Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, panoskatos είπε

Πόσοι νομίζεις οτι παίζουν σε 4k ? 

Και πόσα παιχνιδια υποστηρίζουν RT ?

Τελος πάντων είμαστε λίγο οφ τοπικ με όλο αυτο που κουβεντιάζουμε .   

Δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά η αξία του DLSS σαν feature. Ε αυτοί που θα παίξουν σε 4Κ θα τους βοηθήσει. Αν ήταν να έχουσα σαν παράδειγμα τι παίζει η μάζα θα είμαστε με 580 και 1060 ακόμη στην καλύτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αναλόγως ποια κάρτα. 5600ΧΤ vs 2060, ίδιο raster, ίδια vram, και ένα 20αρι παραπάνω η 2060, κλαιν..

Σήμερα που είναι ληγμένη κάρτα,  έχει τόσο , όταν βγήκε η 2060 απλή  κόστιζε 400€ (μια νορμαλ υλοποίησε)

Στο προηγούμενο lockdown είχε 65€ διαφορά απο την 5600, το θυμάμαι γιατι εκεινη την εποχή έφτιαξα pc και κοιταζα ποια απο τις 2 να βάλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Σήμερα που είναι ληγμένη κάρτα,  έχει τόσο , όταν βγήκε η 2060 απλή  κόστιζε 400€ (μια νορμαλ υλοποίησε)

Στο προηγούμενο lockdown είχε 65€ διαφορά απο την 5600, το θυμάμαι γιατι εκεινη την εποχή έφτιαξα pc και κοιταζα ποια απο τις 2 να βάλω 

Την δική μου που είναι σχεδόν η top πίσω από την strict, την είχα πάρει 370. Έβρισκες και με 340-350 gigabyte..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά η αξία του DLSS σαν feature. Ε αυτοί που θα παίξουν σε 4Κ θα τους βοηθήσει. Αν ήταν να έχουσα σαν παράδειγμα τι παίζει η μάζα θα είμαστε με 580 και 1060 ακόμη στην καλύτερη..

Σαν τεχνολογία είναι καλή όπως και το RT, δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό, το θέμα είναι αν αλλάξουμε 10 γενιές για να υιοθετηθεί σε αρκετά παιχνίδια, δεν κάνουμε κάτι. 

 

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Την δική μου που είναι σχεδόν η top πίσω από την strict, την είχα πάρει 370. Έβρισκες και με 340-350 gigabyte..

400€ είχε η msi Ventus όταν πρωτοβγήκε, και 390€ τον Γενάρη, τα θυμάμαι γιατί τότε πήρα την 5700xt και τις κοίταγα

image.png.15300c0121c5968b7f87a08f3f1e3e90.png

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Coppermine είπε

 

Με τα χρήματα σου αποκτάς ένα προιον σαν πελατης τιποτα πααραπανω ουτε μετοχές ουτε θα σε προσεξουν καλυτερα επειδή τους αγαπάς ιδιαίτερα...... FGS.... 

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο.. Αλλο να ειναι θεμιτος ο ανταγωνισμος και αλλο συνειδητα να μην αγοραζω αυτο που θελω αγνοωντας την καταναλωτικη μου συνειδηση (που ομολογουμενως διαφερει με βαση τα κριτηρια του καθενος και το βαλαντιο του) για να στηριξω μια πολυεθνικη..

Να θυμισω οτι με την νεα σειρα Ryzen 5000 που ειναι παρα πολυ καλη και πλεον εχοντας ανακτησει ενα σημαντικο μεριδιο της αγορας δεν αποτελει πλεον τον φτωχο συγγενη οπως αρεσκονται πολυ να λενε και μαλιστα αυξανει και τις τιμες σταδιακα.. 

Εταιρειες ειναι επιλεξτε ανα πασα στιγμη αυτο που θελετε σε συναρτηση παντα με το ποσα ειστε διατεθειμενοι να ξοδεψετε..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Σε 1080 24'' ? Τσάμπα παει το παιχνίδι 

Ε οχι και τσαμπα.. 1 χρονο που επαιζε ο κοσμος rdr2 σε ps4 slim και one s οταν δεν ειχε κυκλοφορησει καν για pc δεν θυμαμαι να βγηκαν πολυ να ειπαν ποσο ασχημη εμπειρια ειχαν ή ποσο δεν ευχαριστηθηκαν το παιχνιδι καθολου που επαιζαν στα 900p στο one s αλλα μια χαρα εβλεπες να πεφτουν σαγονια. Αν μη τι αλλο δεν ειναι ολα η αναλυση και τα γραφικα αλλα η εμπειρια και το software παντα πρωτα, αλλα ας μεινουμε στο θεμα μας.

27 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πως είναι free performance ? Δεν το πλήρωσες στη τιμή της κάρτας? Μια χαρά paid performance είναι και μάλιστα φτάσαμε EOL της κάρτας για να το χαρείς.

