Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, panoskatos είπε

Δηλαδή εσυ παίζεις σε 1080p με 75hz refresh rate και ενεργοποιείς το DLSS ? Πες μου για ποιον λόγο το κάνεις ?

Ε με RT πως θα κρατήσει 60 η 2060;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι αλλάζει πολλά, όταν δεν βλέπεις διαφορά με το native και είσαι +35-40% σε απόδοση αλλάζουν πολλά. 

Υπάρχει ρε συ διαφορά απλά με το DLSS 2 δεν είναι σε βαθμό για να σε αποτρέψει οπως ήταν με το προηγούμενο 1,xxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoskatos είπε

Υπάρχει ρε συ διαφορά απλά με το DLSS 2 δεν είναι σε βαθμό για να σε αποτρέψει οπως ήταν με το προηγούμενο 1,xxx

Ε αυτό λεμε βρε συ. Προφανώς δεν θα είναι ίδιο με το native, δεν γίνεται αυτό. Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά είναι free perf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε με RT πως θα κρατήσει 60 η 2060;

εμ δεν έγραψες οτι βάζεις και Ray T. , εκει θα κλασει η κάρτα . Αλλά εγω έγραψα πιο πάνω για κάποιον που θα αγοράσει την RTX3800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ε αυτό λεμε βρε συ. Προφανώς δεν θα είναι ίδιο με το native, δεν γίνεται αυτό. Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά είναι free perf..

Τη εννοείς με το free perf ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι ομως ετσι ειναι κι εγω στην αρχη ετσι ελεγα και το σνομπαρα μεχρι που το ειδα και σαν feature το dlss 2.0 ριχνει σαγονια, ωστοσο εξακολουθουν να μου ειναι παντελως αδιαφορα τα rtx, reflections κτλπ αλλα.. το dlss 2.0 ειναι ''αλλο πραγμα'' στην ουσια ειναι σαν να παιρνεις μια καρτα που σου βγαζει 40% περιπου περισσοτερο performance απ το stock της χωρις overclock, χωρις καμια οπτικη διαφορα στην αναλυση και στη καθαροτητα της εικονας αλλα για καποιο λογο τη κανει και ακομα καθαροτερη σε περιπτωσεις, αν βγαλει κατι αντιστοιχο και η amd και καθιερωθει τοτε η nvidia δεν θα εχει καν λογο υπαρξης στη κατηγορια τιμης 550-650 ευρω.

Οποτε περιμενουμε να δουμε πως θα τσουλησει δλδ ΄΄τι και πως'' να δουμε και ποσο σταθεροι θα ειναι οι drivers σε βαθος χρονου και βλεπουμε. Ακομα ειναι νωρις πιστευω να ξερουμε το οτιδηποτε.

Το σιγουρο ειναι πως εδω οι amd επαιξε καλη μπαλιτσα οπως και με τους ryzen που ξεσηκωσε κοσμο και κοσμακι, αν γινει κατι τετοιο και με τις gpu θα ειναι κατι πολυ ευχαριστο στη βιομηχανια να εχουν και περισσοτεροι τη δυνατοτητα με 500-700 ευρω να χαρουν τετοια αποδοση απο μια τετοια καρτα τερας χωρις να χρειαζεται να ξοδεψουν περισσοτερα απο οσα κοστιζει ενα αυτοκινητο οπως με τις turing που ηταν το scam της χρονιας οσο αφορουσε αποδοση-τιμη και καθιερωθηκε σαν στανταρ και λογικο λογω οτι ο πετσινος επαιζε σε αδειο γηπεδο.

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καμία σχέση. Έλα σπίτι μου να παίξεις Death Stranding 

Σε 1080 24'' ? Τσάμπα παει το παιχνίδι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Σε 1080 24'' ? Τσάμπα παει το παιχνίδι 

Ε τι να κάνω, να κλέψω καμία τράπεζα; Μέχρι εκεί φτάνω..

2 λεπτά πριν, panoskatos είπε

εμ δεν έγραψες οτι βάζεις και Ray T. , εκει θα κλασει η κάρτα . Αλλά εγω έγραψα πιο πάνω για κάποιον που θα αγοράσει την RTX3800.

Και η 3080 θα κλάσει με RT στο 4Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Το DLSS 2.0 είναι free performance σε 4Κ.

Πως είναι free performance ? Δεν το πλήρωσες στη τιμή της κάρτας? Μια χαρά paid performance είναι και μάλιστα φτάσαμε EOL της κάρτας για να το χαρείς.

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τη εννοείς με το free perf ??

Πρακτικά ίδιο image quality με native αλλά περισσότερα fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχουμε πει ότι επίτηδες έβγαλαν 10 και 24 μοντέλα για να δημιουργήσουν άγχος στους enthusiasts και να χρυσοπληρώσουν την 3090.

