Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι δεν λέω, σίγουρα θα βγάλει κι η AMD κάτι με αντίστοιχα αποτελέσματα, το θέμα είναι πότε...

Μπορεί να μη το βγάλει καν η AMD. Μπορεί πχ να το βάλει η Microsoft στο επόμενο iteration του DirectX και να τελειώσει η ιστορία. Για μένα το AI supersampling δεν είναι παράγοντας επιλογής - και ούτε δέχομαι πως είναι όπως νομίζει ο @yiannis1991 πως είναι. Δε γίνονται όλα προς όλα scale μαγικά χωρίς απώλεια ποιότητας. Αν παίζεις 1080p και ρεντεριάζεις σε 720p η διαφορά σε pixel πόση είναι; 2,25Χ. Το ίδιο αν παίζεις 4Κ και ρεντεριάζεις 1440p, πάλι 2,25Χ διαφορά. Εγώ λέω πάρε κάρτα 2,25Χ ταχύτερη και παίξε native. Κι όπως λέει ο @Herald, ρίξε δύο κλικ στις ρυθμίσεις και την έπιασες την απόδοση. 

6 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Δεν θυμάμαι ειλικρινά τι  gpu έχεις νομίζω τον επεξεργαστή σου θυμαμαι 3900Χ και είχα τρέξει πριν καιρό κάποια benches που μου είχες ζητήσει 

Τέλος πάντων μου προξενησε έκπληξη που διάβασα από εσένα ότι οι Turing ήταν στα ίδια με τις Pascal πράγμα ποτ δεν υφίσταται όπως και να το διατυπώσεις ότι ήταν ακριβές επίσης είναι πραγματικοτητα στα υπόλοιπα έχουμε διαφορετική οπτική, όπου εσυ μπορεί να αρκείσαι σε ένα χειρότερο προιον για να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός εγώ αντίθετα όχι σεβαστό αλλά διαφωνω

Είχαν ίδια απόδοση per $. Δηλαδή η 2080 ήταν χοντρικά στη τιμή της 1080 ti και στην απόδοση της 1080 ti επίσης. Πάνω κάτω λέμε τώρα. Ποτέ μια νέα γενιά δεν άφησε το performance per $ στο ίδιο επίπεδο με πριν - αυτό συνέβη μόνο στο Turing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Μπορεί να μη το βγάλει καν η AMD. Μπορεί πχ να το βάλει η Microsoft στο επόμενο iteration του DirectX και να τελειώσει η ιστορία. Για μένα το AI supersampling δεν είναι παράγοντας επιλογής - και ούτε δέχομαι πως είναι όπως νομίζει ο @yiannis1991 πως είναι. Δε γίνονται όλα προς όλα scale μαγικά χωρίς απώλεια ποιότητας. Αν παίζεις 1080p και ρεντεριάζεις σε 720p η διαφορά σε pixel πόση είναι; 2,25Χ. Το ίδιο αν παίζεις 4Κ και ρεντεριάζεις 1440p, πάλι 2,25Χ διαφορά. Εγώ λέω πάρε κάρτα 2,25Χ ταχύτερη και παίξε native. Κι όπως λέει ο @Herald, ρίξε δύο κλικ στις ρυθμίσεις και την έπιασες την απόδοση. 

Μα κάρτα ταχύτερη θέλει περισσότερα λεφτά, χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Αυτό σου δίνει το DLSS, το να μπορείς να χαμηλότερη κάρτα να πετύχεις περισσότερα fps με πολύ μικρή πτώση στο quality. Προφανώς αν μπορούσα θα είχα 2 3090, έναν 5959Χ και θα έπαιζα native 4k με RT..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, malakudi είπε

Samsung AI upscaling

Sony 8K AI upscaling

LG AI 8K upscaling

https://theappliancesreviews.com/overview-of-8k-ai-upscaling-technology/

Νόμιζα ότι αναφερόσουν σε κάτι πιο διαδεδομένο/δοκιμασμένο. Δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσες tv των 4000$.

Gimmick ξε-gimmick ξαφνικά μου φαίνονται πολύ vfm οι Ampere :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sir ImPeCaBlE είπε

Νόμιζα ότι αναφερόσουν σε κάτι πιο διαδεδομένο/δοκιμασμένο. Δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσες tv των 4000$.