Ωστοσο συμφωνω πως ειναι paid performance μιας και οι τιμες της nvidia για αλλη μια φορα ειναι το λιγοτερο στο ''θεο'' σε σχεση με τις αντιστοιχες προτασεις της amd, ειδικα η 6800 αν με τη παροδο του χρονου παιξει κανα 500ρικο σε καμια αξιοπρεπη υλοποιηση... μιλαμε για ενα 500αρικο... αντε και 550 σου λεω εγω... τι αλλο να ζητησει καποιος και τι να βγει να πει??? οτι δεν εχει dlss ή οτι δεν εχει rtx και οι φωτοσκιασεις απο της εκρηξεις δεν ειναι τοσο ρεαλιστικες (κλαιω)... ε να μην ειμαστε και αχαριστοι 😆

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ε οχι και τσαμπα.. 1 χρονο που επαιζε ο κοσμος rdr2 σε ps4 slim και one s οταν δεν ειχε κυκλοφορησει καν για pc δεν θυμαμαι να βγεικαν πολυ να ειπαν ποσο ασχημη εμπειρια ειχαν ή ποσο δεν ευχαριστηθηκαν το παιχνιδι καθολου που επαιζαν στα 900p στο one s αλλα μια χαρα εβλεπες να πεφτουν σαγονια. Αν μη τι αλλο δεν ειναι ολα η αναλυση και τα γραφικα αλλα η εμπειρια και το software παντα πρωτα, αλλα ας μεινουμε στο θεμα μας.

Ωστοσο συμφωνω πως ειναι paid performance μιας και οι τιμες της nvidia για αλλη μια φορα ειναι τουλαχιστον στο ''θεο'' σε σχεση με τις αντιστοιχες προτασεις της amd, ειδικα η 6800 αν με τη παροδο του χρονου παιξει κανα 500ρικο σε καμια αξιοπρεπη υλοποιηση... μιλαμε για ενα 500αρικο... τι αλλο να ζητησει καποιος και τι να βγει να πει??? οτι δεν εχει dlss ή οτι δεν εχει rtx και οι φωτοσκιασεις απο της εκρηξεις δεν ειναι τοσο ρεαλιστικες (κλαιω)... ε να μην ειμαστε και αχαριστοι 😆

rdr2  Και εγω στο ps4 έπαιζα. Αλλά σε 55αρα τηλεόραση στα 3 μετρα. Αυτά τα παιχνίδια θέλουν άπλα... Καναπέ πιτσες μπύρες κτλ κτλ . Αμα δεν λαδώσεις το χειριστήριο σε τετοια παιχνίδια πότε θα το λαδώσεις? :P

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Ποια tv έχει τέτοιο φίλτρο? Το γκούγκλαρα λίγο αλλά δε βρήκα κάτι.

Samsung AI upscaling

Sony 8K AI upscaling

LG AI 8K upscaling

https://theappliancesreviews.com/overview-of-8k-ai-upscaling-technology/

 

36 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Wait what? Τι κάνεις ακριβώς;

Μηπως είμαι συνεταίρος η μέτοχος έτσι ώστε να έχω κάποιο οικονομικό ωφελούν από τις εκάστοτε επιχειρηματικές επιλογές της κάθε πολυεθνικης; 

Εργαζεσαι η όχι δε ρωτάω προσβλητικα αλλά όσο δεν νοιάζεται η amd για τα οικονομικά τα δικά μου άλλο τόσο δεν δίνω δεκαρα και να χρεοκοπήσουν μαζί  nvidia και amd. 

Με τα χρήματα σου αποκτάς ένα προιον σαν πελατης τιποτα πααραπανω ουτε μετοχές ουτε θα σε προσεξουν καλυτερα επειδή τους αγαπάς ιδιαίτερα...... FGS.... 

Θα το δεχόμουν να πεις γουστάρω amd  και την προτιμω δικαίωμα σου γούστο σου και σε όποιον αρέσει αλλα

Αυτά που ανέφερες δεν ισχυουν κατ ελάχιστο η 2080Ti ρίχνει ένα 30% στην 1080Ti **102 πυρηνας και η 2080 ένα 40% στην 1080 **104 πυρηνας, δεν χρειάζεται να αποδείξεις σε κανέναν γιατί γουστάρεις κάτι αλλά να γράφεις ότι να ναι πραγματικα για να καταλήξει ς που αλήθεια;

Θα σου θυμίσω ότι η αγαπημένη σου εταιρεία είχε το θράσος να πωλησει την δηθεν hiend radeon 7 ως gaming και να την στείλει για scrap μετά από 4 μόλις μήνες ζωής και επίσης να έχει αυτους τους μαγικούς σταθεροτατους οδηγους για το   navi first generation.... 

