1440p για να κανεις drive μονιτορ με αρκετα Hz χρειαζομαστε και ας ειναι και ultra high end οι καρτες. Δεν με ενδιαφερει αν με double FP32 η nvidia ηθελε να χωρεσει δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη και βλεπουμε καρτες σαν την 3080 και 3090 να σερνονται στα χαμηλα.. Οπως επισης και να βλεπουμε την 3080 να απευθυνεται σε κοινο με 4k αναλυσεις και να εχει 10Gb παροτι εχει μεγαλο mem bandwidth.. 

Απο την αλλη ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστη η προσπαθεια που εχει γινει με τις Big Navi και ειδικα με τεχνολογιες οπως το infinity cache.. Οι καρτες της δειχνουν πιο ισορροπημενες across the board σε ολες τις αναλυσεις και αν τιμολογηθουν σωστα αποτελουν εξαιρετικες λυσεις. Δεν μπορουμε ομως να  παραγνωρισουμε το οτι η Nvidia εχει ηδη μια γενια h/w που εχει δουλεψει το RT και κυριως το DLSS τεχνολογιες που θα αποτελεσουν το μελλον και θα υπαρξουν στο βραχυπροσθεσμο μελλον. Ειναι δηλαδη μια γενια μπροστα αυτη την στιγμη και σε επιδοσεις με αυτες τις τεχνολογιες ανα χειρας. Ουτε το γεγονος οτι οι κονσολες χρησιμοποιουν παρομοια αρχιτεκτονικη εξασφαλιζει μελλοντικα καλυτερες επιδοσεις εκ του ασφαλους στα multiplatform. Ουτε το αν θα πετυχει αμεσα η supersampling τεχνολογια της στον επομενο χρονο. Ας μην ξεχναμε ποσο πηρε στο DLSS να παρει μπρος και να γινει ενα πραγματικα χρησιμο οπλο.. Πολλες υποθεσεις.. 

Προσωπικα επελεξα παλι Nvidia γιατι παιζω σε 4k μια 5ετια και βαλε πλεον (αλλα γνωριζω οτι αποτελω την μειοψηφια φυσικα), αλλα και επειδη οταν πληρωνω τοσα λεφτα για μια καρτα γραφικων θελω τα περισσοτερα features. Aν επερνα μια 3060/6080 και κατωτερου tier καρτα δεν θα με απασχολουσαν features οπως RT γιατι πολυ απλα δεν βγαινουν τα κουκια και το fillrate για τετοια πραγματακια θα με απασχολουσε πρωτιστως η αποδοση. Δεν μπορω να πω το ιδιο βεβαια για DLSS..

Ουτε λοιπον ξαφνικα ολοι ενδιαφερονται για 4k αναλυσεις και οι λοιπες εγιναν δευτερης διαλογης, ουτε φυσικα μπορω να παραγνωρισω το πλεονεκτημα της Nvidia σε καποια πραγματα αυτη την στιγμη. Μπορει σε κανα χρονο αυτο να αλλαξει σταδιακα.. Μπορει και οχι.. Δεν αγοραζω καρτα ομως για να κανω υποθεσεις αλλα για να παιξω σημερα.. 

Οτι και να επιλεξει ο καθενας μετα απο χρονια αυτο που βλεπω ειναι οτι πλεον εχουμε ανταγωνισμο στα χερια μας.. Αυτο που εμενα με ανησυχει περισσοτερο απο ολα ειναι οτι βλεπω οτι αρχιζει και ο ανταγωνισμος στο σπονσοραρισμα και στα optimal codepaths κανει δυσοιωνο το μελλον για ολους μας τους gamers στο συνολο.. Κανεις δεν θελει να φτασουμε σε ενα σημειο τα μισα παιχνιδια να σερνονται στην μια  και τα αλλα στην αλλη γιατι δεν ειναι και τοσο περιεργο σεναριο αν ενταθουν τετοιες τακτικες.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όλα αυτά είναι niche αν δεν το έχεις καταλάβει. Η πλειοψηφία απλά παίζει παιχνίδια σε 1080p και 1440p. Ξέρεις το 99% από τα παιχνίδια που υπάρχουν δεν έχει ουτε RT και DLSS.

Δεν υποβιβάζω το RT και το DLSS και το έχω πει ότι είμαι υποστηρικτής και των δυο , αλλά τα παιχνίδια που τα υποστηρίζουν είναι ακόμα και σήμερα ελάχιστα.

Αν δεν το ξέρετε να σας ενημερώσω ότι υπάρχουν 1080p Monitors με 240Hz και 360Hz. Επίσης τα περισσότερα από τα τελευταία ΑΑΑ παιχνίδια δεν βγάζουν ούτε 144fps στα 1080p σε Ultra settings με τις 3080/6800ΧΤ.

E μα η πλειοψηφία δεν θα κοιτάξει για κάρτες των 800 έως 2000€ ρε μαν. Για την μειοψήφια μιλάμε που θα αγοράσει τέτοιες κάρτες. Ε αυτοί οι λίγοι που θα αγοράσουν τέτοιες κάρτες χλωμό το κόβω να μη τους νοιάζει το RT. 

Δεν ξέρω τι εννοείς ελάχιστα, πάντως από τις νέες κυκλοφορίες της τρελής γίνεται. WD legion, τα 2 COD, doom eternal, cyberpunk 2077, bloodlines 2 , witcher 3 , crysis remastered όσον αφορά το RT. 

Τα 240 και 360hz monitors δεν χρειάζονται τέτοιες κάρτες. Τα games που πιάνουν τόσα FPS από θέμα CPU τα πιάνουν με κάρτες από τα lidl, ειδικά εφόσον μιλάμε για low settings. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως βλέπω κάτι πράγματα εντελώς υπερβολικά. Για παράδειγμα οι NVIDIA σέρνονται σε 1080p και 1440p. Γιατί; Επειδή είναι 5% πίσω; Ελάτε ρε παιδιά τώρα. Να μου πείτε πάρε 6800ΧΤ λόγω τιμής και vram, ναι συμφωνώ και εγώ. Αλλά σε επιδόσεις ίδια είναι με την 3080 γιατί και η ελάχιστη διαφορά της 3080 σε 4Κ δεν είναι τίποτα επίσης..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δεν μετανιώνω ακόμα τα 659€ για την 3070 που έδωσα... το stream πάει τάπα, έφτασε τα 2010mhz που λέγανε ότι δεν παίρνει oc που δεν έχω ασχοληθεί κιόλας απλά auto scan είναι από το πρόγραμμα τις gigabyte και θερμοκρασία στους 60.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...