Gimmick ξε-gimmick ξαφνικά μου φαίνονται πολύ vfm οι Ampere :lol:

Η TV των 4000$ σήμερα κάνει 500$ στο black friday σε 2 χρόνια (και ίσως λέω και πολλά). Το AI supersampling θα μπει παντού σύντομα, δεν είναι η nvidia πρωτοπόρος επειδή το έβαλε στις GPU της πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Η TV των 4000$ σήμερα κάνει 500$ στο black friday σε 2 χρόνια (και ίσως λέω και πολλά). Το AI supersampling θα μπει παντού σύντομα, δεν είναι η nvidia πρωτοπόρος επειδή το έβαλε στις GPU της πρώτη.

Γιατί που είπε κάποιος ότι είναι πρωτοπόρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω τι έχουμε τώρα στα χέρια μας και αυτή τη στιγμή έχουμε μόνο το DLSS 2.0/2.1 που κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά όπου έχει μπει. 

Από 'κει και πέρα τα ΘΑ βγάλει η εταιρεία, οοοοταν βγάλει δεν μου λένε τίποτα. Η NV δουλεύει το DLSS ήδη δύο χρόνια και οι βελτιώσεις θα συνεχιστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, geo4sar είπε

Εγω θέλω να παίξω wow shadowlands και σκέφτομαι αν θα βρω καμιά rx6800 με bundle. Αλλά θέλω να παίξω την Δευτέρα και οι κάρτες βγαίνουν την Τετάρτη.:D
Ή απλά να τσιμπήσω οποια καρτα βρω διαθέσιμη.  

με την Sapphire RX5700 XT 8GB Nitro+ OC Sp Ed  στα 2560x1440 είμαι στα 115-165 fps συνέχεια όλα ultra στο WoW

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Molpadia είπε

με την Sapphire RX5700 XT 8GB Nitro+ OC Sp Ed  στα 2560x1440 είμαι στα 115-165 fps συνέχεια όλα ultra στο WoW

Ναι εκανα μαλακια και την πούλησα πριν 2 βδομάδες. Πίστεψα και εγω ο αφελης οτι θα βρουμε rtx 3070 κοντά στα 500 ευρώ και οτι η AMD θα έκανε το ιδιο κόλπο που έριξε την τιμή από την 5700xt για να κοντραρει την 2070s. Τώρα θα περιμενω την Τεταρτη, αν προλαβω καποια rx6800 με wow αλλιως 3070 (υπερβολικα δυσκολο και απιθανο ).

Προσωπικά για μενα η επιλογή καρτας θα κριθει στην τιμη και την διαθεσιμοτητα. Ολες μου φαίνονται τουμπανες εαν ειναι κοντα στο msrp τους. Και ολα τα reviews που ειδα , κρινουν τις καρτες αναλογα το msrp τους,  κατι το οποιο δεν ειναι και πολυ ρεαλιστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Ναι εκανα μαλακια και την πούλησα πριν 2 βδομάδες. Πίστεψα και εγω ο αφελης οτι θα βρουμε rtx 3070 κοντά στα 500 ευρώ και οτι η AMD θα έκανε το ιδιο κόλπο που έριξε την τιμή από την 5700xt για να κοντραρει την 2070s. Τώρα θα περιμενω την Τεταρτη, αν προλαβω καποια rx6800 με wow αλλιως 3070 (υπερβολικα δυσκολο και απιθανο ).

Προσωπικά για μενα η επιλογή καρτας θα κριθει στην τιμη και την διαθεσιμοτητα. Ολες μου φαίνονται τουμπανες εαν ειναι κοντα στο msrp τους. Και ολα τα reviews που ειδα , κρινουν τις καρτες αναλογα το msrp τους,  κατι το οποιο δεν ειναι και πολυ ρεαλιστικό.

Όχι ρε συ γιατί την πούλησες ειδικά μέσα στην καραντίνα και χειμώνα. Μακάρι να βρεις aib στις 25 αλλά δεν ξέρω γίνεται χαμός από bots και το πήραν χαμπάρι και οι retailers και βαράνε τρελά καπέλα και αυτοί. Θα κατασταλάξει το πράγμα όταν μείνουν οσοι δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν τα καπέλα που βάζουν και ανέβει το supply αλλά ποτε θα είναι αυτό δεν ξέρω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dlss και το fidelity FX το θέλουμε για το ray tracing.

Εκεί, δε μπορείς να ρίξεις μερικά settings και όλα καλά.