Όχι δεν εργάζομαι, είμαι τεμπέλης. Τι ανόητα επιχειρήματα είναι αυτά;

Ξέρεις καλά πως πήρα 2 RTX 2080 και τώρα μία (και σύντομα άλλη μία) RTX 3080. Αυτό αφορά δουλειά, η δουλειά απαιτεί cuda, άρα είναι μονόδρομος. Αλλά αν δε στηρίζουμε προϊόντα σωστά εταιρειών ώστε να σταθούν στα πόδια τους και να αποδώσει η προσπάθειά τους, στο τέλος έχουμε μονοπώλιο. Εγώ θα έπαιρνα 6800XT κι ας είναι λίγο χειρότερη ενδεχομένως από RTX 3080 ακριβώς για να στηρίξω τη προσπάθεια και τον ανταγωνισμό. Δυστυχώς για τη δουλειά μου δε κάνει η 6800XT. Αλλά θα πάρω μία 6800 για το δεύτερο PC σύντομα, έτσι για να δώσω την επιβράβευση και στην AMD.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, malakudi said:

Samsung AI upscaling

Sony 8K AI upscaling

LG AI 8K upscaling

https://theappliancesreviews.com/overview-of-8k-ai-upscaling-technology/

Αυτά δουλεύουν όμως όταν τις έχεις συνδεδεμένες σαν οθόνες (PC/Game Mode) σε κάρτα γραφικών ή το αναλαμβάνει η τελευταία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Αυτά δουλεύουν όμως όταν τις έχεις συνδεδεμένες σαν οθόνες (PC/Game Mode) σε κάρτα γραφικών ή το αναλαμβάνει η τελευταία ?

Δεν έχω τέτοια TV για να δοκιμάσω. Απλώς η θέση μου είναι πως το AI supersampling είναι (ή θα είναι σύντομα) κάτι τετριμμένο, μη τρώτε τον παπά της nvidia. Η nvidia έβαλε AI supersampling ακόμα και στο nvidia shield που δεν έχει ούτε tensor cores ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, malakudi said:

Δεν έχω τέτοια TV για να δοκιμάσω. Απλώς η θέση μου είναι πως το AI supersampling είναι (ή θα είναι σύντομα) κάτι τετριμμένο, μη τρώτε τον παπά της nvidia. Η nvidia έβαλε AI supersampling ακόμα και στο nvidia shield που δεν έχει ούτε tensor cores ούτε τίποτα.

Ναι δεν λέω, σίγουρα θα βγάλει κι η AMD κάτι με αντίστοιχα αποτελέσματα, το θέμα είναι πότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Samsung AI upscaling

Sony 8K AI upscaling

LG AI 8K upscaling

https://theappliancesreviews.com/overview-of-8k-ai-upscaling-technology/

Όχι δεν εργάζομαι, είμαι τεμπέλης. Τι ανόητα επιχειρήματα είναι αυτά;

Ξέρεις καλά πως πήρα 2 RTX 2080 και τώρα μία (και σύντομα άλλη μία) RTX 3080. Αυτό αφορά δουλειά, η δουλειά απαιτεί cuda, άρα είναι μονόδρομος. Αλλά αν δε στηρίζουμε προϊόντα σωστά εταιρειών ώστε να σταθούν στα πόδια τους και να αποδώσει η προσπάθειά τους, στο τέλος έχουμε μονοπώλιο. Εγώ θα έπαιρνα 6800XT κι ας είναι λίγο χειρότερη ενδεχομένως από RTX 3080 ακριβώς για να στηρίξω τη προσπάθεια και τον ανταγωνισμό. Δυστυχώς για τη δουλειά μου δε κάνει η 6800XT. Αλλά θα πάρω μία 6800 για το δεύτερο PC σύντομα, έτσι για να δώσω την επιβράβευση και στην AMD.

Δεν θυμάμαι ειλικρινά τι  gpu έχεις νομίζω τον επεξεργαστή σου θυμαμαι 3900Χ και είχα τρέξει πριν καιρό κάποια benches που μου είχες ζητήσει 

Τέλος πάντων μου προξενησε έκπληξη που διάβασα από εσένα ότι οι Turing ήταν στα ίδια με τις Pascal πράγμα ποτ δεν υφίσταται όπως και να το διατυπώσεις ότι ήταν ακριβές επίσης είναι πραγματικοτητα στα υπόλοιπα έχουμε διαφορετική οπτική, όπου εσυ μπορεί να αρκείσαι σε ένα χειρότερο προιον για να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός εγώ αντίθετα όχι σεβαστό αλλά διαφωνω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωμη μου ειναι καταναλωτικη συνειδηση δειχνω μονο στα μαγαζακια της γειτονιας που πρεπει να στηριζουμε οταν μπορουμε και ειναι λογικη η διαφορα τιμης γιατι αμεσα βοηθαμε συνανθρωπους μας που ζουν απο αυτο και οχι κολοσσους και μετοχους/επενδυτες. Δεν πεφτει εξω η AMD αφου δεν σταματησε να δραστηριοποιεται με τετοιο diversification δεν ειναι καμια τυχαια εταιρεια..  Οχι να νοιαζομαστε για αυτους και να τσιγκουνευομαστε να δωσουμε λιγα ευρω παραπανω στο μαγαζακι της γειτονιας μας δειχνοντας ποσο γαματοι ειμαστε που βρηκαμε την φθηνοτερη τιμη εκει..

Oι τιμες παντως περνουν την ανιουσα ουτως ή αλλως γενικως με νεα price segments που τεχνηεντως δημιουργουν και οι δυο με μαρκετινγκ τεχνικες.. 

Just my 2 cents

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...