 

Εγω απο την αρχη το ελεγα οτι η 3090 ειναι η "Titan" και θα βγει Ti αργοτερα. Απλα δεν ηθελα να περιμενω ποσο μαλλον οταν ειχα δει να ερχεται απο μακρια προβλημα με διαθεσιμοτητες μεγαλο απο το καλοκαιρι.. Τωρα η Ti θα ανακοινωθει λογικα αργοτερα και παρα το λογικα χαμηλο msrp της για να τοποθετηθει απεναντι στο msrp της 6900XT απομενει να δουμε ποσο θα στοιχιζει τελικα στην πραξη.. Οπως και η 6900XT.. Ειδικα η 3080Ti την βλεπω για καιρο 1200 ακατεβατα.. Και με τις διαθεσιμοτητες αν δεν θες να πληρωσεις καπελο λογικα καλη ανοιξη.. ;)

Οποιος δεν εχει προβλημα να περιμενει αυτη θα ειναι η καλυτερη λυση της Nvidia στο high end αυτο εξυπακουεται..Οποιος εχει περνει 3090 ή 3080 (δεν θα χασει φυσικα την αξια της ξαφνικα αυτη) και τελειωσε..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Πως είναι free performance ? Δεν το πλήρωσες στη τιμή της κάρτας? Μια χαρά paid performance είναι και μάλιστα φτάσαμε EOL της κάρτας για να το χαρείς  

Free performance εννοώ δεν βλέπεις διαφορά σε σχέση με native και παίρνεις μεγάλο boost σε επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Πως είναι free performance ? Δεν το πλήρωσες στη τιμή της κάρτας? 

Αναλόγως ποια κάρτα. 5600ΧΤ vs 2060, ίδιο raster, ίδια vram, και ένα 20αρι παραπάνω η 2060, κλαιν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε τι να κάνω, να κλέψω καμία τράπεζα; Μέχρι εκεί φτάνω..

Και η 3080 θα κλάσει με RT στο 4Κ..

Πόσοι νομίζεις οτι παίζουν σε 4k ? 

Και πόσα παιχνιδια υποστηρίζουν RT ?

Τελος πάντων είμαστε λίγο οφ τοπικ με όλο αυτο που κουβεντιάζουμε .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Κοντόφθαλμη λογική κατά τη γνώμη μου. Στηρίζεις μία εταιρεία που καταφέρνει και σου δίνει μία τίμια πρόταση και δε σε κοροϊδεύει. Η nvidia με τις Turing μας κορόιδεψε όλους. Ίδια απόδοση για ίδια λεφτά, με gimicks rt και dlss. Αν δεν επιβραβεύσεις τώρα την AMD, πότε; Αν η nvidia και πάλι απολαύσει το μεγαλύτερο μερίδιο, γιατί να ασχολείται η AMD; Και τι θα γίνει αν πάψει να ασχολείται; Άλλη μια Turing-like γενιά θα πέσει στο κεφάλι μας.

Wait what? Τι κάνεις ακριβώς;

Μηπως είμαι συνεταίρος η μέτοχος έτσι ώστε να έχω κάποιο οικονομικό ωφελούν από τις εκάστοτε επιχειρηματικές επιλογές της κάθε πολυεθνικης; 

Εργαζεσαι η όχι δε ρωτάω προσβλητικα αλλά όσο δεν νοιάζεται η amd για τα οικονομικά τα δικά μου άλλο τόσο δεν δίνω δεκαρα και να χρεοκοπήσουν μαζί  nvidia και amd. 

Με τα χρήματα σου αποκτάς ένα προιον σαν πελατης τιποτα πααραπανω ουτε μετοχές ουτε θα σε προσεξουν καλυτερα επειδή τους αγαπάς ιδιαίτερα...... FGS.... 

Θα το δεχόμουν να πεις γουστάρω amd  και την προτιμω δικαίωμα σου γούστο σου και σε όποιον αρέσει αλλα

Αυτά που ανέφερες δεν ισχυουν κατ ελάχιστο η 2080Ti ρίχνει ένα 30% στην 1080Ti **102 πυρηνας και η 2080 ένα 40% στην 1080 **104 πυρηνας, δεν χρειάζεται να αποδείξεις σε κανέναν γιατί γουστάρεις κάτι αλλά να γράφεις ότι να ναι πραγματικα για να καταλήξει ς που αλήθεια;

Θα σου θυμίσω ότι η αγαπημένη σου εταιρεία είχε το θράσος να πωλησει την δηθεν hiend radeon 7 ως gaming και να την στείλει για scrap μετά από 4 μόλις μήνες ζωής και επίσης να έχει αυτους τους μαγικούς σταθεροτατους οδηγους για το   navi first generation.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...