Όπως φαίνεται από παιχνίδια που έρχονται, θα αξίζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bilythekid είπε

Καλορίζικη! Από που την αγόρασες; 

Ευχαριστω. Απο Overclockers Αγγλία την αγορασα. Θ παιξουν καμια 100αρα ακόμα απλες 6800 next week αλλα οχι 6800xt τουλάχιστον μεχρι αρχες χρόνου.  Φυσικα θ βγουν custom αυτη την βδομάδα.  Παντως ειπαν απο σαιτ  γ όσους υπάρχει περίπτωση ν αγορασουν απο κει, οτι το release of custom cards, παλι 2 ωρα Αγγλίας θ ναι αλλα δεν θ της απελευθερωσουν επι τοπου γ ν μην ξαναπεσει το σαιτ. Θ περιμενουν ν στρωσει το τραφικ κ μετα. Οποτε οσοι μπορείτε κοιταξτε εκει παρολου π βαρανε τιμεα ψηλα. Αλλη επιλογή με λιγο πιο νορμαλ τιμες ειναι το scan αλλα εκει θ γινει η σφαγη του δραμαλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pakmanis Την δούλεψες καθόλου; Εντυπώσεις; Από ποιότητα κατασκευής πρέπει να είναι top φαντάζομαι. Θερμοκρασίες, θόρυβος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Το dlss και το fidelity FX το θέλουμε για το ray tracing.

Εκεί, δε μπορείς να ρίξεις μερικά settings και όλα καλά.

Όπως φαίνεται από παιχνίδια που έρχονται, θα αξίζει!!!

το θεμα ειναι να βγουνε καρτες στο μελλον που το RT θα το εχουν για ψωμοτυρι,  οπως για παραδειγμα  γινοτανε  στα early 00s οπου με μια geforce 3 στις 200.000 δρχ εβαζες μεχρι 2x MSAA και αυτο σε ελαφρια games - αναλυση 800x600 το πολυ πολυ 1024*768, περασαν λιγα χρονια ηρθε η 9700pro  και μπορουσες να παιζεις  ut 2003 ανετοτατα  ακομα και με 4x AA  ! 

Δεν λεω να γινει σε μια νυχτα το RT σαν το anistropic filtering που στοιχιζει πλεον ελαχιστα σε frames, αλλα να μην μας αναγκαζει  ταυτοχρονα  να κανουμε αυτο που επικροτειτε τοσοι πολλοι εκει εξω, render σε χαμηλη αναλυση  και μετα AI upscaling για να περισσευουν οι ποροι ...

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pakmanis είπε

Ευχαριστω. Απο Overclockers Αγγλία την αγορασα. Θ παιξουν καμια 100αρα ακόμα απλες 6800 next week αλλα οχι 6800xt τουλάχιστον μεχρι αρχες χρόνου.  Φυσικα θ βγουν custom αυτη την βδομάδα.  Παντως ειπαν απο σαιτ  γ όσους υπάρχει περίπτωση ν αγορασουν απο κει, οτι το release of custom cards, παλι 2 ωρα Αγγλίας θ ναι αλλα δεν θ της απελευθερωσουν επι τοπου γ ν μην ξαναπεσει το σαιτ. Θ περιμενουν ν στρωσει το τραφικ κ μετα. Οποτε οσοι μπορείτε κοιταξτε εκει παρολου π βαρανε τιμεα ψηλα. Αλλη επιλογή με λιγο πιο νορμαλ τιμες ειναι το scan αλλα εκει θ γινει η σφαγη του δραμαλη.

only shipping to UK & Ireland λεει δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SoFGR είπε

το θεμα ειναι να βγουνε καρτες στο μελλον που το RT θα το εχουν για ψωμοτυρι,  οπως για παραδειγα  γινοτανε  στα early 00s οπου με μια geforce 3 στις 200.000 δρχ εβαζες μεχρι 2x MSAA και αυτο σε ελαφρια games - αναλυση 800x600 το πολυ πολυ 1024*768, περασαν λιγα χρονια ηρθε η 9700pro  και μπορουσες να παιζεις  ut 2003 ανετοτατα  ακομα και με 4x AA  ! 

Dεν λεω να γινει σε μια νυχτα το RT σαν το anistropic filtering που στοιχιζει πλεον ελαχιστα σε frames, αλλα να μην μας αναγκαζει  ταυτοχρονα  να κανουμε αυτο που επικροτειτε τοσοι πολλοι εκει εξω, render σε χαμηλη αναλυση  και μετα AI upscaling για να περισσευουν οι ποροι ...

Ποιος σε ανάγκασε; Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλωστε το DLSS 2.0 είναι τόσο καλό πλέον που δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά σε blind test ή αν δεν φοράς κόκκινα γυαλιά (αυτό το τελευταίο δεν το λέω για σένα αλλά γενικώς)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...